Ogrzewanie grzejnikowe a podłogowe – porównanie systemów sterowania


Jednym z głównych dylematów inwestorów planujących instalację centralnego ogrzewania jest podjęcie decyzji, czy w pomieszczeniach zamontować grzejniki, czy może jednak ogrzewanie podłogowe. Dobra wiadomość jest taka, że bez względu na dokonany wybór, systemem będzie można efektywnie zarządzać, oczywiście dzięki sterownikom.

Sterowniki do grzejników a sterowniki do podłogówki – główne elementy

Zarówno ogrzewaniem grzejnikowym, jak i podłogowym można efektywnie zarządzać dzięki dedykowanym urządzeniom. Komunikacja odbywa się pomiędzy 3 podstawowymi elementami, czyli urządzeniem do pomiaru temperatury, urządzeniem nadrzędnym (sterującym) oraz wykonawczym.

Główne elementy systemów sterowania

Wśród urządzeń wchodzących w skład zestawów dostępne są różne modele różniące się wyglądem oraz zestawem obsługiwanych funkcji. Dzięki temu każdy może wybrać takie rozwiązanie, które najbardziej do niego przemawia.

Sterowanie ogrzewaniem – jak to działa

Sterowniki grzejnikowe to urządzenia komunikujące się ze sobą bezprzewodowo.

Czujnik lub regulator umieszczony w pomieszczeniu przesyła sygnał do urządzenia nadrzędnego o temperaturze panującej w pomieszczeniu. Na jej podstawie urządzenie nadrzędne (regulator WIFI) zarządza pracą siłowników zamontowanych na grzejnikach. Gdy w pomieszczeniu następuje podwyższenie temperatury, sterownik zamyka zawór na grzejniku. Z kolei, kiedy pomieszczenie wymaga dogrzania, siłownik otwiera zawór na grzejniku, zwiększając dopływ ciepła do pomieszczeń.

Do prawidłowego działania ogrzewania podłogowego również potrzebne są czujniki lub regulatory pokojowe, które mierzą temperaturę powietrza w pomieszczeniu. Głównym urządzeniem sterującym jest sterownik siłowników termostatycznych, który podobnie jak sterownik nadrzędny ogrzewania grzejnikowego odbiera sygnał dotyczący temperatury w pomieszczeniu.

Listwa w zależności od pomiaru temperatury decyduje o zamknięciu lub otwarciu siłowników umieszczonych na zaworach w rozdzielaczu.

A co zrobić w sytuacji, kiedy w domu zamontowane jest ogrzewanie mieszane (w niektórych pomieszczeniach grzejniki, a w pozostałych ogrzewanie podłogowe)? Czy trzeba instalować aż dwa systemy zarządzania ogrzewaniem? Nie, wtedy doskonałym rozwiązaniem jest zakup systemu do sterowania ogrzewaniem podłogowym serii 8, który może także zarządzać pracą siłowników zamontowanych na grzejnikach.

System sterowania ogrzewaniem serii 8

Liczba stref do obsługi

Najważniejszą funkcją systemów do sterowania ogrzewaniem jest utrzymanie w pomieszczeniach optymalnej temperatury, przy jednoczesnym oszczędzeniu środków finansowych. Najważniejsze parametry dotyczące sterowania temperaturą w przypadku obu typów ogrzewania przedstawia poniższa grafika.

Sterowanie temperaturą w pomieszczeniach - porównanie systemów grzewczych

Urządzenia do rozbudowy systemu

Zarówno system ogrzewania podłogowego, jak i grzejnikowego może zyskać dodatkowe funkcje za sprawą urządzeń służących do rozbudowy systemu. Jedną z najważniejszych jest bez wątpienia eModul, dzięki któremu można sterować ogrzewaniem przez Internet. To bardzo dobre rozwiązanie, gdy będąc poza domem, chcemy mieć pełną kontrolę nad ogrzewaniem w swoim domu.

Sterowanie grzejnikami - elementy rozbudowy:

Do zestawu dostępne są do wyboru różne modele czujników i regulatorów pokojowych: R-8 z (przewodowy), pozostałe (bezprzewodowe): C-8 r, R-8 b, C-mini – każdy z nich jest kompatybilny ze sterownikiem głównym.

W przypadku rozbudowy ogrzewania podłogowego sytuacja jest nieco inna, ponieważ w zależności od systemu, zestaw elementów, o które można go rozbudować, zmienia się.

Sterowanie podłogówką - najważniejsze elementy rozbudowy:

Rozszerzenia dostępne tylko w serii 8 sterowników podłogowych:

  • czujnik podłogi C-8 f – umożliwia bieżącą kontrolę temperatury podłogi
  • moduł wykonawczy – MW-1 oraz MW-1-230V
  • czujnik otwarcia okna C-2
  • repeater sygnału RP-3
  • bezprzewodowy czujnik temperatury zewnętrznej C-8 zr

Ogrzewanie domu – najwyższy poziom wtajemniczenia

Bez względu na to, czy masz w domu już zamontowane ogrzewanie grzejnikowe czy też podłogowe, to możesz na nim zaoszczędzić dzięki sterownikom. Wygoda połączona z komfortem i oszczędnościami to standard, do którego bez wątpienia bardzo szybko się przyzwyczaisz. Kiedy zaczniesz korzystać ze sterowników i zyskasz pełną władzę nad ogrzewaniem, to z pewnością już nigdy nie będziesz chciał wrócić do poprzedniego stanu swojej instalacji grzewczej.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy