Inteligentny dom – czym jest i jakie korzyści przynosi

Dom energooszczędny   |   Porady   |   Dom energooszczędny   |   06.11.2020

Nowe funkcje elektronicznych urządzeń oznaczają nowe możliwości w inteligentnych budynkach. Popularność takich systemów wzrasta z roku na rok i napędza tworzenie innowacyjnych rozwiązań. Na jakiej zasadzie działa inteligentna automatyka domowa? Jakie są zalety montażu? I wreszcie: czy do obsługi potrzebne są specjalistyczne umiejętności?

Czym jest inteligentny dom

To określenie jest często nadużywane. O prawdziwie inteligentnym domu możemy mówić wtedy, kiedy różne urządzenia rzeczywiście ze sobą współpracują i wymieniają się informacjami albo bezpośrednio między sobą, albo z centralą. Wprawdzie granica między zwykłą automatyką a prawdziwie inteligentnym domem jest bardzo cienka, ale warto wiedzieć, jak te pojęcia rozróżnić. Możliwości wprowadzania inteligentnych technologii do budynków jest bardzo wiele. System nadrzędny może integrować, kontrolować i monitorować pracę systemu alarmowego, monitoringu, oświetlenia, przeciwpożarowego, pogodowego, kontroli dostępu, wentylacji, klimatyzacji czy ogrzewania.

zalety inteligentny dom

Inteligentna instalacja w domu – dlaczego warto inwestować

Inteligentna instalacja, smart home, automatyka budynków, system zarządzania budynkiem – określeń wykorzystywanych na określenie inteligentnego domu jest wiele, ale znaczenie jedno: za każdym razem mamy do czynienia z automatyką, która integruje domowe urządzenia i instalacje, by pracowały szybciej, sprawniej i oszczędniej. Czym jest inteligentny dom? Definicja poniżej.

inteligentny dom

We współczesnych domach pojawia się coraz więcej nowoczesnych urządzeń. Do tych najpopularniejszych należą: wentylacja mechaniczna, klimatyzacja, automatyzacja urządzeń grzewczych, żaluzje z napędem, nawodnienie ogrodu, oświetlenie. Takie mocne powiązanie ze sobą elementów inteligentnego domu przynosi wiele korzyści szczególnie w sytuacjach awaryjnych. Jednak sterowanie inteligentnym domem to nie tylko bezpieczeństwo, ale też oszczędności. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom można znacząco obniżyć koszty działania urządzeń elektronicznych. Taka automatyzacja domu jest też wygodniejsza niż ręczne ustawienie poszczególnych parametrów pracy. Nie musimy się obawiać, jeśli zapomnimy opuścić rolety, zamknąć okno czy zgasić światło. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż jeśli chcielibyśmy robić wszystko ręcznie, byłoby to niezwykle uciążliwe i niewygodne.

Zalety inteligentnego domu

  • zwiększenie funkcjonalności pomieszczeń – w pomieszczeniach z zainstalowanymi sterownikami inteligentnego domu wiele czynności będzie wykonywanych automatycznie.
  • podniesienie poziomu bezpieczeństwa – dzięki inteligentnym instalacjom możemy także online, będąc poza domem, sprawdzać na bieżąco, co dzieje się w domu, przez całą dobę.
  • zwiększenie komfortu użytkowania – system automatyki domowej pozwala szybko i sprawnie zarządzać ogrzewaniem, oświetleniem i innymi funkcjami, zapewniając użytkownikowi najwyższy możliwy komfort.
  • pełna wygoda użytkowania – do zarządzania inteligentnym domem służą specjalne panele nadrzędne, mamy więc możliwość kontroli i edycji parametrów pracy z poziomu jednego urządzenia.
  • obniżenie kosztów eksploatacji – rozważne, czasowe zarządzanie systemem inteligentnego domu sprawia, że można zredukować m.in. koszty ogrzewania czy oświetlenia, gdyż system działa na życzenie Klienta i zgodnie z jego preferencjami.
  • zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska – dotyczy to głównie ogrzewania. Takie czynności jak zarządzanie temperaturą, jej czasowe obniżenie na noc czy na czas nieobecności pozwala ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko naturalne związany z emisją CO2.

zalety inteligentnego domu

Wymienione rozwiązania to tylko przykłady, gdyż w nowoczesnym domu poszczególne funkcje można zmieniać, a całość systemu rozbudowywać w zależności od indywidualnych potrzeb. Oczywiście warunkiem jest posiadanie okablowania, sprzętu i wcześniejsze zaplanowanie ewentualnej rozbudowy systemu inteligentnego domu.

Jak działa inteligentny dom?

Istotą automatyki domu jest wymiana oraz współdzielenie informacji. Chodzi o to, by sygnał wysyłany z jednego urządzenia mógł być jednocześnie odbierany przez wiele urządzeń i znacząco wpływać na pracę np. oświetlenia czy instalacji grzewczej.

Ważne jest to, że związek, jaki zachodzi między sygnałem a reakcją na niego, jest programowalny, co oznacza, że można go modyfikować. Działające w domu urządzenia na bieżąco przekazują sobie informacje o stanie działania i dopasowują je do nowych warunków. W inteligentnym domu wzajemne powiązania poszczególnych czujników oraz urządzeń można modyfikować.

specyfika dzialan inteligentnych domow

Z czego się składa i jak działa system inteligentnego domu?

Inteligentne systemy najczęściej są scentralizowane. W tym wariancie wszystkie informacje odbierane przez urządzenia peryferyjne są zbierane i przetwarzane za pomocą centrali sterującej. Czujniki i inne urządzenia w instalacji smart home mają za zadanie dostarczyć informacje lub wykonywać konkretne, proste zadanie.

Drugi wariant dostępny na rynku to system zdecentralizowany, w którym poszczególne urządzenia samodzielnie interpretują wpływające do nich sygnały i na tej podstawie odpowiednio modyfikują własne działania. W takim wypadku każde urządzenie musi mieć rozbudowane oprogramowanie, dzięki któremu będzie możliwość wykonania bardziej skomplikowanych zadań.

Najważniejszym elementem, czyli sercem całego systemu inteligentnego domu jest urządzenie centralne, które jest połączone z poszczególnymi urządzeniami peryferyjnymi dostępnymi wewnątrz lub na zewnątrz budynku, jest także kompatybilne z urządzeniami wewnątrz sieci. To do niego należy zadanie polegające na zbieraniu informacji z urządzeń peryferyjnych oraz ich przetwarzanie. Daje możliwość podglądu urządzeń z poziomu sieci domowej, jak i chmury. Posiada więc zintegrowany system zarządzania wszystkimi instalacjami.

inteligentne instalacje domow

Oprogramowanie – serce każdego urządzenia

Zasada działania systemu zależy od wykorzystanego oprogramowania. Siła takiego układu polega na tym, że można dokonywać modyfikacji i rozbudowy systemu o dodatkowe funkcje w zależności od potrzeb. Właśnie dlatego tak ważnym etapem projektowania instalacji jest stworzenie oprogramowania. W tym tkwi potencjał tworzenia instalacji, czyli w modyfikacji połączeń między urządzeniami lub wykorzystywaniu tych samych informacji w zupełnie nowy sposób. Inteligentny system może bazować na sygnałach czujników, które są w domu. Ważne jest jednak zaprojektowanie priorytetów poszczególnych sygnałów.

Przewodowo czy bezprzewodowo, czyli jak urządzenia komunikują się ze sobą

W ramach poszczególnych systemów instalacji inteligentnego domu komunikacja może się opierać na działaniu bezprzewodowym lub przewodowym. Praktyka jednak pokazuje, że coraz większą popularnością cieszą się systemy mieszane. Bardzo ważny jest projekt oraz to, by już na etapie tworzenia instalacji połączyć najważniejsze elementy w miejscach, gdzie komunikacja bezprzewodowa mogłaby działać słabo ze względu na zbyt dużą odległość albo jej rozdzielenie murami czy stropami. Zazwyczaj jednak od razu wprowadza się możliwości rozbudowy o elementy bezprzewodowe. Do przesyłania sygnału można wykorzystać dodatkowy przewód systemowy lub dodatkową żyłę przewodu elektrycznego. Elementy instalacji mogą się jednak też łączyć ze sobą bezprzewodowo. To przede wszystkim gwarantuje łatwy montaż, a także możliwość zmiany lokalizacji. Takie rozwiązanie szczególnie doceniamy, kiedy często zmieniamy aranżacje pomieszczeń albo przesuwamy ścianki działowe.

Automatyka do sterowania ogrzewaniem elementem inteligentnego domu

Jednym z ważniejszych systemów wymagających automatyzacji w domu jest system grzewczy. Sterowanie nim jest nie tylko kwestią wygody, ale przede wszystkim oszczędności i przejawem troski o środowisko. W ofercie naszej firmy znajdziecie różne możliwości inteligentnego sterowania ogrzewaniem w zależności od potrzeb i posiadanego systemu grzewczego. Dostępne są systemy grzejnikowe, podłogowe czy złożonych instalacji.

Co ważne, instalacja zadba o komfort w całym domu. Sprawdzi się do montażu w nowym lub już wybudowanym domu, mieszkaniu, biurze czy innym budynku użyteczności publicznej.

inteligentny dom budowa

Zdalne sterowanie inteligentnym systemem

Sterowanie online inteligentnym domem za pomocą Internetu lub telefonu powoli staje się standardem. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu wiele korzyści można osiągnąć bardzo szybko. W zależności od systemu odpowiednie instalacje i zaprogramowane parametry pracy sprawiają, że można na różne sposoby wykorzystać współpracujące ze sobą czujniki czy sterowniki.

inteligentne domy

Sterowanie inteligentnym domem – trend, który przeniknął do naszej codzienności

Jeszcze kilkanaście lat temu sterowanie inteligentnym domem było w Polsce nowym trendem. Dziś staje się rozwiązaniem coraz popularniejszym. Przybywa możliwości w tym zakresie, które idealnie dopasowują się do potrzeb użytkowników i zapewniają to, co najważniejsze w domowym zaciszu: komfort, bezpieczeństwo i oszczędności.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Czym są i jak działają regulatory do kotłów gazowych z komunikacją OpenTherm

Czym są i jak działają regulatory do kotłów gazowych z komunikacją OpenTherm

Regulatory z komunikacją OpenTherm wyróżniają się dużym zakres funkcji, nowoczesnym designem i łatwą obsługą. Sprawdź, jak z ich pomocą możesz sterować pracą pieca gazowego.

Zobacz więcej
Sterowniki instalacyjne – możliwości i przykłady wykorzystania

Sterowniki instalacyjne – możliwości i przykłady wykorzystania

Sterowniki do instalacji powalają na wygodne połączenie pracy kilku urządzeń w systemie grzewczym i ich wygodną obsługę. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zobacz więcej
Automatyzacja pracy grzejników zgodna z nowoczesnymi trendami

Automatyzacja pracy grzejników zgodna z nowoczesnymi trendami

Jak działa system sterowania grzejnikami SINUM? Poznaj jego zalety, zwiększ komfort cieplny w pomieszczeniach i zredukuj rachunki za ogrzewanie.

Zobacz więcej