Jak przygotować grzejniki i centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego?

Sterowniki do ogrzewania grzejnikowego   |   Porady   |   TECH   |   13.10.2015


Pierwsze tygodnie jesieni to dobry czas, aby pomyśleć o czekającym nas ogrzewaniu domowych pomieszczeń. Systematyczna konserwacja instalacji grzewczej pozwoli cieszyć się przyjemnym ciepłem w zimowe wieczory. Sprawdźcie, jak za pomocą kilku prostych czynności można przygotować grzejniki do sezonu grzewczego.

 

Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?

 

Wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz spada temperatura w pomieszczeniach. To, czy należy włączyć ogrzewanie zależy od tego, co dzieje się za naszymi oknami. Rozpoczęcie sezony grzewczego nie ma ściśle określonej daty. Uruchomienie ogrzewania odbywa się zgodnie z umową między odbiorcą a dostawcą ciepła. Prawo energetyczne określa jedynie okres, kiedy firmy dystrybuujące ciepło do mieszkań muszą być gotowe do rozpoczęcia świadczenia usługi. Za takie ramy czasowe przyjmuje się 1 września rozpoczęcie okresu grzewczego i 31 maja - jego zakończenie. Zazwyczaj decyzję o włączeniu centralnego ogrzewania podejmuje indywidualnie spółdzielnia mieszkaniowa. Natomiast właściciele domów jednorodzinnych oraz własnych pieców grzewczych mogą samodzielnie decydować o włączeniu ogrzewania.

 

Czyszczenie grzejników

 

Przeważnie wraz z zakończeniem sezonu grzewczego i wyłączeniu grzejników zapominamy o nich na kilka miesięcy. Podczas domowych porządków również nie przykładamy do nich większej uwagi i nie przecieramy ich dokładnie. Jeśli nie wyczyścimy kaloryferów, po uruchomieniu ogrzewania przez kilka dni może unosić się nieprzyjemny zapach przypalonego kurzu. Ponadto, wraz z ciepłym powietrzem unoszą się do góry rozmaite zanieczyszczenia, które rozprzestrzeniając się po całym mieszkaniu i negatywnie wpływają na układ oddechowy.

 

Odpowietrzenie grzejniki

 

Jeżeli wyczyściliśmy grzejniki z zewnątrz kolejnym krokiem będzie ich odpowietrzenie. O tym, że grzejnik jest zapowietrzony świadczy kilka rzeczy: głośna praca, czyli bulgotanie wody, szumy, gwizdy oraz nierównomierne oddawanie ciepła przez kaloryfer. Odpowietrzanie grzejnika ma usunąć z kaloryfera nagromadzone gazy – oprócz powietrza jest to czasami także wodór i siarkowodór. Ich obecność może powodować nierówne nagrzewanie się urządzenia, a w skrajnych przypadkach również uciążliwe dla domowników bulgotanie i gwizdy. Grzejniki zwykle posiadają specjalny zawór, dzięki któremu możemy zrobić to samodzielnie. Czynność tą możemy wykonać przy pomocy śrubokrętu albo urządzenia wyposażonego w pokrętło do odkręcania odpowietrznika w kaloryferze. Należy pamiętać o podstawieniu miski pod zawór, ponieważ w trakcie odpowietrzania może wypływać z niego woda.

 

Poziom ciśnienia w instalacji

 

Kolejną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać podczas konserwacji instalacji grzewczej to sprawdzenie poziomu ciśnienia w instalacji. Służy do tego manometr znajdujący się przy kotle. Jeśli jego wskazania odbiegają od zalecanych przez instalatora lub producenta, należy podnieść lub obniżyć poziom wody w instalacji. Najczęściej służą do tego umieszczone przy piecu zawory. Koniecznie należy sprawdzić łączenia instalacji pod kątem ewentualnych przecieków i nieszczelności. Jeśli zauważymy tego typu problemy, najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanego instalatora

 

Właściwa konserwacja grzejników pozwoli na to, by ogrzewały one nasz dom przez lata. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, żeby nie uszkodzić ich podczas porządków. Pozostawianie mokrych ścierek z pozostałościami detergentów na kaloryferze przyczynia się do powstawania korozji. Naruszenie ich powłoki może doprowadzić do przecieków, co skraca żywotność grzejników. Warto więc od czasu do czasu sprawdzić, czy nie ma na nich rys i odprysków. Jeżeli pojawią się jakieś niewielkie defekty, należy zabezpieczyć je lakierem w sztyfcie lub sprayu.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy

Zamów newsletter!

Zgadzam się z regulaminem newslettera

Email marketing powered by FreshMail

Szanujemy Twoją prywatność. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z dalszego otrzymywania wiadomości. Zapisując się do newslettera akceptujesz Regulamin

Jeśli chcesz otrzymywać praktyczne porady, najświeższe informacje o naszych produktach oraz ważnych wydarzeniach z życia firmy to zapisz się do newslettera. Nie spamujemy – wysyłamy tylko wartościowe treści.