Jak przygotować grzejniki i centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego?

Sterowniki do ogrzewania grzejnikowego   |   Porady   |   09.10.2018

Październik to czas, aby na poważnie pomyśleć o czekającym nas ogrzewaniu domowych pomieszczeń. Systematyczna konserwacja instalacji grzewczej pozwoli cieszyć się przyjemnym ciepłem w zimowe wieczory. Sprawdź, jak za pomocą kilku prostych czynności można przygotować grzejniki i centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego, w tym jak odpowietrzyć grzejnik, by mógł pracować efektywnie. Dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek w czasie pierwszego uruchomienia instalacji grzewczej i cieszyć się ciepłem w swoim domu przez cały sezon.

Kiedy kaloryfery powinny zacząć grzać – przepisy

Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz spada temperatura w pomieszczeniach. Pierwsze uruchomienie instalacji grzewczej zależy głównie od tego, co dzieje się za naszymi oknami. Rozpoczęcie sezonu nie ma ściśle określonej daty.

Uruchomienie ogrzewania odbywa się zgodnie z umową między odbiorcą a dostawcą ciepła. Prawo energetyczne określa jedynie okres, kiedy firmy dystrybuujące ciepło do mieszkań muszą być gotowe do rozpoczęcia świadczenia usługi. Zazwyczaj decyzję o włączeniu centralnego ogrzewania podejmuje indywidualnie spółdzielnia mieszkaniowa. Natomiast właściciele domów jednorodzinnych oraz własnych pieców grzewczych mogą samodzielnie decydować o włączeniu ogrzewania.

Sezon grzewczy - przepisy

Czyszczenie grzejników

Przeważnie wraz z zakończeniem sezonu grzewczego i zakręceniem grzejników większość osób zapomina o nich na kilka miesięcy. Podczas domowych porządków również często nie są one przecierane dokładnie.

Jeśli pominiesz czyszczenie grzejników, to po uruchomieniu ogrzewania przez kilka dni może unosić się nieprzyjemny zapach przypalonego kurzu. Ponadto, wraz z ciepłym powietrzem unoszą się do góry rozmaite zanieczyszczenia, które rozprzestrzeniając się po całym mieszkaniu i negatywnie wpływają na układ oddechowy. Czyszczenie grzejników, szczególnie w zakamarkach można sobie ułatwić, wykorzystując np. szczotkę na elastycznym kiju. Na zewnątrz warto użyć delikatnych, miękkich ściereczek. Przy większych zabrudzeniach do czyszczenia grzejników można zastosować wodę z mydłem. Mocniejsze detergenty mogłyby bowiem uszkodzić powierzchnię grzejnika. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie uszkodzić ich podczas porządków. Pozostawianie mokrych ścierek z pozostałościami detergentów na kaloryferze przyczyni się do powstawania korozji. Naruszenie ich powłoki może doprowadzić do przecieków, co skraca żywotność grzejników. Warto więc od czasu do czasu sprawdzić, czy nie ma na nich rys i odprysków. A jeżeli pojawią się jakieś niewielkie defekty, należy zabezpieczyć je lakierem w sztyfcie lub sprayu. Drobne ubytki w powłoce bardzo często stają się ogniskami korozji.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Jeżeli czyszczenie grzejników z zewnątrz masz już za sobą to kolejnym krokiem będzie odpowietrzanie grzejnika.

O tym, że masz do czynienia z zapowietrzonym kaloryferem świadczy kilka rzeczy:

  • głośna praca, czyli bulgotanie wody, szumy, gwizdy
  • nierównomierne oddawanie ciepła przez grzejnik.

Odpowietrzanie grzejnika ma usunąć z kaloryfera nagromadzone gazy – oprócz powietrza jest to czasami także wodór i siarkowodór. Ich obecność może powodować nierówne nagrzewanie się urządzenia, a w skrajnych przypadkach również uciążliwe dla domowników bulgotanie i gwizdy.

Zanim odpowiemy na pytanie, jak odpowietrzyć grzejnik wpierw skupmy się na czynnościach przygotowawczych.

Odpowietrzanie grzejnika – czynności przygotowawcze

  1. Sprawdź ciśnienie w instalacji CO (najlepsze w przedziale 0,9-1,2 atmosfery). Można je też delikatnie zwiększyć, by powietrze zostało wypchane do górnej części grzejnika i łatwiej je było usunąć.
  2. Wyłącz kocioł i pompę obiegową instalacji CO (jest to równoznaczne ze wstrzymaniem obiegu w instalacji).
  3. Sprawdź mocowanie grzejnika – powinien wisieć tak, by koniec, w którym znajduje się odpowietrznik był wyżej niż koniec z zaworem grzejnikowym.
  4. Zamknij zawór grzejnikowy.

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Grzejniki centralnego ogrzewania zwykle posiadają specjalny zawór, dzięki któremu można odpowietrzyć je samodzielnie. Czynność tą możemy wykonać przy pomocy śrubokrętu albo urządzenia wyposażonego w pokrętło do odkręcania odpowietrznika w kaloryferze. Sam problem z zapowietrzonym grzejnikiem jest procesem naturalnym. Jego przyczyn należy się dopatrywać w procesie dyfuzji lub nieprawidłowego napełnienia instalacji CO.

Odpowietrzenia grzejnika i całej instalacji nie jest trudnym zadaniem i bez problemu można je wykonać samodzielnie, wykorzystując tylko domowe narzędzia.

Odpowietrzanie grzejnika - podstawowe kroki

Osoby, które mają automatyczne zawory odpowietrzające, nie muszą się zastanawiać jak odpowietrzyć kaloryfer, ponieważ ten proces nastąpi samoczynnie.

Nie tylko odpowietrzanie grzejnika

Gdy po uruchomieniu instalacji niektóre grzejniki centralnego ogrzewania są bardzo ciepłe, podczas kiedy inne letnie lub nawet całkiem zimne, nie zawsze musi to oznaczać problemu z zapowietrzonym grzejnikiem. Przyczyną tego problemu może być nieprawidłowe nastawienie wstępne. Innymi słowy, ilość wody napływającej do grzejników nie jest prawidłowa. W takim przypadku rozwiązaniem jest kryzowanie, czyli przeprowadzenie wstępnej regulacji.

Odpowiednia regulacja przepływu wody w grzejnikach odbywa się przez optymalny dobór nastaw. W tym celu konieczne jest stłumienie przepływu wody w jednym miejscu oraz zwiększenie intensywności w drugim.

Jak przeprowadzić wstępne kryzowanie grzejnika można przeczytać w artykule: Jak wyregulować grzejniki

Poziom ciśnienia w instalacji

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać podczas konserwacji instalacji grzewczej to sprawdzenie poziomu ciśnienia w instalacji. Służy do tego manometr znajdujący się przy kotle. Jeśli jego wskazania odbiegają od zalecanych przez instalatora lub producenta, należy podnieść lub obniżyć poziom wody w instalacji. Najczęściej służą do tego umieszczone przy piecu zawory.

Koniecznie należy sprawdzić łączenia instalacji pod kątem ewentualnych przecieków i nieszczelności. Jeśli zauważymy tego typu problemy, najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego instalatora.

Nowoczesne sterowanie grzejnikami

Gdy grzejniki centralnego ogrzewania są już przygotowane do pracy w kolejnym sezonie grzewczym to czas, by zapewnić optymalne koszty eksploatacji. Takie działanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu inteligentnej automatyki. Sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym może znacząco zredukować ilość zużywanej energii przy dostarczeniu idealnej ilości ciepła.

Dzięki zdalnie sterowanym termostatom grzejnikowym STT-868 można zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i jednocześnie uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Właściwa temperatura będzie sprzyjała dobremu samopoczuciu, optymalnemu poziomowi koncentracji na zadaniach oraz relaksowi. Sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym pozwoli zapanować nad ogrzewaniem przez cały sezon. Gdy nie ma nikogo w ciągu dnia, można automatycznie obniżyć temperaturę o kilka stopni i oszczędzać z dobrym rezultatem także dla środowiska.

Efektywna eksploatacja systemu grzewczego

Przygotuj urządzenie do sezonu grzewczego

Bez względu na to, jakiego typu urządzenie dostarcza ciepło grzejnikom, ważne jest, by odpowiednio go przygotować do pracy w nowym sezonie. Przede wszystkim starsze urządzenia potrzebują dokładnego przeglądu oraz konserwacji. Najlepszą porą na wykonanie takich czynności jest okres tuż po zakończeniu sezonu (latem), ale jeśli do tej pory nie wykonałeś podstawowych czynności, to wrzesień stanowi ostatni dzwonek na wykonanie takich prac. Wczesna interwencja pozwoli wyeliminować ewentualne usterki oraz zapobiec nagłej przerwie w ogrzewaniu w środku sezonu.

Praktyczne informacje na temat tego, kto i kiedy może dokonać przeglądu kotła oraz najważniejsze etapy przeglądu i konserwacji można przeczytać w artykule: Przegląd kotła przed sezonem grzewczym: jak, gdzie i kiedy?

Upewnij się, że jesteś gotowy na zimę

Odpowiednio wczesne przygotowanie do sezonu pozwala uniknąć kłopotów podczas pierwszego uruchomienia instalacji grzewczej, jak i na etapie późniejszej eksploatacji. Czyszczenie grzejników, ich właściwa konserwacja oraz rozsądne sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym pozwoli na to, by ogrzewały one nasz dom przez lata efektywnie i oszczędnie. Aby na efekt pracy grzejników centralnego ogrzewania nie wpływały negatywnie czynniki zewnętrzne, warto także sprawdzić szczelność okien i drzwi, ocieplenie budynku oraz poziom wilgotności. Pamiętaj także o tym, że uzyskanie wymiernych korzyści z eksploatacji każdego systemu grzewczego jest odpowiedni dobór i montaż urządzeń grzewczych do potrzeb instalacji domu.

Aby uniknąć powszechnych błędów, warto zapoznać się z naszymi praktycznymi wskazówkami znajdującymi się w artykułach na blogu w kategorii: https://www.techsterowniki.pl/blog/kategoria/cykl-czego-zaluja-inwestorzy

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy