Ozonator a sterylizator powietrza – czym się różnią i czy warto w nie inwestować?

Nasze produkty   |   29.12.2020

Zakup urządzenia do sterylizacji czy ozonowania powietrza to jedna z najlepszych inwestycji we własne zdrowie. Dzięki takim rozwiązaniom jak ozonator oraz sterylizator można skutecznie pozbyć się różnych szkodliwych substancji z otoczenia i zadbać o komfort w domu, w pracy, pomieszczeniach usługowych czy handlowych. Firma TECH Sterowniki przygotowała w tym zakresie dwa nowoczesne, w pełni funkcjonalne urządzenia: ozonator OTS-15 oraz sterylizator powietrza SPT-30. O tym, co łączy obydwa urządzenia, a co różni, przeczytacie dalej.

Czy warto inwestować w urządzenie do sterylizacji czy ozonowania powietrza?

Takie pytanie zadaje sobie wciąż wiele osób. W końcu jest to wydatek rzędu kilkuset do kilku tysięcy złotych w zależności od wybranego modelu urządzenia. Urządzenia do dezynfekcji powietrza stają się jednak ostatnio coraz popularniejsze. Co przemawia za zakupem sterylizatora lub ozonatora? Przede wszystkim fakt, że urządzenie pozwala pozbyć się z otoczenia wielu patogenów. Informacje na ten temat prezentuje poniższa grafika.

Co daje oczyszczanie powietrza

Kto powinien zainwestować w urządzenie do sterylizacji albo ozonowania powietrza?

Przede wszystkim osoby, które prowadzą działalność usługową w miejscach, w których trzeba zachować najwyższe standardy higieny. Sterylizacja powietrza jest zalecana w pomieszczeniach biurowych, hotelowych, salonach kosmetycznych, fryzjerskich, gabinetach dentystycznych, przedszkolach czy szkołach. Sterylizator skutecznie usuwa z powietrza bakterie i wirusy, zapewniając komfort Klientom i pracownikom przebywającym w danym budynku. Zapewni też poczucie bezpieczeństwa osobom ze słabszą odpornością. Zwłaszcza najmłodszym. Sterylizator podobnie jak ozonator niweluje zdecydowaną większość niegazowych zanieczyszczeń występujących w powietrzu, na czym skorzystają dzieci.

Ozonator z kolei nie tylko usuwa z pomieszczeń bakterie, grzyby i pleśń, ale także zapachy. Osobom, które palą tytoń odradza się, by paliły w domu, ale potwierdzonym faktem jest, że ozonator dobrze radzi sobie ze znaczącą częścią składników wchodzących w skład dymu papierosowego. W trakcie kiedy działa urządzenie, można sprawnie zredukować zanieczyszczenia ulatniające się z papierosów.

Sterylizator i ozonator powietrza – cechy wspólne

Firma TECH Sterowniki oferuje dwa urządzenia służące do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach. Pierwszym z nich jest ozonator powietrza, a drugim sterylizator powietrza. Obydwa urządzenia służą do skutecznego pozbywania się z powietrza szkodliwych patogenów.

Sterylizator SPT-30 pozwala pozbyć się z powietrza wirusów, bakterii i grzybów. Urządzenie zostało wyposażone w filtr węglowy oraz promienniki UV-C jest w pełni bezpieczne dla ludzi i zwierząt. Z kolei w ozonatorze powietrza OTS-30 generowany jest ozon, który wchodzi w reakcję chemiczną z zanieczyszczeniami: bakteriami, wirusami, pleśniami i grzybami, powodując ich utlenianie.

Wspólne cechy sterylizatora i ozonatora przedstawia poniższa grafika.

Cechy wspólne sterylizatora i generatora ozonu

Urządzenia te są bardzo proste w działaniu. Z najważniejszymi cechami ozonatora oraz zasadami jego działania można się zapoznać we wpisie: Generator ozonu OTS-15 – nowe urządzenie w ofercie firmy TECH Sterowniki, a na temat sterylizatora w: Skuteczna i bezpieczna sterylizacja pomieszczeń w domu i w pracy

Sterylizator a ozonator powietrza – różnice

Mimo że zarówno sterylizator, jak i ozonator powietrza wykorzystywane są w celu pozbywania się z powietrza szkodliwych substancji, to różni je sposób działania, design, wielkość i parametry pracy.

Sterylizator SPT-30 wyposażony jest w specjalistyczne lampy, które są pozbawione pasma od 100 do 230 nm. Dzięki zastosowaniu promieniowania UV-C o długości fali 253,7 nm skutecznie odkaża powietrze.

Ozonator z kolei pracuje w pomieszczeniu z wydajnością 15 g/h (jest to ustawienie fabryczne). Tym samym w ciągu zaledwie 2 minut jest w stanie oczyścić ze szkodliwych substancji pomieszczenie o powierzchni 30 m³, a o powierzchni 300 m³ – 19 minut. Po ozonowaniu należy przewietrzyć pomieszczenie, zanim będą w nim przebywać ludzie i zwierzęta.

Jedną z najważniejszych różnic jest jednak to, że w przypadku sterylizacji, kiedy urządzenie jest w trybie pracy, to użytkownicy wciąż mogą bezpiecznie w nim przebywać. Więcej informacji na ten temat zebraliśmy poniżej.

Różnice między generatorem ozonu a sterylizatorem

Sterylizacja powietrza dobra dla zdrowia

Pozbycie się z powietrza szkodliwych cząstek jest bez wątpienia jednym z najlepszych sposobów, by utrzymać dobry mikroklimat we wnętrzu. Dzięki sprawnie działającemu urządzeniu można się pozbyć z powietrza szkodliwych substancji, co wpływa również na stan zdrowia i samopoczucie na co dzień. Jakie urządzenie wybrać: sterylizator czy ozonator powietrza? Decyzję pozostawiamy w rękach użytkowników, na pewno warto zdecydować się na jedno z nich.

Inne, proste sposoby na oczyszczanie powietrza znajdziecie w artykule: Jak oczyścić powietrze w domu – sprawdzone sposoby

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy