Wentylacja - główna instalacja w każdym domu

Porady   |   TECH   |   11.08.2015


Wentylacja to podstawowy element każdego domu. Właściwa cyrkulacja powietrza nie tylko jest niezbędna dla naszego zdrowia oraz komfortu, ale także wspomaga pracę urządzeń, takich jak kocioł oraz kominek. Dobrze dobrana instalacja będzie usuwać z pomieszczeń zużyte powietrze i zastępować je nowym. Ponadto wentylacja w domu latem nieco ochłodzi nasze wnętrze, natomiast zimną zatrzyma w nim potrzebne ciepło.

Dlaczego wentylacja w domu jest ważna?

W powietrzu gromadzą się różne zanieczyszczenia – wydychany przez nas dwutlenek węgla, kurz, roztocza, pyły oraz zarodniki poleśni. Do tego dochodzą również związki chemiczne wydzielane przez meble. Oddychając oraz pocąc się przyczyniamy się do wzrostu wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy. Sprzyja to rozmnażaniu się roztoczy, które mogą stać się przyczyną alergii. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, które są źle wietrzone, jest bardzo szkodliwe. Wywołuje senność, bóle i zawroty głowy, rozkojarzenie, osłabienie. Możemy czuć mdłości i ogólne wyczerpanie, a nawet depresję. Niekiedy organizm może zareagować także podrażnieniem oczu i dróg oddechowych, a nawet arytmią serca.

 

Wentylacja w domu powinna działać w sposób ciągły, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia. Nie tylko odpowiedzialna jest za cyrkulacje powietrza, ale także za bezpieczne użytkowanie urządzeń gazowych – kotła, podgrzewacza, kuchenki oraz kominka, a także usuwanie trującego tlenku węgla lub gazu.

Ile świeżego powietrza potrzeba w domu?

Zgodnie z warunkami technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w domach jednorodzinnych minimalna ilość powietrza usuwanego powinna wynosić 30 m³/h na osobę. Przyjmuje się średnio jedną wymianę powietrza na godzinę. Jednocześnie określa się ilość powietrza dostarczanego i usuwanego z różnych pomieszczeń i tak:

  • z łazienki należy odprowadzić minimum 50 m³ w ciągu godziny;
  • z toalety – 30 m³/h;
  • ze spiżarni, garderoby bez okna – 15 m³/h;
  • z kuchni – z oknem (lub bez) i kuchenką elektryczną – 50 m³/h, a jeśli kuchenka jest gazowa – 70 m³/h; w kuchniach zaleca się dodatkowo stosowanie urządzeń wentylacyjnych umożliwiających okresowe zwiększenie usuwanego powietrza do co najmniej 120 m³/h. Inne wymagania dotyczą salonu z kominkiem, kotłowni, pralni i suszarni – ale tego dopilnować musi projektant wentylacji.

Jakie typy wentylacji w domu warto zastosować?

Ilość świeżego powietrza, które należy doprowadzić do pomieszczeń jest bardzo duża. Zimą koszty wentylacji w domu rosną, ponieważ nawiewane powietrze musimy dodatkowo ogrzać. 

Poszczególne systemy wentylacji warto oceniać nie tylko ze względu na cenę inwestycji, ale także eksploatacji. Wśród systemów wentylacyjnych wyróżnić można kilka typów:

  • wentylacja grawitacyjna – jest najprostszym systemem cyrkulacji powietrza w domu. Odbywa się ona dzięki różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Powietrze wymieniane jest za pomocą naturalnego systemu, dlatego wymagana jest budowa ciągów wentylacyjnych, czyli kominów. Instalacja składa się również z nawiewników. Mogą być one fabrycznie zamontowane w oknach lub osadzone w ścianie. Jeżeli umieścimy je na wysokości około 2 metrów, nie będziemy odczuwać zimna, gdyż powietrze z zewnątrz zdąży się zmieszać z ciepłym powietrzem, znajdującym się w pomieszczeniu. W pomieszczeniach z zamontowanym ogrzewaniem strefowym dobrą inwestycją jest zakup czujników otwarcia okna, które automatycznie wykrywają i sygnalizują otwarcie okna. Dzięki temu uniemożliwiają niekontrolowane straty ciepła w czasie wietrzenia.
  • wentylacja mechaniczna – tutaj przepływ powietrza jest wywoływany przez działanie specjalnych wentylatorów, które wprowadzają powietrze w ruch. Dzięki nim można dokładnie kontrolować funkcjonowanie wentylacji w domu, która może być uzależniona od warunków zewnętrznych. Powietrze usuwane i nawiewane przepływa przez kanały wentylacyjne i wymiennik ciepła. Powietrze będzie się wtedy ogrzewać od nawiewanego.
  • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – działająca na zasadzie mechanicznej wentylacji w domu z tą różnicą, że jest rozbudowana o rekuperator – urządzenie odpowiedzialne za odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu. Najczęściej stosowana jest w domach pasywnych i energooszczędnych.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy