Wentylacja to podstawowy element każdego domu. Właściwa cyrkulacja powietrza nie tylko jest niezbędna dla naszego zdrowia oraz komfortu, ale także wspomaga pracę urządzeń, takich jak kocioł oraz kominek . Dobrze dobrana instalacja będzie usuwać z pomieszczeń zużyte powietrze i zastępować je nowym. Ponadto latem nieco ochłodzi nasze wnętrze, natomiast zimną zatrzyma w nim potrzebne ciepło.
Dlaczego wentylacja jest ważna?
W powietrzu gromadzą się różne zanieczyszczenia - wydychany przez nas dwutlenek węgla, kurz, roztocza, pyły oraz zarodniki poleśni. Do tego dochodzą również związki chemiczne wydzielane przez meble. Oddychając oraz pocąc się przyczyniamy się do wzrostu wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy. Sprzyja to rozmnażaniu się roztoczy, które mogą stać się przyczyną alergii. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, które są źle wietrzone, jest bardzo szkodliwe. Wywołuje senność, bóle i zawroty głowy, rozkojarzenie, osłabienie. Możemy czuć mdłości i ogólne wyczerpanie, a nawet depresję. Niekiedy organizm może zareagować także podrażnieniem oczu i dróg oddechowych, a nawet arytmią serca.
Wentylacja w domu powinna działać w sposób ciągły, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Nie tylko odpowiedzialna jest za cyrkulacje powietrza, ale także za bezpieczne użytkowanie urządzeń gazowych – kotła, podgrzewacza, kuchenki oraz kominka, a także usuwanie trującego tlenku węgla lub gazu.
Ile świeżego powietrza potrzeba w domu?
Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w domach jednorodzinnych minimalna ilość powietrza usuwanego powinna wynosić 30 m³/h na osobę. Przyjmuje się średnio jedną wymianę powietrza na godzinę. Jednocześnie określa się ilość powietrza dostarczanego i usuwanego z różnych pomieszczeń i tak:
Jakie typy wentylacji zastosować w domu?
Ilość świeżego powietrza, które należy doprowadzić do pomieszczeń jest bardzo duża. Zimą koszty wentylacji rosną, ponieważ nawiewane powietrze musimy dodatkowo ogrzać. Dlatego poszczególne systemy wentylacji warto oceniać nie tylko ze względu na cenę inwestycji, ale także eksploatacji. Wśród systemów wentylacyjnych wyróżnić można kilka typów:
Brak komentarzy