Najnowocześniejsze rozwiązania w sterowaniu grzejnikami


Istnieje ogromny potencjał, by podnieść poziom inteligencji swojego domu i jednocześnie dużo zaoszczędzić. Automatyka domowa obejmuje coraz nowsze obszary, a zakres praktycznych możliwości stale się rozszerza. Nowoczesne rozwiązania z zakresu zarządzania grzejnikami firmy TECH Sterowniki wpisują się w ten trend, zapewniają oszczędniejszą pracę instalacji, przyjemne ciepło i wygodę obsługi.

Wysokie koszty ogrzewania w inteligentnym domu to już przeszłość

Każdemu, kto odpowiada za ogrzewanie we własnych czterech ścianach domu, w chłodnej porze roku może zrobić się zimno, gdy przejrzy swój rachunek za ogrzewanie. Nikt nie chce marznąć w swoim domu, ale jednocześnie nikt z nas nie chce marnować swoich pieniędzy. Inteligentne sterowanie ogrzewaniem ma tę ogromną zaletę, że może reagować na zmiany i zarówno zapewnić przyjemne ciepło w pomieszczeniach, jak i zauważalnie zmniejszyć koszty ogrzewania w zależności od powierzchni mieszkalnej. Sekretem sukcesu niskiego zużycia jest, by generować ciepło wtedy, kiedy jest potrzebne.

Głowice mechaniczne kontra bezprzewodowe siłowniki elektryczne

Wielu z nas ma grzejniki w swoich domach i na większości z nich są zamontowane zawory termostatyczne. Zawór mechaniczny pozwala ustawić temperaturę, wyłącznie ręcznie oddziałując na zawór. Jest to jednak rozwiązanie, które powoduje marnowanie dużej ilości energii, a więc także pieniędzy. Bez ręcznej interwencji ogrzewanie pozostaje na identycznym poziomie w ciągu dnia, w nocy, a nawet wtedy, kiedy nie ma nikogo w domu.

W zmiennych warunkach atmosferycznych codzienna zmiana ustawień jest dość uciążliwa. Większość termostatów mechanicznych jest przy tym tak starych, że mogą nawet nie działać prawidłowo przy stałym ustawieniu, co sprawia, że są nieefektywne. Jedynym prawdziwym i skutecznym sposobem na indywidualną kontrolę temperatury w pomieszczeniu są bezprzewodowe siłowniki elektryczne, które są częścią automatyki domowej.

Elektroniczne termostaty do grzejnika są wyposażone w inteligentne systemy, które automatycznie kontrolują moc grzewczą. Siłownik steruje przepływem ciepła w odpowiednim grzejniku, otwierając lub zamykając zawór. Temperatura w pomieszczeniu jest mierzona przez czujnik lub regulator temperatury, który porównuje aktualną temperaturę z temperaturą zadaną. W razie potrzeby system dostosowuje się automatycznie. Można go w bardzo szybki sposób zaprogramować, by działał zgodnie z potrzebami mieszkańców. Dzięki temu zostaje zapewniona odpowiednia temperatura w poszczególnych pomieszczeniach we wskazanym czasie. Możesz np. sprawić, że wcześnie rano będzie ciepło i przytulnie w łazience bez konieczności ogrzewania pomieszczenia przez całą noc.

Grzejnikowe głowice mechaniczne a głowice elektroniczne

Jedno urządzenie do sterowania wszystkim strefami

Termostaty do grzejnika umożliwiają zakręcanie albo otwieranie zaworów grzejnikowych w zależności od zapotrzebowania mieszkańcom domów lub mieszkań w poszczególnych pomieszczeniach. Nie działają one jednak samodzielnie, ale są sterowane z poziomu urządzenia nadrzędnego, na którym dostępny jest podgląd pracy wszystkich urządzeń zamontowanych w systemie.

Komunikacja bezprzewodowych siłowników elektrycznych z urządzeniem nadrzędnym pozwala na szybkie, automatyczne działania zwiększające komfort i oszczędności. Sterowanie ogrzewaniem za pomocą urządzenia nadrzędnego stanowi również wielką zaletę dla rodzin z małymi dziećmi. Jeśli główny sterownik zostanie umieszczony w miejscu niedostępnym dla najmłodszych, nie będzie można tak łatwo zmieniać parametrów pracy jak w przypadku zaworów ręcznych.

3 nadrzędne urządzenia do sterowania grzejnikami

Harmonogramy tygodniowe w domach o nieregularnym rytmie dobowym

Bezprzewodowe siłowniki elektryczne oferują wiele możliwości indywidualnego programowania różnych pomieszczeń zgodnie z ich funkcją i codziennym rytmem życia mieszkańców domu. W ten sposób można ustalić kilka faz podnoszenia i obniżania temperatury z dokładnością do 0,5°C.

Komfort życia to także niezwykle ważny temat. Standardowe rozwiązania często nie odnoszą się już do nawyków stylu życia obowiązujących w dzisiejszym świecie. Nie wszyscy wychodzą z domu do pracy rano i wracają do domu po południu, spędzają wieczór w salonie przed telewizorem czy kładą się spać o 23:00. Wśród nas są przecież osoby, które wracają do domu z pracy późną nocą, studenci, którzy muszą przygotować się wieczorami do egzaminów czy freelancerzy, którzy często pracują w nocy, ponieważ mają do wykonania zlecenia „na wczoraj”.

Instalacja programowalnych bezprzewodowych siłowników elektrycznych we wszystkich pomieszczeniach pozwala optymalnie dostosować moc grzewczą do potrzeb każdej osoby. Programowalny elektroniczny termostat do grzejnika zapewni większą swobodę i komfort. W budynkach mieszkalnych emeryt może obniżyć ogrzewanie o 9. wieczorem, ponieważ wcześnie idzie spać. Z kolei student pracujący w niepełnym wymiarze godzin ma możliwość dostosowania swojego ogrzewania do czasu pracy i nauki. Pracownik zmianowy może zaoszczędzić na ogrzewaniu np. od 14:00 do 23:00 i wrócić z pracy do nagrzanych pomieszczeń.

Różne ustawienia pracy ogrzewania

Grzejniki sterowane smartfonem w nowoczesnym domu

Dziś komunikacja urządzeń bezprzewodowych z telefonem jest dość łatwa. W inteligentnym systemie każdy grzejnik można indywidualnie programować i obsługiwać zdalnie za pomocą smartfona.

Inteligentne termostaty grzejnikowe to nowy rodzaj sterowania ogrzewaniem, który łączy się z Internetem, umożliwiając zdalny dostęp i regulację. Mogą dać ci znacznie większą kontrolę nad ogrzewaniem, gdziekolwiek jesteś, o każdej porze dnia. Jeśli wracasz do domu z podróży, ogrzewaniem możesz wygodnie sterować w drodze za pomocą aplikacji na smartfona. Po powrocie nie musisz się obawiać, że wejdziesz do nieprzyjemnie zimnych pomieszczeń. Każdy z nadrzędnych urządzeń do sterowania ogrzewaniem TECH Sterowniki posiada wbudowany moduł internetowy, dlatego też zdalne sterowanie ogrzewaniem jest dostępne w standardzie. By zacząć, wystarczy tylko pobrać darmową aplikację eModul i założyć indywidualne konto. Następne w zakładce ustawienia należy aktywować opcję: „Zarejestruj moduł” i wprowadzić wygenerowany przez sterownik kod. Do modułu można przypisać dowolną nazwę.

Zdalne sterowanie grzejnikami

Sterowanie głosowe już dostępne

Inteligentny dom działa automatycznie i nasłuchuje. Na swoją nazwę zasługuje tylko wtedy, gdy wszystko jest w pełni zautomatyzowane lub gdy sterowanie jest całkowicie intuicyjne. Właśnie to umożliwia sterowanie głosem: po prostu wyrażasz życzenie, by zapanowała wyższa temperatura w pomieszczeniu, a inteligentny dom reaguje, odpowiednio dopasowując parametry pracy.

System zarządzania ogrzewaniem firmy TECH Sterowniki może pracować zarówno z Amazon Alexą, jak i Asystentem Google. Cały proces odbywa się poprzez zadawanie pytań i wydawanie komend. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Głosowe sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym – tak, teraz to możliwe

Czujniki otwarcia okna dla optymalnej kontroli strat ciepła

Gdy chcesz przewietrzyć pomieszczenia, dość łatwo możesz zapomnieć wyłączyć grzejniki, a to prosta droga do marnowania swoich pieniędzy.

Głównym celem rozbudowy systemu grzejnikowego o czujniki otwarcia okna C-2n jest zapobieganie niekontrolowanym stratom ciepła. Kiedy okno wyposażone w czujnik jest otwarte, sygnał radiowy jest przekazywany do termostatu grzejnikowego. Ogrzewanie zostaje bardzo szybko, automatycznie wyłączone i włączone dopiero wtedy, kiedy czujnik zasygnalizuje, że otwarte okno jest znów zamknięte. To bardzo wygodne rozwiązanie nie tylko podczas wentylacji pomieszczeń, ale także w czasie spotkań w gronie rodziny czy przyjaciół, podczas których rozmowy są często kontynuowane na balkonie. To rozwiązanie pozwala uzyskać maksimum wydajności z ogrzewania.

Czujnik otwarcia okna

Inteligentne rozwiązania łatwe do wdrożenia

Przez długi czas inteligentne domy były drogie i skomplikowane, teraz tańsze i łatwiejsze urządzenia wchodzą na rynek. Dziś możesz zautomatyzować wiele procesów w swoim domu i kontrolować je z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy tylko kilka kroków, aby podłączyć programowalny, bezprzewodowy siłownik elektryczny.

Inteligentne systemy grzewcze są dobrym rozwiązaniem nie tylko dla właścicieli budynków, ale także dla mieszkańców wynajmowanych mieszkań. W przypadku przeprowadzki do nowego budynku stare termostaty można ponownie zamontować, a nowe zainstalować w kolejnym mieszkaniu. Uruchomienie nowego, inteligentnego termostatu grzejnikowego jest dziecinnie proste.

Sprawdź, jak wygląda montaż systemu ze sterownikiem głównym ST-16S WiFi

Weź kontrolę nad systemem ogrzewania w swoim domu

Firma TECH Sterowniki dokłada wszelkich starań, by oferować nowoczesne, najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania w zakresie sterowania grzejnikami oraz ogrzewaniem podłogowym. Dzięki temu temperatura w poszczególnych pokojach może być precyzyjnie kontrolowana i programowana. Co ważne, sam proces programowania wystarczy wykonać raz, a później system działa automatycznie.

Jak nowoczesny jest Twój system sterowania ogrzewaniem? Przejrzyj ofertę sterowników do grzejników dostępną na stronie: https://www.techsterowniki.pl/k/sterowniki-do-ogrzewania-grzejnikowego

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy