Jak zdalnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach?

Nasze produkty   |   Regulatory pokojowe   |   04.03.2020

Silny wiatr, opady śniegu, na przemian z deszczem i dodatnią temperaturą – pogoda za oknem zmienia się często jak w kalejdoskopie. Automatyka do sterowania ogrzewaniem pozwala nad nią skutecznie zapanować. Można jednak pójść o krok dalej i zainwestować w precyzyjne rozwiązanie, jakim jest możliwość zdalnego sterowania temperaturą w domu w każdym pomieszczeniu i z dowolnego miejsca. Jak zacząć zdalnie sterować ogrzewaniem i jakie daje ono możliwości?

1. Czego potrzebujesz, by zacząć sterować ogrzewaniem online?

Do zdalnego sterowania ogrzewaniem niezbędne są: urządzenie nadrzędne (sterownik grzejnikowy lub podłogowy), urządzenie z dostępem do internetu (telefon, laptop, tablet) oraz bezpłatna aplikacja eModul. Ponadto, jeśli urządzenie nie ma wbudowanego modułu internetowego, to trzeba go nabyć dodatkowo.

W przypadku sterowników podłogowych serii 7 i 8 konieczny jest zakup modułu internetowego ST-505 lub modułu internetowego WiFi RS. Pozwala on na zdalną kontrolę pracy listw L-7e lub L-8e, a także kontrolę pracy zaworów w poszczególnych strefach. W przypadku sterownika podłogowego L-9r dedykowanym rozwiązaniem do zdalnego sterowania jest panel kontrolny M-9r.

Aplikację eModul można pobrać zarówno dla urządzeń z systemem:

Czego potrzebujesz, by zacząć sterować ogrzewaniem online?

Jak zacząć?

Jeśli masz zamontowany w domu jeden z systemów TECH Sterowniki, możesz bardzo łatwo dodać opcję zdalnego sterowania. To kwestia zaledwie kilku kliknięć. Poniżej krótka instrukcja, która wszystko wyjaśni.

Rejestracja modułu w aplikacji

Na każdym etapie korzystania z aplikacji można bardzo łatwo dokonywać zmian w ustawieniach – zarejestrować moduł lub np. zmienić adres email. Dla wygodniejszego korzystania z aplikacji użytkownik może także dopasowywać wyświetlanie się strony głównej do swoich preferencji poprzez odpowiednie zmiany nazw stref i ich symboli.

Zdalna kontrola i edycja temperatury

Zdalne sterowanie to kolejna z możliwości, jaką daje automatyka domowa, a która pozwala zyskać większą kontrolę nad tym, co dzieje się w twoim domu podczas twojej nieobecności. To daje komfort psychiczny, bo wiesz, że w każdej chwili możesz sprawdzić ustawienia i dokonać zmian w zależności od swoich preferencji. Dzięki zaprogramowanym czasowo urządzeniom można symulować obecność domowników w danym budynku i sprawdzić, co dzieje się w nieruchomości w czasie, kiedy wcale nas w niej nie ma.

Sterowanie temperaturą przez internet - możliwości

W zależności od potrzeb użytkownika można utrzymywać w pomieszczeniach stałą temperaturę lub zdefiniować harmonogramy, zgodnie z którymi będzie pracowała instalacja. Po wejściu w podgląd konkretnej strefy wyświetlana jest wartość oznaczająca bieżącą temperaturę w strefie, a poniżej – temperaturę zadaną przez użytkownika. Temperatura zadana zależy od domyślnych ustawień danego harmonogramu tygodniowego. Przejście w tryb stałej temperatury pozwala na ustawienie innej wartości zadanej, która będzie obowiązująca w strefie bez względu na zmianę pory dnia. W przypadku wyboru stałej temperatury jest możliwe także skorzystanie z funkcji temperatury z ograniczeniem czasowym. Oznacza to pracę na danych ustawieniach poprzez określony czas, a po jego upływie powrót do wcześniej ustalonego trybu.

Harmonogram lokalny pozwala na zdefiniowanie ustawień pracy dla jednej strefy, a harmonogram lokalny, na ustalenie za jednym razem parametrów dla wszystkich obsługiwanych stref.

W przypadku ogrzewania grzejnikowego wyświetlana jest dodatkowo informacja o poziomie procentowym baterii, czujnika temperatury oraz siłownika/siłowników pracujących w strefie, a także ich zasięgu.

Jak odbywa się komunikacja internetowa?

System scentralizowany to taki, w którym wymiana informacji odbywa się za pośrednictwem głównego modułu. Urządzenie nadrzędne, jakim w tym wypadku jest sterownik grzejnikowy lub podłogowy, w zależności od wprowadzanych zdalnie zmian przez użytkownika steruje pracą urządzenia grzewczego. Jednocześnie odbiera sygnał od czujników lub regulatorów umieszczonych w różnych pomieszczeniach, które na bieżąco komunikują bieżące pomiary, co tworzy sieć powiązań między nimi.

Dzięki sterowaniu przez internet można zaoszczędzić czas konieczny na dokonywanie ustawień w domu, pieniądze, ponieważ można szybko zredukować temperaturę w domu, kiedy stoi pusty, jeśli zapomnieliśmy to zrobić w domu. To także oszczędność energii w związku z obniżeniem zużycia opału, co dodatkowo ma pozytywny wpływ na środowisko, do którego dostaje się mniej szkodliwych zanieczyszczeń.

Przeczytaj także: Bezpieczny montaż i eksploatacja sterowników – o czym warto pamiętać

Przyszłość pełna zdalnych możliwości

Dzięki naszej autorskiej aplikacji dziś możesz sterować ogrzewaniem zawsze, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Bez względu na to, czy masz w domu ogrzewanie podłogowe, czy grzejnikowe, możesz sprawnie zarządzać nim z każdego miejsca na ziemi. To bardzo dobra opcja dla osób, które często zmagają się z brakiem czasu. Nawet jeśli wyszedłeś w pośpiechu do pracy albo wyruszyłeś na urlop i zapomniałeś zmienić ustawień temperatury, teraz możesz to zawsze szybko i bez wyrzutów sumienia naprawić. Redukcja ciepła w pustych pomieszczeniach z pewnością przyniesie Ci oszczędności!

A jeśli jeszcze nie wiesz, jak dobrać sterowniki do swojej instalacji grzewczej, to skorzystaj z darmowego konfiguratora dostępnego na stronie: https://www.techsterowniki.pl/konfigurator-systemow/pl/typ

Równie istotne co dopasowanie urządzeń jest wybór osoby, która zajmie się instalacją systemu. W naszym poradniku: Jak wybrać dobrego instalatora centralnego ogrzewania znajdziesz garść wskazówek na ten temat.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy