
Seria 4 - przewodowo bezprzewodowa z internetem
Zobacz więcej
Zapraszamy również do przeczytania artykułów na naszym blogu:
Ogrzewanie podłogowe to bardzo efektywny i ekonomiczny sposób ogrzewania domu. Pozwala na uzyskanie wysokiego komfortu cieplnego mniejszym nakładem finansowym niż w przypadku wykorzystania tradycyjnych źródeł ciepła. Aby można było mówić o prawdziwych oszczędnościach, konieczne jest rozważne sterowanie podłogówką. Korzystając z regulatora temperatury ogrzewania podłogowego można samodzielnie decydować, ile ciepła będzie docierać do konkretnych pomieszczeń. Systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym firmy TECH Sterowniki to wyspecjalizowane, nowoczesne urządzenia, które pozwalają na sprawne zarządzanie i kontrolę temperatury w każdym pomieszczeniu z osobna. Zastosowanie systemów ogrzewania podłogowego oszczędza czas i zapewnia pełny komfort cieplny. Dostępność różnych modeli urządzeń na rynku sprawia, że każdy może dobrać sterownik czasowy temperatury do swoich potrzeb.
Systemy ogrzewania podłogowego są bardzo często wykorzystywanym rozwiązaniem zarówno jako samodzielny, jak i pomocniczy sposób ogrzewania budynków mieszkalnych. Dzięki temu, że systemy ogrzewania podłogowego przekazują część energii za pomocą promieniowania to komfort cieplny zostaje osiągnięty przy znacznie niższej temperaturze, co pozwala na znaczne oszczędności. Ogrzewanie podłogowe jest też tańsze w eksploatacji i posiada wyższą sprawność niż grzejniki. Aby dodatkowo obniżyć koszt ogrzewania podłogowego konieczny jest montaż regulatora temperatury ogrzewania podłogowego do zarządzania jego pracą. Sterownik ogrzewania podłogowego to urządzenie jednocześnie zaawansowane technologicznie i proste w obsłudze. Dzięki temu, że sterownik podłogówki zainstalowany w danym pomieszczeniu decyduje o panującej w strefie temperaturze, to można przyczynić się do jeszcze większych oszczędności. Jednocześnie za pomocą sterownika do ogrzewania podłogowego można dopasować poziom temperatury do codziennych aktywności. Sterownik czasowy temperatury wyróżnia się szybkością dopasowania do bieżących potrzeb użytkownika i jego preferencji dotyczących zmian temperatury. Wprowadzanie zmian z poziomu regulatora temperatury ogrzewania podłogowego jest bardzo proste, dzięki prostej nawigacji.
Firma TECH Sterowniki oferuje swoim klientom pięć funkcjonalnych, nowoczesnych systemów ogrzewania podłogowego, które są w pełni przystosowane do pracy w złożonych systemach grzewczych. Sterowniki serii 5, 7, 8, 9 i 10 dzięki licznym funkcjom, które pełnią, istotnie wpływają na optymalną regulację temperatury np. w dzień i w nocy czy w wyznaczonym przedziale czasowym. W systemie do zarządzania ogrzewaniem podłogowym serii 5 użytkownik może dokonywać edycji wartości temperatury bezpośrednio z poziomu sterownika czasowego temperatury. Pozostałe serie posiadają zaawansowane menu, z którego można zarządzać temperaturą w pomieszczeniach. Wśród systemów ogrzewania podłogowego cztery serie przeznaczone są do montażu przewodowego (seria 5, 7, 9 i 10) oraz jedna do bezprzewodowego: (seria 8). W systemie serii 10 główny sterownik do podłogówki – L-10 umożliwia zarządzanie pracą aż 10 różnych stref grzewczych jednocześnie!
W systemach do zarządzania ogrzewaniem podłogowym serii 7, 8 i 9 dostępne są specjalne panele kontrolne przeznaczone do sprawdzenia i zmiany parametrów ustawionych na wszystkich regulatorach podrzędnych. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż za pomocą jednego sterownika do podłogówki można zarządzać całym systemem grzewczym. Możliwość połączenia systemów ogrzewania podłogowego serii 7, 8 i 9 z modułem internetowym (seria 9 ma dostępny moduł internetowy w panelu M-9) pozwala dodatkowo na kontrolę i zarządzanie systemem z poziomu aplikacji eModul, a co się z tym wiąże zmianę parametrów nie tylko z poziomu regulatora temperatury ogrzewania podłogowego, ale także smartfona czy tabletu, pokonując barierę czasu i miejsca.
Sterowniki do ogrzewania podłogowego pozwalają na indywidualną kontrolę temperatury w każdym pomieszczeniu z osobna, także z poziomu urządzeń mobilnych. Co więcej, sterowniki do ogrzewania podłogowego TECH umożliwiają podłączenie pompy, jak i urządzenia grzewczego w celu dodatkowego dogrzania pomieszczeń. Regulatory temperatury ogrzewania podłogowego są odpowiednio przystosowane do pracy w zróżnicowanych systemach grzewczych i szybko rozpoznają nowe komponenty. Każdy system do zarządzania ogrzewaniem podłogowym został tak przygotowany, by był funkcjonalny i wygodny w obsłudze. Dzięki temu sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest wygodnie, pozwala osiągnąć komfortową temperaturę oraz znaczne oszczędności.
Każdy z dostępnych w sprzedaży systemów TECH Sterowniki składa się z elementów bazowych (koniecznych do sprawnego działania systemu) oraz dodatkowych, które zwiększają jego funkcjonalność.
Do bazowych elementów systemu należą:
Do elementów wyposażenia opcjonalnego należą m.in. panel kontrolny, moduł internetowy oraz repeater sygnału.
Podobnie jak innymi typami ogrzewania, tak i ogrzewaniem podłogowym można sprawnie zarządzać online, korzystając z nowoczesnej aplikacji eModul. Pozwala ona na bieżąco kontrolować i edytować temperaturę oraz pozostałe parametry pracy urządzenia z każdego miejsca na ziemi i zużywać energię wtedy, kiedy jest potrzebna. Do zestawu wystarczy dokupić moduł ST-505 lub WiFi RS oraz zainstalować aplikację na urządzeniu mobilnym.
Tak. To bardzo powszechne rozwiązanie. W ostatnich latach często łączy się pracę ogrzewania podłogowego np. w łazience czy przedpokoju z grzejnikami zamontowanymi w innych pomieszczeniach w domu. Możliwe jest także połączenie w jednym pomieszczeniu ogrzewania grzejnikowego z podłogowym. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć wyższy komfort cieplny w pomieszczeniu. Łączenie dwóch różnych systemów grzewczych w budynku mieszkalnym otwiera nowe możliwości dla użytkowników. Systemy mogą być w różny sposób skonfigurowane i w zależności od tego będą mieć inne potrzeby związane z rozbudową systemu.
Jeśli w danym budynku mieszkalnym izolacja została wykonana prawidłowo, to do utrzymania komfortowej temperatury w każdym pomieszczeniu wystarczy zachowanie temperatury podłogi na poziomie 22-24°C. Trzeba także pamiętać o niektórych ograniczeniach. Przykładowo w łazience o niewielkim metrażu na podłodze może zostać niewiele miejsca, by pomieszczenie zostało dogrzane do odpowiedniej temperatury tylko i wyłącznie dzięki ogrzewaniu podłogowemu. W takim wypadku sprawdza się wprowadzenie grzejników drabinkowych.
Inwestorzy często zastanawiają się, jak długo nagrzewa się podłogówka i czy jest to rozwiązanie, które zapewni w pomieszczeniach komfortową temperaturę. Rosnące zainteresowanie ogrzewaniem podłogowym pokazuje, że jest ono właściwe, zwłaszcza w budynkach niskoenergetycznych. Łączenie podłogówki z ogrzewaniem grzejnikowym to równie często stosowane rozwiązanie, ale wymaga przeprowadzenia zgodnie z planem i zachowania najwyższych standardów, by koszty eksploatacyjne pozostały na niskim poziomie. Bardzo często można się więc spotkać z sytuacją, w której ogrzewanie podłogowe jest montowane na parterze budynku mieszkalnego, a grzejniki na poddaszu.
Wydajność pracy instalacji ogrzewania podłogowego można zwiększyć dzięki rozważnemu gospodarowaniu wytworzonym ciepłem. Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego firmy TECH Sterowniki to aż 7 serii składających się z elementów, które sprawnie się ze sobą komunikują w obrębie danego zestawu, gwarantując najlepsze, ekonomiczne wykorzystanie wyprodukowanej energii. Wśród nich są zarówno zestawy przewodowe, jak i bezprzewodowe, które pracują zgodnie z potrzebami mieszkańców. To gwarantuje jednocześnie komfort cieplny oraz oszczędności. Użytkownik, decydując się na zakup systemu podłogowego, może odkryć nowe możliwości zarządzania ogrzewaniem, w tym także sterowanie instalacjami przez internet.
Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem podłogowym można montować wszędzie tam, gdzie pracuje wodne ogrzewanie podłogowe. Główne urządzenie (sterownik zaworów termostatycznych) najczęściej instaluje się przy rozdzielaczu lub w kotłowni. Ze względu na duże gabaryty polecanym rozwiązaniem będzie montaż specjalnej szafki lub półki i umieszczenie na niej urządzenia, dzięki czemu będzie go można wygodnie obsługiwać. Siłowniki z kolei instaluje się na rozdzielaczu. W pomieszczeniu pozostaje już tylko zamontować urządzenie do pomiaru temperatury (czujnik lub regulator pokojowy).
Na temat ogrzewania podłogowego krąży wiele mitów. Jeden z nich brzmi: ogrzewanie podłogowe jest szkodliwe dla osób z alergią. To fałsz. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że dla zapewnienia zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia domowników ważne jest, by temperatura była utrzymywana na odpowiednim poziomie. Dobrze zrównoważony system nie będzie powodować przegrzania podłogi i nie wywoła dyskomfortu. Nie ma aktualnie dowodów, które w jasny sposób potwierdzały negatywne działanie podłogówki na nasze zdrowie. Warto przy tym pamiętać o licznych zaletach, jakie daje sterowanie ogrzewaniem podłogowym wodnym. To kontrola temperatury w każdej strefie grzewczej praktycznie przez całą dobę i pełne dopasowanie do potrzeb domowników. Użytkownik może zdecydować się na system podłogowy przewodowy lub bezprzewodowy.
Każdy użytkownik ma prawo do swoich preferencji. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który system jest lepszy. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. W przypadku ogrzewania elektrycznego trzeba się jednak liczyć ze znacznie wyższymi kosztami eksploatacyjnymi. Jeśli nie korzystamy z odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, to regularnie rosnące ceny energii elektrycznej będą realnie zwiększać koszty ponoszone za ogrzewanie. Wodny system ogrzewania podłogowego też ma swoje wady, ale za jego montażem przemawiają niższe koszty eksploatacyjne, a także możliwość łatwej współpracy z różnymi urządzeniami grzewczymi, w tym z pompą ciepła. Jeszcze większe oszczędności można uzyskać dzięki zarządzaniu wodnym systemem grzewczym za pomocą nowoczesnych sterowników.