Sterowniki do ogrzewania grzejnikowego - termostaty grzejnikowe - TECH Sterowniki
Sterowniki do ogrzewania grzejnikowego - termostaty grzejnikowe - TECH Sterowniki

Sterowniki do ogrzewania grzejnikowego

Powiązane artykuły:

Zapraszamy również do przeczytania artykułów na naszym blogu:

W czym pomogą ci produkty TECH Streowniki

Jak sterowniki do zarządzania ogrzewaniem poprawią komfort w Twoim domu

Jak unowocześnić swój system do zarządzania ogrzewaniem

Jeszcze wygodniej i oszczędniej, czyli jak rozbudować system do zarządzania ogrzewaniem 

Jak wyregulować grzejnik

Jak wyregulować grzejniki?

Sterowanie systemami grzewczymi

 Sterowanie systemami grzewczymi – trendy i ciekawostki

Sposoby na ogrzewanie domu

Nowoczesne ogrzewanie domu – poznaj sposoby, które zyskują na popularności

Jak poprawić komfort cieplny

Jak poprawić komfort cieplny i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?


Inwestycja w termostat grzejnikowy wifi oraz odpowiednio dobrany sterownik grzejnikowy to zakup na lata, który zapewni efektywną pracę systemu grzewczego oraz pozwoli poczuć różnicę w odczuwanym komforcie cieplnym, szczególnie w chłodne wieczory i poranki.

Inteligentny termostat – wyższy poziom sterowania ogrzewaniem

Termostaty grzejnikowe bezprzewodowe to urządzenia łatwe w montażu oraz bardzo funkcjonalne. Z ich pomocą użytkownik może różnicować temperaturę panującą w odrębnych pomieszczeniach w zależności od ich przeznaczenia, jak również swoich codziennych aktywności czy pory dnia. W ten sposób termostat pokojowy grzejnikowy pozwala uzyskać wysoki komfort cieplny w budynkach mieszkalnych i jednocześnie ponieść mniejsze koszty za ogrzewanie. Inteligentny termostat do grzejnika, model STT-868 charakteryzuje się klasycznym designem, który dobrze wpisuje się zarówno w nowoczesny, jak i tradycyjny wystrój wnętrz. Dla większego komfortu użytkowania każdy termostat grzejnikowy elektroniczny jest sterowany zdalnie, a służą temu specjalnie do tego przystosowane bezprzewodowe sterowniki grzejnikowe o estetycznym wyglądzie i zróżnicowanej funkcjonalności.

Bezprzewodowe systemy do sterowania elektronicznymi termostatami

Regulatory WiFi 8S oraz ST-8S to sterowniki grzejnikowe, które umożliwiają kontrolę oraz zmianę parametrów ogrzewania aż w 8 różnych strefach grzewczych budynku, w których zamontowane są termostaty do grzejników. Wykorzystując sterowniki grzejnikowe, można dla każdej ze stref ustalić indywidualny tryb pracy. Odpowiednio zaprogramowany sterownik zaworów grzejnikowych będzie automatycznie otwierać lub zamykać zawór termostatyczny o różnych porach dnia, w różne dni tygodnia i precyzyjnie zmniejszać lub zwiększać temperaturę w pomieszczeniach w zależności od potrzeb. Oprócz WiFi 8S termostat bezprzewodowy firmy TECH Sterowniki można obsłużyć z poziomu regulatora pokojowego ST-8S WiFi. Ten bezprzewodowy sterownik grzejnikowy pozwala na proste i intuicyjne zarządzanie pracą 6 siłowników termoelektrycznych. Każdy termostat grzejnikowy można z jego pomocą zaprogramować tak, by pracował w jednym z wyznaczonych harmonogramów lub trybie: ręcznym, dzień/noc, imprezy, urlopu czy przeciwzamarzania. W ten sposób inteligentny termostat i sprawnie działające urządzenie do zarządzania nim będą utrzymywać optymalną temperaturę w pomieszczeniach, zyskując znaczącą przewagę nad tradycyjnymi systemami ogrzewania budynków.

 

Sterowniki do ogrzewania grzejnikowego - pytania i odpowiedzi

Czy system będzie działał sprawnie z każdym modelem grzejnika?

Tak. System grzejnikowy naszej firmy jest odpowiednio przystosowany do współpracy zarówno z nowszymi modelami grzejników, jak i tymi, które zostały zamontowane w pomieszczeniach wiele lat wcześniej. Sprawne działanie zapewniają adaptery, które są dostarczane użytkownikowi z każdą głowicą elektroniczną STT-868 lub STT-869. Adapter można szybko i wygodnie zamontować na zaworze grzejnikowym. Do zestawów dodawane są 3 rodzaje przejściówek:

  •       M30 x1,5;
  •       RTD-N;
  •       RA-N.

Czy systemem grzejnikowym można sterować zdalnie?

Zdecydowanie tak. Do sterowania pracą grzejników, gdy jesteśmy poza domem, służy aplikacja eModul. To nowoczesne rozwiązanie sprawia, że można w dowolnym miejscu oraz czasie szybko i sprawnie kontrolować temperaturę panującą w pomieszczeniach oraz wygodnie ją edytować w zależności od bieżących potrzeb i preferencji. By zacząć sterować, wystarczy mieć pod ręką urządzenie mobilne – telefon, tablet czy laptop z dostępem do Internetu. Sterownik grzejnikowy taki jak WiFi 8S jest równocześnie sterownikiem i modułem internetowym.

Gdzie mogę zamontować sterowniki ogrzewania grzejnikowego?

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem to zaawansowane technologicznie urządzenia, dlatego najkorzystniej, kiedy montaż przeprowadza instalator. W przypadku systemu grzejnikowego montaż jest jednak na tyle prosty, że może się go podjąć każdy. Siłowniki grzejnikowe (do wyboru STT-868 lub STT-869) wystarczy zamontować na zaworze grzejnikowym, a następnie zarejestrować w urządzeniu głównym: WiFi 8S, WiFi 8S mini lub ST-16 S WiFi, które łączy się następnie z domową siecią WiFi. By system działał sprawnie wystarczy w strefie zamontować czujnik temperatury, który będzie na bieżąco kontrolować, czy panująca w pomieszczeniu temperatura jest zgodna z zadaną.

Jaka jest różnica między sterownikami grzejnikowymi a podłogowymi?

Każdy z zestawów do sterowania ogrzewaniem firmy TECH Sterowniki jest odpowiednio przygotowany do pracy we wskazanym systemie grzewczym. Podstawowy zestaw elementów systemu grzejnikowego to: głowica grzejnikowa (montowana na zaworze grzejnikowym), czujnik temperatury lub regulator pokojowy (do pomiaru poziomu temperatury) oraz urządzenie wykonawcze (sterownik nadrzędny). Warto przy tym zaznaczyć, że system grzejnikowy działa bezprzewodowo i można go bez trudu zainstalować w każdym budynku bez kosztownego i kłopotliwego remontu. W przypadku ogrzewania podłogowego głównym urządzeniem jest sterownik zaworów termostatycznych, a podrzędnymi regulatory lub czujniki pokojowe oraz siłowniki termoelektryczne przeznaczone do montażu na zaworach ( STT-230). Zarówno ogrzewaniem grzejnikowym, jak i podłogowym można efektywnie zarządzać.

Więcej informacji w artykule: Ogrzewanie grzejnikowe, a podłogowe – porównanie systemów sterowania

Jakie wymogi muszą spełniać grzejniki?

Istnieje szereg różnych dokumentów, które regulują zasady wprowadzenia grzejników do obrotu. Jednym z najważniejszych jest Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) Nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG. 

O innych regulacjach prawnych można przeczytać w artykule: Jakie wymogi muszą spełniać grzejniki

Jak przygotować ogrzewanie grzejnikowe na zimę?

Grzejniki warto przygotować do pracy w sezonie grzewczym z dużym wyprzedzeniem. Zasada ta dotyczy właściwie całego systemu grzewczego. Przede wszystkim po dłuższym okresie nieużywania grzejników warto bardzo dokładnie przetrzeć je wilgotną ściereczką, by pozbyć się zgromadzonego kurzu. Pominięcie tej czynności sprawia, że po uruchomieniu ogrzewania przez kilka dni w powietrzu będzie się unosił zapach przypalonego kurzu. Trzeba także wykonać inne czynności, w tym odpowietrzyć grzejnik, zwłaszcza jeśli w czasie pracy słychać szumy, gwizdy czy bulgotanie wody. Dzięki pozbyciu się nagromadzonych gazów w grzejnikach, będą one pracować efektywniej i grzać na całej powierzchni. Czasem, w sytuacji kiedy niektóre grzejniki pracujące w systemie są zimne, podczas kiedy inne gorące, konieczna jest regulacja przepływu wody w grzejnikach poprzez optymalny dobór nastaw. Przygotowując grzejniki do pracy, trzeba także sprawdzić sposób ich łączenia z instalacją pod kątem przecieków i nieszczelności.

Więcej informacji w artykule: Jak przygotować grzejniki i centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie grzejnikowe?

Przede wszystkim montując termostaty grzejnikowe. To zdecydowanie najskuteczniejsze rozwiązanie. Jednak samo zamontowanie urządzeń nie wystarczy. Trzeba jeszcze nauczyć się mądrze nimi sterować. W sprawnie działającym systemie grzejnikowym możemy swobodnie edytować temperaturę (zmniejszać ją lub zwiększać) w zależności od potrzeb. Dzięki czasowemu obniżaniu temperatury, przykładowo na noc lub na czas spędzany poza domem, można w perspektywie całego miesiąca zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy. Trzeba także pamiętać o tym, by nie utrudniać cyrkulacji powietrza przy grzejniku, zasłaniając je grubymi zasłonami czy ciężkimi meblami. Takie działania sprawiają, że grzejniki muszą pracować intensywniej, by dogrzać pomieszczenie do zadanej temperatury, a to z kolei przekłada się na wyższe rachunki.

Czy można połączyć ogrzewanie grzejnikowe z podłogowym?

Zdecydowanie tak. W wielu domach i mieszkaniach system grzejnikowy współpracuje z podłogowym zapewniając domownikom pełny komfort cieplny. Często wdrażanym rozwiązaniem jest montaż ogrzewania podłogowego w łazience lub holu, podczas kiedy grzejniki są zainstalowane w pozostałych pomieszczeniach domu lub podział: parter z ogrzewaniem podłogowym, a piętro – grzejnikowym. Co ważne, obydwoma systemami można sprawnie zarządzać z poziomu systemu podłogowego serii 8. Sterownik siłowników termostatycznych L-8e umożliwia obsługę aż 22 siłowników przy pomocy 8 czujników lub regulatorów pokojowych. Liczbę oraz rodzaj poszczególnych elementów dodatkowych wchodzących w skład systemu (czujników, regulatorów, siłowników termoelektrycznych, siłowników bezprzewodowych) zależy od złożoności systemu oraz liczby pomieszczeń, które mają zostać obsłużone.

Więcej informacji w artykule: Ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe w jednej instalacji – czy taka współpraca jest możliwa?