Sterowniki do kotłów

Powiązane artykuły:

Zapraszamy również do przeczytania artykułów na naszym blogu:

Przegląd kotła przed sezonem grzewczym: jak, gdzie i kiedy?

Przegląd kotła przed sezonem grzewczym: jak, gdzie i kiedy?

Jak palić w piecu oszczędnie i ekologicznie?

Jak palić w piecu oszczędnie i ekologicznie?

Sterowniki do pieców centralnego ogrzewania umożliwiają zarówno zarządzanie procesem wytwarzania ciepła, jak i rozprowadzaniem go po systemie grzewczym. Ich naczelną funkcją jest taki dobór poszczególnych parametrów, by umożliwić ekonomicznie spalanie i jednocześnie zapewnić użytkownikom komfort cieplny na określonym poziomie. Bez sterowników do pieców trudno nawet wyobrazić sobie kontrolę nad ogrzewaniem domu czy budynku.

W zależności od modelu sterowniki do pieców mogą zarządzać kotłem w podstawowym zakresie (np. proste sterowniki do kotłów na paliwa stałe zarządzające jedynie pompą i wentylatorem), jak również mogą to być wieloczynnościowe sterowniki kotłów c.o., które pozwalają na sterowanie temperaturą w domu nawet przez internet.

 

Sterowniki do kotłów c.o. – zasada działania

Wszystkie sterowniki do pieców (niezależnie od tego, czy są to sterowniki do kotłów na miał, pellet, czy paliwa stałe itd.) mają funkcje sterowania pompą c.o. oraz wentylatorem. Za pomocą zwiększania lub zmniejszania obrotów wentylatora do kotła dostarczana jest większa lub mniejsza ilość powietrza, która wpływa na tempo spalania (i co za tym idzie – temperaturę). Sterowanie temperaturą odbywa się za pomocą programatora, który pobiera dane o niej z czujnika (regulatory temperatury kotłów współpracują z termostatami umieszonymi np. w pokoju).