Regulatory temperatury - przewodowe i bezprzewodowe termostaty pokojowe - TECH Sterowniki
Regulatory temperatury - przewodowe i bezprzewodowe termostaty pokojowe - TECH Sterowniki

Pokojowe regulatory temperatury przewodowe i bezprzewodowe

Powiązane artykuły:

Zapraszamy również do przeczytania artykułów na naszym blogu:

Obsługa regulatora pokojowego – zobacz jakie to proste!

Obsługa regulatora pokojowego – zobacz jakie to proste!

5 błędnych nawyków podczas korzystania z regulatorów pokojowych

5 błędnych nawyków podczas korzystania z regulatorów pokojowych

Regulator temperatury to urządzenie nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale również intuicyjne w obsłudze. Czytelność, łatwy dostęp do wszystkich funkcji i dobrze opisane menu stanowią ważne zalety regulatora temperatury. Dzięki nim obsługa sterownika nie sprawi problemu nawet osobom, które nigdy nie korzystały z tego typu urządzeń.

Praktyczna wiedza na temat zarządzania ciepłem za pomocą regulatora temperatury pozwoli znacznie zwiększyć wydajność instalacji grzewczej. Pozbycie się złych nawyków w zarządzaniu ciepłem to klucz do sukcesu. Dowiedz się, jakich błędów unikać w czasie ustawiania parametrów na regulatorze temperatury, a oszczędzisz na opale bez rezygnacji z komfortu cieplnego.

 

Nasze przewodowe i bezprzewodowe regulatory pokojowe to urządzenia elektroniczne najwyższej klasy dedykowane do instalacji oraz do kotłów gazowych. Ważną zaletą regulatorów temperatury jest możliwość indywidualnego sposobu zarządzania ogrzewaniem dopasowanego do potrzeb oraz możliwości ogrzewanego budynku. Każdy termostat pokojowy dostępny w ofercie to produkt polski: zaprojektowany i wyprodukowany w naszym kraju przez polskich pracowników. Dzięki temu, że każdy programator temperatury jest wielokrotnie testowany, to daje gwarancję niezawodności na lata.

Regulatory temperatury dostępne w ofercie

Nasz asortyment tworzą regulatory pokojowe dwustanowe lub z komunikacją RS, regulatory pokojowe dedykowane do kotłów gazowych z możliwością komunikacji OpenTherm oraz zestawy do sterowania pokojowego z dużym zakresem możliwości zarządzania bezprzewodowego. Regulatory temperatury można także obsługiwać zdalnie, korzystając z modułu internetowego eModul. Zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe termostaty są proste w obsłudze. Edycja parametrów termoregulatora nie sprawi problemów osobom, które nie posiadają specjalistycznej wiedzy na temat systemów grzewczych.

Różne możliwości programowania regulatora temperatury

Elektroniczne sterowniki temperatury to urządzenia, które umożliwiają ustawienie określonej temperatury, jakiej w danym pomieszczeniu oczekuje użytkownik. Prosty grzejnikowy termostat pokojowy pozwala na zaprogramowanie temperatury w trybach dzień/noc lub układzie tygodniowym (dzięki temu można ustalić, w jakich godzinach i w jakie dni tygodnia potrzebna jest wyższa temperatura, a kiedy można ją obniżyć). Bardziej zaawansowane regulatory temperatury mają dodatkowe tryby typu urlop, ochrona przed zamarzaniem czy impreza. 

Jak działają elektroniczne sterowniki temperatury?

Za pomocą czujnika temperatury elektroniczny termostat bezprzewodowy lub przewodowy pobiera informację o wartości temperatury w pomieszczeniu i porównuje ją z tą, którą ustawił użytkownik. W przypadku gdy temperatura osiągnie pożądany poziom, regulator temperatury do pieca wysyła informację o konieczności zatrzymania pompy CO lub wyłączeniu kotła. Bardziej zaawansowane regulatory temperatury sterują również temperaturą CWU czy zaworem mieszającym. Co ważne, termoregulatory firmy TECH Sterowniki wyróżniają się szybkością reakcji i dużą precyzją działania.

Kolorowe regulatory pokojowe – estetyka i wysoka jakość

Termostaty pokojowe to urządzenia, które cechuje nowoczesna stylistyka oraz precyzyjne wykonanie. Regulatory pokojowe firmy TECH Sterowniki są montowane podtynkowo i dostępne w większości modeli z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem, który może pełnić funkcję elektronicznej ramki na zdjęcia (pokaz slajdów jako wygaszacz ekranu). Każdy termostat pokojowy posiada trwałą i elegancką obudowę, dzięki czemu mamy gwarancję, że zachowa dobry wygląd na długie lata. Poszczególne termoregulatory różnią się designem i wymiarami, dlatego każdy może znaleźć regulator temperatury, który będzie odpowiadał jego potrzebom i dobrze wpisywał się w aranżację wnętrza. Uniwersalna kolorystyka termoregulatorów sprawia, że dobrze prezentują się zarówno w pomieszczeniach zaaranżowanych klasycznie, jak i nowocześnie.

Oszczędność i komfort cieplny dzięki regulatorom temperatury

Montaż termostatów pokojowych to doskonały sposób na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie, które wciąż należą do jednych z najwyższych w rodzinnym budżecie. Zmniejszenie temperatury na noc oraz na czas pobytu poza domem przy pomocy regulatora temperatury pozwala obniżyć zużycie paliwa potrzebnego do ogrzania pomieszczeń, a co za tym idzie ograniczyć niepotrzebne koszty. Programator temperatury zamontowany w pomieszczeniu zapewni pełny komfort cieplny o każdej porze roku bez względu na preferencje domowników. Co ważne, regulatory temperatury można zaprogramować na każdy dzień tygodnia z wyprzedzeniem i dzięki temu zaoszczędzić także sporo czasu. Montaż w pomieszczeniu termostatu pokojowego jest tym samym inwestycją pozwalającą zyskać czas i pieniądze.

Regulatory pokojowe - pytania i odpowiedzi

Jak zdalnie sterować temperaturą

Zarządzanie temperaturą online jest możliwe dzięki nowoczesnej, prostej w obsłudze aplikacji eModul. To bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ pozwala edytować wartości temperatury, a także przez cały czas kontrolować pracę instalacji grzewczej, będąc poza domem. To daje duży komfort psychiczny, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu w czasie nieobecności. Oprócz kontroli i edycji temperatury użytkownik może także dokonywać podglądu wykresów temperatury dla różnych przedziałów czasowych: doby, tygodnia oraz miesiąca.

W zależności pod potrzeb z pomocą aplikacji można utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu lub zdefiniować harmonogramy pracy, zgodnie z którymi będzie pracowała instalacja. Użytkownik, edytując parametry pracy, może skorzystać z jednego z harmonogramów:

  • lokalnego – pozwala na ustalenie parametrów pracy dla jednej ze stref (indywidualnie)
  • globalnego – zdefiniowanie parametrów pracy dla wszystkich stref (zbiorczo).

Aplikacja eModul pozwala na zdalne sterowanie aż w 8 strefach grzewczych z dokładnością aż do 0,1°C w konkretnym przedziale czasowym. Każdą ze stref grzewczych, w której jest zamontowany regulator pokojowy można nazwać, co ułatwi szybką modyfikację parametrów pracy.

Więcej informacji w artykule: Jak zdalnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach 

Jak działają elektroniczne sterowniki temperatury?

Regulator pokojowy jest urządzeniem służącym do bardzo precyzyjnego pomiaru temperatury w pomieszczeniu. Takie działanie jest możliwe dzięki wbudowanemu czujnikowi temperatury. W zależności od ustawień wprowadzonych przez użytkownika regulator wysyła informację o potrzebie dogrzania lub wyłączenia ogrzewania. Jeśli temperatura w pomieszczeniu jest:

  • zbyt wysoka – regulator przesyła do urządzenia grzewczego komunikat o konieczności zaprzestania dogrzewania pomieszczenia.
  • zbyt niska – regulator wysyła do urządzenia grzewczego informację o potrzebie podniesienia temperatury w pomieszczeniu do temperatury zadanej.

Dzięki temu w budynku będzie zawsze panował komfort cieplny. Jeśli dodatkowo regulator zostanie wyposażony w czujnik temperatury podłogi, to temperatura w pomieszczeniu będzie mogła być definiowana na podstawie temperatury posadzki.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu

Zapewnienie w pomieszczeniach w chłodnych porach roku komfortu cieplnego jest dużym przedsięwzięciem finansowym. Dlatego tak ważne jest, by rozważnie gospodarować ciepłem i wykorzystywać sposoby na ograniczenie jego strat. Jednym z nich jest bez wątpienia edytowanie temperatury w zależności od przeznaczenia pomieszczenia oraz pory dnia. Zgodnie z zaleceniami najcieplejszym pomieszczeniem w domu powinna pozostać łazienka, nieco niższą temperaturę można utrzymywać w kuchni czy salonie. Dużo niższą wartość dobrze jest także ustawić w sypialni, gdyż obniżona temperatura sprzyja wypoczynkowi w nocy. Podobnie warto edytować harmonogram pracy regulatorów pokojowych w zależności od własnych aktywności oraz codziennych zobowiązań. Nie od dziś wiadomo, że na czas krótszej lub dłuższej nieobecności najkorzystniej jest obniżyć temperaturę, by nie ogrzewać pustych pomieszczeń.

W przypadku ogrzewania grzejnikowego duże oszczędności można uzyskać dzięki instalacji czujnika otwarcia okna C-2n. To niewielkie, dyskretne urządzenie montowane na ramie okiennej bardzo szybko wykrywa różnice temperatur wynikające z otwarcia okna w pomieszczeniu i pozwala na automatyczne zakręcenie zaworów na grzejnikach (rezygnacja z grzania oznacza zmniejszenie kosztów). Można także ograniczyć koszty, decydując się na większe zmiany jak wymiana starego pieca, termomodernizacja budynku czy uszczelnienie okien i drzwi.

Więcej informacji w artykule: Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Jaki regulator pokojowy czy podłogowy?

W ofercie naszej firmy dostępne są różne modele regulatorów pokojowych, w tym te, które dają możliwość pomiaru nie tylko temperatury powietrza, ale również podłogi. Takie działanie jest możliwe dzięki podłączeniu do urządzenia czujnika temperatury podłogi. Przykładowym urządzeniem jest model ST-297v3 – dwustanowy regulator temperatury. Po podłączeniu czujnika pozwala na zarządzanie temperaturą w pomieszczeniu z uwzględnieniem temperatury podłogi. W funkcję tę wyposażone są także regulatory pokojowe ST-292. Rolą użytkownika jest wyłącznie zdefiniowanie wartości minimalnej i maksymalnej podłogi. Dzięki temu można uniknąć przegrzania podłogi np. w czasie słonecznych dni, ale też jej wychłodzenia w dni pochmurne.

Jak podłączyć regulator pokojowy do pieca

Każdy sterownik powinien być instalowany wyłącznie przez osobę posiadającą w tym zakresie odpowiednie kwalifikacje i zgodnie z instrukcją obsługi. Przykładowo urządzenie przewodowe ST-280 należy połączyć ze sterownikiem głównym znajdującym się na kotle za pomocą czterożyłowego kabla zgodnie ze schematem dostępnym w instrukcji urządzenia. W takim wypadku 4-żyłowy kabel trzeba podłączyć do łączki regulatora zgodnie z oznaczeniem kolorystycznym przewodów. Kabel jest wpinany do zasilacza regulatora, a sam zasilacz regulatora jest łączony ze sterownikiem na kotle też za pomocą 4-żyłowego kabla. Można również skorzystać z rozwiązania bezprzewodowego, wykorzystując dołączony do urządzenia zasilacz.

Gdzie zamontować czujnik temperatury w domu?

Aby regulator mógł dokonywać wiarygodnego pomiaru, powinien się znaleźć w miejscu reprezentatywnym, nienarażonym na działanie silnych promieni słonecznych czy innego źródła ciepła. Ważne, by taki regulator znalazł się w miejscu, w którym temperatura jest najstabilniejsza. Najlepszym wyborem będą ściany wewnętrzne w pomieszczeniach. Bardzo ważne jest także to, by regulator został umieszczony w miejscu, gdzie będzie miał swobodny dostęp do powietrza. Nie zaleca się montażu regulatora pokojowego w miejscach z utrudnioną cyrkulacją powietrza: za zasłonami, firankami czy grzejnikami.

Jaki przewód do regulatora pokojowego?

Regulatory pokojowe firmy TECH Sterowniki to cała gama produktów o różnym sposobie montażu, Aktualnie w ofercie są regulatory pokojowe dwustanowe podtynkowe, dwustanowe, regulatory doramkowe oraz z komunikacją RS. O tym, jaki kabel będzie potrzebny do sprawnego działania urządzenia, zależy przede wszystkim od tego, czy jest to urządzenie przewodowe czy bezprzewodowe. W instrukcji każdego urządzenia znajduje się dokładna informacja dotycząca podłączenia każdego z urządzeń. Nie należy jednak takich działań podejmować na własną rękę, a skorzystać z pomocy fachowca zarówno w zakresie okablowania, jak i późniejszego montażu urządzenia. Urządzenia bezprzewodowe mają w tym zakresie przewagę nad urządzeniami przewodowymi, gdyż ich montaż nie wymaga kucia ścian w pomieszczeniach już zamieszkanych, a jedynie dokupienia baterii.