Regulatory pokojowe w pomieszczeniach – co warto wiedzieć o komunikacji między urządzeniami?

Regulatory pokojowe   |   Nasze produkty   |   Regulatory pokojowe   |   14.09.2021

Dzięki regulatorom pokojowym można wygodnie zarządzać temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna. W jaki sposób działają te urządzenia, a dokładniej, w jaki sposób się ze sobą komunikują? O tym poniżej.

Regulatory pokojowe – różne modele, różne możliwości

Wśród regulatorów pokojowych są zarówno modele przewodowe, jak i bezprzewodowe, proste, typu: „+” „–” oraz takie o bardziej rozbudowanej funkcjonalności. Sprawnie działają zarówno w zestawach ogrzewania grzejnikowego, jak i podłogowego. W zależności od modelu mogą mierzyć nie tylko temperaturę powietrza, ale również podłogi, pracować w różnych trybach i różnych zakresach czasowych na innych wartościach temperatury. Dzięki ich wykorzystaniu można bardzo precyzyjnie zdefiniować temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna i wygodnie ją edytować. Regulatory cechuje minimalistyczny design i uniwersalna kolorystyka, dzięki czemu dobrze wpisują się w różne aranżacje pomieszczeń.

Sprawdź także: Regulatory pokojowe firmy TECH Sterowniki – prezentacja najpopularniejszych modeli

Jak regulatory komunikują się między sobą?

Podstawowy podział sterowników to ten na urządzenia przewodowe i bezprzewodowe. Regulatory pokojowe mogą się komunikować ze sobą w sposób tradycyjny (przewodowo), za pomocą komunikacji radiowej, RS lub komunikacji OpenTherm (w przypadku regulatorów do pieców gazowych).

Regulatory pokojowe w pomieszczeniach

Ważnym sposobem komunikacji jest komunikacja radiowa o częstotliwości 868 MHz. Komunikacja drogą radiową ma miejsce m.in. w bezprzewodowych systemach zarządzania podłogówką czy systemie zarządzania ogrzewaniem grzejnikowym, a także w regulatorach pokojowych. W jaki sposób odbywa się komunikacja bezprzewodowa? Regulatory pokojowe w pomieszczeniach wysyłają za pomocą sygnału radiowego informację o aktualnej temperaturze w pomieszczeniach.

W naszym systemie komunikują się na obszarze wynoszącym do 100 m na terenie otwartym. Jest to zgodne z dopuszczalną normą w polskim prawie. Warto pamiętać o tym, że przegrody wykonane z cegieł, szkła czy betonu mogą stanowić barierę dla przejścia sygnału w takim wypadku warto skorzystać z repeatera sygnału. To nowoczesne urządzenie, które sprawdzi się do komunikacji między urządzeniami w systemach sterowanych, przykładowo w zestawach podłogowych.

Regulatory pokojowe w pomieszczeniach

Więcej informacji na temat repeatera sygnału można znaleźć na stronie: https://www.techsterowniki.pl/p/rp-4

Specyficzną grupę regulatorów pokojowych stanowią te z komunikacją RS. Komunikacja RS to komunikacja dwukierunkowa oparta na protokole transmisji danych naszej firmy. Umożliwia łatwe podłączenie dodatkowych, podrzędnych elementów systemu. Nasze regulatory z komunikacją RS to modele ST-280, ST-281, ST-296, ST-281 C, RI-1.

Komunikacja OpenTherm jest to z kolei standardowy protokół komunikacyjny wykorzystywany w kotłach gazowych, który służy komunikacji między kotłem a regulatorem. Z komunikacji tej korzysta regulator ST-2801.

Sprawdź, jakie regulatory będą dobrze dopasowane do Twoich potrzeb

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jakie regulatory pokojowe będą najlepszym wyborem do Twojego domu, to zawsze możesz skorzystać z pomocy fachowców lub wykorzystaj możliwości, jakie daje konfigurator. To nowoczesne narzędzie do bezpłatnej , szybkiej konfiguracji systemów ogrzewania, który pozwoli ci optymalnie dobrać regulatory pokojowe, ale także inne elementy systemu do potrzeb budynku mieszkalnego.

Sprawdź: https://www.techsterowniki.pl/konfigurator-systemow/pl/typ

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
10 powodów, by w tym roku zainwestować w regulatory pokojowe

10 powodów, by w tym roku zainwestować w regulatory pokojowe

Regulatory pokojowe należą do najbardziej praktycznych urządzeń domowej automatyki. Dlaczego warto w nie zainwestować?

Zobacz więcej
5 sposobów na wygodny i przyjazny środowisku dom w 2021 roku

5 sposobów na wygodny i przyjazny środowisku dom w 2021 roku

Jak zadbać o to, by Twój dom był przestrzenią bezpieczniejszą, wygodniejszą i bardziej eko? Skorzystaj ze sprawdzonych sposobów.

Zobacz więcej
Dobór grzejników do swojego domu – jak wybrać w zależności od aranżacji

Dobór grzejników do swojego domu – jak wybrać w zależności od aranżacji

Grzejniki w domach pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Dowiedz się, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy ich wyborze, by stały się ozdobą pomieszczeń.

Zobacz więcej