Sterowniki do ogrzewania podłogowego

Czym jest inteligentny system do sterowania ogrzewaniem podłogowym?

To nowoczesne rozwiązanie pozwalające osiągnąć optymalną temperaturę w pomieszczeniach z zamontowanym ogrzewaniem podłogowym i rozważnie gospodarować energią grzewczą. Głównymi elementami systemu ogrzewania podłogowego są: sterownik główny, czujniki i regulatory pokojowe montowane w poszczególnych pomieszczeniach oraz siłowniki termoelektryczne instalowane w rozdzielaczu.

Dla kogo dedykowane są elektroniczne sterowniki do podłogówki?

Kompletne systemy do zarządzania ogrzewaniem podłogowym są przeznaczone do instalacji zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i obiektach komercyjnych. Sterowniki do ogrzewania podłogowego można zamontować w budynkach już zamieszkanych, bez dużej ingerencji w instalację grzewczą. Jest to możliwie dzięki dostępnym systemom bezprzewodowym, w których jest znacznie mniej okablowania.

Sterowniki do ogrzewania podłogowego

Sterownik

Seria 4

przewodowo bezprzewodowa z internetem

Sterownik

Seria 5s

przewodowa

Sterownik

Seria 7

przewodowa z internetem

Sterownik

Seria 8

bezprzewodowa z internetem

Sterownik

Seria 9 R

przewodowa i bezprzewodowa z internetem

Sterownik

Seria 10

przewodowa 10 stref

Sterownik

Seria X

przewodowa i bezprzewodowa z internetem

Jakie korzyści dają regulatory do ogrzewania podłogowego?

wysoki komfort cieplny
wysoki komfort cieplny – dzięki sterownikom do podłogówki można różnicować temperaturę w pomieszczeniach w zależności od własnych preferencji, pory dnia i aktywności domowników. Pozwala to uniknąć zarówno przegrzania, jak i niedogrzania pomieszczeń.
oszczędność energii
oszczędność energii – edycja parametrów pracy zamontowanego regulatora temperatury ogrzewania podłogowego umożliwia racjonalnie wykorzystywanie wytworzonego ciepła. W czasie kiedy budynek stoi pusty, pozwala to znacząco obniżyć parametry pracy i dzięki temu wyraźnie zredukować koszty ogrzewania.
łatwa obsługa
łatwa obsługa – do sterowania wszystkimi strefami służy urządzenie nadrzędne. W pomieszczeniach można edytować zadaną temperaturę z poziomu regulatora zamontowanego na ścianie.
liczne funkcje
liczne funkcje – sterowniki do podłogówki są urządzeniami bardzo zaawansowanymi technologicznie. W zależności od wybranego modelu mają różne programy pracy, które pozwalają optymalnie regulować temperaturę, a także dodatkowe funkcje jak chociażby rozbudowa układu o obsługę zaworu mieszającego.
prosty montaż
prosty montaż – sterownik główny można zamontować na szynie DIN. Oprócz systemów przewodowych w sprzedaży dostępne są również te bezprzewodowe, co rozwiązuje problem wysokich kosztów ingerencji w dotychczasową instalację.
zdalna kontrola parametrów pracy
zdalna kontrola parametrów pracy – decydując się na przewodowy lub bezprzewodowy system z opcją sterowania przez internet, użytkownik może kontrolować i edytować parametry pracy z dowolnego miejsca, i o dowolnej porze dnia dzięki dedykowanej aplikacji.

Jak podłączyć sterownik do ogrzewania podłogowego?

Sposób montażu przewodowego systemu ogrzewania podłogowego różni się od instalacji rozwiązania bezprzewodowego. Aby mieć pewność sprawnego działania systemu, trzeba powierzyć jego podłączenie wykwalifikowanemu instalatorowi. Montaż okablowania ułatwiają dokładne opisanie złączki.

Szczegółowe instrukcje poszczególnych elementów w każdym z zestawów systemu sterowania podłogówką dostępne są na stronie: https://www.techsterowniki.pl/manuals

OKIEM EKSPERTA

Nasze systemy podłogowe dobrze wpisują się w koncepcję inteligentnego domu. Aktualnie mamy w ofercie aż sześć serii sterowników podłogowych, które różnią się liczbą i rodzajem dostępnych funkcji, sposobem montażu oraz designem. Standardowo jeden system sterowania ogrzewaniem podłogowym obsługuje 8 stref grzewczych, mamy jednak w ofercie także serię 10, która obsługuje aż do 10 stref.

Opinie

Czy zarządzanie ogrzewaniem podłogowym cieszy się zainteresowaniem inwestorów? Co sądzą o sterownikach do podłogówki użytkownicy oraz instalatorzy? Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma opiniami na ten temat.

Nick
Opinia instalatora
Efektywne rozwiązanie
Dziś tak naprawdę w większości nowych budynków instaluje się podłogówkę, jeśli nie w całym domu, to przynajmniej w niektórych pomieszczeniach. My, instalatorzy, również musimy iść z duchem czasu i oferować naszym Klientom nowe, efektywne rozwiązania. Z pewnością należą do nich systemy podłogowe TECH Sterowniki. Co ważne, firma TECH Sterowniki ma nawet w ofercie rozwiązanie pozwalające połączyć działanie podłogówki z grzejnikami w jednym systemie. Bardzo wielu moich Klientów skorzystało właśnie z tej opcji.
Nick
Opinia użytkownika
Prosta obsługa
W tym roku wreszcie spełniłem marzenie o własnym domu! Przyznam szczerze, że przez długi czas kwestia ogrzewania spędzała mi sen z powiek. W końcu to spory wydatek. Na parterze mam podłogówkę, a na poddaszu grzejniki. Cieszę się, że obsługa jest tak prosta ? a wszystko dzięki urządzeniom firmy TECH Sterowniki. Mam cały czas podgląd temperatury i parametrów pracy. To był dobry wybór. Polecam każdemu.
Nick
Opinia instalatora
Produkt godny polecenia
Jako właściciel firmy zajmującej się montażem systemów podłogowych staram się doradzić Klientom rozwiązania odpowiadające ich oczekiwaniom. Kilka miesięcy temu dowiedziałem się, że firma TECH Sterowniki organizuje bezpłatne szkolenia dla instalatorów systemów grzewczych, więc wysłałem tam moich chłopaków. Posłuchali, obejrzeli urządzenia i wrócili z informacjami ? tak to się zaczęło. Dziś polecam moim Klientom te rozwiązania z pełnym przekonaniem, że działają naprawdę sensownie. Pozwalają sporo zaoszczędzić.
Nick
Opinia użytkownika
Sposób na oszczędność
Zdecydowałem się na montaż ogrzewania podłogowego w całym domu. Przemawia do mnie fakt, że system ma większą sprawność niż grzejniki, a przy tym daje różne możliwości zagospodarowania pomieszczeń. Wiem, że to rozwiązanie na lata, dlatego dużo czasu poświęciłem na rozmowy z projektantem, dopasowanie materiałów i wybór firmy montującej. Kiedy dowiedziałem się, że sterowniki podłogowe mogą dodatkowo sprawić, że system będzie pracował oszczędniej, nie wahałem się ani chwili. Zdecydowałem się na system serii 7. Podłączyłem moduł internetowy, by sterować ogrzewaniem także, kiedy jestem poza domem.

FAQ

Jakie urządzenia wchodzą w skład systemu ogrzewania podłogowego?

Każdy z dostępnych w sprzedaży systemów TECH Sterowniki składa się z elementów bazowych (koniecznych do sprawnego działania systemu) oraz dodatkowych, które zwiększają jego funkcjonalność.

Do bazowych elementów systemu należą:

  • urządzenie główne, czyli sterownik zaworów termostatycznych,
  • regulatory lub czujniki pokojowe (dedykowane przewodowe, bezprzewodowe, bateryjne, zasilane 230V, doramkowe, dwustanowe, podtynkowe, natynkowe),
  • siłowniki termoelektryczne instalowane na rozdzielaczu.

Do elementów wyposażenia opcjonalnego należą m.in. panel kontrolny, moduł internetowy oraz repeater sygnału.

Czy systemem podłogowym można sterować zdalnie?

Podobnie jak innymi typami ogrzewania, tak i ogrzewaniem podłogowym można sprawnie zarządzać online, korzystając z nowoczesnej aplikacji eModul. Pozwala ona na bieżąco kontrolować i edytować temperaturę oraz pozostałe parametry pracy urządzenia z każdego miejsca na Ziemi. Do zestawu należy dokupić moduł ST-505 lub WiFi RS w przypadku braku wbudowanego modułu WiFi w sterowniku głównym oraz zainstalować darmową aplikację eModul na urządzeniu mobilnym.

Czy można połączyć ogrzewanie grzejnikowe z podłogowym?

Tak. To bardzo powszechne rozwiązanie. W ostatnich latach często łączy się pracę ogrzewania podłogowego np. w łazience czy przedpokoju z grzejnikami zamontowanymi w innych pomieszczeniach w domu. Możliwe jest także połączenie w jednym pomieszczeniu ogrzewania grzejnikowego z podłogowym. Takie rozwiązanie pozwala osiągnąć wyższy komfort cieplny w pomieszczeniu. Łączenie dwóch różnych systemów grzewczych w budynku mieszkalnym otwiera nowe możliwości dla użytkowników. Systemy mogą być w różny sposób skonfigurowane i w zależności od tego będą mieć inne potrzeby związane z rozbudową systemu.

Jaka jest optymalna temperatura ogrzewania podłogowego?

Jeśli w danym budynku mieszkalnym izolacja została wykonana prawidłowo, to do utrzymania komfortowej temperatury w każdym pomieszczeniu wystarczy zachowanie temperatury podłogi na poziomie 22-24°C. Trzeba także pamiętać o niektórych ograniczeniach. Przykładowo w łazience o niewielkim metrażu na podłodze może zostać niewystarczająco miejsca, by pomieszczenie zostało dogrzane do odpowiedniej temperatury tylko i wyłącznie dzięki ogrzewaniu podłogowemu. W takim wypadku sprawdza się wprowadzenie grzejników drabinkowych.

Czy samo ogrzewanie podłogowe wystarczy?

Inwestorzy często zastanawiają się, jak długo nagrzewa się podłogówka i czy jej montaż zapewni w pomieszczeniach komfortową temperaturę. Rosnące zainteresowanie ogrzewaniem podłogowym pokazuje, że jest ono właściwe, zwłaszcza w budynkach niskoenergetycznych. Łączenie podłogówki z ogrzewaniem grzejnikowym to równie często stosowane rozwiązanie. Wymaga ono przeprowadzenia zgodnie z planem i zachowania najwyższych standardów, aby koszty eksploatacyjne pozostały na niskim poziomie. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, w której ogrzewanie podłogowe jest montowane na parterze budynku mieszkalnego, a grzejniki na poddaszu.

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie podłogowe?

Wydajność pracy instalacji ogrzewania podłogowego można zwiększyć dzięki rozważnemu gospodarowaniu wytworzonym ciepłem. Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego firmy TECH Sterowniki to aż 6 serii składających się z elementów, które sprawnie się ze sobą komunikują w obrębie danego zestawu, gwarantując najlepsze, ekonomiczne wykorzystanie wyprodukowanej energii. Wśród nich są zarówno zestawy przewodowe, jak i bezprzewodowe, które pracują zgodnie z potrzebami mieszkańców. To gwarantuje jednocześnie komfort cieplny oraz oszczędność. Użytkownik, decydując się na zakup systemu podłogowego, może odkryć nowe możliwości zarządzania ogrzewaniem, w tym także sterowanie instalacjami przez internet.

Gdzie mogę zamontować sterowniki ogrzewania podłogowego?

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem podłogowym można montować wszędzie tam, gdzie pracuje ogrzewanie podłogowe. Główne urządzenie (sterownik zaworów termostatycznych) najczęściej instaluje się przy rozdzielaczu lub w kotłowni. Ze względu na duże gabaryty polecanym rozwiązaniem będzie montaż specjalnej szafki lub półki i umieszczenie urządzenia na niej, lub wewnątrz niej. Siłowniki z kolei instaluje się na rozdzielaczu. W pomieszczeniu pozostaje już tylko instalacja urządzenia do pomiaru temperatury (czujnika lub regulatora pokojowego, i w zależności od wybranego systemu - rozwiązania przewodowego lub bezprzewodowego).

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe dla alergików?

Na temat ogrzewania podłogowego krąży wiele mitów. Jeden z nich brzmi: ogrzewanie podłogowe jest szkodliwe dla osób z alergią. To fałsz. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że dla zapewnienia zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia domowników ważne jest, by temperatura była utrzymywana na odpowiednim poziomie. Dobrze zrównoważony system nie będzie powodować przegrzania podłogi i nie wywoła dyskomfortu. Nie istnieją dowody, które w jasny sposób potwierdzałyby negatywne działanie podłogówki na nasze zdrowie. Warto przy tym pamiętać o licznych zaletach, jakie daje sterowanie ogrzewaniem podłogowym - kontrolę temperatury w każdej strefie grzewczej, praktycznie przez całą dobę, oraz pełne dopasowanie do potrzeb domowników. Użytkownik może zdecydować się na system podłogowy przewodowy lub bezprzewodowy.

Ogrzewanie podłogowe wodne czy ogrzewanie podłogowe elektryczne?

Użytkownik ma prawo do zachowania swoich preferencji. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który system jest lepszy. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. W przypadku ogrzewania elektrycznego trzeba się jednak liczyć ze znacznie wyższymi kosztami eksploatacyjnymi. Jeśli nie korzystamy z odnawialnych źródeł energii, takich jak fotowoltaika, to regularnie rosnące ceny energii elektrycznej będą realnie zwiększać koszty ponoszone za ogrzewanie. Wodny system ogrzewania podłogowego też ma swoje wady, ale za jego montażem przemawiają niższe koszty eksploatacyjne, a także możliwość łatwej współpracy z różnymi urządzeniami grzewczymi, w tym z pompą ciepła. Jeszcze większe oszczędności można uzyskać dzięki zarządzaniu wodnym systemem grzewczym za pomocą nowoczesnych sterowników.Artykuły na blogu

Wszystkie artykuły
Analiza efektywności systemu ogrzewania grzejnikowego – raport z badań na przykładzie domu studenckiego
Porady

Analiza efektywności systemu ogrzewania grzejnikowego – raport z badań na przykładzie domu studenckiego

Z jaką efektywnością pracuje system sterowania ogrzewaniem? Postanowiliśmy to sprawdzić w praktyce. W dniach 18.01.2021 – 18.04.2021 przeprowadziliśmy badanie efektywności systemu zarządzania ciepłem w Domu Studenckim nr 5 „Strumyk” na Miasteczku Studenckim AGH.

Zobacz więcej
Jak odpowietrzyć podłogówkę?

Jak odpowietrzyć podłogówkę?

Podłogówka grzeje nierównomiernie? Przyczyną może być zapowietrzenie. Sprawdź, jak usunąć powietrze z instalacji krok po kroku.

Zobacz więcej
Bezprzewodowe systemy sterowania podłogówką TECH Sterowniki
Porady

Bezprzewodowe systemy sterowania podłogówką TECH Sterowniki

Jakie możliwości regulacji dają bezprzewodowe systemy zarządzania ogrzewaniem podłogowym? Dowiedz się więcej i przejmij kontrolę nad podłogówką w swoim domu.

Zobacz więcej
L-5s
Sterownik główny
L-5s
ST-294 v1
Pozostałe urządzenia
ST-294 v1
ST-295 v3
Pozostałe urządzenia
ST-295 v3
ST-292 v3
Pozostałe urządzenia
ST-292 v3
STT-230/2 T M30
Pozostałe urządzenia
STT-230/2 T M30

Gotowe zestawienie:

1 przewodowy sterownik zaworów termostatycznych L-5s
2 przewodowe regulatory pokojowe dwustanowe ST-294 v1
2 przewodowe regulatory pokojowe dwustanowe ST-295 v32 przewodowe regulatory pokojowe dwustanowe ST-292 v3
6 siłowników termoelektrycznych STT-230/2 T M30

L-7e
Sterownik główny
L-7e
C-7 p
Pozostałe urządzenia
C-7 p
STT-230/2 S
Pozostałe urządzenia
STT-230/2 S
WiFi RS
Pozostałe urządzenia
WiFi RS

Gotowe zestawienie:

1 przewodowy sterownik zaworów termostatycznych L-7e
8 przewodowych czujników pokojowych C-7 p8 siłowników termoelektrycznych STT-230/2 S
1 moduł WiFi RS

L-4 WiFi
Sterownik główny
L-4 WiFi
C-7 p
Pozostałe urządzenia
C-7 p
C-8r
Pozostałe urządzenia
C-8r
STT-869
Pozostałe urządzenia
STT-869
STT-230/2 M30
Pozostałe urządzenia
STT-230/2 M30
MW-1-230V
Pozostałe urządzenia
MW-1-230V

Gotowe zestawienie:

1 bezprzewodowo-przewodowy sterownik siłowników termostatycznych L-4 WiFi z wbudowanym modułem WiFi
1 przewodowy czujnik pokojowy C-7 p
3 bezprzewodowe czujniki temperatury C-8r3 bezprzewodowe siłowniki termoelektryczne STT-869
1 siłownik termoelektryczny STT-230/2 M30
1 bezprzewodowy moduł wykonawczy MW-1-230V

Znajdź najbliższego
dystrybutora

Sprawdź