Ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe w jednej instalacji – czy taka współpraca jest możliwa?


Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe – takie pytanie zadaje sobie wielu inwestorów na etapie budowy domu. Bardzo często wybieranym rozwiązaniem nie tylko w nowych budynkach mieszkalnych, ale też biurowcach czy hotelach jest połączenie pracy obu systemów. Co jest najważniejszą zaletą ogrzewania grzejnikowego, a co przemawia za montażem podłogówki? Jak zsynchronizować pracę obu systemów, by efektem był odpowiedni komfort cieplny i jednocześnie oszczędność?

Ogrzewanie podłogowe i grzejniki - specyfika układów

Planując połączenie układu ogrzewania podłogowego z grzejnikowym, należy pamiętać o odrębnej specyfice obu systemów. Najważniejsze ich cechy prezentujemy w poniższej tabeli.

Ogrzewanie podłogowe, a grzejnikowe charakterystyczne cechy

Gdzie zamontować grzejniki, a gdzie ogrzewanie podłogowe?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest bardzo trudne, ponieważ zarówno jeden, jak i drugi system ogrzewania ma swoje plusy i minusy, wynikające ze specyfiki działania. Żeby porównać opłacalność ogrzewania podłogowego i grzejników trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników.

Z jednej strony dobrze zaprojektowane i wykonane ogrzewanie podłogowe podwyższa komfort cieplny w pomieszczeniach i pozwala zaoszczędzić energię ze względu na to, że przekazuje ciepło poprzez promieniowanie. Dodatkową zaletą jest większa swoboda w trakcie aranżacji wnętrz. Z drugiej strony trzeba się liczyć z takimi czynnikami jak straty ciepła związane z architekturą budynku (przykładowo duże przeszklenia) czy ograniczenia w doborze materiału na wykończenie podłogi oraz ilość oddawanego ciepła w pomieszczeniach, w których dużą powierzchnię zajmują meble.

Ogrzewanie grzejnikowe z kolei jest droższe w eksploatacji, ale tańsze w montażu, a przy tym jego ważną zaletę stanowi fakt, że znacznie szybciej się nagrzewa. Dzięki temu w pomieszczeniach, w których chcemy czasowo obniżać temperaturę, lepiej sprawdzą się właśnie grzejniki. Jeśli wiemy jak wyregulować grzejniki, to w pomieszczeniach będzie zawsze panowała komfortowa temperatura. Co więcej, jeśli wyposażymy je w siłowniki elektryczne STT-868 lub STT-869 wraz z czujnikami lub regulatorami temperatury i sterownikiem głównym to grzejniki będą bardzo szybko reagować na wszelkie zmiany temperatury w pomieszczeniu. Dodatkowo nie będziemy musieli rezygnować z puszystych dywanów czy drewnianych parkietów, które znacznie utrudniają oddawanie ciepła. Czasem za montażem grzejników przemawiają również względy architektoniczne. Przykładowo podłogówka na poddaszu mogłaby zbyt mocno obciążyć strop.

Z tego m.in. względu często stosowanym rozwiązaniem w ostatnich latach jest montaż ogrzewania podłogowego na parterze budynku, w pomieszczeniach takich jak łazienka, salon, hol czy kuchnia, natomiast ogrzewania grzejnikowego na górze, gdzie przeważnie znajdują się sypialnie. Są i tacy, którzy decydują się na łączenie w jednym pomieszczeniu zarówno ogrzewania grzejnikowego i podłogowego. Przykładowo w łazienkach oprócz ogrzewania podłogowego często montuje się drabinkę grzejnikową, która pełni dwojaką funkcję. Z jednej strony pomaga w osiągnięciu wyższego komfortu cieplnego w pomieszczeniu, zwłaszcza gdy łazienka jest mała, z drugiej natomiast stanowi doskonałe miejsce do suszenia mokrych ręczników po kąpieli.

Mieszanie systemów grzewczych w budynku mieszkalnym daje odmienne możliwości, w zależności od tego, czy powierzchnię grzewczą będzie stanowiła podłoga, czy tradycyjny grzejnik. Systemy mogą być różnie skonfigurowane i w zależności od tego będą mieć inne potrzeby związane z rozbudową systemu.

Podstawowe warianty współpracy ogrzewania podłogowego z grzejnikowym

Jak połączyć obie instalacje? 

Połączenie ogrzewania podłogowego z grzejnikowym wymaga zastosowania układu regulacji i kontroli temperatury zasilania. Kluczowymi parametrami w doborze jest wartość temperatury w przewodzie zasilającym oraz powrotnym. Aby obydwa systemy mogły być zasilane wodą o właściwej dla nich temperaturze, kocioł musi podgrzewać wodę do temperatury, która jest wymagana przez grzejniki, a chłodniejszą wodę, która jest dobra do zasilania ogrzewania podłogowego, uzyskiwać za pomocą układów mieszających.
Innymi słowy, aby ogrzewanie podłogowe wodne mogło sprawnie współpracować z grzejnikowym, konieczne jest obniżenie temperatury wody grzewczej, która zasila podłogówkę.

Ważnym czynnikiem, który trzeba wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad montażem jednego ze systemów jest źródło zasilania.

Przykładowo wodne ogrzewanie podłogowe dobrze sprawdza się w połączeniu z piecem gazowym, olejowymi kotłami kondensacyjnymi oraz pompą ciepła.

W przypadku innych rodzajów kotłów również współpraca pomiędzy systemami jest możliwa. Musimy jednak wtedy kupić większe grzejniki, by osiągnąć pożądany komfort cieplny lub przygotować się na niższą sprawność instalacji.

Kocioł na paliwo stałe nie powinien pracować na niższej wartości temperaturowej i bezpośrednio zasilać instalacji. Wymagane jest wyposażenie systemu w zbiornik buforowy oraz zestawy pompowe z zaworem mieszającym, które ograniczą wysokość temperatury wody wpływającej do rur ogrzewania podłogowego.

Jeśli urządzeniem grzewczym jest pompa ciepła i zależy nam na niższych kosztach eksploatacyjnych oraz inwestycyjnych, wtedy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w całym domu. W takiej sytuacji system grzewczy jest prosty i nie wymaga montażu kosztownych elementów, takich jak zbiornik buforowy.

Jeżeli część budynku posiada ogrzewanie grzejnikowe, to układ mieszający można zamontować na rozdzielaczu ogrzewania podłogowego. Regulacja temperatury wody w takim przypadku może zachodzić automatycznie poprzez wybór właściwej krzywej grzania w automatyce kotła lub ręcznie. W obu przypadkach potrzebny jest zawór mieszający. Automatyczna, podobnie jak ręczna regulacja temperatury wody nie zapewnią jednak właściwej regulacji temperatury powietrza w różnych strefach. Do tego niezbędne są regulatory pokojowe.

Sterowniki do zarządzania ogrzewaniem podłogowym

Ogrzewaniem podłogowym możemy sterować wykorzystując w tym celu system, w skład którego wchodzi głowica termostatyczna, listwa sterująca oraz regulator temperatury. Zasada działania jest bardzo prosta. Regulator temperatury przesyła sygnał do listwy sterującej, która z pomocą głowicy termoelektrycznej zamyka lub otwiera pętle ogrzewania. Samo wdrożenie takiej instalacji nie stanowi dziś problemu dzięki możliwości wyboru systemu bezprzewodowego. W jego obrębie poszczególne elementy komunikują się ze sobą drogą radiową.

W ofercie firmy TECH znajdują się zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe sterowniki do ogrzewania podłogowego. Montaż jednego z dostępnych systemów zarządzania ogrzewaniem (serie 5, 6, 7, 8, 9 i 10) to sposób na indywidualną zmianę temperatury w sekcjach grzewczych. Urządzenia te są bardzo łatwe w konfiguracji i szybko rozpoznają dodatkowe komponenty jak np. kolejne czujniki temperatury. Dla sterowników charakterystyczne są duże, wyraźne wyświetlacze, umożliwiające szybką kontrolę parametrów temperatury oraz ich łatwe dostosowanie do swoich indywidualnych potrzeb. Dla większej wygody użytkownika serie: 4, 7, 8 i 9 posiadają dodatkowo opcję kontroli wszystkich obiegów grzewczych przez Internet, telefon czy przy wykorzystaniu panelu kontrolnego.

W kontekście łączenia instalacji ogrzewania podłogowego z grzejnikowym warto zwrócić uwagę na bezprzewodowy system do zarządzania ogrzewaniem podłogowym z Internetem (seria 8) lub przewodowo-bezprzewodowy system L-9r. Sterownik siłowników termostatycznych (seria 8) umożliwia obsługę aż 22 siłowników przy pomocy 8 czujników pokojowych (C-8r albo C-mini) lub regulatorów pokojowych R-8b, R-8z R-8s PLUS, R-8b PLUS, F-8z. Do sterownika można podłączyć bezprzewodowy panel kontrolny M-8n, który zapewni łatwy i szybki podgląd oraz zmianę parametrów dla każdej z obsługiwanych stref.

Cały system ogrzewania podłogowego, w skład którego oprócz listwy do zaworów termostatycznych wchodzą czujniki temperatury, regulatory pokojowe, siłowniki termoelektryczne, siłowniki bezprzewodowe oraz moduł internetowy jest dostępny w ofercie firmy Tech Sterowniki. Liczbę oraz rodzaj poszczególnych komponentów można dobierać w zależności od własnych potrzeb w mieszkaniu i dzięki temu stworzyć układ sterowniczy na miarę własnych oczekiwań. Z pomocą systemu do ogrzewania podłogowego z Internetem użytkownik może sterować pracą zarówno bezprzewodowych siłowników elektrycznych STT-868 lub STT-869 przeznaczonych do montażu na grzejnikach (aż do 6 sztuk na strefę), jak i temperaturą w pomieszczeniach, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe. Inwestycja w taki rozbudowany układ sterowniczy jest doskonałym sposobem na maksymalne wykorzystanie zalet montażu systemów o odmiennej specyfice w różnych strefach domu i wygodne zarządzanie nimi z poziomu jednego urządzenia.

Schemat instalacji ze sterownikiem L-8

Schemat instalacji ze sterownikiem L-8

Ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe mogą razem pracować efektywnie

Połączenie wodnego ogrzewania podłogowego z grzejnikami jest w praktyce wykorzystywane bardzo często, choć w ostatnich latach nie brakuje osób, które decydują się na montaż ogrzewania podłogowego, jako podstawowego systemu grzewczego. Jeśli my zastanawiamy się nad mieszaniem obu systemów, warto zasięgnąć rady fachowców, by osiągnąć najlepsze efekty w swoim indywidualnym przypadku. Bez względu jednak na to, czy zdecydujemy się na podłogówkę, czy ogrzewanie grzejnikowe to warto postawić na sterowniki do zarządzania ich pracą, ponieważ dzięki temu można sporo zaoszczędzić.

Sugerowane produkty

L-4 WiFi
L-4 WiFi
L-4 WiFi
L-5s
L-5s
L-5s
L-8e
L-8e
L-8e
L-9 r
L-9r
L-9 r
L-10
L-10
L-10

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- TOMEK_SUG

Ogrzewanie podłogowe to świetna sprawa, szkoda że instalacje tego typu nie są aż tak często wykorzystywane w polskim budownictwie.

Odpowiedz
Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Ogrzewanie grzejnikowe a podłogowe – porównanie systemów sterowania

Ogrzewanie grzejnikowe a podłogowe – porównanie systemów sterowania

Zamontować grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? To dylemat wielu inwestorów. Dobra wiadomość jest taka, że każdym systemem grzewczym można efektywnie zarządzać dzięki sterownikom.

Zobacz więcej
Steruj podłogówką tak, jak chcesz – wybierz system odpowiedni do swoich potrzeb

Steruj podłogówką tak, jak chcesz – wybierz system odpowiedni do swoich potrzeb

Aż 6 różnych serii sterowników do ogrzewania podłogowego firmy TECH Sterowniki daje odmienne możliwości zarządzania temperaturą. Przejrzyj poniższe, przykładowe zestawy i skorzystaj z konfiguratora, by przygotować zestaw dopasowany do swoich potrzeb.

Zobacz więcej
Nowa seria sterowników do zarządzania podłogówką i grzejnikami

Nowa seria sterowników do zarządzania podłogówką i grzejnikami

Przewodowo-bezprzewodowa seria 4 to system umożliwiający równoczesne regulowanie pracy ogrzewania grzejnikowego i podłogowego. Sprawdź, czym wyróżnia się nowa seria sterowników.

Zobacz więcej