Świeże powietrze w domu przez cały rok – sprawdź jak wietrzyć pomieszczenia

Porady   |   TECH   |   29.07.2016


Z pozoru wydawać by się mogło, że nie ma nic trudnego w wietrzeniu pomieszczeń – wystarczy po prostu otworzyć okno. W praktyce jednak sposób i długość czasu wietrzenia powinniśmy uzależnić od warunków panujących za oknem. Zbyt długo otwarte okna zimą spowodują wyziębienie pomieszczeń i wyższe rachunki za ogrzewanie, a niewłaściwe wietrzenie latem wzrost temperatury w mieszkaniu. Jak zatem wietrzyć pomieszczenia latem, a jak zimą? Czytelne wskazówki znajdziecie w naszym artykule.

Dlaczego wietrzenie pomieszczeń jest takie ważne?

Ilość czystego powietrza w naszym domu wpływa zarówno na nasze zdrowie, jak i stan budynku mieszkalnego. W szczelnych pomieszczeniach, bez dostępu świeżego powietrza tworzy się mikroklimat. Wysoka wilgotność powietrza stanowi doskonałą pożywkę dla mikroorganizmów, które w takich warunkach bardzo szybko się rozwijają.

 

Na zwiększenie wilgotności powietrza wpływają też nasze codzienne aktywności, a w szczególności te, które zostały przedstawione na grafice.

Czynności wpływające na zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach

Im cieplejsze powietrze, tym więcej przyjmuje ono wody. Gdy się schładza, obniża się granica jego nasycenia, a wilgotność jest zwracana do otoczenia w formie pary wodnej. Ta natomiast skrapla się tam, gdzie temperatura jest najniższa. W praktyce są to ściany, nadproża i miejsca za meblami, co prowadzi do powstania nieestetycznych zacieków na ścianach. To jeden z wielu skutków braku dostępu świeżego powietrza do środka.

 

Najczęstsze skutki niewietrzenia pomieszczeń to:

 • zwiększone ryzyko powstania na ścianach pleśni oraz zgrzybień
 • schorzenia alergiczne, uczulenia
 • choroby układu oddechowego oraz nadciśnienie
 • gorsze samopoczucie i kondycja organizmu
 • obniżona odporność
 • gorsza koncentracja

 

Aby zapobiec tym skutkom i czuć się w swoim domu komfortowo trzeba wietrzyć pomieszczenia codziennie. Jak to robić najlepiej i najefektywniej latem, a jak zimą? O tym piszemy w dalszej części artykułu.

Optymalna temepratura pomimo upałów

W letnie, gorące dni często instynktownie otwieramy okna na oścież, by zaczerpnąć świeżego powietrza. Niestety w godzinach szczytu nie jest to dobrym rozwiązaniem. Otwierając okna, gdy z nieba leje się żar, możemy uzyskać skutek odwrotny: zamiast obniżyć temperaturę – zwiększyć ją, ponieważ chłodne powietrze z mieszkania zastąpi nagrzane z zewnątrz.

 

Wystarczy jednak trzymać się kilku prostych zasad, by w domu zawsze panowała odpowiednia temperatura.

 1. Zamknij okna w ciągu dnia. W szczególności dotyczy to tych położonych od strony południowej, która jest najbardziej nasłoneczniona.
 2. Zasłoń szyby roletami lub grubymi, jasnymi zasłonami. Nasi południowi sąsiedzi, by ochronić swoje mieszkania przed napływem gorącego powietrza, zasłaniają okna okiennicami. My możemy w tym celu wykorzystać rolety albo przynajmniej jasne, grubo tkane zasłony, które będą dobrze odbijać promienie słoneczne.
 3. Wietrz pomieszczenia rano, wieczór i w nocy. Kiedy za oknem temperatura jest niższa, do domu może wpaść przyjemne, chłodne powietrze. Warto zostawić uchylone okna na noc – dzięki temu nasz wypoczynek będzie bardziej komfortowy.
 4. Otwórz okna po przeciwnych stronach domu. W ten sposób znacznie szybciej przewietrzysz pomieszczenia. Bądź jednak ostrożny. Gdy wieje silny wiatr, lepiej zrezygnuj z takiej praktyki.
 5. Otwórz drzwi do wszystkich pomieszczeń. Dom, w którym wszystkie drzwi i okna są zamknięte, przypomina piekarnik. W gorące dni znacznie lepszym rozwiązaniem będzie otwarcie drzwi do wszystkich pomieszczeń, także do łazienki.
 6. Wprowadź do domu więcej zieleni. Drzewa i rośliny stanowią naturalną klimatyzację: dają cień, wchłaniają dwutlenek węgla, a wydzielany przez nich tlen poprawia nasze samopoczucie. W miarę możliwości ustaw więc rośliny doniczkowe w pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej.

Efektywne wietrzenie zimową porą

Innymi prawami rządzi się wietrzenie pomieszczeń zimą, zwłaszcza gdy słupek rtęci spada poniżej zera. Robienie tego w niewłaściwy sposób prowadzi do strat ciepła, a w efekcie zwiększenia kosztów ogrzewania. Jak wietrzyć pomieszczenia zimą? Oto kilka prostych wskazówek.

 1. Otwórz okno na oścież. Wietrz krótko, ale intensywnie. Otwierając szeroko okno, wymiana powietrza nastąpi szybciej, a my zapobiegniemy nadmiernemu wychłodzeniu. W miesiącach zimowych wystarczy około 5 minut, by zapewnić w mieszkaniu odpowiednią ilość świeżego powietrza.
 2. Unikaj przeciągów. O ile latem ta praktyka przynosiła pozytywne efekty, o tyle zimą może prowadzić do nadmiernego wychłodzenia ścian oraz podłogi.
 3. Zanim otworzysz okno obniż temperaturę grzania. Siłowniki termoelektryczne, które są coraz powszechniej montowane na grzejnikach pozwalają przez cały czas utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniach. Otwierając okno sprawiamy, że będzie on pracował maksymalną mocą. Choć grzejnik stanie się gorący to ogrzane powietrze będzie od razu uciekać przez okno. Dobrą praktyką będzie więc obniżenie wskaźnika temperatury na czas wietrzenia. Dzięki takim urządzeniom jak WiFi 8S lub ST-8S, dziś  zarządzać temperaturą siłowników termoelektrycznych możemy także bezprzewodowo.
 4. Podczas wietrzenia zamknij drzwi pomiędzy pomieszczeniami, w których ustawiona jest różna temperatura ogrzewania. W ten sposób uniemożliwisz kondensację ciepłego, wilgotnego powietrza w chłodniejszych pomieszczeniach.
 5. Pamiętaj o ogrzewaniu i wietrzeniu pomieszczeń nieużywanych. W pomieszczeniach nieogrzewanych ściany i sufit bardzo szybko schładzają się zwiększając ryzyko powstania pleśni. Z drugiej strony ogrzewanie pomieszczeń nieużywanych w tym samym stopniu, co tych w których przebywamy na co dzień jest nieekonomiczne. Najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku będzie więc montaż na grzejniku siłownika elektrycznego i zmniejszenie temperatury o kilka stopni, w stosunku do innych pomieszczeń.

Dodatkowa wentylacja dzięki nowoczesnym systemom 

Współcześnie produkowane okna charakteryzują się dużą szczelnością. Z jednej strony, dzięki temu jesteśmy w stanie sporo zaoszczędzić, ale z drugiej strony prawidłowa cyrkulacja powietrza jest niemożliwa. Trzeba więc wietrzyć pomieszczenia częściej.

 

Otwieranie okien na oścież nie jest jednak jedynym sposobem na umożliwienie napływu świeżego powietrza przez okno. Skuteczna jest także mikrowentylacja. Można ją uzyskać dzięki specjalnym elementom okucia, które są bardzo często zamontowane na skrzydle czy ramie okiennej. W ten sposób między ościeżnicą a skrzydłem powstanie niewielka szczelina, przez którą zacznie napływać świeże powietrze. Skrzydło zaś dzięki zaczepowi rozszczelniającemu pozostanie w takiej pozycji. Rozszczelnienie okna jest dobrym rozwiązaniem, szczególnie w czasie burz oraz intensywnych opadów deszczu, kiedy otwieranie może powodować zniszczenie ściany lub podłogi. W przypadku paneli wykonanych z drewna nawet niewielka ilość wody może spowodować, że uszkodzona zostanie struktura podłogi, a to spory wydatek związany z naprawą szkód.

 

Innym sposobem na zwiększenie ilości dopływu czystego powietrza jest montaż nawiewników okiennych. Są to niewielkie urządzenia przeznaczone do umieszczenia w oknach lub w ścianach budynków. Ich największą zaletą jest wydajność, czyli ilość powietrza, które można napłynąć za ich pośrednictwem do wnętrza budynku. Wielkość strumienia powietrza można regulować, natomiast nie można zamknąć takich nawiewników. Z tego powodu ich montaż jest dobrym rozwiązaniem w szczególności dla osób, które często przebywają poza domem. Z nawiewnikami okiennymi nawet po powrocie do domu z urlopu nasz dom nie będzie przypominał piekarnika.

Świeże powietrze w domu przez cały rok 

Rozsądne ogrzewanie i regularne wietrzenie to dobra praktyka w trosce o przyjemny i zdrowy klimat pomieszczeń, sprzyjający zdrowiu i oszczędności. Zimą sensownie jest otworzyć okno na oścież, ale nie na długo. Wietrzenie pomieszczeń nie oznacza bowiem ich wyziębiania. W zależności od pory roku, ze względu na panujące za oknem warunki atmosferyczne, czas wietrzenia powinien być jednak różny. Szacunkowy okres potrzebny do wywietrzenia pomieszczenia w poszczególnych miesiącach w roku przedstawia poniższa grafika.

Jak długo wietrzyć pomieszczenia - infografika

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Przeczytaj równieżTwój komentarzKomentarze

- TECH STEROWNIKI

Drogi Dariuszu, doprowadzanie powietrza do pomieszczeń jest bardzo ważne. Ze smogiem sami nie wygramy, ale polecamy ekologiczne sposoby na palenie oraz stosowanie elektrofiltrów (do poczytania na naszym blogu), by redukować emisję spalin, a tym samym przyczyniać się do zmniejszania smogu. Może za kilka lat nie będzie problemu z otwieraniem okien zimą?

Odpowiedz
- Dariusz

Jak wietrzyć zimą mieszkanie, jak za oknem codziennie mamy smog?

Odpowiedz