Dobór grzejników do swojego domu – jak wybrać w zależności od aranżacji


Grzejniki w pomieszczeniach służą przede wszystkim temu, by w pomieszczeniach panowała odpowiednia temperatura. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, że powinny także współgrać z aranżacją wnętrz. Na rynku dostępne są różne modele grzejników, o odmiennych parametrach i wyglądzie, co pozwala dopasować ich wygląd do pomieszczeń. W tym wpisie skupimy się na analizie, jakimi kryteriami się kierować przy doborze grzejników.

Wybór grzejników – jaki materiał sprawdzi się najlepiej?

Grzejniki pokojowe zasadniczo są wykonywane z różnych materiałów. Cztery, najczęściej wykorzystywane to: grzejniki stalowe, aluminiowe, miedziane, szklane. Każdy z tych typów grzejników ma swoje zalety i wady, różni się wyglądem i ceną.

Wśród grzejników stalowych dominują grzejniki panelowe, które można nabyć w różnych kolorach. Wyróżniają się swoją trwałością oraz solidnością i wydajnością. Wadą ich montażu jest natomiast podatność na korozję, dlatego muszą się znajdować w instalacjach zamkniętych.

Grzejniki aluminiowe

Zyskują uwagę kupujących dzięki swojej mniejszej wadze, dodatkowo nie rdzewieją, można je montować w różnych miejscach, w tym w instalacjach otwartych, czy na ścianach z płyt kartonowo-gipsowych. Są jednak podatne na uszkodzenia. Nie można ich również łączyć z miedzianymi rurami.

Grzejniki miedziane

Najczęściej nazywamy tak te grzejniki, które są połączeniem miedzi i aluminium, choć można również kupić klasyczne grzejniki z rur miedzianych, które podobnie jak grzejniki aluminiowe wyróżniają się odpornością na rdzewienie i osadzanie kamienia. Szybko również reagują na zmiany temperatury.

Grzejniki szklane

Mówimy w tym wypadku przede wszystkim o grzejnikach elektrycznych, które są pokryte szkłem hartowanym. Prezentują się bardzo dekoracyjnie, mogą być dowolnego koloru, nawet pokryte taflą lustra.

Dobór grzejników do swojego domu

Grzejniki pionowe czy poziome?

To kolejny dylemat, przed którym stoi zazwyczaj inwestor. Przede wszystkim dużo zależy od metrażu i aranżacji pomieszczenia.

  • pionowe grzejniki pokojowe – uniwersalne, możliwe do powieszenia na każdej ścianie wewnętrznej. Zazwyczaj są to grzejniki o niewielkich wymiarach, dlatego też można je bez trudu ulokować w pomieszczeniach. Świetnie sprawdzą się przykładowo w pomieszczeniach z oknami, gdzie nie ma miejsca na standardowe grzejniki.
  • poziome grzejniki pokojowe – to pierwszy, najpopularniejszy wybór inwestorów. Tego typu grzejniki są dostępne w niewygórowanej cenie. Montowane są pod parapetami okien. Taka lokalizacja sprawia, że naturalne działanie konwencji jest łatwe, a dodatkowo ograniczony zostaje napływ do wnętrza zimnego powietrza przez okna.

Jaki kolor grzejników wybrać do pomieszczeń?

Bardzo dużą popularnością cieszą się dziś grzejniki dekoracyjne. Zazwyczaj przykuwają one uwagę swoją formą oraz kolorem. Stanowią one ciekawą alternatywę dla typowych, klasycznych białych grzejników, gdyż można je zamówić niemal w każdym kolorze.

W nowoczesnych pomieszczeniach minimalistycznych świetnie sprawdzają się grzejniki w kolorze szarym, srebrnym lub czarnym. Można je zestawić z różnymi modnymi materiałami wykończeniowymi, przykładowo kamieniem czy betonem.

Jeśli pomieszczenie ma stonowaną kolorystykę, a my chcielibyśmy je nieco ożywić, to możemy z kolei zdecydować się np. na grzejniki ozdobione grafiką lub w wyróżniającym się kolorze, przykładowo czerwonym.

Jeśli z kolei w naszym salonie czy np. sypialni króluje klasyka, warto pomyśleć nad wyborem grzejników w kolorze starego złota lub miedzi. Bardzo dobrze będą się one wtedy komponowały z meblami w stylu klasycznym.

Jeśli jednak mamy pomieszczenia w stylu skandynawskim, to wtedy warto rozważyć grzejniki białe, brązowe lub beżowe, które będą stanowić harmonijne uzupełnienie aranżacji wnętrz.

Dobór grzejników do swojego domu

Automatyka do sterowania konieczna w każdym pomieszczeniu

Bez względu na to, czy postawimy na grzejniki klasyczne czy dekoracyjne, pionowe czy poziome, białe czy kolorowe – w każdym wypadku powinniśmy zadbać o to, by działały sprawnie i oszczędnie. Taki efekt można osiągnąć dzięki montażowi inteligentnych sterowników do ogrzewania grzejnikowego. Nasza firma ma w swojej ofercie wyspecjalizowane zestawy do sterowania pracą grzejników zarówno w budynkach prywatnych, jak i obiektach komercyjnych. Klasyczny wygląd urządzeń z pewnością będzie dobrze pasował do każdej aranżacji, a jednocześnie zadba o to, by dostarczyć do pomieszczeń taką ilość ciepła, która jest niezbędna, by we wnętrzu panował przyjazny klimat.

Dobór grzejników do swojego domu

Wybór grzejników – ważna decyzja

Grzejniki stanowią jeden z głównych elementów systemu grzewczego. W równym stopniu trzeba zwrócić uwagę na ich funkcjonalność i na estetykę. Dobrze dobrane grzejniki to inwestycja na lata, dlatego warto taki wybór podjąć po wcześniejszym przemyśleniu wszystkich „za” i „przeciw”.

Dla uzyskania komfortu cieplnego ważne jest, aby grzejniki były dobrze dobrane pod względem parametrów pracy. Informacje na ten temat zebraliśmy w artykule: Jakie wymogi muszą spełniać grzejniki

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Grzać ciągle czy z przerwami, czyli tanie ogrzewanie w praktyce

Grzać ciągle czy z przerwami, czyli tanie ogrzewanie w praktyce

Obniżać temperaturę czy wyłączać ogrzewanie? Które rozwiązanie jest bardziej opłacalne wiosną?

Zobacz więcej
Projekt instalacji grzewczej – czy i kiedy jest potrzebny?

Projekt instalacji grzewczej – czy i kiedy jest potrzebny?

Projekt instalacji grzewczej znacząco wpływa na późniejszą efektywność pracy ogrzewania w gospodarstwie domowym. Dowiedz się, na jakie czynniki trzeba zwrócić uwagę, planując inwestycję.

Zobacz więcej
Ciepły i inteligentny dom – raport z ankiety

Ciepły i inteligentny dom – raport z ankiety

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami internetowej ankiety na temat ciepłego i inteligentnego domu.

Zobacz więcej