Jak odpowietrzyć podłogówkę?

Sterowniki do ogrzewania podłogowego   |   Porady   |   Dom energooszczędny   |   18.10.2021

W jaki sposób sprawnie odpowietrzyć instalację podłogową? Kiedy i jak należy to zrobić? Oto proste wskazówki, które pomogą w szybkiej i skutecznej realizacji tego zadania.

Odpowietrzanie podłogówki – pierwsze działania

Zanim zaczniemy pracę, sprawdźmy, czy podłogówka rzeczywiście wymaga odpowietrzenia. Zawsze proces ten przeprowadza się na samym początku, czyli tuż po montażu ogrzewania podłogowego, a jeszcze przed pierwszym rozruchem. Działania te mają na celu sprawdzenie, czy instalacja została wykonana prawidłowo. W okresie eksploatacji natomiast wystarczy proces odpowietrzania przeprowadzać raz na kilka lat.

Dlaczego instalacja podłogowa ulega zapowietrzeniu?

Zazwyczaj problem wynika z błędów popełnionych na etapie układania instalacji czy niezbyt dokładne odpowietrzenie przeprowadzone przy pierwszym uruchomieniu. Innym powodem zapowietrzenia podłogówki jest jej nieprawidłowa eksploatacja, czyli zbyt duża lub zbyt mała ilość wody w instalacji lub zbyt szybkie przeprowadzenie samego procesu jej napełniania. Aby instalacja pracowała prawidłowo, czynności należy wykonywać krok po kroku, bardzo skrupulatnie. Równie ważna jest też temperatura wody. Należy pilnować, by nie przekroczyła ona dopuszczalnych norm – w przeciwnym razie w instalacji zacznie się gromadzić powietrze, a posadzka będzie bardziej narażona na zniszczenie.

odpowietrzyć podłogówkę

Pierwsze sygnały świadczące o zapowietrzeniu podłogówki

Przede wszystkim podłogówka, która nie grzeje równomiernie na całej swojej powierzchni, to sygnał, że może być zapowietrzona. Zazwyczaj w takiej sytuacji powstają obszary wychłodzone, a to z kolei prowadzi do obniżenia temperatury w pomieszczeniu.

Kolejnym, bardzo charakterystycznym sygnałem świadczącym o zapowietrzeniu podłogówki są różne dziwne odgłosy, które wydaje instalacja w trakcie pracy. Bulgotanie, stukanie, szumy – to dźwięki, które mogą wskazywać na to, że instalacja nie działa sprawnie.

Odpowietrzanie podłogówki w kilku krokach

Zajmijmy się teraz najważniejszą częścią, czyli odpowiedzią na pytanie: jak poprawić działanie podłogówki? Jak ją odpowietrzyć? W nowych instalacjach występuje tzw. automatyczny odpowietrznik podłogówki, mówiąc w skrócie: zawór odpowietrzający. Taki zawór znajduje się w miejscu sterowania całym układem, czyli w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego.

Na początku zakręć wszystkie zawory regulujące w belce powrotnej, poza jednym. Wcześniej włącz pompę instalacji na pełną moc. Zawory należy odpowietrzać pojedynczo, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość w trakcie pracy.

Kolejna kwestia to odkręcenie dopływu wody. W ustawieniu, w którym wszystkie zawory poza jednym są zamknięte, woda przepływa z całą mocą przez jedną pętlę, a powietrze z instalacji zostanie wypchnięte do jednego odpowietrznika. W momencie kiedy cała woda zostanie przepompowana, wystarczy zakręcić zawór. Cały proces potrwa od kilku do kilkunastu minut w zależności od tego, jak bardzo złożona jest instalacja. Warto pamiętać o tym, że przelewanie wody należy wykonywać do momentu, kiedy z instalacji pozbędziemy się wszystkich pęcherzyków powietrza.

Powtórz tę czynność dla kolejnych pętli ogrzewania podłogowego. Każdą pętlę należy odpowietrzyć osobno. Na koniec wystarczy już tylko odkręcić zawory regulacyjne. Podłogówka powinna zacząć działać prawidłowo.

Taki schemat działania sprawdzi się w większości przypadków, przy czym może być bardziej skomplikowany, jeśli chcemy odpowietrzyć podłogówkę na piętrze, a rozdzielacz znajduje się niżej niż reszta instalacji. Najlepszy wariant to ten, w którym rozdzielacz ogrzewania podłogowego zamontowany jest na tej samej kondygnacji. Zdarza się jednak, że umieszczony jest poniżej lub powyżej. Bywa tak, że rozdzielacz znajduje się w piwnicy, a obsługuje parter. Wtedy sytuacja się komplikuje, ponieważ pompa nie ma możliwości przetoczenia powietrza w dół. W takim układzie trzeba postąpić odwrotnie, czyli wyłączyć pompę, jednocześnie zamykając wszystkie zawory na rozdzielaczu, łącznie z automatycznymi odpowietrznikami. Następnie do zaworów spustowych obu belek, czyli zasilającej oraz powrotnej należy zamocować wężyki. Pierwszy z nich wystarczy podłączyć do instalacji wodociągowej, a drugi, odchodzący od belki powrotnej, będzie odprowadzał wodę do kanalizacji. Tak samo jak poprzednio w takiej sytuacji wystarczy kolejno odpowietrzać każdą pętlę podłogówki.

Inhibitory korozji do podłogówki

Aby podłogówka działała sprawnie przez wiele lat, warto co pewien czas stosować inhibitory korozji. Są to specjalne środki chemiczne, dzięki którym można zmniejszyć tempo, z jakim następuje rdzewienie w materiałach instalacji. W jej skład wchodzą zarówno organiczne, jak i nieorganiczne inhibitory korozji czy biocydy. Dzięki ich wykorzystaniu powstaje bariera ochronna na powierzchni metalu. Ponadto inhibitor gwarantuje właściwy poziom pH. Dzięki nim w instalacji nie odkładają się osady i kamień kotłowy. Warto jednak pamiętać o tym, że środki te stosuje się profilaktycznie i nie usuną osadów czy rdzy w sytuacji, kiedy są one już obecne w układzie. Inhibitory należy wprowadzić do instalacji za pomocą naczyń zbiorczych.

Sterowanie podłogówką z urządzeniami TECH Sterowniki

Nasza firma oferuje szereg rozwiązań, które usprawniają pracę działania ogrzewania podłogowego. Automatyka do zarządzania ogrzewaniem zwiększa efektywność ogrzewania i pozwala ograniczyć koszty. Najważniejsze zalety przedstawiamy na poniższej grafice.

podlogowka odpowietrzanie

Dowiedz się więcej o naszych zestawach do sterowania ogrzewaniem podłogowym: https://www.techsterowniki.pl/k/sterowniki-do-ogrzewania-podlogowego

Sprawne odpowietrzanie – efektywne działanie podłogówki

Sam proces odpowietrzania podłogówki nie należy do zbyt skomplikowanych. Jeśli natomiast cała instalacja została zamontowana prawidłowo, to może sprawnie funkcjonować przez wiele lat bez odpowietrzania. Szczególnie jeśli mamy automatyczny odpowietrznik. Zawsze jednak warto na bieżąco monitorować stan instalacji i w razie potrzeby spróbować wykonać pracę samodzielnie.

Przeczytaj także: Jak przygotować grzejniki i centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Akcesoria do grzejników – jakie wybrać?

Akcesoria do grzejników – jakie wybrać?

Montaż instalacji grzewczej w nowym budynku mieszkalnym czy też remont tej już istniejącej najczęściej wiąże się z wymianą grzejników na nowe. Oprócz nich do sprawnego działania systemu potrzebne są także dodatkowe akcesoria. Jakie? Przede wszystkim zawory i bezprzewodowe siłowniki elektryczne.

Zobacz więcej
Dobór grzejników do swojego domu – jak wybrać w zależności od aranżacji

Dobór grzejników do swojego domu – jak wybrać w zależności od aranżacji

Grzejniki w domach pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Dowiedz się, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy ich wyborze, by stały się ozdobą pomieszczeń.

Zobacz więcej
Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Jak zachować równowagę między komfortem cieplnym a oszczędnościami na ogrzewaniu? Sprawdź proste sposoby, które w tym pomogą.

Zobacz więcej