Ogrzewanie podłogowe w całym domu – jak zwiększyć jego efektywność

Sterowniki do ogrzewania podłogowego   |   Porady   |   06.12.2016

Popularność ogrzewania podłogowego rośnie z roku na rok. Wśród zalet takiego rozwiązania w pierwszej kolejności wymienia się wysoki komfort cieplny w połączeniu ze stosunkowo niskimi kosztami eksploatacji. W tym kontekście wiele osób zastanawia się, czy ogrzewanie podłogowe w całym domu warto uczynić głównym źródłem ciepła, a jeśli tak, to jak najlepiej wykorzystać możliwości takiego systemu??

Izolacja w ogrzewaniu podłogowym

Aby wziąć pod uwagę ogrzewanie podłogowe jako główne źródło ciepła, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na poziom izolacji budynku mieszkalnego. Słaba izolacja to straty energii, a w efekcie odczuwalny dyskomfort cieplny.

Zanim podejmiemy decyzję o tym, czy system ogrzewania podłogowego jako podstawowe źródło ciepła będzie dla nas korzystnym rozwiązaniem warto sięgnąć w tej kwestii po radę specjalisty. Projektant – instalator w tym wypadku powinien obliczyć m.in. straty ciepła budynku mieszkalnego, żeby dowiedzieć się, jakie są potrzebne poziomy izolacji i czy będzie ona wystarczająca, aby system pracował wydajnie.

Fachowe obliczenia w tym zakresie pomogą w doborze najbardziej odpowiedniego rozwiązania dla nas, nie podnosząc jednocześnie kosztów eksploatacji.

5 kluczowych czynników przy wyborze ogrzewania podłogowego

Warto pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj drewna nadaje się do współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Drewniana klepka jest bardzo często dobrym izolatorem, a co za tym idzie może ograniczyć oddawanie ciepła do pomieszczenia. Aby podłogówka w całym domu była efektywna, najlepiej więc już na samym początku sprawdzić parametry wybranego materiału na posadzkę. Konfrontując je z własnymi wyobrażeniami, unikniemy późniejszych rozczarowań.

Wygodne sterowanie dzięki nowoczesnym urządzeniom 

Aby eksploatacja ogrzewania podłogowego była efektywna, system musi być w pełni programowalny. Współcześnie naturalna efektywność ogrzewania podłogowego jest wspierana poprzez nowoczesne, wyspecjalizowane sterowniki do ogrzewania podłogowego. Dzięki nim zyskujemy pełną kontrolę nad systemem ogrzewania i ograniczamy straty energii.

Odpowiednio zainstalowany system sterowania ogrzewaniem podłogowym powinien umożliwiać zarządzanie temperaturą w poszczególnych strefach budynku, w wybranych przez użytkownika porach dnia. Planowanie w tym zakresie pozwala na podniesienie komfortu cieplnego przykładowo rankiem, kiedy wstajemy z łóżka, obniżenie temperatury, gdy opuszczamy dom i ponowne podniesienie jej, gdy do niego wracamy.

Firma TECH Sterowniki swoim klientom oferuje 4 dedykowane systemy ogrzewania podłogowego: dwa przewodowe (seria 5 i seria 7) i dwa bezprzewodowe (seria 6 oraz seria 8).

Sterowniki do ogrzewania podłogowego firmy TECH Sterowniki zapewniają wszystkie te korzyści, których może oczekiwać użytkownik: efektywniejsze zarządzanie powierzchnią, łatwiejsza konserwacja, lepsza dystrybucja ciepła, oszczędności. Systemy podłogowe umożliwiają regulację temperatury dla każdego pomieszczenia i pozwalają cieszyć się ciepłem w swoim domu każdego dnia.

W zależności od modelu i wybranej przez użytkownika opcji sterownik siłowników termostatycznych, z pomocą regulatorów lub czujników pokojowych zarządza pracą siłowników termostatycznych, zapewniając w pomieszczeniach wysoki komfort cieplny.

Najbardziej rozbudowanym systemem do zarządzania ogrzewaniem podłogowym jest seria 8 (bezprzewodowa z internetem). W jej obrębie sterownik siłowników termostatycznych (L8) komunikuje się z czujnikami temperatury, regulatorami pokojowymi oraz panelem kontrolnym drogą bezprzewodową. Dzięki zmniejszeniu ilości okablowania instalacja jest mniej kłopotliwa, a jej koszty są utrzymane na niskim poziomie.

Z punktu widzenia użytkownika bardzo ważna jest wygoda obsługi instalacji. Wykorzystując wyspecjalizowany system sterowania ogrzewaniem podłogowym w całym domu, użytkownik z poziomu jednego urządzenia może decydować o tym, jaka temperatura będzie panować w wydzielonych strefach budynku.Więcej informacji na temat sterowników podłogowych i zwiększenia wydajności instalacji z ich wykorzystaniem można znaleźć we wpisie: Jak efektywniej zarządzać ogrzewaniem podłogowym.

Co więcej, systemy umożliwiają zdalne sterowanie przez internet, wykorzystując w tym celu aplikację emodul.eu (dzięki zastosowaniu modułu WiFi RS lub modułu LAN ST-507).

Zarządzanie ogrzewaniem podłogowym ze sterownikami firmy TECH

Alternatywne źródła ciepła

Coraz większy nacisk na energooszczędność, w związku z globalnym ociepleniem i rosnące koszty paliwa to czynniki, które sprawiły, że koszty eksploatacji systemu ogrzewania podłogowego przyciągnęły wielu inwestorów. Systemy podłogowe, dzięki temu, że oddają ciepło przez promieniowanie, pozwalają utrzymać umiarkowaną temperaturę w całym domu. Jak wiadomo, w systemach podłogowych temperatura zasilania oscyluje między 20 a 55°C, czyli pracuje na znacznie niższych temperaturach niż te, które są obserwowane w tradycyjnych systemach grzewczych, a to pozwala zaoszczędzić energię.

Aby jak najlepiej wykorzystać możliwości, jakie daje montaż ogrzewania podłogowego, bardzo często łączy się go z innymi systemami, którym do wytwarzania ciepła wystarczy niska temperatura.

W krajach zachodnich systemy ogrzewania podłogowego łączy się z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi, pompami ciepła, kolektorami czy kotłami na biomasę. Poziom komfortu w tym wypadku wciąż pozostaje wysoki, a koszty eksploatacji niskie. Jest to więc wciąż atrakcyjniejsze zestawienie, wymagające niższych nakładów energetycznych w porównaniu z systemami naściennymi.

Potwierdzeniem wzrostu zainteresowania systemem ogrzewania podłogowego na rynku światowym, w kontekście wzrostu świadomości technologii odnawialnych i energooszczędnych jest raport: Underfloor Heating Market – Global Industry Perspective, Comprehensive Analysis and Forecast 2015-2021. Wynika z niego, że systemy podłogowe stają się coraz popularniejsze, właśnie ze względu na zdolność łączenia z odnawialnymi źródłami energii. Dzięki temu, że systemy te działają na niskich wartościach temperaturowych, to na dłuższą metę cały system ogrzewania oparty o podłogówkę ma szansę stać się jeszcze doskonalszy i bardziej ekonomiczny.

Za granicą nowoczesne ogrzewanie podłogowe w domu jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Jednak nie tylko, ponieważ ponadto ogrzewanie podłogowe zostało zainstalowane w wielu obiektach przemysłowych i handlowych takich jak chociażby Portcullis House w Londynie, Greenwich Museum, czy też budynek szkockiego Parlamentu.

Hitem tego roku stało się ogrzewanie podłogowe w połączeniu z pompą ciepła, która pracuje w tej konfiguracji prawie bez ponoszenia kosztów, ponieważ idealna temperatura wody wynosi około 35°C.

Efektywne, nowoczesne ogrzewanie podłogowe w domu

Dyskusja na temat tego, czy ogrzewanie podłogowe jako główne źródło ciepła w budynku mieszkalnym jest opłacalne – trwa. Z pewnością każdy przypadek wymaga indywidualnego rozważenia. Nie można jednak nie zauważyć dynamicznego wzrostu wykorzystywania podłogówki w całym domu, a sprzyjają temu sposoby na zwiększenie wydajności pracy systemu. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja ogrzewania podłogowego przynosi użytkownikom wysoki komfort cieplny oraz oszczędności. Świadomi konsumenci coraz częściej stawiają na rozwiązania energooszczędne w domu takie jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne, które we współpracy z ogrzewaniem podłogowym osiągają dużą efektywność. Dodatkowo rozważne sterowanie ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu sprawia, że cały system dobrze wpisuje się w koncepcję nowoczesnego, energooszczędnego domu.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy