Jak zadbać o mikroklimat we wnętrzu?

Porady   |   Porady   |   21.04.2020

Wczesną wiosną w szczególny sposób warto zadbać o jakość powietrza w swoim domu lub mieszkaniu, a także o odpowiedni poziom temperatury do pracy, nauki i wypoczynku. W kwietniu jak w znanym przysłowiu często lato przeplata się z zimą, a odpowiednie warunki pozwalają zmniejszyć ryzyko infekcji i zwiększyć swoją odporność. W tym artykule podpowiemy, jak dbać o to, by oddychać zawsze świeżym powietrzem i zapewnić sobie komfortowe warunki dzięki regulacji mikroklimatu pomieszczenia.

Jakość powietrza w pomieszczeniach, a kondycja człowieka

Klimat, jaki panuje w pomieszczeniach decyduje o naszym zdrowiu i samopoczuciu. Stan cieplny wpływa na jakość życia i może być powodem wielu schorzeń.

Dopływ świeżego powietrza i jednocześnie minimalizowanie zanieczyszczeń u źródeł ma niezwykle ważne znaczenie - zapewnia zdrową przestrzeń do życia. Dobre samopoczucie to wynik balansu termicznego człowieka i otoczenia, w którym się znajduje, czyli sytuacji, kiedy w pomieszczeniu nie jest ani za gorąco, ani za zimno. Czym jest właściwie komfort cieplny? To stan, w którym człowiek odczuwa idealne warunki mikrotermiczne. Osiągnięcie takiego stanu jest sumą czynników fizycznych, czyli temperatury, wilgotności powietrza, prędkości przepływu powietrza czy jego jakości i czynników psychicznych. Sama adaptacja do warunków mikroklimatycznych zależy od tempa przemiany materii.

Odpowiednia rejestracja i kontrola mikroklimatu w pomieszczeniu wpłynie więc pozytywnie na nasze samopoczucie, a tym samym na nasze zdrowie.

Temperatura w pomieszczeniach pod pełną kontrolą

Temperatura jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na zdrowie i samopoczucie. Utrzymywana na odpowiednim poziomie poprawia nasz komfort zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Najłatwiejszym dziś sposobem jej edycji i kontroli zgodnej z zapotrzebowaniem jest montaż nowoczesnych, zasilanych prądem lub bateriami czujników lub regulatorów temperatury.

W zależności od urządzenia zapewniają one:

  • zarządzanie temperaturą powietrza i/lub podłogi.
  • sterowanie temperaturą z dokładnością nawet do 0,1°C,
  • edycję w zależności od pory dnia i aktywności,

Wśród nich urządzenia montowane podtynkowo, jak i natynkowo, z komunikacją przewodową lub bezprzewodową.

Regulatory pokojowe

Wentylacja pomieszczeń dla zdrowia

Jednym z najważniejszych zadań, jakie musi spełniać system wentylacji, jest usuwanie z wydychanego przez człowieka powietrza dwutlenku węgla.

Jeśli w budynku wentylacja nie działa prawidłowo lub jej całkowicie brakuje, powoduje to niewłaściwą cyrkulację powietrza wewnątrz pomieszczeń i niekorzystny mikroklimat pomieszczeń.

Jeśli powietrze jest zbyt suche, mogą pojawić się problemy z oddychaniem, a praca przy komputerze będzie wywoływać uczucie dyskomfortu. Z kolei zbyt wilgotne powietrze będzie sprzyjać rozwojowi mikroorganizmów. Wbrew temu, co twierdzą niektórzy, ściany nie oddychają, oddają jedynie 1 od 3% wilgoci, a niemal cała reszta jest transportowana przez wentylację.

Pamiętajmy, że dziś w domach mamy szczelne okna i drzwi, a także buduje się coraz grubsze warstwy izolacji na ścianach, chroniąc się przed działaniem wiatru. Szczelne ściany niestety przyczyniają się do tego, że zwiększa się koncentracja zanieczyszczeń powietrza w naszych domach. Każdego dnia jesteśmy narażeni na kontakt z pyłem, kurzem, zarodnikami pleśni i zanieczyszczeniami chemicznymi, które są uwalniane przez materiały budowlane, a także sprzęt.

Warto pamiętać o tym, że w czasie takich czynności jak pranie, gotowanie czy kąpiel, zwiększa się ilość wilgoci we wnętrzach. Wietrzenie pomieszczeń pozwala pozbyć się z nich przede wszystkim pary wodnej i utrzymać wilgotność powietrza na poziomie od 30 do 70%.

Pamiętaj, że przepływ powietrza ma fundamentalne znaczenie dla dobrej jakości powietrza w pomieszczeniu.

Dzięki temu możesz usunąć zastane powietrze i wpuścić do niego czyste powietrze z zewnątrz, dbając o świeże powietrze nawet bez rejestracji i kontroli mikroklimatu w pomieszczeniu. Najlepiej wietrzyć wcześnie rano lub późnym wieczorem.

Sprawdź, jak prawidłowo wietrzyć pomieszczenia: Świeże powietrze w domu przez cały rok – sprawdź, jak wietrzyć pomieszczenia

Czy wiesz, że

Odpowiednia aranżacja wnętrza, a przepływ powietrza w domu

Co ciekawe, poprzez odpowiednią aranżację wnętrz można wpływać na mikroklimat pomieszczeń i jakość powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Ważny jest odpowiedni wybór mebli, ich ustawienie czy czyszczenie.

Produkcja mebli

Wiele mebli jest wytwarzanych z użyciem klejów, które niestety uwalniają toksyny do atmosfery jeszcze na długo po tym, kiedy już opuściły fabrykę. Takie uwalnianie toksyn także może mieć olbrzymi wpływ na jakość powietrza w domu. Staraj się więc unikać kupowania mebli wykonanych z płyt wiórowych.

Materiały

Pamiętaj, że materiały, z których wykonano meble, także wpływają na jakość powietrza. Wiadomo, że wiklina i bambus zatrzymują mniej ciepła, co pobudza je do cyrkulacji powietrza. Takie materiały wprawdzie są częściej używane do wytwarzania mebli ogrodowych, ale warto zaprosić je do wnętrz. Podobnie, jeśli wykonujesz remont, staraj się podejmować dobre decyzje i wybierać takie środki, które nie pogorszą jakości powietrza w domach.

Waga mebli

Inwestuj w takie, które można przenosić. Jeśli masz ciężkie meble, to zdecydowanie trudniej jest utrzymać je w czystości. Jak masz odkurzyć pod kanapą, która ani drgnie? Nie możesz. A kiedy nie możesz odpowiednio wyczyścić pomieszczenia, staje się ono zakurzone i pełne cząstek, których nie jesteś w stanie się pozbyć. Zainwestuj więc w lekkie meble, które można łatwo przesuwać.

Domowe porządki

Im więcej bałaganu w domu, tym mniej miejsca, by powietrze swobodnie przepływało w pomieszczeniach. Im bardziej uporządkowane wnętrze, tym lepsza jakość powietrza. Pamiętaj też, że roztocza to ważna przyczyna złej jakości powietrza. Podrażniają nos, gardło, wprowadzają uczucie zmęczenia i powodują ospałość.

Roztocza mogą się gromadzić na tkaninach w domu, takich jak pościel, poduszki, zasłony. Staraj się więc utrzymywać je w czystości. Do czyszczenia wykorzystuj w miarę często naturalne środki czyszczące, wśród nich można wymienić chociażby cytrynę i ocet, które nie zostawiają toksycznych osadów. Te mocno chemiczne mogą znacząco wpływać na jakość powietrza w domu.

Regulatory pokojowe

Naturalne sposoby oczyszczania powietrza

Najbardziej znanym sposobem na zadbanie o lepszy mikroklimat pomieszczeń poprzez oczyszczanie powietrza są specjalne, elektryczne oczyszczacze i nawilżacze. Warto jednak zwrócić uwagę na inne dostępne, naturalne możliwości.

Świece naturalne

Jednym z oczyszczaczy powietrza znanych od lat są świece z wosku pszczelego. Paląc się, mają właściwości oczyszczające powietrze, ponieważ uwalniają jony ujemne. Świece z wosku pszczelego są w 100% naturalne i nie tylko wpływają na redukcję zanieczyszczeń w domu, ale także pięknie pachną.

Lampy solne

Emitują jony ujemne po zapaleniu. Jony ujemne pomagają w walce z dodatnio naładowanymi cząsteczkami i zanieczyszczeniami powodującymi alergie.

Rośliny domowe

Mogą znacząco pomóc w usuwaniu toksyn z powietrza w domu, zapewniając tlen. O wprowadzaniu do pomieszczeń zieleni już pisaliśmy, praktyczne informacje można znaleźć w artykule: Jak oczyścić powietrze w domu - sprawdzone sposoby

Idealna temperatura i czyste powietrze w domu tej wiosny

Temperatura, wilgotność powietrza, nasycenie go tlenem i zanieczyszczeniami - to wszystko czynniki, które istotnie wpływają na komfort czasu spędzanego w domowych warunkach. Warto o nie zadbać, ponieważ decydują często o jakości pracy czy koncentracji dzieci w trakcie nauki. Dzięki urządzeniom sterującym takim jak czujniki, regulatory, sterowniki grzejnikowe temperaturą można zarządzać z dokładnością aż do 0,1°C i edytować ją w zależności od potrzeb, co daje pełną regulację mikroklimatu pomieszczenia. Jednak zarówno sterownik mikroklimatu, jak i codzienne nawyki takie jak wietrzenie, dbałość o porządek i nawilżenie, pomogą zadbać o dobre samopoczucie, a więc także o zdrowie w okresie przeziębień.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy