Nie działa pompa CO. Jak naprawić usterkę?

Przyczyn tego, że pompa centralnego ogrzewania nie pompuje może być co najmniej kilka. Pierwsze, co możesz zrobić, jeśli sterownik nie uruchamia pompy obiegowej CO, to sprawdzić czy można uruchomić pompę CO w trybie pracy ręcznej. To podstawowa czynność, którą trzeba wykonać, gdy jedno z podłączonych urządzeń nie działa prawidłowo w trybie pracy automatycznej.

Jeśli także w trybie pracy ręcznej nie załącza się pompa CO lub np. pompa obiegowa słabo pompuje, to należy sprawdzić czy awaria nie jest spowodowana aktywnością nieprawidłowych ustawień.

Powodem tego, że pompka do pieca nie działa, może być:

  • niewłaściwy tryb pracy pomp (załączony tryb letni);
  • włączony regulator pokojowy;
  • próg załączania pompy na czujniku CO nie został osiągnięty. Dokładne informacje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi sterownika.

Inną przyczyną tego, że pompa centralnego ogrzewania nie pompuje może być także nieprawidłowa konfiguracja sterownika. Aby sprawdzić, czy przyczyną tego, że nie załącza się pompa CO jest złe ustawienie parametrów pracy jest przywrócenie urządzeniu ustawień fabrycznych.

Gdy pompka do pieca nie działa także w pracy ręcznej, to przyczyną może być jej uszkodzenie. Nadmierne obroty, zbyt niski lub zbyt wysoki przepływ cieczy czy podwyższone tarcie to częste objawy uszkodzonej pompy CO. W takim wypadku pompę trzeba naprawić lub wymienić. Problemem, że pompka do pieca nie działa  może być też uszkodzenie sterownika – w takiej sytuacji należy skontaktować się z serwisem firmy TECH Sterowniki.Podstawowe pojęcia