Czujniki temperatury, czujnik - TECH Sterowniki
Czujniki temperatury, czujnik - TECH Sterowniki

Akcesoria dodatkowe

ST-291P NTC

ST-291P NTC

Przewodowy czujnik temperatury zewnętrznej typu NTC, dedykowany do listwy L-9r

Czujniki temperatury

PT1000

PT1000

Czujnik temperatury spalin
KTY

KTY

Półprzewodnikowy czujnik temperatury
NTC

NTC

Czujnik temperatury podłogi
PT1000

PT1000

Czujnik temperatury solara

Mierzenie temperatury jest jednym z głównych zadań wykonywanych przez sterowniki elektroniczne. Właśnie dlatego czujnik temperatury stanowi podstawowy element wyposażenia każdego sterownika. Czujnik dokonuje pomiaru i przekazuje informację na temat poziomu temperatury w instalacji lub urządzeniu grzewczym. Informacja przekazywana przez sensory temperatury jest wykorzystywana przez sterownik do zarządzania urządzeniem, np. wyłączeniem pompy. Od tego, jaka jest sprawność czujnika temperatury, zależy efektywność całego systemu sterowania i kontroli funkcji danego urządzenia.

Czujniki temperatury – zasada działania

Każdy czujnik temperatury wyposażony jest w element reagujący na zmiany ciepła. Zazwyczaj w sterownikach wykorzystuje się czujniki rezystancyjne (zmiana oporu elektrycznego metalu wraz ze zmianą temperatury) i czujniki termoelektryczne (termopary). Sensory temperatury mogą różnić się między sobą dokładnością oraz zakresem pracy. Każdy sterownik posiada swoje czujniki temperatury, dzięki którym pracuje poprawnie.

Czujniki temperatury dla bezpieczeństwa instalacji

Różne czujniki, dają różne możliwości usprawnienia instalacji grzewczej. Nowoczesne czujniki temperatury do pieca montowane w sterownikach kotłowych zapewniają bezpieczną eksploatację systemu grzewczego. Przykładowo dzięki czujnikowi temperatury CO nie dochodzi do zagotowania wody w instalacji w wyniku przegrzania kotła lub uszkodzenia regulatora, ponieważ parametry instalacji nie przekroczą bezpiecznych wartości. Praca na optymalnych ustawieniach zapewnia oszczędności i dłuższą żywotność urządzenia grzewczego.

Pomiar temperatury w pomieszczeniach

Regulatory pokojowe i czujniki temperatury to urządzenia gwarantujące idealną temperaturę w pomieszczeniach. Ich głównym zadaniem jest pomiar ciepła w miejscach, w których są zamontowane. Dzięki czujnikom temperatury możliwa jest inteligentna praca sterowników bazująca na zmianach temperatury. Czujnik mierzy temperaturę powietrza, porównuje ją z temperaturą zadaną i w przypadku odchylenia, ustala nową temperaturę zasilania na podstawie ustawionych danych. Niektóre termostaty oprócz pomiaru temperatury mają również czujnik temperatury podłogi. Czujnik mierzy temperaturę posadzki i zapobiega jej nadmiernemu wychłodzeniu, jak i przegrzaniu powodującemu dyskomfort.

Regulacja pogodowa

Oprócz czujnika temperatury do sterownika oraz czujnika temperatury podłogi, można usprawnić system grzewczy, nabywając czujnik temperatury zewnętrznej. To niewielkie urządzenie służy do regulowania temperatury kotła z uwzględnieniem temperatury zewnętrznej. Kiedy temperatura za oknem spada, czujnik temperatury zewnętrznej podnosi temperaturę na kotle. Z kolei w sytuacji, kiedy temperatura na zewnątrz wzrasta sensor temperatury, obniża poziom temperatury na regulatorze kotła czy instalacji do ustawionych wcześniej wartości.

Czujniki temperatury – jakość i niezawodność

Urządzenia firmy TECH Sterowniki są wyposażone w czujniki temperatury produkowane we własnym zakresie. Dzięki wykorzystaniu najlepszej jakości materiałów oraz pracy doświadczonych pracowników firmy sensory temperatury cechuje wysoka sprawność, wydajność i bezawaryjność. Warto pamiętać o tym, że każdy czujnik temperatury bez względu czy jest to czujnik temperatury do pieca, czujnik temperatury podłogi, czy inny musi być zamontowany przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. Tylko wtedy zapewni poprawne działanie, a co za tym idzie miarodajne efekty.