Nowoczesne sterowanie ogrzewaniem w szkołach i przedszkolach

Sterowniki do ogrzewania grzejnikowego   |   Porady   |   11.12.2018

Czy wiesz o tym, że jest wyraźna zależność między poziomem temperatury w szkole a wynikami dzieci w nauce? Odpowiedni komfort cieplny w salach lekcyjnych, na korytarzach, stołówkach, w łazienkach i w innych pomieszczeniach wpływa także na zdrowie i samopoczucie dzieci. Dzięki sterownikom do zarządzania ogrzewaniem grzejnikowym można na nowo odzyskać pełną kontrolę nad temperaturą w pomieszczeniach i jednocześnie zaoszczędzić. Wbrew pozorom efektywność energetyczna wcale nie musi oznaczać niższego komfortu, a raczej wręcz przeciwnie.

Zarządzanie ogrzewaniem w szkołach i przedszkolach – dlaczego jest takie ważne?

Dzięki sterownikom do zarządzania ogrzewaniem można w pełni zapanować nad temperaturą w placówkach edukacyjnych. Jej wpływ na zdrowie i zdolności uczenia się dzieci trudno przecenić.

Na co ma wpływ temperatura w szkole?

Zdrowie

Zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka temperatura w salach lekcyjnych, na stołówce czy korytarzu negatywnie wpływają na zdrowie i odporność dzieci. W nieodpowiednich warunkach temperaturowych zwiększa się ryzyko przeziębień oraz innych infekcji.

Poziom skupienia

Umiejętność koncentracji jest jedną z najważniejszych w procesie nauki. Dlatego naturalne są dążenia do usunięcia czynników, które uniemożliwiają jej zachowanie. Kiedy jest zbyt zimno, ciało wysyła komunikat do mózgu, by podjąć działanie w celu ogrzania. W takim wypadku mniej energii pozostaje na koncentrację.

Zapamiętywanie

Chłód w salach lekcyjnych może rozpraszać nawet najbardziej zmotywowanych uczniów. Gorsze warunki fizyczne opóźniają proces zapamiętywania. A to oznacza mniejszą efektywność nauki czy gorsze wyniki testów.

Jaka temperatura powinna panować w szkole?

Panują różne, obiegowe opinie na temat tego, jaka temperatura w szkole będzie idealna dla dzieci. Wskazówki w tym zakresie opublikował angielski Departament Edukacji i Umiejętności.

Zalecenia Departamentu Edukacji i umiejętności dotyczące minimalnej temperatury w szkole:

 • normalne środowisko nauczania – 18°C
 • przestrzenie otwarte np. korytarz – 16°C
 • obszary o wysokim poziomie aktywności np. hale sportowe 16°C
 • obszary o niskim poziomie aktywności – 21°C
 • specjalne szkoły lub obszary, gdzie przebywają małe dzieci – 21°C

Źródło: https://www.education.ie/en/

Jeżeli nie można zapewnić w placówce odpowiedniej temperatury, dyrektor może podjąć decyzję o wysłaniu uczniów do domu. Zgodnie z wymogami prawnymi temperatura w salach, w których odbywają się zajęcia nie może być niższa niż 18°C. Gdy jest to niemożliwe, dyrektor jest zobowiązany zawiesić zajęcia i jednocześnie powiadomić o tym fakcie organ nadzorczy.

Dyrektor może zawiesić zajęcia w dwóch sytuacjach:

 1. Kiedy temperatura na zewnątrz o godzinie 21. w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie wynosi -15°C lub mniej.
 2. Na terenie szkoły mają/miały miejsce zdarzenia zagrażające zdrowiu uczniów.

Automatyka grzewcza sposobem na trzymanie temperatury w ryzach

Urządzenia do zarządzania ogrzewaniem grzejnikowym firmy TECH Sterowniki są przystosowane do tego, by pracować w obiektach o dużej powierzchni, takich jak szkoły, przedszkola oraz żłobki. Pozwalają zachować idealną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie zostały zamontowane grzejniki.

Elementy systemu sterowania ogrzewaniem grzejnikowym to:

do montażu w każdym pomieszczeniu:

 • na grzejniku – bezprzewodowy siłownik elektryczny – do wyboru STT-868 lub nowy model STT-869.
 • na ścianie – czujnik lub regulator pokojowy do pomiaru temperatury.

do sterowania strefami:

Dwa krakowskie przedszkola z nowoczesnym sterowaniem

Na nowoczesne sterowanie temperaturą zdecydowały się dwie krakowskie placówki: Glukusie oraz Nasze Skarby. Zamontowano w nich siłowniki na grzejnikach, czujniki na ścianach oraz dodatkowo w każdej sali, w której uczą i bawią się dzieci – czujniki otwarcia okna.

Zarządzanie ogrzewaniem w obiektach edukacyjnych na przykładzie dwóch Krakowskich przedszkoli

Sterowanie temperaturą w szkołach – nowe możliwości

Zarządzanie temperaturą w szkołach to rozwiązanie nowe, które przynosi liczne korzyści. Przede wszystkim pozwala uzyskać idealną temperaturę, a dodatkowo zapewnić sobie oszczędności, gdyż puste pomieszczenia nie będą ogrzewane.

sterowanie ogrzewaniem w szkołach

Jak jeszcze poprawić efektywność energetyczną w szkołach

Aby zapewnić idealną temperaturę w pomieszczeniach szkolnych i jednocześnie nie przepłacić, warto wykorzystywać także inne sposoby na maksymalizację efektywności energetycznej. Poniżej kilka sprawdzonych pomysłów.

 1. Regularna konserwacja urządzenia grzewczego. Ma na celu zabezpieczenie go przed awarią i utrzymanie optymalnego poziomu pracy systemu grzewczego. Warto upewnić się, czy na urządzeniu nie ma śladów uszkodzeń, rdzy, a wskaźniki, rury i kształtki są w dobrym stanie.
 2. Umożliwienie swobodnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu. Przestrzenie edukacyjne są często przemeblowywane, by zapewnić odpowiednie warunki do realizacji zadań programowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie zasłaniać szafkami, biurkami czy pomocami naukowymi grzejników ani otworów wentylacyjnych, gdyż wtedy cyrkulacja powietrza jest utrudniona.
 3. Termomodernizacja budynku. Zużycie ciepła jest efektywne, kiedy budynek jest w dobrym stanie. Pomyśl o stanie podłóg, ścian, okien i dachów podczas kolejnego remontu systemu grzewczego.
 4. Wykorzystuj paliwa dobrej jakości, by maksymalizować wydajność ogrzewania i ograniczać emisję dwutlenku węgla.

Osiągnięcie oszczędności jest trudne, ale kolejne miesiące i lata pokażą zmniejszenie zużycia i kosztów paliwa oraz poprawę efektywności energetycznej.

Sterowanie grzejnikami w szkołach

Miejsca, w których przebywają dzieci, temperatura powinna pozostać pod stałym nadzorem. W dobrych warunkach łatwiej jest dzieciom osiągać kolejne sukcesy w nauce. Dla samych szkół to także duża oszczędność na opale, którego zakup należy do najpoważniejszych inwestycji finansowych w ciągu roku. Najwyższy czas, by zacząć zarządzać temperaturą w szkole na większą skalę – dla dobra dzieci, a także ze względów ekonomicznych.

Produkty do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym można przejrzeć na stronie: https://www.techsterowniki.pl/k/sterowniki-do-ogrzewania-grzejnikowego

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- Waldemar
Problemem w szkołach nie jest temperatura
ale brak tlenu i wysoki poziom CO2 - czyli brak wentylacji
Odpowiedz