Ogrzewanie nie działa? Sprawdź rozwiązania najczęstszych problemów

Porady   |   Porady   |   15.02.2022

Kocioł grzewczy, podobnie jak cała instalacja centralnego ogrzewania czasem ulegają awarii. Najgorzej, gdy nagle ogrzewanie przestanie działać prawidłowo w środku mroźnej zimy, czyli wtedy, kiedy naprawdę potrzebujemy więcej ciepła. Jakie są najczęstsze powody awarii centralnego ogrzewania i w jaki sposób im zaradzić?

Zimne grzejniki

To jeden z częstych problemów, który można nawet rozwiązać we własnym zakresie, jednak wcześniej trzeba go dobrze zlokalizować.

Grzejnik zimny na górze – gdy grzejnik oddaje ciepło tylko w dolnej części, a na górze pozostaje zimny, to przyczyną będzie prawdopodobnie zatrzymanie powietrza. Trzeba więc odpowietrzyć grzejnik. Jeśli jest on wyposażony w specjalny klucz do odpowietrzania, to otwórz zawór i poczekaj, aż usłyszysz, jak uchodzi powietrze. Gdy z grzejnika zacznie kapać woda, zamknij zawór. Następnie upewnij się, że ciśnienie w kotle jest wyregulowane.

O tym, jak prawidłowo, krok po kroku odpowietrzyć grzejniki można przeczytać w artykule: Jak przygotować grzejniki i centralne ogrzewanie do sezonu grzewczego

Grzejnik jest zimny na dole – wtedy zazwyczaj problemem jest przeszkoda w przepływie wody, np. rdza lub kamień, w najgorszym wypadku mogą to być również inne zanieczyszczenia zgromadzone wewnątrz grzejnika. W systemie otwartym problem ten można rozwiązać we własnym zakresie, dodając środek do usuwania szlamu. Jeśli jednak system jest zamknięty, wtedy konieczne będzie skorzystanie z pomocy specjalisty.

Grzejnik zimny na środku – tutaj również prawdopodobną przyczyną jest niedrożność w środku grzejnika z powodu nagromadzonego szlamu czy rdzy. W takiej sytuacji również warto skorzystać z pomocy profesjonalnego hydraulika.

Oprócz zapowietrzenia oraz nagromadzenia zanieczyszczeń w grzejniku powodem awarii może być również zbyt niskie ciśnienie wody w instalacji lub uszkodzenie termostatu.

problemy z ogrzewaniem w domu

Gorące lub zimne grzejniki na różnych poziomach w domu

Bywa i tak, że wyraźnie wyczuwalna jest różnica w grzaniu grzejników na parterze i na poddaszu. W tej sytuacji prawdopodobnie występuje przeszkoda z przepływem wody w systemie. Po pierwsze trzeba więc zlokalizować, które grzejniki grzeją mocniej, a które słabiej. Na początek trzeba sprawdzić, czy wszystkie zawory są otwarte.

Gdy mniej ciepła oddają grzejniki znajdujące się na górze, wtedy problemem może być zbyt niskie ciśnienie w kotle. Rozwiązaniem tego problemu może być wprowadzenie większej ilości wody do systemu, aby przywrócić prawidłowe ciśnienie. Jeśli jednak problem występuje z grzejnikami na dole, wtedy być może problemem jest wadliwe działanie pompy. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja ze specjalistą, możliwe, że naprawa awarii będzie połączona z odkamienianiem całego systemu.

Dziwne odgłosy wydawane przez kocioł grzewczy

Bulgotanie, trzaskanie, stukanie, syczenie i inne dźwięki, które dochodzą do naszych uszu w czasie eksploatacji systemu grzewczego to również dla nas sygnał alarmowy, że w kotle pojawiły się problemy. Może to być wskazówka, że kocioł zaczął się przegrzewać.

Do prac konserwatorskich w takiej sytuacji konieczne jest wyłączenie kotła. Trzeba więc będzie usunąć nadmiar powietrza z systemu, odkręcając śrubę odpowietrzającą. Można również podjąć próbę usunięcia nadmiaru kamienia w bojlerze i sprawdzić, czy uda się w ten sposób rozwiązać problem. Jeśli to nie pomoże, trzeba będzie skorzystać z pomocy fachowca.

Innymi problemami, które powodują bulgotanie w kotle to m.in. brak odpowiedniej ilości wody dopływającej do zbiornika wyrównawczego w przypadku kotłów zwykłych i systemowych. Mogą być również nagromadzone zanieczyszczenia. W każdej z wymienionych sytuacji najważniejsze jest prawidłowe zlokalizowanie problemu.

Brak ciepłej wody lub ciepła w domu

W dużo gorszej sytuacji jesteśmy, jeśli kocioł w ogóle nie wytwarza ciepła. Jest jednak kilka kroków, które możesz wykonać, zanim wezwiesz specjalistę.

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy nie doszło do poluzowania przewodów, przepalenia bezpiecznika czy uszkodzenia przewodu zasilania. Czasem niewłaściwe podłączenie kotła może prowadzić do awarii.

Ustawienie parametrów pracy. Niewłaściwie dobrane parametry pracy również mogą być przyczyną kłopotów. Czasem powodem tego, że piec nie działa, jest po prostu fakt, że w piecu wygasło i trzeba rozpocząć proces palenia od nowa. W przypadku pieca gazowego jedną z przyczyn awarii mogą być problemy z dostawami gazu.

Ponadto dosyć poważną awarią może być wadliwe działanie pompy. We własnym zakresie możemy ją włączyć i wyłączyć, jednak w wielu przypadkach konieczne jest skorzystanie z pomocy specjalisty. Zimą często dochodzi również do zamarznięcia rury kondensatu. W przypadku takiej awarii trzeba doprowadzić do rozmrożenia, a następnie wykonać izolację, by problem nie pojawił się ponownie.

ogrzewanie domu

Brak ciepłej wody w kranie

Często bywa i tak, że w domu jest ciepło, ale nie ma ciepłej wody. Przyczyn tego stanu rzeczy również może być co najmniej kilka. Przykładowo: niewłaściwe ustawienie termostatu (powinien być ustawiony na co najmniej 60°C) lub zbyt duże ciśnienie, które gromadzi się w zbiorniku ciepłej wody.

Więcej na temat CWU w domu można przeczytać w naszym artykule: 7 pytań o CWU, na które każdy inwestor musi znać odpowiedź

Wycieki z instalacji

Powszechnym problemem, z którym zmagają się inwestorzy, są nieszczelne rury. Jest to problem dość uciążliwy. Jeśli wyciek występuje w miejscach połączenia rur, to problem można czasowo rozwiązać poprzez ich dokręcenie. Prace jednak należy wykonywać z dużym wyczuciem, aby nie doszło do uszkodzenia rury lub złącza. Należy dokręcać rurę bardzo powoli i delikatnie. Jeśli to nie pomoże, trzeba rozważyć nałożenie środka uszczelniającego. Jest to jednak rozwiązanie doraźne i wiąże się z koniecznością wymiany nieszczelnej rury w możliwie szybkim czasie.

Niewłaściwe ustawienia termostatu

Każdy termostat od czasu do czasu może się zepsuć. Może to obejmować niski poziom naładowania baterii lub brak baterii, niewłaściwe ustawienia, błędne odczyty temperatur i niemożność dopasowania do domowego systemu. Wszystkie te usterki mogą powodować niski poziom komfortu i inne problemy z ogrzewaniem. Warto stawiać na sprawdzone rozwiązania, takie jak termostaty grzejnikowe i regulatory pokojowe TECH Sterowniki, które wyróżniają się dużą żywotnością i precyzją pomiaru.

Zużycie kotła grzewczego

Żywotność większości kotłów grzewczych określa się na 10 do 15 lat. Dużo zależy od tego, czy zadbamy o regularne przeglądy i konserwację. Czasem bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest wymiana kotła na nowy, niż dokonywanie ciągłych napraw starego kotła, który jest mniej wydajny i narażony na awarie. Zawsze warto pamiętać o tym, by przynajmniej raz w roku skorzystać z profesjonalnej usługi serwisowania kotła. To pomoże w rozwiązaniu różnych usterek, zanim zmienią się one w kosztowne naprawy. Warto także zainwestować w nowoczesną automatykę kotła, która zwiększy wydajność urządzenia.

Warto regularnie korzystać z usług serwisowych i zlecać czasowy przegląd kotła i całej instalacji grzewczej, by w razie wykrycia nieprawidłowości móc wcześniej zareagować, wymienić uszkodzoną część czy wykonać inne czynności, dzięki którym kocioł będzie działał sprawnie i wydajnie.

Sprawdź: Konserwacja kotła po sezonie, czyli co i jak czyścić

Sprawnie działające ogrzewanie przez cały sezon

Wprawdzie nie można przewidzieć, kiedy pojawią się problemy z kotłem grzewczym, jednak często, zanim dojdzie do większej awarii, system wysyła sygnały alarmowe, na które warto być wyczulonym. Warto pamiętać o tym, by wyposażyć system w nowoczesną automatykę, gdyż duży wzrost rachunków za ogrzewanie, gdy nie widać zmian w wydajności, również może być sygnałem, że w systemie doszło do niepożądanych zmian. Warto korzystać z porad wykwalifikowanych specjalistów, by móc rozwiązać problem skutecznie, a jedynie mniejszych napraw podejmować się we własnym zakresie.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Dobór grzejników do swojego domu – jak wybrać w zależności od aranżacji

Dobór grzejników do swojego domu – jak wybrać w zależności od aranżacji

Grzejniki w domach pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Dowiedz się, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy ich wyborze, by stały się ozdobą pomieszczeń.

Zobacz więcej
Ogrzewanie wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe – charakterystyka i różnice

Ogrzewanie wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe – charakterystyka i różnice

Czym różni się działanie ogrzewania niskotemperaturowego od wysokotemperaturowego? Poznaj charakterystykę obu rozwiązań.

Zobacz więcej
Projekt instalacji grzewczej – czy i kiedy jest potrzebny?

Projekt instalacji grzewczej – czy i kiedy jest potrzebny?

Projekt instalacji grzewczej znacząco wpływa na późniejszą efektywność pracy ogrzewania w gospodarstwie domowym. Dowiedz się, na jakie czynniki trzeba zwrócić uwagę, planując inwestycję.

Zobacz więcej