Rozdzielacz podłogowy – jak nie popełnić błędu w czasie doboru?

15.03.2022

Instalacja podłogowa należy do najpowszechniej montowanych systemów ogrzewania. Wymaga dopracowania w każdym calu: od prawidłowo wykonanego projektu, przez dobór materiałów, aż po odpowiedni montaż. Jednym z kluczowych części takiej instalacji jest rozdzielacz. Na jaki warto się zdecydować? Na co trzeba zwrócić uwagę?

Czym jest rozdzielacz podłogowy?

To urządzenie, dzięki któremu w obrębie jednego systemu grzewczego może współpracować od kilku do nawet kilkunastu obiegów grzewczych. Zapewniają one odpowiednią temperaturę każdej pętli, a więc też maksymalny możliwy komfort cieplny. Innymi słowy, rozdzielacz determinuje równomierne rozprowadzanie ciepła w ramach całej instalacji. Dzięki jego działaniu system może zaoszczędzić energię, a dodatkowo zmniejszają się koszty eksploatacyjne. Rozdzielacz jest sercem układu podłogowego, które łączy obwody, strefy instalacyjne i grzejniki w jeden sprawnie działający system.

Rozdzielacz a wymiary instalacji

To, w jaki sposób należy rozprowadzić rury, trzeba dopasować do rodzaju oraz funkcji konkretnego pomieszczenia. Schematy mogą przybierać różną postać. W większości układów rozdzielacz jest montowany wraz z mieszaczem pompowym. Zastosowanie rozdzielacza z pompą pozwala na połączenie systemu ogrzewania płaszczyznowego z tradycyjnym ogrzewaniem grzejnikowym.

Jak wybrać rozdzielacz podłogowy?

Warto zwrócić uwagę na to, że rozdzielacz podłogowy to ważna część systemu grzewczego. Odpowiednie zaplanowanie wszystkich kroków pozwala znacznie zaoszczędzić energię, a także zapewnić odpowiednią temperaturę w lokalu.

Inwestycja w budowę domu wymaga, by z odpowiednim wyprzedzeniem zastanowić się nad planem instalacji grzewczej. W ogrzewaniu podłogowym przebieg rur musi być naniesiony na plan pomieszczenia i dobrze dopasowany do parametrów wody zasilającej w instalacji, grubości wylewki, materiału wykorzystanego na posadzce, czy zapotrzebowania na ciepło.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozdzielacza do podłogówki?

Poniżej trzy najważniejsze kwestie.

  1. Sposób ogrzewania domu – czy system podłogowy jest jedynym rozwiązaniem w domu, czy współpracuje z ogrzewaniem grzejnikowym? W przypadku wyboru systemu hybrydowego należy dobrać odpowiedni rozdzielacz.
  2. Materiał wykonania – jego dobór wpływa na trwałość systemu. Najpopularniejsze są rozdzielacze mosiężne, następnie te wykonane ze stali nierdzewnej, rzadziej z tworzyw sztucznych, przykładowo poliamidu.
  3. Uzbrojenie rozdzielacza – warunkuje jego użyteczność. Rozdzielacz może być wzbogacony o następujące elementy:
  • rotametry (inaczej przepływomierze), czyli urządzenia regulujące przepływ wody na pętlach po to, by był wyrównany na wszystkich odcinkach,
  • odpowietrzniki (pozwalają pozbyć się nadmiaru powietrza w układzie grzewczym),
  • termostatyczne zawory mieszające regulujące wydajność systemu grzewczego. Zawór mieszający pozwala na dostarczenie wody o odpowiedniej temperaturze do układu. Siłowniki termoelektryczne pozwalają na otwarcie i zamknięcie pętli, czyli utrzymywanie odpowiedniej temperatury podłogi, a co za tym idzie, także pomieszczenia.

rozdzielacz podlogowy

Jak działa rozdzielacz?

W największym skrócie pracę rozdzielaczy porównuje się do działania skrzyni biegów. Rozdzielacz przekazuje środek grzewczy do całego układu grzewczego, zależnie od zapotrzebowania układu. Napędza w ten sposób przepływ ciepła w pętlach układu. Zadaniem rozdzielacza jest zapewnienie wszystkim obwodom układu grzewczego tych samych wartości przepływu.

Rozdzielacz do ogrzewania hybrydowego

Oprócz rozdzielaczy przeznaczonych typowo do obsługi ogrzewania podłogowego dostępne są również tzw. rozdzielacze hybrydowe. Służą one do wspomagania instalacji, w której pracują zarówno grzejniki, jak i podłogówka. To bardzo powszechne rozwiązanie, które pozwala połączyć zalety montażu systemu podłogowego z grzejnikowym. W takim wypadku wsparcie stanowi zestaw pompowo-mieszający oraz zawór termostatyczny. Woda o wyższej temperaturze w pierwszym etapie przepływa przez belkę zasilającą grzejniki, a potem jest transportowana do systemu podłogowego.

Grupa pompowo-mieszająca napędza przepływ i mieszanie się wody lub czynników o różnych temperaturach. Zawór termostatyczny kontroluje ilość gorącego czynnika, który wywiera wpływ na ogrzewanie podłogowe.

rozdzielacz do ogrzewania

Jak wybrać rozmiar rozdzielacza?

Określa się go na podstawie średnicy belek. W domach najlepiej sprawdzają się te w rozmiarze 1/4 albo 3/4 cala, w dużych budynkach: 1, 1 1/4 oraz 1 1/2, a do ogrzewania zewnętrznego – rozdzielacze o średnicy 2 cali. Rozdzielacze montuje się w szafkach nad lub podtynkowych, najlepiej blisko ogrzewania podłogowego.

Automatyka do sterowania ogrzewaniem podłogowym firmy TECH Sterowniki

W firmie TECH Sterowniki dostępne są różne serie sterowników do zarządzania ogrzewaniem podłogowym. Dzięki nim można znacząco usprawnić działanie podłogówki, zwiększyć komfort cieplny i oszczędzić energię. W skład każdego z systemów do zarządzania podłogówką wchodzi: sterownik zaworów termostatycznych (główne urządzenie sterujące), regulatory oraz czujniki pokojowe (które służą do pomiaru temperatury w strefach, w których są zamontowane), siłowniki termoelektryczne (zamykają oraz otwierają zawory na rozdzielaczach grzewczych).

jaki wybrac rozdzielacz podlogowy

Sprawdź dostępne systemy: https://www.techsterowniki.pl/k/sterowniki-do-ogrzewania-podlogowego

Popularność systemów podłogowych rośnie z roku na rok. A współczesna technika pozwala na wykorzystanie coraz nowocześniejszych rozwiązań. Dobry plan, wybór dobrze dopasowanych urządzeń i montaż wykonany przez profesjonalistów pozwoli zapewnić efektywną i oszczędną pracę systemu.

Przeczytaj także: Ogrzewanie podłogowe w całym domu - jak zwiększyć jego efektywność

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Ogrzewanie nie działa? Sprawdź rozwiązania najczęstszych problemów

Ogrzewanie nie działa? Sprawdź rozwiązania najczęstszych problemów

Powodów wadliwego działania instalacji grzewczej może być wiele. Poznaj te najważniejsze i dowiedz się, jak rozwiązać problem.

Zobacz więcej
Pusty dom zimą – jak zadbać o ogrzewanie?

Pusty dom zimą – jak zadbać o ogrzewanie?

Wyłączenie ogrzewanie na czas zimowego wyjazdu nie jest dobrym rozwiązaniem. O czym warto pamiętać, kiedy dom stoi pusty?

Zobacz więcej
Jak wybrać materiał na posadzkę pod podłogówkę?

Jak wybrać materiał na posadzkę pod podłogówkę?

W tym wpisie przyjrzymy się bliżej różnym materiałom na posadzkę i ocenimy, jakie są ich zalety oraz ewentualne wady.

Zobacz więcej