Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Nasze produkty   |   Regulatory pokojowe   |   05.03.2020

Instynktownie sięgasz ręką w stronę kaloryfera, by sprawdzić, czy grzeje? Jeśli tak, to pewnie oceniasz, czy jest wystarczająco ciepły. Pytanie, czy w zimowych warunkach można zachować zdrowy balans między komfortem cieplnym a kosztami, które trzeba ponieść w związku z ogrzewaniem? Zdecydowanie tak! Oto kilkanaście sposobów, które w tym pomogą.

Wyrób w sobie dobre nawyki związane z regulacją temperatury

Czy ta sama temperatura utrzymywana w pomieszczeniach przez całą dobę wpływa korzystnie na Twoje rachunki za ogrzewanie? Na pewno nie.

Jedną z podstawowych zasad rozsądnego zarządzania temperaturą jest jej różnicowanie w zależności od przeznaczenia pomieszczenia, pory dnia i aktywności. Służą temu elektroniczne sterowniki do zarządzania ogrzewaniem. W pomieszczeniach, w których są zamontowane grzejniki, na zaworach montuje się głowice grzejnikowe, a na ścianie regulatory lub czujniki temperatury. Precyzyjna edycja parametrów pozwoli obniżyć rachunki, o czym piszemy w artykule: Jaką temperaturę należy ustawić na grzejniki – sprawdź i zredukuj koszty o co najmniej 25%

Nawyków związanych z zarządzaniem temperaturą, podobnie jak innych, możesz się nauczyć, najpierw wykorzeniając te złe, które praktykowałeś do tej pory. Jakie nawyki związane z temperaturą warto w sobie wyrobić? Poniższa grafika stanowi odpowiedź na to pytanie. Dla uzyskania dobrych efektów warto, aby wiedzę na temat ogrzewania i dobrych nawyków z nim związanych wykształcili w sobie wszyscy domownicy, a nie tylko głowa rodziny.

7 codziennych nawyków, które pozwolą zaoszczędzić na ogrzewaniu

Rozważ zakup urządzeń do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym

Pomocna w wykształceniu dobrych nawyków związanych z zarządzaniem ogrzewaniem jest automatyka grzewcza. To zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na świadomą, pełną kontrolę nad ilością ciepła dostarczaną do pomieszczeń, a także jego wygodną edycję. Siłownik termoelektryczny montowany na zaworze, czujnik lub regulator temperatury przeznaczony do montażu na ścianie oraz główny sterownik – to trzy proste, ale jakże funkcjonalne urządzenia, dzięki którym możesz zacząć oszczędzać na ogrzewaniu łatwo i szybko.

Cały system sterowania grzejnikami zamontujesz w kilka chwil, a przy okazji zyskasz trochę czasu na inne aktywności.

Do zestawu standardowego warto dołączyć czujnik otwarcia okna, dzięki któremu odetniesz dopływ ciepłego powietrza do pomieszczeń w czasie, kiedy okna będą otwarte.

Pamiętaj przy tym o podstawowych zasadach wietrzenia pomieszczeń: wymiana powietrza powinna trwać kilkanaście minut i następować przy oknie otwartym na oścież. Dzięki temu wietrzenie będzie efektywne i nie dojdzie do wychłodzenia ścian i mebli.

Przykładowy zestaw do sterowania ogrzewaniem

Sprawdź, czy grzejnik nie jest zapowietrzony

Zadajesz sobie pytanie: czy to możliwe, abym tak dużo płacił za ogrzewanie? Zapowietrzenie to jedna z najczęstszych przyczyn nieefektywnej pracy grzejników. Najczęściej o zapowietrzeniu grzejnika, oprócz nierównomiernego oddawania ciepła, świadczy bulgotanie wody, szumy lub gwizdy. Jeśli Twoje grzejniki wydają takie odgłosy, postaraj się je odpowietrzyć, by usunąć nagromadzone w ich wnętrzu gazy. Sam proces nie jest trudny i każdy samodzielnie, wykorzystując domowe narzędzia, może tę pracę wykonać bez większego wysiłku.

O tym, jak krok po kroku odpowietrzyć grzejnik możesz przeczytać w artykule: Jak przygotować grzejniki i centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego.

Czas na wsparcie alternatywnego źródła ciepła

Gdy na zewnątrz trzyma mróz lub pada deszcz, to jedną z najprzyjemniejszych form odpoczynku jest relaks przy kominku. Zimowe miesiące to najlepszy czas na wykorzystanie jego potencjału jako wsparcia swojego podstawowego źródła ogrzewania.

Ogień w kominku oddaje dużo ciepła do pomieszczeń i pozwala na zrezygnowanie choć na chwilę z ogrzewania pomieszczeń grzejnikami. Przy okazji to świetny sposób, by zachęcić pozostałych domowników do spędzenia czasu wspólnie, czy też stworzenia przytulnej atmosfery w czasie spotkań ze znajomymi. Oczywiście odpowiednio dobrany kominek może być głównym źródłem ogrzewania całego domu, ale jako wsparcie ogrzewania grzejnikowego będzie doskonałym sposobem na obniżenie rachunków naliczanych za centralne ogrzewanie.

Wykorzystaj dostępne ciepło

Sprawdzonym sposobem, o którym mówiliśmy wielokrotnie, jest także wykorzystanie ciepła słonecznego. Kiedy w ciągu dnia promienie słoneczne przenikają do pomieszczeń, od razu robi się nie tylko jaśniej, ale także cieplej. Warto ten fakt wykorzystać i odsłonić rolety, firanki i zasłony, by jak najwięcej ciepła mogło dostać się do wnętrza domu czy mieszkania.

Innym, cennym sposobem na wykorzystanie już wytworzonego ciepła jest montaż ekranów zagrzejnikowych. Mogą one odbić nawet do 90% ciepła, które generuje tylna część grzejnika i przez to zmniejszyć koszty ogrzewania. Poszczególne produkty różnych producentów różnią się materiałem, z którego zostały wykonane, sposobem montażu oraz wymiarami. Z jednej strony folia odbija promieniowanie cieplne, co umożliwia efektywniejsze nagrzewanie powietrza między grzejnikiem a izolacją, z drugiej zaś strony stanowi izolację, która ogranicza wypromieniowanie ciepła w zewnętrzną ścianę budynku. Montaż jest bardzo prosty i wymaga wykonania zaledwie kilku prostych kroków.

Montaż ekranu zagrzejnikowego

Ogranicz przedostawanie się zimnego powietrza z zewnątrz

Ciepło ucieka na zewnątrz głównie przez ściany zewnętrzne, strop, nieogrzewane piwnice, a także stolarkę drzwiową i okienną. Właśnie dlatego gorąco polecanym rozwiązaniem jest wykonanie termomodernizacji budynku. Pytanie, czy można tę informację wykorzystać od zaraz, bez planowania remontu całego budynku? Tak – rozwiązaniem doraźnym jest uszczelnienie drzwi oraz okien. By sprawdzić, czy rzeczywiście tą drogą uchodzi dużo ciepła, wystarczy przejechać dłonią wzdłuż framugi drzwi lub okna.

Miejsca, w których odczuwalne są podmuchy wiatru, warto uszczelnić. W tym celu wystarczy kupić specjalne uszczelki samoprzylepne do montażu do drzwi oraz okien i przykleić je na brzeg futryny. Dla jeszcze lepszej izolacji okien warto w mroźne dni, po zapadnięciu zmroku, zasunąć rolety lub żaluzje zewnętrzne. Dzięki temu również ciepłe powietrze nie będzie uchodziło w nadmiarze.

Sprawdzone sposoby na rozgrzanie się zimową porą

Zima w oczywisty sposób wiąże się z niższymi temperaturami. A każdy stopień mniej lub więcej wpływa na rachunki. Jeśli czujesz, że jest Ci zimno, nie zawsze musisz podnosić temperaturę. Wypróbuj proste, znane i praktykowane od zawsze sposoby na rozgrzanie.

Doraźne sposoby na rozgrzanie się zimową porą

Cieplejsze ubrania

Jeśli nosząc koszulkę z krótkim rękawem, jest Ci chłodno, to może zamiast podwyższać temperaturę, włożysz coś cieplejszego – sweter, polar, bluzę?

Na nogi możesz założyć cieplejsze skarpety i/lub kapcie. Dodatkowa warstwa wygodnych ubrań będzie stanowiła barierę dla zimna bez konieczności dodatkowego ogrzewania pomieszczeń.

Rozgrzewające posiłki

Może to być gorąca zupa, która stanowi zarazem pożywne, jak i rozgrzewające danie w ciągu dnia. Tradycyjny rosół z makaronem lub warzywne zupy kremy to dobra opcja nie tylko na obiad, ale także kolację, czy drugie śniadanie do pracy. Śmiało na rozgrzewkę możesz postawić także na gulasz mięsny lub warzywny, marchewkę z groszkiem czy leczo. Nie bój się też dodawania do różnych potraw pikantnych przypraw jak chili, kurkuma, kardamon czy imbir.

Herbaty i napary ziołowe

Ich przyrządzenie to świetny sposób, by rozgrzać swój organizm od środka. Klasyka to oczywiście herbata z miodem i cytryną. Możesz ją przygotować w kubku termicznym, by systematycznie dostarczać organizmowi porcję ciepła.

Do herbaty oprócz cytryny i miodu sprawdzą się także cynamon, goździki, sok z malin, kardamon czy imbir. By rozgrzać organizm, możesz także sięgnąć po napary ziołowe np. z kwiatu lipy czy czarnego bzu.

Gorący prysznic lub kąpiel

Jeśli przemarzłeś, to dobrym sposobem na rozgrzanie organizmu będzie ciepły prysznic lub kąpiel. Pamiętaj jednak, że nagła zmiana temperatury grozi nawet omdleniem, dlatego po powrocie do domu dla własnego bezpieczeństwa odczekaj choć pół godziny, zanim wskoczysz do wanny napełnionej ciepłą wodą.

Do wody możesz dodać również aromatyczne olejki, dzięki którym kąpiel będzie jeszcze przyjemniejsza. Jeśli zdecydujesz się na rozgrzewający prysznic, to podkręcaj wodę stopniowo. Zacznij od letniej. Polewaj ciało, zaczynając od nóg, później ręce, brzuch, klatka piersiowa, a na końcu głowa.

Aranżacja wnętrza

Ciepły klimat we wnętrzu można także stworzyć dzięki dodatkom takim jak koce, narzuty oraz poduszki na kanapy i łóżka. Jeśli wybierzesz te, które będą w energetycznych barwach i ciekawych wzorach, to dodatkowo wprowadzisz do wnętrza nieco koloru i radosnego klimatu. Takie dodatki będą niezastąpione, kiedy chcesz się rozgrzać po powrocie z pracy. Innym sposobem na dodanie wnętrzu ciepła będzie zapalenie świec, które tworzą klimat i odprężają. Umieszczone w ozdobnych, dopasowanych do stylu aranżacji świecznikach będą zarazem ciekawą ozdobą, jak i źródłem ciepła.

Bardzo dobrym rozwiązaniem aranżacyjnym jest także rozłożenie w pomieszczeniu dużego, puszystego dywanu, który będzie stanowił izolację od chłodnej podłogi. Oczywiście, aranżując pomieszczenie, trzeba także pamiętać o tym, by nie zasłaniać grzejników. Szczególnie zasłony z grubego, nieprzepuszczającego materiału utrudniają cyrkulację powietrza i sprawią, że za nimi powstanie komin cieplny. Tak samo grzejniki nie powinny być zastawiane masywnymi meblami.

Ćwiczenia

Zimowe temperatury nie sprzyjają treningom na zewnątrz, ale zawsze możesz ćwiczyć w domu. Zamiast siedzieć na kanapie, włącz trening na YouTube. Wybierz zestaw ćwiczeń dopasowany do swoich umiejętności i celów. Trening rozgrzeje Twoje ciało i pozwoli je utrzymać w dobrej formie. Wystarczy odrobina chęci, by znaleźć optymalne rozwiązanie.

Nowy rok z niższymi rachunkami za ogrzewanie

Pierwsze tygodnie po nowym roku zawsze wiążą się z wprowadzaniem zmian. Ty zaplanuj, że w tym roku będziesz mniej płacić za ogrzewanie niż w poprzednich latach. Badania wykazały, że rozważne zarządzanie ogrzewaniem przy wsparciu nowoczesnych technologii pozwoli realnie wpłynąć na obniżenie kosztów, a także sprawić, by ogrzewanie pomieszczeń w zimowe miesiące stało się mniej uciążliwe. Pamiętaj także o czynnościach, o których pisaliśmy powyżej. Nawet proste działania, ale wykonywane konsekwentnie są ważne nie tylko w kontekście niższych rachunków, ale także wpływu na środowisko naturalne.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Jak zdalnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach?

Jak zdalnie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach?

Dzięki aplikacji eModul teraz możesz zdalnie sterować ogrzewaniem grzejnikowym lub podłogowym. Dowiedz się, jakie zyskasz możliwości.

Zobacz więcej
Najnowocześniejsze rozwiązania w sterowaniu grzejnikami

Najnowocześniejsze rozwiązania w sterowaniu grzejnikami

Dziś można zautomatyzować i zdalne kontrolować wiele procesów zachodzących w domach. Montaż systemów do sterowania grzejnikami zapewni oszczędną pracę instalacji, przyjemne ciepło i wygodę obsługi.

Zobacz więcej
Głosowe sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym – tak, teraz to możliwe!

Głosowe sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym – tak, teraz to możliwe!

Czy wiesz, że teraz możesz sterować ogrzewaniem w swoim domu także głosowo? Sprawdź, jak skonfigurować system zarządzania ogrzewaniem z Asystentem Google lub Amazon Alexą.

Zobacz więcej