Sterowniki do ogrzewania grzejnikowego

Czym jest inteligentny system do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym?

To zestaw nowoczesnych, kompatybilnych ze sobą, bezprzewodowych urządzeń, które zapewniają sprawne i efektywne działanie instalacji grzewczej z zamontowanymi w pomieszczeniach grzejnikami. Wykorzystując sterowniki grzejnikowe, można dla każdej ze stref ustalić indywidualny tryb pracy. Odpowiednio zaprogramowany sterownik do grzejnika będzie automatycznie otwierać lub zamykać zawór termostatyczny o różnych porach dnia, w różne dni tygodnia i precyzyjnie podnosić lub obniżać temperaturę w pomieszczeniach w zależności od potrzeb. Każdy termostat grzejnikowy można zaprogramować tak, by pracował w jednym z wyznaczonych harmonogramów lub w trybie: ręcznym, ogrzewanie dzień/noc, imprezy, urlopu czy przeciwzamarzania. Sterownik ogrzewania będzie utrzymywać optymalną temperaturę w pomieszczeniach, zyskując znaczną przewagę nad tradycyjnymi systemami grzewczymi budynków.

Dla kogo dedykowane są elektroniczne sterowniki do grzejników?

System, w którego skład wchodzą głowice grzejnikowe, regulatory lub czujniki pokojowe oraz urządzenie nadrzędne (do wyboru Wifi 8S, WiFi 8S p, ST-16S WiFi) to rozwiązanie dedykowane klientom indywidualnym, którzy chcą zadbać o odpowiednią temperaturę w swoim domu i zredukować rachunki za ogrzewanie. Sprawdza się on również jako nowoczesny system do zarządzania ogrzewaniem w hotelach, pensjonatach, szkołach, przedszkolach i innych placówkach użyteczności publicznej oraz budynkach komercyjnych, innymi słowy to świetne rozwiązanie dla klienta biznesowego. Pełna kontrola nad temperaturą i wygodna obsługa systemu pozwalają zyskać przewagę nad obiektami o tym samym lub podobnym przeznaczeniu.

Sterowniki do ogrzewania grzejnikowego

Sterownik

WiFi 8S

(8 stref)

Sterownik

WiFi 8S p

(8 stref)

Sterownik

ST-16S WiFI

(16 stref)

Sterownik

System hotelowy

administracja urządzeń

Jakie korzyści dają regulatory

Umiejętne sterowanie temperaturą w pomieszczeniu ma wiele zalet. Wymieńmy te najważniejsze.

komfortowa temperatura
komfortowa temperatura – w pomieszczeniach nie jest ani za zimno, ani za ciepło, gdyż użytkownik może dowolnie edytować parametry pracy w zależności od pory dnia, przeznaczenia pomieszczenia oraz własnych preferencji.
pełna kontrola nad ogrzewaniem
pełna kontrola nad ogrzewaniem – dzięki sterownikom masz możliwość dopasowywania parametrów pracy do swoich potrzeb, szybkiego edytowania ich w zależności od potrzeb, a także wglądu w statystyki dotyczące pracy systemu w określonych godzinach w ciągu doby.
możliwość zdalnego sterowania
możliwość zdalnego sterowania – aplikacja e-Modul to autorskie narzędzie firmy TECH Sterowniki, które umożliwia podgląd i bieżącą edycję ustawień z poziomu telefonu lub innego urządzenia mobilnego przez 24 godziny na dobę.
niższe koszty
niższe koszty – świadomie edytując dopływ ciepła do pomieszczeń, znacznie lepiej wykorzystujesz wygenerowane ciepło. Dzięki systemowi ogrzewania grzejnikowego możesz zaoszczędzić nawet 20% na ogrzewaniu.
oszczędność czasu
oszczędność czasu – dzięki automatyce będziesz szybko i wygodnie zarządzać parametrami instalacji grzewczej i to z poziomu pomieszczenia ? nie musisz schodzić do kotłowni, by mieć kontrolę nad całym systemem.
dbałość o środowisko naturalne
dbałość o środowisko naturalne – rozważne, oszczędne gospodarowanie ciepłem wpisuje się w ważny trend, jakim jest rozsądne wykorzystanie źródeł energii. Ich nadmierna eksploatacja szkodzi środowisku naturalnemu.

Jak zamontować elektroniczny termostat grzejnikowy?

Instalacja bezprzewodowych sterowników do kaloryfera jest dziecinnie łatwa. Wystarczy przykręcić głowicę grzejnika do zaworu grzejnikowego, a następnie założyć baterie i zarejestrować urządzenie w sterowniku głównym, który łączy się z domową siecią WiFi. Ze sterownikiem głównym należy sparować regulator pokojowy lub czujnik temperatury. W zależności od wybranego modelu urządzenia głównego, system grzejnikowy może obsługiwać maksymalnie 8 lub nawet 16 stref grzewczych. Automatyka działa sprawnie z każdym modelem grzejnika, ponieważ inwestor otrzymuje wraz ze sterownikami do grzejników specjalne adaptery.

OKIEM EKSPERTA

"Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie naszym systemem grzejnikowym. Koszty na ogrzewanie budynków w sezonie pochłaniają lwią część dostępnego budżetu, a dzięki automatyce można je realnie obniżyć. Dowodzą tego m.in. badania dotyczące efektywności systemu przeprowadzone w dwóch krakowskich przedszkolach, a także w domu studenckim. Co ważne, system działa bezprzewodowo, więc można go zainstalować praktycznie w każdym budynku".

Opinie

Co o inteligentnym sterowaniu grzejnikami myślą instalatorzy oraz użytkownicy naszych urządzeń? Przede wszystkim doceniają doskonały komfort cieplny, oszczędność, wygodę obsługi i instalacji oraz estetykę urządzeń, dzięki czemu dobrze prezentują się one w pomieszczeniach urządzonych w różnym stylu.

Nick
Opinia instalatora
Rozwiązania dla obiektów hotelowych
W zeszłym roku montowałem system grzejnikowy w pobliskim hotelu. Właściciel budynku miał sporo pytań i różnych wątpliwości. Zastanawiał się, czy elektronika rzeczywiście pomoże mu obniżyć rachunki i czy obsługa hotelu będzie umiała edytować parametry w panelu. Dokładnie wytłumaczyłem mu, jak obsługiwać system i przekonał się, że to wcale nie jest takie trudne. Poleciłem mu dokupienie do podstawowego zestawu czujników otwarcia okna i to okazało się świetną decyzją, bo goście często wietrzą w pokojach i dużo przez to tracili energii.
Nick
Opinia instalatora
Metoda na oszczędność
Moi klienci często narzekają na zbyt wysokie rachunki za ogrzewanie. Wtedy z czystym sumieniem polecam im system grzejnikowy firmy TECH Sterowniki. Montuje się go szybko, nie trzeba kuć ścian, a efekt jest zaskakująco dobry. Nie ma już problemów z przegrzewaniem pomieszczeń, a w dodatku wydatki na ogrzewanie są znacznie niższe.
Nick
Opinia użytkownika
Praktyczne i estetyczne
System grzejnikowy polecił mi mój znajomy z pracy. Chwalił się, że teraz płaci dużo mniej za ogrzewanie, a w domu jest cały czas ciepło. Stwierdziłem więc, że warto to sprawdzić. Zdziwiłem się, że system jest tak łatwy w montażu i szybki w obsłudze. Żonie znów odpowiada to, że urządzenia są estetyczne i dyskretne ? nie wyróżniają się w aranżacji pomieszczeń, ale idealnie do niej pasują.
Nick
Opinia użytkownika
Zawsze odpowiednia temperatura
Jestem bardzo zadowolony z montażu systemu grzejnikowego w moim mieszkaniu. Przede wszystkim doceniam to, że mogę z góry zaplanować, jaka będzie temperatura w określonych godzinach. Oboje z żoną pracujemy i mamy mało czasu na obowiązki domowe. System sprawdza się świetnie ? w domu jest ciepło, a zużywamy mniej energii niż do tej pory.

FAQ

Czy system będzie działał sprawnie z każdym modelem grzejnika?

Tak. System grzejnikowy naszej firmy jest odpowiednio przystosowany do współpracy zarówno z nowszymi modelami grzejników, jak i tymi, które zostały zamontowane w pomieszczeniach wiele lat wcześniej. Sprawne działanie zapewniają adaptery, które są dostarczane użytkownikowi z każdą głowicą elektroniczną STT-868 lub STT-869. Adapter można szybko i wygodnie zamontować na zaworze grzejnikowym. Do zestawów dodawane są 3 rodzaje przejściówek:

  • M30 x1,5;
  • RTD-N;
  • RA-N.

Czy systemem grzejnikowym można sterować zdalnie?

Zdecydowanie tak. Do sterowania pracą ogrzewania, gdy jesteśmy poza domem, służy aplikacja eModul. To nowoczesne rozwiązanie sprawia, że można w dowolnym miejscu oraz czasie szybko i sprawnie kontrolować temperaturę panującą w pomieszczeniach oraz wygodnie ją edytować w zależności od bieżących potrzeb i preferencji. By zacząć sterować, wystarczy mieć pod ręką urządzenie mobilne – telefon, tablet czy laptop z dostępem do Internetu. Każdy dedykowany sterownik do ogrzewania grzejnikowego ma w sobie WiFi.

Gdzie mogę zamontować sterowniki ogrzewania grzejnikowego?

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem to zaawansowane technologicznie urządzenia, dlatego najkorzystniej, kiedy montaż przeprowadza instalator. W przypadku systemu grzejnikowego montaż jest jednak na tyle prosty, że może się go podjąć każdy. Siłowniki grzejnikowe (do wyboru STT-868 lub STT-869) wystarczy zamontować na zaworze grzejnikowym, a następnie zarejestrować w urządzeniu głównym: WiFi 8S, WiFi 8S p lub ST-16 S WiFi, które łączy się następnie z domową siecią WiFi. By system działał sprawnie, wystarczy w strefie zamontować czujnik temperatury lub regulator, który będzie na bieżąco kontrolować, czy panująca w pomieszczeniu temperatura jest zgodna z zadaną.

Jaka jest różnica między sterownikami grzejnikowymi a podłogowymi?

Każdy z zestawów do sterowania ogrzewaniem firmy TECH Sterowniki jest odpowiednio przygotowany do pracy we wskazanym systemie grzewczym. Podstawowy zestaw elementów systemu grzejnikowego to: głowica grzejnikowa (montowana na zaworze grzejnikowym), czujnik temperatury lub regulator pokojowy (do pomiaru poziomu temperatury) oraz urządzenie wykonawcze (sterownik nadrzędny). Warto przy tym zaznaczyć, że system grzejnikowy działa bezprzewodowo i można go bez trudu zainstalować w każdym budynku bez kosztownego i kłopotliwego remontu. W przypadku ogrzewania podłogowego głównym urządzeniem jest sterownik zaworów termostatycznych, a podrzędnymi regulatory lub czujniki pokojowe oraz siłowniki termoelektryczne przeznaczone do montażu na zaworach. Zarówno ogrzewaniem grzejnikowym, jak i podłogowym można efektywnie zarządzać.

Więcej informacji w artykule: Ogrzewanie grzejnikowe a podłogowe – porównanie systemów sterowania

Jakie wymogi muszą spełniać grzejniki?

Istnieje szereg różnych dokumentów, które regulują zasady wprowadzenia grzejników do obrotu. Jednym z najważniejszych jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG. 

O innych regulacjach prawnych można przeczytać w artykule: Jakie wymogi muszą spełniać grzejniki

Jak przygotować ogrzewanie grzejnikowe na zimę?

Grzejniki warto przygotować do pracy w sezonie grzewczym z dużym wyprzedzeniem. Zasada ta dotyczy właściwie całego systemu grzewczego. Przede wszystkim po dłuższym okresie nieużywania grzejników warto bardzo dokładnie przetrzeć je wilgotną ściereczką, by pozbyć się zgromadzonego kurzu. Pominięcie tej czynności sprawia, że po uruchomieniu ogrzewania przez kilka dni w powietrzu będzie się unosił zapach przypalonego kurzu. Trzeba także wykonać inne czynności, w tym odpowietrzyć grzejnik, zwłaszcza jeśli w czasie pracy słychać szumy, gwizdy czy bulgotanie wody. Dzięki pozbyciu się nagromadzonych gazów w grzejnikach, będą one pracować efektywniej i grzać na całej powierzchni. Czasem, w sytuacji kiedy niektóre grzejniki pracujące w systemie są zimne, podczas kiedy inne gorące, konieczna jest regulacja przepływu wody w grzejnikach poprzez optymalny dobór nastaw. Przygotowując grzejniki do pracy, trzeba także sprawdzić sposób ich łączenia z instalacją pod kątem przecieków i nieszczelności.

Więcej informacji w artykule: Jak przygotować grzejniki i centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie grzejnikowe?

Przede wszystkim montując termostaty grzejnikowe. To zdecydowanie najskuteczniejsze rozwiązanie. Jednak samo zamontowanie urządzeń nie wystarczy. Trzeba jeszcze nauczyć się mądrze nimi sterować. W sprawnie działającym systemie grzejnikowym możemy swobodnie edytować temperaturę (zmniejszać ją lub zwiększać) w zależności od potrzeb. Dzięki czasowemu obniżaniu temperatury, przykładowo na noc lub na czas spędzany poza domem, można w perspektywie całego miesiąca zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy. Trzeba także pamiętać o tym, by nie utrudniać cyrkulacji powietrza przy grzejniku, zasłaniając je grubymi zasłonami czy ciężkimi meblami. Takie działania sprawiają, że grzejniki muszą pracować intensywniej, by dogrzać pomieszczenie do zadanej temperatury, a to z kolei przekłada się na wyższe rachunki.

Czy można połączyć ogrzewanie grzejnikowe z podłogowym?

Zdecydowanie tak. W wielu domach i mieszkaniach system grzejnikowy współpracuje z podłogowym, zapewniając domownikom pełny komfort cieplny. Często wdrażanym rozwiązaniem jest montaż ogrzewania podłogowego w łazience lub holu, podczas kiedy grzejniki są zainstalowane w pozostałych pomieszczeniach domu lub podział: parter z ogrzewaniem podłogowym, a piętro – grzejnikowym. Co ważne, obydwoma systemami można sprawnie zarządzać z poziomu systemu podłogowego serii 8. Sterownik L-8e umożliwia obsługę aż 22 siłowników termostatycznych przy pomocy 8 czujników lub regulatorów pokojowych. Liczbę oraz rodzaj poszczególnych elementów dodatkowych wchodzących w skład systemu (czujników, regulatorów, siłowników termoelektrycznych, siłowników bezprzewodowych) zależy od złożoności systemu oraz liczby pomieszczeń, które mają zostać obsłużone.

Więcej informacji w artykule: Ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe w jednej instalacji – czy taka współpraca jest możliwa?Artykuły na blogu

Wszystkie artykuły
Analiza efektywności systemu ogrzewania grzejnikowego – raport z badań na przykładzie domu studenckiego
Porady

Analiza efektywności systemu ogrzewania grzejnikowego – raport z badań na przykładzie domu studenckiego

Z jaką efektywnością pracuje system sterowania ogrzewaniem? Postanowiliśmy to sprawdzić w praktyce. W dniach 18.01.2021 – 18.04.2021 przeprowadziliśmy badanie efektywności systemu zarządzania ciepłem w Domu Studenckim nr 5 „Strumyk” na Miasteczku Studenckim AGH.

Zobacz więcej
Dobór grzejników do swojego domu – jak wybrać w zależności od aranżacji

Dobór grzejników do swojego domu – jak wybrać w zależności od aranżacji

Grzejniki w domach pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Dowiedz się, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy ich wyborze, by stały się ozdobą pomieszczeń.

Zobacz więcej
Sterowanie ogrzewaniem dla większej efektywności energetycznej budynków

Sterowanie ogrzewaniem dla większej efektywności energetycznej budynków

Rozważne zarządzanie ogrzewaniem jest jednym z głównych sposobów na ograniczenie zużycia energii w budynkach różnego typu. Dowiedz się więcej na temat wdrażania innowacyjnych rozwiązań i poznaj najnowsze trendy w branży energetycznej.

Zobacz więcej
WiFi 8s p
Sterownik główny
WiFi-8s p
R-8 b PLUS
Pozostałe urządzenia
R-8 b PLUS
STT-869
Pozostałe urządzenia
STT-869
C-2n
Pozostałe urządzenia
C-2n

Gotowe zestawienie:

1 bezprzewodowy, internetowy regulator WiFi 8s p
6 bezprzewodowych regulatorów pokojowych z pomiarem
wilgotności powietrza R-8 b PLUS6 siłowników termoelektrycznych STT-869
dodatkowo: 6 czujników otwarcia okna C-2n.

ST-16S WiFi
Sterownik główny
ST-16S WiFi
R-8 b
Pozostałe urządzenia
R-8 b
STT-869
Pozostałe urządzenia
STT-869
C-2n
Pozostałe urządzenia
C-2n

Gotowe zestawienie:

ST-16S WiFi (w zestawie ze sterownikiem znajduje się jeden czujnik temperatury)
16 bezprzewodowych głowic termostatycznych STT-86915 bezprzewodowych regulatorów pokojowych R-8 b
dodatkowo: 16 czujników otwarcia okna C-2n.

L-8e
Sterownik główny
L-8e
R-8s PLUS
Pozostałe urządzenia
R-8s PLUS
STT-869
Pozostałe urządzenia
STT-869
STT-230/2 S
Pozostałe urządzenia
STT-230/2 S
RP-4
Pozostałe urządzenia
RP-4

Gotowe zestawienie:

1 bezprzewodowy sterownik zaworów termostatycznych L-8e
8 bezprzewodowych regulatorów pokojowych z pomiarem
wilgotności powietrza R-8s PLUS
4 bezprzewodowe siłowniki termostatyczne STT-8696 siłowników termoelektrycznych STT-230/2 S
dodatkowo: repeater sygnału RP-4

Znajdź najbliższego
dystrybutora

Sprawdź