Wygodne i oszczędne sterowanie ogrzewaniem podłogowym


Ogrzewanie podłogowe jest znane i wykorzystywane już od setek lat, jednak dopiero w ostatniej dekadzie odnotowano wzrost zainteresowania tym systemem na niespotykaną dotychczas skalę. Wygoda, komfort oraz wyraźne oszczędności sprawiają, że coraz więcej osób inwestuje w ogrzewanie podłogowe. Żeby jednak osiągnąć jak najwięcej korzyści z montażu systemu, trzeba wiedzieć jak sterować podłogówką. Najwygodniej i najskuteczniej można to robić za pomocą automatyki do zarządzania ogrzewaniem.

Sterowniki do zarządzania podłogówką – idealne uzupełnienie systemu

Popularność ogrzewania podłogowego rośnie z roku na rok, co potwierdzają także wyniki badania przeprowadzonego przez naszą firmę. W ankiecie pod hasłem „Budowa domu 2017” aż 88,7% respondentów przyznało, że planuje w swoim domu zamontować ogrzewanie podłogowe. Zaledwie 3,3% ankietowanych było niezdecydowanych, a tylko 8% zadeklarowało, że nie planuje montować takiego ogrzewania.

Czy planujesz montaż ogrzewania podłogowego?

Takie wyniki nie dziwią, biorąc pod uwagę korzyści płynące z wykorzystania systemu w swoim domu. Te najczęściej wymieniane to:

  • komfort cieplny ­ równomierne rozprowadzanie ciepła
  • oszczędność energii – pożądany komfort cieplny można uzyskać już w temperaturze 19°C
  • łatwiejsza aranżacja wnętrz – brak grzejników daje większą swobodę podczas ustawiania mebli i innych dodatków w pomieszczeniach
  • wyższa wartość domu – ogrzewanie podłogowe to jedno z najczęściej wybieranych usprawnień wprowadzanych przez inwestorów. Domy z ogrzewaniem podłogowym są też droższe w zakupie.
  • łatwa obsługa – dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym sterowanie ogrzewaniem podłogowym jest szybsze i wydajniejsze. I właśnie dlatego sterowniki stanowią idealne uzupełnienie ogrzewania podłogowego. We wspomnianej ankiecie na temat budowy domu respondenci wskazali na sterowniki do ogrzewania podłogowego jako najczęściej planowany zakup wśród sterowników do zarządzania ogrzewaniem (tuż po regulatorach pokojowych).

Jaki produkt zamierzasz kupić?

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym – jak to działa?

Systemy zarządzania ogrzewaniem podłogowym TECH Sterowniki to kompletne zestawy, przeznaczone do pracy w instalacji ogrzewania podłogowego. Najważniejsze, standardowe jego elementy, które komunikują się ze sobą to:

  • sterownik zaworów termostatycznych, który zarządza pracą urządzeń zamontowanych w konkretnych pomieszczeniach;
  • czujniki temperatury oraz regulatory pokojowe – do wyboru w zależności od wybranego zestawu, umieszczone w poszczególnych pomieszczeniach/strefach domu umożliwiają różnicowanie temperatury w strefach dla zwiększenia komfortu i wydajności.
  • siłowniki termoelektryczne służą do sterowania zaworami termostatycznymi w rozdzielaczach (modele STT-230/2 oraz STT-230/2 S). Ich praca polega na zamykaniu lub otwieraniu dopływu wody do pętli grzewczych w zależności od sygnału przesyłanego przez sterowniki.

Poniższa grafika przedstawia sposób, w jaki urządzenia komunikują się między sobą w dwóch przypadkach: gdy temperatura zadana została osiągnięta oraz gdy wystąpiła potrzeba dogrzania pomieszczenia.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym

To rozwiązania bardzo wygodne, umożliwiające edycję temperatury w dogodnym dla siebie momencie. System do zarządzania ogrzewaniem podłogowym będzie sam się uruchamiał i sam też wyłączał w zależności od potrzeb, dostosowując czas pracy do codziennych aktywności użytkownika.

Jak sterować temperaturą ogrzewania podłogowego4 systemy to 4 różne możliwości

W ofercie firmy TECH Sterowniki są dostępne cztery kompatybilne systemy do zarządzania ogrzewaniem podłogowym. Wśród nich są dwie serie przewodowe i dwie bezprzewodowe. W systemach bezprzewodowych dane między regulatorem a odbiornikiem są przekazywane drogą radiową (częstotliwość 868 MHz). Sterowniki te można łatwo zamontować na szynie DIN albo bezpośrednio na ścianie. Zestawienie najważniejszych cech poszczególnych systemów do zarządzania ogrzewaniem przedstawia poniższa tabela.

Porównanie czterech systemów do ogrzewania podłogowego

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym bezprzewodowe – nowoczesne panele kontrolne

Edycja temperatury na każdym regulatorze/czujniku temperatury zamontowanym w pomieszczeniu byłaby uciążliwa, dlatego praktycznym rozwiązaniem do kontrolowania wszystkich stref równocześnie jest panel kontrolny. To urządzenia umożliwiające wygodne sterowanie podrzędnymi regulatorami pokojowymi. Dzięki nim można zmieniać temperaturę we wszystkich pomieszczeniach czy dokonywać podglądu zaworu z poziomu jednego urządzenia. Do zestawów do zarządzania ogrzewaniem serii 7 oraz 8 warto dobrać dedykowany panel kontrolny: M-7, M-8 i kontrolować różne strefy lub pomieszczenia niezależne od siebie. Duże, czytelne wyświetlacze umożliwiają niezwykle szybki odczyt i zmianę parametrów na panelu kontrolnym.

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym przez Internet – aplikacja eModul

Podobnie jak innymi rodzajami ogrzewania, tak i podłogowym można zarządzać ze smartfonu, korzystając z aplikacji eModul. Pozwala ona na bieżąco sprawdzać i edytować temperaturę oraz inne parametry z jednego urządzenia, z każdego miejsca na ziemi i zużywać energię tylko wtedy, kiedy jest naprawdę potrzebna. Do zestawu wystarczy dokupić WiFi RS oraz zainstalować aplikację na urządzeniu mobilnym.

Jak sterować podłogówką to tylko nowocześnie

W świecie, w którym rządzą nowoczesne technologie ogrzewanie podłogowe staje się jeszcze łatwiejsze w obsłudze. Dzięki sterownikom do podłogówki można maksymalnie wykorzystać możliwości systemu i cieszyć się z pełnego komfortu cieplnego bez nadmiernego obciążania domowego budżetu. Raz zamontowany w naszym domu system do zarządzania ogrzewaniem będzie działał sprawnie, umożliwiając nam wygodną kontrolę nad parametrami jego pracy.

Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o naszych produktach, zachęcamy do przejrzenia produktów zebranych w kategorii: https://www.techsterowniki.pl/products/sterowniki-do-ogrzewania-podlogowego

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Jak zachować równowagę między komfortem cieplnym a oszczędnościami na ogrzewaniu? Sprawdź proste sposoby, które w tym pomogą.

Zobacz więcej
Jak zdalnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach?

Jak zdalnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach?

Dzięki aplikacji eModul teraz możesz zdalnie sterować ogrzewaniem grzejnikowym lub podłogowym. Dowiedz się, jakie zyskasz możliwości.

Zobacz więcej
Najnowocześniejsze rozwiązania w sterowaniu grzejnikami

Najnowocześniejsze rozwiązania w sterowaniu grzejnikami

Dziś można zautomatyzować i zdalne kontrolować wiele procesów zachodzących w domach. Montaż systemów do sterowania grzejnikami zapewni oszczędną pracę instalacji, przyjemne ciepło i wygodę obsługi.

Zobacz więcej