Obsługa regulatora pokojowego – zobacz jakie to proste!

Regulatory pokojowe   |   TECH   |   14.08.2017


Na pierwszy rzut oka elegancki gadżet do montażu na ścianie lub postawienia na półce, przy bliższym poznaniu przedmiot, który pod warstwą szkła, plastiku i innych materiałów kryje w sobie moc praktycznych funkcjonalności. Mowa oczywiście o nowoczesnych regulatorach pokojowych. Jak z nich korzystać, by zachować komfort cieplny przez całą dobę? Aby odpowiedzieć na to pytanie, przyjrzymy się bliżej dostępnym trybom pracy termostatów pokojowych.

(Nie)lubiane instrukcji obsługi

Nie ma co się oszukiwać. Na świecie trudno byłoby znaleźć choć jednego człowieka, który otwarcie przyznałby, że lubi czytać instrukcje obsługi. Z natury zwykliśmy ich nie czytać, a zniechęca nas, chociażby ich… długość. Postanowiliśmy więc przybliżyć Wam kilka istotnych, praktycznych z punktu widzenia użytkownika informacji na temat korzystania z regulatorów pokojowych. Co ważne, aby wykorzystywać różne funkcjonalności na co dzień, wcale nie trzeba być wybitnym specjalistą z zakresu ogrzewnictwa. Regulatory pokojowe są projektowane tak, by ograniczyć do minimum ingerencję człowieka w proces spalania, a jednocześnie poczuć dużą różnicę w odczuwalnym komforcie cieplnym.

Tryb ręczny – jedna temperatura przez cały dzień

Programowalne regulatory pokojowe firmy TECH Sterowniki to lepsza wersja tradycyjnych termostatów, których użytkownik był zdany na fabryczne ustawienia urządzenia. Możliwość pracy w różnych trybach to rozległe funkcje nie tylko podnoszące komfort cieplny, ale też ograniczające straty ciepła.

 

Pierwszym z trybów dostępnych w urządzeniach firmy TECH Sterowniki jest tryb ręczny. W trybie ręcznym temperatura ustalona przez użytkownika obowiązuje niezależnie do pory dnia czy godziny (do momentu zmiany parametrów przez użytkownika).

 

Najprostszą wersję regulatora pokojowego, umożliwiającą ustawienia tylko jednej, stałej temperatury w pomieszczeniu jest regulator pokojowy dwustanowy ST-294. Termostat ten  jest dostępny w wersji przewodowej i bezprzewodowej, w dwóch kolorach do wyboru: białym oraz czarnym. 

Tryb dzień/noc – praca na dwóch wartościach temperaturowych

Regulator pokojowy w trybie dzień/noc bazuje na dwóch wartościach temperatury. Pierwsza określana jest jako temperatura dzienna, a druga – nocna. Zadaniem użytkownika jest ustawienie wartości temperatur zadanych dla dnia i nocy oraz godziny, w której sterownik kończy pracę w trybie dziennym, a zaczyna w nocnym. W przypadku regulatora pokojowego ST-292 aktywowanego w trybie dzień/noc użytkownik może łatwo przejść do trybu ręcznego ustawienia temperatury. Przy takim ustawieniu regulator ten będzie pracował w trybie ręcznym do najbliższej godziny zmiany programu dzień/noc.

 

Warto zwrócić uwagę na to, że regulatory pokojowe firmy TECH Sterowniki umożliwiają ustawienie temperatury w zakresie od 5 do 35°C. Dzięki temu pomieszczenie można nie tylko ogrzać, ale również schłodzić. Dużym atutem regulatorów jest także możliwość edycji temperatury z dokładnością do 0,1°C oraz zmiany histerezy w przedziale od 0,2 do 4°C.

Tryb tygodniowy, czyli różna temperatura w różne dni tygodnia o różnej godzinie

Dobra organizacja czasu oraz codziennych zadań to niezwykle istotny czynnik warunkujący sukces w każdej dziedzinie. Tryb tygodniowy służy planowaniu w zakresie temperatury w pomieszczeniach na cały tydzień.

Ustawienie trybu tygodniowego na regulatorze pokojowym

Regulatory z kolorowym, dotykowym ekranem umożliwiają zaprogramowanie innej temperatury na każdy dzień tygodnia w konkretnych przedziałach czasowych (z dokładnością do jednej godziny w cyklu dobowym). Regulatory pokojowe model ST-292 można również zaprogramować na cały tydzień z tą jednak różnicą, że bazując na dwóch temperaturach: dziennej i nocnej.  Właściciel urządzenia można decydować, w których godzinach będzie utrzymywana temperatura dzienna, a w których nocna.

 

Dzięki sterowaniu tygodniowemu można znacząco obniżyć koszty ogrzewania i zachować pełny komfort cieplny przez całą dobę. Aby ta funkcja działała w praktyce, ważne jest poprawne ustawienie bieżącej daty oraz godziny na wyświetlaczu sterownika. Dzięki odpowiednim ustawieniom cała praca jest synchronizowana przez siedem dni w tygodniu.

Tryb imprezy oraz urlopowy

Planując spotkanie w gronie rodziny, czy przyjaciół warto zatroszczyć się także o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Szczególnie jeśli przygotowujemy gorące posiłki, to temperatura w pomieszczeniach w krótkim czasie może się okazać nieznośna. W takiej sytuacji zazwyczaj odruchowo otwieramy okna i wietrzymy, by zaczerpnąć nieco świeżego powietrza. Wtedy utrata wytworzonego ciepła jest bezpowrotna, razem z częścią naszego opału. Rozsądniej skorzystać z trybu imprezy. Wartość temperatury można ustawić wcześniej i korzystać z tego ustawienia zawsze podczas spotkań w większym gronie. Wskazana temperatura będzie utrzymywana w pomieszczeniu niezależnie od godziny.

 

Gdy jesteśmy przez dłuższy czas poza domem, sprawdzi się z kolei tryb urlopowy. Podobnie, jak w przypadku trybu imprezy w pomieszczeniu będzie utrzymywać się jednakowa (niższa) temperatura do momentu zakończenia pracy trybu.

Tryb przeciwzamarzania

Zimą, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, a my planujemy wyjazd, warto zadbać o to, by instalacja grzewcza w czasie naszej nieobecności nie uległa uszkodzeniu. Temu właśnie służy tryb przeciwzamarzania.

 

Tryb przecizamarzania to tryb pracy, w którym niska wartość temperatury, ustalona przez użytkownika działa niezmiennie niezależnie do godziny. Temperatura ochrony przed zamarzaniem to inaczej minimalna temperatura w pomieszczeniu, która utrzymuje się podczas dłuższej nieobecności w domu. Niezwykle istotnie jest to, że w tym trybie pomieszczenia mają zapewnioną ochronę przed mrozem.

Teoria vs praktyka

Ilość zaawansowanych, dostępnych funkcji to jedno, ale niezwykle ważna jest też łatwa obsługa regulatora pokojowego. Ważna jest czytelność, prosty dostęp do wszystkich funkcji oraz dobrze opisane menu, które nie sprawi problemu nawet najmniej doświadczonym osobom w tym zakresie. W przypadku regulatorów pokojowych firmy TECH Sterowniki funkcje dotyczące temperatury w różnych trybach są łatwo dostępne i możliwe do zmiany jednym kliknięciem.

 

Zobacz, jak  jednym palcem można dokonać zmian temperatury w poszczególnych trybach pracy regulatora pokojowego.

„Optimum Start” i czujnik temperatury podłogi – dla jeszcze większej precyzji pomiaru

Jeśli tradycyjny termostat pokojowy ustawimy tak, by po obniżeniu temperatury na noc, o godzinie 7 rano temperatura wynosiła 20°C, to możemy się spodziewać, że upłynie trochę czasu, zanim pomieszczenie się nagrzeje. Aby o godzinie 7 rano temperatura wynosiła dokładnie 20°C, na termostacie powinniśmy ustawić wcześniejszą godzinę, żeby kocioł zdążył ogrzać wychłodzone w nocy pomieszczenie.

 

Termostat wyposażony w funkcję Optimum Start sam uczy się bezwładności domu i systemu centralnego ogrzewania. Znając tę bezwładność, regulator porównuje temperaturę zadaną z rzeczywistą i na tej podstawie uruchamia źródło ciepła odpowiednio wcześniej. Jest zatem bardziej efektywny i zapewnia większy komfort cieplny.

Jak przygotować pokaz slajdów na wyświetlaczu sterownika

Czujnik temperatury podłogi to z kolei dodatkowa funkcja, dzięki której podłoga w ogrzewanym pomieszczeniu nigdy nadmiernie się nie ochłodzi, ani nie rozgrzeje. A to dlatego, że w pomiarze temperatury uwzględniona jest temperatura podłogi.

 

Funkcję Optimum Start  posiadają regulatory pokojowe modele ST-290 i ST-292. Dodatkowo w czujnik temperatury podłogi wyposażony jest regulator pokojowy ST-292.

Regulator i zegar z budzikiem w jednym

Choć głównym zadaniem regulatora jest utrzymywanie temperatury na wskazanym poziomie, to nie brakuje mu również opcji dodatkowych. Kolorowe regulatory pokojowe mogą pełnić funkcję zegara z budzikiem. Duże wyświetlacze sprawiają, że wystarczy jeden rzut oka, by sprawdzić, która jest godzina i jaki jest dzień tygodnia.

 

Z kolei funkcja ustawienia budzika pozwala na zaplanowanie godzin pobudki. Co więcej, możliwe jest, aby budzik uruchamiał się w wybrane dni tygodnia lub jednorazowo. Zmiany są dokonywane za pomocą niewielkich strzałek. Jeśli budzik ma być aktywny jedynie w wybrane dni tygodnia, to konieczne jest wskazanie dni, w których budzik ma się załączyć.

Personalizacja wyświetlacza

W przypadku zaawansowanych technologicznie, kolorowych regulatorów pokojowych można również dopasować wygląd wyświetlacza do swoich preferencji. Ciekawą i godną rozważenia opcją jest pokaz slajdów. Aby zdjęcia mogły być wyświetlane, muszą wpierw zostać przygotowane w odpowiednim programie graficznym.

Działanie czujnika podłogi w regulatorze ST-292

Uwaga: Jeśli w pamięci sterownika były zapisane wcześniej inne zdjęcia, to wraz z pojawieniem się nowych następuje automatyczne usunięcie wcześniejszych z pamięci sterownika.

Temperatura na życzenie na każdą okoliczność

O ile sterownik urządzenia grzewczego zapewnia efektywną pracę np. kotła, o tyle regulator pokojowy dba o to, na czym rzeczywiście nam zależy, czyli właściwą temperaturę w pomieszczeniach. Warto korzystać z różnych funkcji urządzenia, dla zapewnienia wyższego komfortu cieplnego i większych oszczędności. Gdy wychodzimy z domu np. na zakupy, możemy jednym placem wprowadzić regulator w tryb z ustaloną niższą temperaturą, a wyjeżdżając na wakacje zaprogramować liczbę dni oraz temperaturę, jaka ma być przez te dni utrzymywana w budynku.

 

Mniejsza temperatura w pomieszczeniach to mniej zużytego paliwa, a co za tym idzie większa wydajność opałowa. Pozostaje tylko wybrać, czy chcemy mieć w pomieszczeniu przewodowe, czy bezprzewodowe regulatory pokojowe, z komunikacją tradycyjną czy z komunikacją RS. Warto pamiętać także o tym, że oprócz regulatorów pokojowych, o których wspominaliśmy wyżej w ofercie firmy TECH Sterowniki dostępne są także regulatory do instalacji służące do kontroli siłowników elektrycznych zamontowanych na grzejnikach.

 

 

Wszystkie znajdujące się w ofercie regulatory pokojowe wraz z opisem dostępnych funkcji można zobaczyć na stronie:https://www.techsterowniki.pl/k/regulatory-pokojowe

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Przeczytaj również



Twój komentarz



Komentarze

- pablo

jest ok. minimum slow maximum tresci

Odpowiedz