Sterownik podłogowy L-10 Sterownik podłogowy L-10

Sterownik do ogrzewania podłogowego L-10

Przewodowy sterownik zaworów termostatycznych L-10 jest przeznaczony do sterowania ogrzewaniem podłogowym. Listwa L-10 służy do zarządzania siłownikami termostatycznymi na zaworach, w zależności od potrzeb otwierając je lub zamykając. Przewodowy sterownik do podłogówki współpracuje z regulatorami pokojowymi, które przesyłają mu informację o aktualnej temperaturze w danej strefie.

Dlaczego L-10?

Dlaczego L-10?

  • zarządzanie temperaturą aż w 10 pomieszczeniach
  • obsługa pompy podłogowej za pomocą styku napięciowego
  • sterowanie urządzeniem grzewczym za pomocą styku beznapięciowego
  • duży wybór kompatybilnych regulatorów dedykowanych lub standardowych dwustanowych

Jak to działa?

Przewodowy sterownik zaworów termostatycznych do podłogówki jest urządzeniem, które umożliwia obsługę maksymalnie 50 siłowników termostatycznych za pomocą 18 wejść, zapewniając pełen komfort cieplny. Urządzenie ma styk beznapięciowy przeznaczony do obsługi urządzenia grzewczego.

Jak to działa?

Łatwy w montażu i wygodny w obsłudze

Montaż na szynie DIN, na ścianie, w szafce z rozdzielaczem CO.

Łatwy w montażu i wygodny w obsłudze Łatwy w montażu i wygodny w obsłudze
Konfigurator systemów Konfigurator systemów

Konfigurator systemów

Dobierz system do sterowania ogrzewaniem w Twoim domu

Dobierz
Sterownik podłogowy L-10

Sterownik podłogowy
L-10

PDF
Pobierz instrukcję (DTR)
Sterownik podłogowy L-10

Znajdź najbliższego
dystrybutora

Sprawdź

Pytania i odpowiedzi

Z jakimi urządzeniami współpracuje listwa L-10?

Przewodowy sterownik zaworów termostatycznych L-10 współpracuje z regulatorami pokojowymi oraz siłownikami termoelektrycznymi. W zależności od preferencji użytkownik możesz we własnym zakresie dobrać modele urządzeń. Wśród dostępnych regulatorów są:
  • regulatory pokojowe zasilane z przewodowego sterownika do podłogówki: R-10b, R-10z, R-10s, R-10s PLUS,
  • regulatory pokojowe zasilane 230 V: ST-297z v3, ST-293z v3, F-2z v1, F-4z v1,
  • regulatory pokojowe bateryjne: ST-292 v3, ST-293 v3, ST-294 v1, ST-295 v3, ST-297 v3, T-2.1, T-3.1, T-4.1.
Wśród siłowników przeznaczonych do montażu na rozdzielaczu do wyboru są modele: STT-230/2 T, STT-230/2 M28, STT-230/2 M30, STT-230/2 S.

3 Dodatkowymi, alternatywnymi elementami rozbudowy, które mogą współpracować z przewodowym sterownikiem zaworów termostatycznych L-10 są: integrator wejść napięciowych ST-513 oraz zestaw do bezprzewodowej komunikacji dwustanowej ST-262.

Jak skompletować cały zestaw do sterowania ogrzewaniem podłogowym ze sterownikiem L-10?

Bazowe elementy systemu do sterowania ogrzewaniem podłogowym serii 10 to: przewodowy sterownik zaworów termostatycznych do podłogówki L-10, przeznaczone do montażu w poszczególnych pomieszczeniach regulatory pokojowe oraz do montowania na rozdzielaczach siłowniki termoelektryczne. Liczbę regulatorów oraz siłowników trzeba dobrać w zależności od liczby pomieszczeń, w których chcemy zarządzać temperaturą. System serii 10 umożliwia zarządzanie ogrzewaniem łącznie w 10 strefach grzewczych. Aby przygotować własny zestaw do sterowania ogrzewaniem, można skorzystać z bezpłatnego konfiguratora urządzeń, który w zależności od wybranych parametrów początkowych wygeneruje rozwiązania odpowiadające potrzebom.

Czy systemem podłogowym można sterować zdalnie?

Przewodowy sterownik do podłogówki L-10 umożliwia edycję parametrów z poziomu zamontowanych urządzeń. Do sterowania zdalnego przystosowane są zestawy do zarządzania ogrzewaniem podłogowym serii 4, 7, 8 i 9.

Iloma siłownikami mogę zarządzać dzięki listwie L-10?

Przewodowy sterownik zaworów termostatycznych do podłogówki (L-10) przeznaczony jest do obsługi maksymalnie 50 siłowników termostatycznych za pomocą 18 wyjść, w tym 8 stref po 2 wyjścia oraz 2 strefy po 1 wyjściu.

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie podłogowe?

Obniżenie rachunków za ogrzewanie podłogowe jest możliwe dzięki racjonalnemu zarządzaniu ciepłem. Oznacza to podwyższanie lub obniżanie temperatury, zawsze w dopasowaniu do potrzeb. Temperaturę warto różnicować w zależności od przeznaczenia pomieszczeń, przykładowo wyższą temperaturę można ustawić w łazience, niższą w sypialni, stałą niższą temperaturę najlepiej utrzymywać w pomieszczeniach, które są wyłączone z eksploatacji. Kolejne kryterium, które warto przyjąć to pora dnia: nocą zaleca się obniżenie temperatury, a w ciągu dnia podwyższenie. Dodatkowo można edytować temperaturę, mając na względzie aktywność domowników: gdy przebywają w domu, temperatura może być wyższa, gdy są poza nim, warto obniżyć, by niepotrzebnie nie dogrzewać pomieszczeń, gdy dom jest pusty. Dzięki temu rachunki będą znacznie niższe. Ponadto warto wdrożyć inne sposoby na obniżenie rachunków za ogrzewanie, z czego kluczowa jest termomodernizacja domu, która pozwala na ograniczenie strat ciepła, a co się z tym wiąże zmniejszenie zapotrzebowanie na energię cieplną dostarczaną do pomieszczeń.

Jaka jest optymalna temperatura ogrzewania podłogowego?

Przyjmuje się, że optymalna temperatura ogrzewania podłogowego wynosi około 26°C, jednak często różnicuje się ją w zależności od pomieszczenia: wyższa może być w łazience, nieco niższa w pozostałych pomieszczeniach. W pokojach dla dzieci temperatura również powinna być nieco niższa, biorąc pod uwagę, że najmłodsi często bawią się na podłodze.

Czy można połączyć ogrzewanie grzejnikowe z podłogowym?

Tak, jest to możliwe. W tym celu należy wybrać zestaw do sterowania ogrzewaniem, który jest przystosowany zarówno do zarzadzania ogrzewaniem podłogowym, jak i grzejnikowym. Wśród naszych zestawów do podłogówki takie sterowanie gwarantuje system zarządzania ogrzewaniem podłogowym serii 4, 8 lub 9.