Jak wybrać materiał na posadzkę pod podłogówkę?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   17.12.2021

Ogrzewanie podłogowe od lat jest chętnie montowane w budynkach mieszkalnych. Jeśli nie w całym domu, to przynajmniej w jego części, np. w łazienkach czy przedpokojach. Z ekonomicznego punktu widzenia to bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż pozwala sporo zaoszczędzić. A jak wygląda kwestia estetyki? W tym wpisie przyjrzymy się bliżej różnym materiałom na posadzkę i ocenimy, jakie są ich zalety oraz ewentualne wady.

Płytki czy może panele – co wybrać?

Ogrzewanie podłogowe w stosunku do grzejnikowego ma tę zaletę, że jest praktycznie niewidoczne, dlatego jego montaż znacząco ułatwia aranżację wnętrz. Pytanie, jaki materiał wybrać, by podkreślić walory estetyczne pomieszczenia i jednocześnie zachować bezpieczeństwo?

Ogrzewanie podłogowe a ograniczenia w doborze materiałów na posadzkę

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że nie każdy materiał nadaje się na podłogę, pod którą znajdują się wodne czy elektryczne ogrzewanie podłogowe. Ograniczenie jest związane przede wszystkim z tym, że różne materiały zachowują się inaczej pod wpływem ciepła. Właśnie dlatego podstawą jest, by wybrany materiał był w dużym stopniu odporny na działanie wysokich temperatur i dobrze przewodził ciepło. Nie ma jednak takich zaleceń, że na podłodze można położyć tylko płytki, drewno czy panele. Ważne, by materiał spełniał kluczowe kryteria. W innym wypadku ryzykujemy, że odkształci się pod wpływem ciepła lub np. pęknie, a całe ogrzewanie podłogowe nie będzie pracować efektywnie.

Panele na podłogę

To oczywiście jedna z częściej wykorzystywanych opcji ze względu na szybkość ułożenia, przystępną cenę oraz estetyczny wygląd. To jednocześnie materiał trwały, który będzie dobrze się prezentował przez długie lata. Na rynku są oczywiście dostępne panele podłogowe, które można ułożyć na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Zwykle mają one specjalne oznaczenia, które informują, że jest to materiał, który nie odkształci się pod wpływem ciepła. Panele są bezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku pracy z ogrzewaniem podłogowym wodnym, gdyż takie ogrzewanie nagrzewa się wolniej. Jest więc znacząco mniejsze ryzyko ewentualnych uszkodzeń w przypadku skoku temperatur.

material na podlogowke

  • Klasa ścieralności - Oznaczana jest symbolem AC. Im wyższa, tym lepiej. Według zaleceń producentów panele na podłogę powinny mieć klasę AC 3 lub AC 4.
  • Klasa użyteczności - Zawiera informację na temat miejsca, gdzie panele mogą być wykorzystywane. Pierwsza z podawanych w takim wypadku cyfr oznacza rodzaj pomieszczenia, a druga maksymalny poziom intensywności użytkowania powierzchni, tzn. czy od niewielkiego do wysokiego nasilenia ruchu.
  • Grubość - Zwykle grubość paneli oscyluje między 6-12 mm. Im większa, tym większa też będzie ich odporność na odkształcenia, a więc też lepsza stabilność. Na podłogówkę zaleca się panele o grubości 8-9 mm. Wtedy są odporne na odkształcenia i jednocześnie dobrze przewodzą ciepło.

Płytki na ogrzewanie podłogowe

To wariant, który swoją drogą wydaje się najbezpieczniejszy i najczęściej wybierany. Płytki doskonale przewodzą ciepło i są odporne na wysokie temperatury. Można je ułożyć praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu: w salonie, w kuchni, w łazience. W pomieszczeniach bez ogrzewanej podłogi płytki będą wywoływać uczucie zimna, a na podłogówce pozwolą odczuć przyjemne ciepło w trakcie kontaktu stóp z podłożem.

  • płytki ceramiczne – dobrze przewodzą ciepło, nie kurczą się, nie odkształcają, nie pękają, zapewniają komfort alergikom, dostępne są w różnych wzorach i rozmaitej kolorystyce.
  • kamień na podłogę – dobrze przewodzi ciepło, płytki z kamienia są chłodne, gdy podłogówka nie grzeje, estetycznie się prezentują.
  • terakota – materiał krzemionkowy odporny na ciężar i uszkodzenia, dobrze przewodzi ciepło, łatwy do utrzymania w czystości.
  • gres – idealnie sprawdza się jako materiał na podłogówkę, gdyż jest odporny na działanie wysokich temperatur, nie chłonie wilgoci, jest odporny na ścieranie i wgniatanie, duży rodzaj wzorów: imitujące marmur, drewno, kamień naturalny, beton.

jak wybrac material na podlogowke

Podłogówka fachowo sterowana

Ogrzewanie podłogowe zapewni nie tylko odpowiedni komfort cieplny, ale również będzie systemem efektywnym, jeśli wyposażymy go w inteligentną automatykę. W naszej ofercie dostępnych jest aż 6 różnych kompletnych zestawów do sterowania ogrzewaniem podłogowym. Funkcjonalnych, estetycznych i łatwych w montażu.

material na posadzke pod podlogowke

Sprawdź: https://www.techsterowniki.pl/k/sterowniki-do-ogrzewania-podlogowego

Jak wybrać zestaw podłogowy dla siebie?

Wszystko zależy od tego, jakie są nasze preferencje. Z pewnością warto wypróbować nasz darmowy, dostępny na stronie konfigurator systemów, który pozwala w kilku krokach przygotować kompletny zestaw urządzeń potrzebnych do sprawnego działania systemu w zależności od liczby pomieszczeń, ich układu czy sposobu montażu.

Sprawdź możliwości, jakie daje konfigurator systemów: https://www.techsterowniki.pl/konfigurator-systemow/pl/typ

Ogrzewanie podłogowe – ekonomiczne i estetyczne

Żeby ogrzewanie podłogowe przyniosło korzyści w postaci oszczędności, musi być wykonane fachowo, przez specjalistów. O tym, jakich błędów należy unikać, pisaliśmy w artykule: 10 błędów popełnianych w trakcie montażu podłogówki. Ważne jest odpowiednie przygotowanie, montaż, a także wyposażenie w automatykę, która pozwoli sprawnie sterować systemem. Warto także zadbać o dobry materiał na posadzkę, by był trwały, a jednocześnie dobrze pasował do aranżacji wnętrz.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Bezprzewodowe systemy sterowania podłogówką TECH Sterowniki

Bezprzewodowe systemy sterowania podłogówką TECH Sterowniki

Jakie możliwości regulacji dają bezprzewodowe systemy zarządzania ogrzewaniem podłogowym? Dowiedz się więcej i przejmij kontrolę nad podłogówką w swoim domu.

Zobacz więcej
Dobór grzejników do swojego domu – jak wybrać w zależności od aranżacji

Dobór grzejników do swojego domu – jak wybrać w zależności od aranżacji

Grzejniki w domach pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną. Dowiedz się, na jakie czynniki zwrócić uwagę przy ich wyborze, by stały się ozdobą pomieszczeń.

Zobacz więcej
Regulatory pokojowe firmy TECH Sterowniki – prezentacja najpopularniejszych modeli

Regulatory pokojowe firmy TECH Sterowniki – prezentacja najpopularniejszych modeli

Regulatory pokojowe wyróżniają się precyzją pomiaru, nowoczesnym designem i łatwą obsługą. Poznaj najważniejsze rodzaje i funkcje regulatorów temperatury.

Zobacz więcej