Pusty dom zimą – jak zadbać o ogrzewanie?

Dom energooszczędny   |   Porady   |   Dom energooszczędny   |   01.02.2022

Pusty dom zimą – jak zadbać o ogrzewanie?

Bez względu na to, czy wybieramy się zimą na krótki, weekendowy wypad czy dwutygodniowy wyjazd, musimy zadbać o to, by w czasie naszej nieobecności budynek był dobrze zabezpieczony. Podobnie, gdy mamy zimową przerwę na etapie budowy domu. Jedną z kluczowych kwestii jest ogrzewanie. Choć istnieje pokusa, aby całkowicie zrezygnować z dostarczania ciepła do pomieszczeń, to niestety nie jest to dobre rozwiązanie. Jak postępować, by nie przepłacać, ale też nie dopuścić do zawilgocenia ścian?

Temperatura w pomieszczeniach

W czasie planowanej dłuższej nieobecności warto ustawić temperaturę niższą, niż jest ona utrzymywana normalnie, na co dzień. Zaleca się, by była utrzymywana na poziomie w granicach 15-16°C. Jeśli okres pobytu poza domem będzie naprawdę długi, to można jeszcze nieco obniżyć temperaturę, do poziomu 10-12°C. Dzięki temu nie dojdzie do przemrożenia ścian, a jednocześnie zredukujemy koszty związane z pracą urządzeń grzewczych. Ważne, by nie przesadzić z obniżeniem temperatury w jeszcze większym zakresie, ponieważ może być trudno po powrocie przywrócić ją do optymalnego poziomu i będzie się to też wiązało z większymi wydatkami energetycznymi. Ponadto skutkiem zbyt dużej obniżki temperatury jest często także zawilgocenie ścian i grzyb. Poniższa grafika przedstawia najczęstsze problemy, które pojawiają się w pomieszczeniach, które nie są ogrzewane.

ogrzewanie pusty dom zima

Warto pamiętać o tym, że nadmierne ochłodzenie w instalacji niesie ze sobą dwa problemy: albo rury zaczną przeciekać, albo pękną. Ogrzewanie domu w takim stopniu, by instalacja wodno-kanalizacyjna w ścianach utrzymywała temperaturę powyżej zera to najprostszy sposób, by sobie z tym poradzić.

Ponadto niskie temperatury, to także wilgoć wewnątrz pomieszczeń. A kondensacja pary w domu może znów spowodować uszkodzenia w pobliżu drzwi i okien, w tym istnieje duże ryzyko wystąpienia pleśni.

Ta sama zasada dotyczy budynków, które są na etapie budowy. One również wymagają skutecznego zabezpieczenia przed wilgocią, deszczem, mrozem i przemarzaniem ścian. Sposób ogrzewania zależy w dużej mierze od tego, w jakim stopniu zaawansowane są prace wewnątrz budynku. Najprostszym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne, ale też najbardziej kosztownym, inne to wkład kominkowy podłączony do komina czy nagrzewnice olejowe, jeśli przygotowana jest instalacja grzewcza, można podłączyć kocioł. Jeśli dom jest prawie gotowy, a my planujemy przeprowadzkę w cieplejszej porze roku, wtedy trzeba zadbać zarówno o ogrzewanie, jak i wentylację, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia ścian, posadzki czy drzwi. W takich pomieszczeniach minimalna temperatura powinna wynosić 10-12°C.

Warto pamiętać o tym, że choć ogrzewanie domu nie jest darmowe, to jednak znacznie korzystniej finansowo jest utrzymywać ciepło w pustym domu, niż naprawiać szkody wynikające z nieogrzewania pomieszczeń.

Termostaty na straży temperatury

Aby móc precyzyjnie obniżać temperaturę, konieczne jest wykorzystanie urządzeń takich jak termostaty pokojowe. To urządzenia estetyczne, utrzymujące temperaturę na zadanym przez użytkownika poziomie. Czytelne wyświetlacze pozwalają na bieżąco kontrolować, jak temperatura panuje aktualnie w danym pomieszczeniu i edytować ją. Aby nie przepłacić, trzeba pamiętać o rozważnym ustawieniu parametrów urządzenia.

Sprawdź także: 5 błędnych nawyków podczas korzystania z regulatorów pokojowych

pusty dom zima

Uszczelnienie sposobem na niepotrzebne straty ciepła

Jeśli w domu występuje wiele miejsc, gdzie ucieka powietrze, wtedy nie ma się co dziwić, że rachunki szybują w górę. Odpowiednie ocieplenie sprawi, że rachunki zostaną obniżone. Najważniejsze w tym zakresie jest:

  • uszczelnienie drzwi (wymiana uszczelek),
  • uszczelnienie okien,
  • zamknięcie otworów wentylacyjnych.

Zabezpieczenie hydrauliki

Aby podczas wyjazdu zimą, móc spać spokojnie, trzeba także pamiętać o zakręceniu wody oraz odłączeniu urządzeń elektronicznych od zasilania. Wbrew pozorom bowiem dość często dochodzi do awarii instalacji wodnej, podobnie jak zwarcia instalacji elektrycznej. Oczywiście trzeba pozostawić włączone urządzenia niezbędne jak lodówka czy wspomniane ogrzewanie. Jeśli planujesz dłuższy wyjazd (np. kilka tygodni), warto zakręcić wodę i opróżnić rury. Łatwiej zapobiec w ten sposób ich zamarzaniu.

Alarm dla bezpieczeństwa

Gdy dom stoi pusty przez dłuższy okres czasu, warto również pomyśleć o instalacji systemu alarmowego. Szczególnie jeśli nasz dom znajduje się nieco na uboczu, gdyż złodzieje często obserwują budynki, które stoją puste. Instalacja alarmu to podwójna korzyść, gdyż działa ostrzegawczo, a jednocześnie umożliwia interweniowanie firmy ochroniarskiej, jeśli dojdzie do włamania lub próby włamania. Takie systemy alarmowe składają się z co najmniej kilku elementów, z których najważniejsza jest centrala stanowiąca serce całej instalacji.

zima i ogrzewanie

Przeczytaj również: Inteligentny dom – czym jest i jakie korzyści przynosi

Dom dobrze zabezpieczony zimą

Zimowy wyjazd to wspaniały sposób na odpoczynek. Trzeba tylko pamiętać o bezpieczeństwie. Właściwa izolacja budynku i dobre ustawienie termostatu pozwolą obniżyć rachunki. Ogrzewanie pustego domu pozwoli zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez wodę, dzięki temu na dłuższą metę można również zaoszczędzić.

Zajrzyj także do artykułu: Grzać ciągle czy z przerwami, czyli tanie ogrzewanie w praktyce

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Ogrzewanie wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe – charakterystyka i różnice

Ogrzewanie wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe – charakterystyka i różnice

Czym różni się działanie ogrzewania niskotemperaturowego od wysokotemperaturowego? Poznaj charakterystykę obu rozwiązań.

Zobacz więcej
Do czego służy zbiornik wyrównawczy w CO?

Do czego służy zbiornik wyrównawczy w CO?

Zbiornik wyrównawczy to element instalacji chroniący układ przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Jak jest zbudowany? Jakie rozwiązania są dostępne na rynku?

Zobacz więcej
Ogrzewanie wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe – charakterystyka i różnice

Ogrzewanie wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe – charakterystyka i różnice

Czym różni się działanie ogrzewania niskotemperaturowego od wysokotemperaturowego? Poznaj charakterystykę obu rozwiązań.

Zobacz więcej