Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach

Porady   |   Porady   |   14.07.2021

Wentylacja jest niezbędna nie tylko dla naszego zdrowia i komfortu, ale również dlatego, że wspomaga zimą pracę urządzeń, takich jak kocioł oraz kominek. Dobrze dobrana instalacja pozwoli usuwać z pomieszczeń zanieczyszczone powietrze i zastępować je nowym. Latem wentylacja w domu nieco ochłodzi nasze wnętrze, a zimną zatrzyma w nim potrzebne ciepło. Sprawdź, jaki system wentylacji można zamontować w swoim domu i jaki, zgodnie z normami powinien być przepływ powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Rodzaje wentylacji w pomieszczeniach

  • wentylacja grawitacyjna (naturalna) – jest najprostszym systemem cyrkulacji powietrza w domu. Odbywa się ona dzięki różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku. Powietrze wymieniane jest za pomocą naturalnego systemu, dlatego wymagana jest budowa ciągów wentylacyjnych, czyli kominów. Instalacja składa się również z nawiewników. Mogą one być fabrycznie zamontowane w oknach lub osadzone w ścianie. Jeżeli umieścimy je na wysokości około 2 metrów, nie będziemy odczuwać zimna, gdyż powietrze z zewnątrz zdąży się zmieszać z ciepłym powietrzem znajdującym się w pomieszczeniu. W pomieszczeniach z zamontowanym ogrzewaniem strefowym dobrą inwestycją jest zakup czujników otwarcia okna, które automatycznie wykrywają i sygnalizują otwarcie okna. Dzięki temu uniemożliwiają niekontrolowane straty ciepła w czasie wietrzenia.
  • wentylacja mechaniczna (nawiewna lub nawiewno-wywiewna) – tutaj przepływ powietrza jest wywoływany przez działanie specjalnych wentylatorów, które wprowadzają powietrze w ruch. Dzięki nim można dokładnie kontrolować funkcjonowanie wentylacji w domu, a ta może być uzależniona od warunków zewnętrznych. Powietrze usuwane i nawiewane przepływa przez kanały wentylacyjne i wymiennik ciepła. Powietrze będzie się wtedy ogrzewać od nawiewanego.
  • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – działająca na zasadzie mechanicznej wentylacji w domu z tą różnicą, że jest rozbudowana o rekuperator – urządzenie odpowiedzialne za odzysk ciepła z powietrza wywiewanego z domu. Najczęściej stosowana jest w domach pasywnych i energooszczędnych.
  • wentylacja hybrydowa – to połączenie wentylacji grawitacyjnej z wyciągową. Jest to wentylacja dwubiegunowa. Działa albo jak wentylacja naturalna, albo jak mechaniczna. Decydują o tym zewnętrzne czynniki. Jeśli nie umożliwiają one wentylacji naturalnej, wtedy pracują urządzenia mechaniczne. Z kolei, kiedy występują warunki sprzyjające wentylacji naturalnej, wtedy urządzenia mechaniczne są wyłączone. W systemie wentylacji hybrydowej na kominie kończącym kanał grawitacyjny umieszczona jest nasada połączona z układem sterującym, który alarmuje o zmianach ciśnienia w jej pobliżu.

Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach

Dlaczego wentylacja w domu jest taka ważna?

W powietrzu gromadzą się różne zanieczyszczenia – wydychany przez nas dwutlenek węgla, kurz, roztocza, pyły oraz zarodniki pleśni. Do tego dochodzą również związki chemiczne wydzielane przez meble. Oddychając oraz pocąc się, przyczyniamy się do wzrostu wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy. Sprzyja to rozmnażaniu się roztoczy, które mogą stać się przyczyną alergii. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach, które są źle wietrzone, jest bardzo szkodliwe. Wywołuje senność, bóle i zawroty głowy, rozkojarzenie, osłabienie. Możemy czuć mdłości i ogólne wyczerpanie, a nawet depresję. Niekiedy organizm może zareagować także podrażnieniem oczu i dróg oddechowych, a nawet arytmią serca.

Wentylacją domu nazywamy proces, w którym usunięte zostaje z pomieszczenia zanieczyszczone powietrze, a w jego miejsce pojawia się nowe, świeże. Wentylacja powinna działać w sposób ciągły, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia z powietrza. Jest odpowiedzialna nie tylko za cyrkulację powietrza, ale także za bezpieczne użytkowanie urządzeń gazowych – kotła, podgrzewacza, kuchenki oraz kominka, a także usuwanie trującego tlenku węgla lub gazu.

Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach

Wentylację należy zaplanować już na etapie projektowania budynku, by dzięki temu zminimalizować koszty późniejszych, ewentualnych zmian. Taki projekt instalacji powinien uwzględniać parametry określonego budynku czy pomieszczenia.

Przeczytaj także: Świeże powietrze w domu przez cały rok – sprawdź, jak wietrzyć pomieszczenia

Wentylacja w budynku mieszkalnym – co mówi prawo

W Polsce obowiązuje norma zawierająca wytyczne dotyczące wentylacji w budynkach mieszkalnych: norma PN-83/B-03430 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania. W dniu 8 lutego 2000 uchwalono zmianę do tej normy PN-83/B-03430/Az3:2000.

W normie zawarta została informacja dotycząca wzorcowej ilości powietrza dostarczanego i usuwanego z różnych pomieszczeń.

Sposoby wentylacji w domach i mieszkaniach

Wentylacja domowa – ważne wytyczne

Do pomieszczeń powinna się dostać duża ilość powietrza. Zimą koszty wentylacji w domu rosną, ponieważ nawiewane powietrze musimy dodatkowo ogrzać. Poszczególne systemy wentylacji warto oceniać nie tylko ze względu na cenę inwestycji, ale także eksploatacji. Wśród systemów wentylacyjnych wyróżnić można kilka typów. Jakie rodzaje wentylacji są dopuszczalne?

  1. W budynkach o wysokości do 9 kondygnacji można zastosować wentylację grawitacyjną albo mechaniczną.
  2. W obiektach o większej wysokości należy wykorzystać wentylację mechaniczną wywiewną lub nawiewno-wywiewną. Wentylacja mechaniczna powinna działać niezmiennie przez całą dobę.
  3. Dopuszczalne jest zaprojektowanie mechanicznej wentylacji zdecentralizowanej, która działa niezależnie w każdym mieszkaniu.
  4. W jednym mieszkaniu nie może działać równolegle wentylacja wywiewna mechaniczna i wentylacja grawitacyjna.
  5. W mieszkaniach, które są wyposażone w paleniska na paliwo stałe, kominek albo gazowe podgrzewacze wody, można wykorzystywać jedynie wentylację grawitacyjną lub mechaniczną wentylację nawiewno-wywiewną.

Wentylacja jest niezbędna w każdym budynku mieszkalnym, gdzie przebywają ludzie i zwierzęta. Szczególnie, jeśli pojawiają się w powietrzu dodatkowe zanieczyszczenia. W nadmiarze wpływają na zdrowie i samopoczucie człowieka. System wentylacji to inwestycja na lata, dlatego warto dobrze przemyśleć swój wybór, by zadbać o mikroklimat wnętrz.

Przeczytaj także: Jak zadbać o mikroklimat we wnętrzu

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Programowalny sterylizator powietrza – jak działa, jakie korzyści przynosi

Programowalny sterylizator powietrza – jak działa, jakie korzyści przynosi

Sterylizator powietrza SPT-30 to urządzenie, dzięki któremu można się pozbyć z powietrza bakterii, grzybów, pleśni oraz patogenów. Poznaj zasady i specyfikę działania tego nowoczesnego urządzenia.

Zobacz więcej
Ozonator a sterylizator powietrza – czym się różnią i czy warto w nie inwestować?

Ozonator a sterylizator powietrza – czym się różnią i czy warto w nie inwestować?

Jak skutecznie pozbyć się szkodliwych substancji z powietrza? Najlepiej korzystając z ozonatora lub sterylizatora. Dowiedz się, jak działają obydwa urządzenia i czym się różnią.

Zobacz więcej
Jak zadbać o mikroklimat we wnętrzu?

Jak zadbać o mikroklimat we wnętrzu?

Jak zadbać o jakość powietrza w pomieszczeniach? Poznaj sprawdzone sposoby i zadbaj o optymalną temperaturę do pracy, nauki i odpoczynku w swoim domu.

Zobacz więcej