Ogrzewanie podłogowe w całym domu – jak zwiększyć jego efektywność

Sterowniki do ogrzewania podłogowego   |   Porady   |   TECH   |   06.12.2016


Popularność ogrzewania podłogowego rośnie z roku na rok. Wśród zalet takiego rozwiązania w pierwszej kolejności wymienia się wysoki komfort cieplny w połączeniu ze stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji. W tym kontekście wiele osób zastanawia się, czy warto uczynić ogrzewanie podłogowe głównym źródłem ciepła w swoim domu, a jeśli tak to jak najlepiej wykorzystać możliwości takiego systemu?

Izolacja w ogrzewaniu podłogowym

Aby wziąć pod uwagę ogrzewanie podłogowe jako główne źródło ciepła, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na poziom izolacji budynku mieszkalnego. Słaba izolacja to straty energii, a w efekcie odczuwalny dyskomfort cieplny.

 

Zanim podejmiemy decyzję o tym, czy system ogrzewania podłogowego jako podstawowe źródło ciepła będzie dla nas korzystnym rozwiązaniem warto sięgnąć w tej kwestii po radę specjalisty. Projektant – instalator w tym wypadku powinien obliczyć m.in. straty ciepła budynku mieszkalnego, żeby dowiedzieć się, jakie są potrzebne poziomy izolacji i czy będzie ona wystarczająca, aby system pracował wydajnie.

 

Fachowe obliczenia w tym zakresie pomogą w doborze najbardziej odpowiedniego rozwiązania dla nas, nie podnosząc jednocześnie kosztów eksploatacji.

5 kluczowych czynników przy wyborze ogrzewania podłogowego

Warto pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj drewna nadaje się do współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Drewniana klepka jest bardzo często dobrym izolatorem, a co za tym idzie może ograniczyć oddawanie ciepła do pomieszczenia. Najlepiej więc już na samym początku skonfrontować parametry wybranego materiału na posadzkę z własnymi wyobrażeniami, aby uniknąć późniejszych rozczarowań.

Wygodne sterowanie dzięki nowoczesnym urządzeniom 

Aby eksploatacja ogrzewania podłogowego była efektywna, system musi być w pełni programowalny. Współcześnie naturalna efektywność ogrzewania podłogowego jest wspierana poprzez nowoczesne, wyspecjalizowane sterowniki do ogrzewania podłogowego. Dzięki nim zyskujemy pełną kontrolę nad systemem ogrzewania i ograniczamy straty energii.

 

Odpowiednio zainstalowany system sterowania ogrzewaniem podłogowym powinien umożliwiać zarządzanie temperaturą w poszczególnych strefach budynku, w wybranych przez użytkownika porach dnia. Planowanie w tym zakresie pozwala na podniesienie komfortu cieplnego przykładowo rankiem, kiedy wstajemy z łóżka, obniżenie temperatury, gdy opuszczamy dom i ponowne podniesienie jej, gdy do niego wracamy.

 

Firma TECH Sterowniki swoim klientom oferuje 4 dedykowane systemy ogrzewania podłogowego: dwa przewodowe (seria 5 i seria 7) i dwa bezprzewodowe (seria 6 oraz seria 8).

 

Sterowniki do ogrzewania podłogowego firmy TECH Sterowniki zapewniają wszystkie te korzyści, których może oczekiwać użytkownik: efektywniejsze zarządzanie powierzchnią, łatwiejsza konserwacja, lepsza dystrybucja ciepła, oszczędności. Systemy podłogowe umożliwiają regulację temperatury dla każdego pomieszczenia i pozwalają cieszyć się ciepłem w swoim domu każdego dnia.

 

W zależności od modelu i wybranej przez użytkownika opcji sterownik siłowników termostatycznych, z pomocą regulatorów lub czujników pokojowych zarządza pracą siłowników termostatycznych, zapewniając w pomieszczeniach wysoki komfort cieplny.

 

Najbardziej rozbudowanym systemem do zarządzania ogrzewaniem podłogowym jest seria 8 (bezprzewodowa z internetem). W jej obrębie sterownik siłowników termostatycznych (L8) komunikuje się z czujnikami temperatury, regulatorami pokojowymi oraz panelem kontrolnym drogą bezprzewodową. Dzięki zmniejszeniu ilości okablowania instalacja jest mniej kłopotliwa, a jej koszty są utrzymane na niskim poziomie.

 

Z punktu widzenia użytkownika bardzo ważna jest wygoda obsługi instalacji. Wykorzystując wyspecjalizowany system sterowania ogrzewaniem podłogowym, użytkownik z poziomu jednego urządzenia może decydować o tym, jaka temperatura będzie panować w wydzielonych strefach budynku.

 

Co więcej, systemy umożliwiają zdalne sterowanie przez internet, wykorzystując w tym celu aplikację emodul.eu (dzięki zastosowaniu modułu WiFi RS lub modułu LAN ST-507).

Zarządzanie ogrzewaniem podłogowym ze sterownikami firmy TECH

Alternatywne źródła ciepła

Coraz większy nacisk na energooszczędność, w związku z globalnym ociepleniem i rosnące koszty paliwa to czynniki, które sprawiły, że koszty eksploatacji systemu ogrzewania podłogowego przyciągnęły wielu inwestorów. Systemy podłogowe, dzięki temu, że oddają ciepło przez promieniowanie, pozwalają utrzymać umiarkowaną temperaturę w całym domu. Jak wiadomo, w systemach podłogowych temperatura zasilania oscyluje między 20 a 55°C, czyli pracuje na znacznie niższych temperaturach niż te, które są obserwowane w tradycyjnych systemach grzewczych, a to pozwala zaoszczędzić energię.

 

Aby jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie daje montaż ogrzewania podłogowego, bardzo często łączy się go z innymi systemami, którym do wytwarzania ciepła wystarczy niska temperatura.

 

W krajach zachodnich systemy ogrzewania podłogowego łączy się z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi, pompami ciepła, kolektorami czy kotłami na biomasę. Poziom komfortu w tym wypadku wciąż pozostaje wysoki, a koszty eksploatacji niskie. Jest to więc wciąż atrakcyjniejsze zestawienie, wymagające niższych nakładów energetycznych w porównaniu z systemami naściennymi.

 

Potwierdzeniem wzrostu zainteresowania systemem ogrzewania podłogowego na rynku światowym, w kontekście wzrostu świadomości technologii odnawialnych i energooszczędnych jest raport: Underfloor Heating Market – Global Industry Perspective, Comprehensive Analysis and Forecast 2015-2021. Wynika z niego, że systemy podłogowe stają się coraz popularniejsze, właśnie ze względu na zdolność łączenia z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki temu, że systemy te działają na niskich wartościach temperaturowych, to na dłuższą metę cały system ogrzewania oparty o podłogówkę ma szansę stać się jeszcze doskonalszy i bardziej ekonomiczny.

 

Za granicą ogrzewanie podłogowe zostało zainstalowane w wielu obiektach przemysłowych i handlowych takich jak, chociażby Portcullis House w Londynie, Greenwich Museum czy budynek szkockiego Parlamentu.

 

Hitem tego roku stało się ogrzewanie podłogowe w połączeniu z pompą ciepła, która pracuje w tej konfiguracji prawie bez ponoszenia kosztów, ponieważ idealna temperatura wody wynosi około 35°C.

Ogrzewanie podłogowe coraz efektywniejsze

Dyskusja na temat tego, czy ogrzewanie podłogowe jako główne źródło ciepła w budynku mieszkalnym jest opłacalne – trwa. Z pewnością każdy przypadek wymaga indywidualnego rozważenia. Nie można jednak nie zauważyć dynamicznego wzrostu wykorzystywania takiego rozwiązania, a sprzyjają temu sposoby na zwiększenie wydajności pracy systemu. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja ogrzewania podłogowego przynosi użytkownikom wysoki komfort cieplny oraz oszczędności. Świadomi konsumenci coraz częściej stawiają na rozwiązania energooszczędne w domu takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne, które we współpracy z ogrzewaniem podłogowym osiągają dużą efektywność. Dodatkowo rozważne sterowanie ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu sprawia, że cały system dobrze wpisuje się w koncepcję nowoczesnego, energooszczędnego domu.

 

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Przeczytaj równieżTwój komentarzKomentarze

Brak komentarzy

Zamów newsletter!

Zgadzam się z regulaminem newslettera

Email marketing powered by FreshMail

Szanujemy Twoją prywatność. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z dalszego otrzymywania wiadomości. Zapisując się do newslettera akceptujesz Regulamin

Jeśli chcesz otrzymywać praktyczne porady, najświeższe informacje o naszych produktach oraz ważnych wydarzeniach z życia firmy to zapisz się do newslettera. Nie spamujemy – wysyłamy tylko wartościowe treści.