Jak wyregulować grzejniki?

Sterowniki do ogrzewania grzejnikowego   |   Porady   |   TECH   |   31.10.2016


Rozważne sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym to klucz do uzyskania pożądanego komfortu cieplnego i oszczędności. Najprościej taki efekt można uzyskać, montując termostaty do grzejników, a następnie zarządzając ich pracą. Żeby system działał efektywnie grzejniki muszą być przede wszystkim sprawne. Jeśli w naszym domu niektóre z nich są bardzo gorące, podczas gdy inne letnie, a powodem nie jest zapowietrzenie to znak, że być może nastawienie wstępne nie jest prawidłowe. Aby odpowiednio ustawić ilość napływającej wody do grzejników, wykonuje się tzw. kryzowanie, czyli regulację wstępną.

Na czym polega kryzowanie grzejników

Jedną z czynności, którą powinien wykonać każdy specjalista montujący instalację grzewczą jest regulacja przepływu wody w grzejnikach poprzez odpowiedni dobór nastaw. Ma to związek z tym że woda zwykle płynie tam, gdzie napotyka najmniejszy opór, a następnie powraca do kotła. Skutkiem nieprawidłowego przepływu wody w instalacji, czyli inaczej braku zrównoważenia hydraulicznego będzie niedogrzanie lub przegrzanie pomieszczeń.

 

Aby temu zapobiec wykonuje się tzw. kryzowanie grzejnika. Polega ono na ujednoliceniu przepływu wody w grzejnikach, które są w różnym stopniu oddalone od źródła ciepła.

 

W latach 90. kryzowanie grzejników polegało na tym, że między zawór, a kaloryfer montowano podkładkę z małą dziurką, przez co woda płynęła w grzejnikach znacznie wolniej. Potem podkładki zastąpiono termozaworami, które również mają funkcję kryzowania, zwaną „wstępną regulacją”.

Jak modyfikować wartości nastaw wstępnych zaworów grzejnikowych 

Jak pisaliśmy wyżej, nastawy stosuje się, aby stłumić przepływ wody w jednym miejscu, a zwiększyć intensywność w drugim. W tym celu należy dokonać regulacji, zdejmując z zaworu kołpak ochronny lub głowicę.

Nastawa wstępna

Wstępne kryzowanie grzejnika polega na obracaniu pierścieniem, co powoduje ograniczenie maksymalnego wysuwu pręta. Aby wykonać kryzowanie grzejników należy podnieść pierścień nastawczy, obrócić go do miejsca, w którym wartość nastawy znajdzie się naprzeciwko punktu odniesienia, a następnie zwolnić pierścień.

Zakres nastawy wstępnej

Najmniejsze wysunięcie pręta jest równoznaczne z najmniejszym przepływem wody. W efekcie im większa wartość kryzowania zostanie ustawiona, tym woda będzie wolniej przepływała przez zawór, nawet jeśli będzie on w pełni otwarty.

 

Po dokonaniu kryzowania zamykanie i otwieranie zaworu działa jak dawniej, ale nie uzyskamy już pełnego otwarcia. W praktyce regulacja przepływu wody w grzejnikach polega najczęściej na eksperymentalnym zmniejszaniu przepływu wody w najcieplejszych grzejnikach. W efekcie więcej wody trafi do tych, które były najchłodniejsze.

Nowoczesne termostaty do grzejników

Kryzowanie jest bardzo pomocne w przypadku niedogrzania jednego lub kilku grzejników. Stanowi jednak dopiero wstęp do realnych możliwości regulacji grzejników. Największe pole manewru dają sterowniki grzejnikowe, a dokładnie możliwość zarządzania pracą termostatów grzejnikowych tak, by w każdym pomieszczeniu panowała optymalna temperatura.

 

Termostat pokojowy grzejnikowy, dzięki ogromnemu postępowi technologicznemu stał się urządzeniem wygodnym i funkcjonalnym. Innowacyjne rozwiązania są oparte o elektronikę w samym zaworze i mogą być centralnie sterowane drogą radiową z osobnego urządzenia. Bezprzewodowe sterowniki grzejnikowe to rozwiązania, które kuszą oszczędnościami ze względu na możliwość dopasowania temperatury do własnych upodobań.

 

Urządzeniami przeznaczonymi do montażu na grzejnikach, umożliwiającymi proste i zarazem efektywne zarządzanie temperaturą w poszczególnych strefach budynku są bezprzewodowe siłowniki elektryczne, model STT-868.

stt-868

Termostaty pokojowe są bardzo proste w montażu. Wystarczy przykręcić je do głowicy grzejnika, a po zdjęciu pokrywy założyć baterie. Po zamontowaniu siłownika nastąpi automatyczna kalibracja zaworu.

 

Termostat pokojowy grzejnikowy jest sterowany przez system, który sprzyja oszczędności energii i utrzymaniu wysokiego komfortu cieplnego. Termostat pokojowy grzejnikowy jest kompatybilny z listwami montażowymi do zaworów termostatycznych WiFi 8S, ST-8S, L8 oraz regulatorem ST-2807.

WiFi 8S i ST-8S – wygodne sterowanie siłownikami elektrycznymi

Urządzenia takie jak WiFi 8S i ST-8S umożliwiają utrzymywanie temperatury na stałym poziomie aż w 8 strefach grzewczych.

 

Bezprzewodowy sterownik grzejnikowy WiFi 8S wyznacza potrzebę dogrzania strefy na podstawie pomiaru aktualnej temperatury. Urządzenie może zarządzać aż 8 różnymi strefami przy pomocy: wbudowanego czujnika temperatury, jednego czujnika przewodowego C-7 p oraz dodatkowo 6 bezprzewodowych czujników C-8 r lub regulatorów pokojowych R-8 b i R-8 z. Sterownik WiFi 8S posiada wbudowany moduł internetowy. Po konfiguracji połączenia internetowego termostat grzejnikowy może być obsługiwany przez Internet. Wystarczy tylko wcześniej zarejestrować konto na emodul.eu.

 

ST-8S to natomiast bezprzewodowy regulator pokojowy do obsługi siłowników. Posiada 2 mm panel przedni wykonany ze szkła, duży, czytelny wyświetlacz kolorowy oraz wbudowany czujnik temperatury. ST-8S to regulator pokojowy nadrzędny. Innymi słowy, bez względu na rodzaj regulatora czy czujnika pokojowego za jego pośrednictwem można edytować parametry poszczególnych stref.

 

Zarówno WiFi 8S, jak i ST-8S to urządzenia, dzięki którym termostat grzejnikowy można obsługiwać szybko i sprawnie. Poniżej przedstawiamy różnorodne możliwości zmian temperatury za pomocą tych dwóch urządzeń.

Sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym z regulatorem pokojowym wifi-8s lub st-8s

Efektywne zarządzanie pracą zamontowanych na grzejnikach siłowników za pomocą WiFi 8S, jak i ST-8S wymaga rejestracji na sterowniku, a następnie konfiguracji pracy.

 

W przypadku WiFi 8S po montażu siłownika termoelektrycznego i jego kalibracji należy wybrać numer strefy, w której chcemy zarejestrować dany termostat grzejnikowy, a następnie zaznaczyć opcję: Głowice/Rejestracja. Przycisk rejestracji na sterowniku musi zostać naciśnięty w ciągu 120 sekund od wyboru opcji Rejestracja. W przypadku ST-8S synchronizacja następuje poprzez aktywowanie funkcji Rejestracja w menu sterownika ST-8S.

 

W menu obydwu sterowników można zaprogramować działanie siłowników termostatycznych. Aktywacja funkcji SIGMA pozwala na płynne sterowanie zaworem termostatycznym. Użytkownik ma możliwość ustawienia minimalnego i maksymalnego zamknięcia zaworu – oznacza to, że stopień otwarcia i zamknięcia zaworu nigdy nie przekroczy danych wartości. Ponadto użytkownik może regulować zakres, który określa, przy jakiej temperaturze pomieszczenia zawór zacznie się przymykać oraz otwierać.

Funkcja sigma

Grzejniki można optymalnie wyregulować

Gorsze samopoczucie, a także znacznie częstsze choroby to skutki przebywania zarówno w niedogrzanych, jak i przegrzanych pomieszczeniach. Klucz stanowi odpowiednia regulacja przepływu wody w grzejnikach. Jeśli zauważymy różnice w temperaturze grzejników to przyczyną mogą okazać się opory hydrauliczne. Dokonanie wstępnej nastawy nie jest trudne i można ją wykonać samodzielnie. Prawdziwe sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym zaczyna się dopiero wtedy, gdy zamontujemy nowoczesne termostaty do grzejników. Aby zachować pełen komfort regulacja termostatu grzejnikaodbywa się za pomocą inteligentnych urządzeń. Sterowanie grzejnikami przez Internet jest bardzo proste i wygodne. Dokonując regulacji, warto tylko pamiętać o tym, że optymalna temperatura jest inna w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Przeczytaj równieżTwój komentarzKomentarze

- Reke

witam , mam regulator pokojowy do pieca gazowego. Ustawiony na 22 stopnie . pytanie brzmi , czy grzejniki w związku z tym mają byc również odkręcone na maksa ?

Odpowiedz
- TECH Sterowniki

Prosimy o kontakt z naszym działem serwisowym: https://www.techsterowniki.pl/pl/serwis/zgloszenia-serwisowe/

- TECH STEROWNIKI

Funkcja przewietrzanie będzie najpierw dostępna w module internetowym do obsługi sterowników do ogrzewania strefowego. Jeśli funkcjonalność będzie wprowadzona do urządzenia nadzorującego to oczywiście będzie możliwa aktualizacja oprogramowania.

Odpowiedz
- Janusz

Dziękuję za odpowiedź.
Czy funkcja „przewietrzanie” będzie dotyczyć tylko nowych sterowników, czy będzie też możliwy upgrade oprogramowania starszych sterowników?

Odpowiedz
- TECH STEROWNIKI

Na dzień dzisiejszy do wietrzenia możemy użyć czasowego obniżenia temperatury zadanej w pomieszczeniu. Dorabiana jest funkcja „PRZEWIETRZANIE” dla sterowników obsługujących grzejnikowe siłowniki elektryczne.

Odpowiedz
- Janusz

Czy jest możliwość „zablokowania” termostatu tak, aby np. po otwarciu okna nie grzał grzejnik? (wietrzenie pokoju w zimie).

Odpowiedz