Do czego służy zbiornik wyrównawczy w CO?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   19.11.2021

W każdej instalacji grzewczej musi znajdować się urządzenie, które będzie ją chronić przed negatywnymi skutkami wzrostu ciśnienia ponad wartości dopuszczalne. W instalacjach otwartych takim zabezpieczeniem jest naczynie wzbiorcze. Czym jest, do czego się je wykorzystuje i jak działa? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Skąd bierze się ciśnienie w otwartej instalacji grzewczej?

W warunkach normalnych otwarta instalacja pracuje pod ciśnieniem hydrostatycznym, które wytwarza słup wody. W instalacji następuje podgrzanie wody, a wraz z nim stopniowe zwiększenie jej objętości. Ta gromadzi się w zbiorniku wyrównawczym, który jest montowany w najwyższym punkcie układu. Dzięki temu, że zbiornik przejmuje część wody, to chroni układ przed nadmiernym wzrostem ciśnienia.

zbiornik wyrownawczy w co

Jakie zbiorniki są dostępne na rynku?

Inwestora interesuje przede wszystkim pojemność zbiornika. Jego dobór trzeba uzależnić od pojemności wodnej instalacji grzewczej, która jest wyrażona w m³. Taką pojemność oblicza się, biorąc pod uwagę ilość wody, która wypełnia kocioł grzewczy lub wymiennik, grzejniki oraz rury, które łączą te urządzenia, a także dodatkowy osprzęt. Szczegółowy sposób obliczenia pojemności zbiornika wyrównawczego podaje Polska Norma. Szacunkowo przyjmuje się, że w domu jednorodzinnym, w którym pracuje kocioł małej mocy, pojemność takiego zbiornika waha się w granicach od 4 do 8% całej pojemności wodnej instalacji.

do czego sluzy zbiornik wyrownawczy w co

Jak zbudowane jest naczynie wzbiorcze?

Każde naczynie wzbiorcze składa się z dwóch komór, które są przedzielone przeponą wykonaną z materiału odpornego na ciepło. Gdy temperatura wzrasta, rośnie również ciśnienie w instalacji oraz objętość wody. Gdy natomiast temperatura spada, następuje zmniejszenie objętości wody, a powietrze niejako rozszerza się, przepychając ciecz do drugiej komory. Naczynia wzbiorcze mają zazwyczaj cylindryczny lub płaski kształt. Są przy tym odporne na korozję. Ze względu na ciągły kontakt z wodą zazwyczaj do ich zabezpieczenia stosuje się farby oraz emalie.

Z jakich elementów składa się zabezpieczenie instalacji?

Wodna instalacja centralnego ogrzewania systemu otwartego składa się z kilku elementów, a są nimi:

  • naczynie wzbiorcze;
  • rura wzbiorcza, której zadaniem jest zarówno odprowadzanie, jak i doprowadzanie do naczynia nadmiaru wody, co jest spowodowane zmianami temperatury;
  • rura bezpieczeństwa – chroni instalację przed nadmiernym wzrostem ciśnienia i umożliwia odprowadzenie wody oraz pary do naczynia;
  • rura przelewowa – służy odprowadzeniu nadmiaru wody z naczynia wzbiorczego, może pełnić funkcję rury sygnalizacyjnej w instalacjach z kotłem małej mocy;
  • rura odpowietrzająca – pozwala usunąć powietrze z instalacji w czasie jej napełniania, rozruchu oraz eksploatacji, doprowadza powietrze w czasie opróżniania instalacji.

Wymienione elementy stanowią podstawę zabezpieczenia w instalacji systemu otwartego. W zależności od zastosowanego źródła ciepła czy położenia urządzeń zabezpieczających, dodatkowymi elementami jest także rura sygnalizacyjna, która warunkuje kontrolę poziomu wody w naczyniu wzbiorczym w czasie napełniania instalacji czy specjalna ochrona przed zamarzaniem urządzeń zabezpieczających. Jest to izolacja stosowana, gdy zbiornik jest zamontowany w pomieszczeniu nieogrzewanym. W przypadku kotłów gazowych, olejowych czy elektrycznych dodatkowym elementem jest zabezpieczenie przed przekroczeniem dopuszczalnej temperatury w kotle.

Jak montuje się naczynie wzbiorcze w układzie otwartym?

W instalacjach grzewczych z kotłami małej mocy do podłączenia otwartego naczynia przelewowego należy wykorzystać rury o średnicy 1 cal, co jest zgodne z normą, gwarantuje bezpieczeństwo instalacji oraz jej prawidłową pracę. Najlepiej, kiedy naczynie jest umieszczone nad kotłem lub wymiennikiem przy pionowym prowadzeniu rur bezpieczeństwa.

Na rurach bezpieczeństwa, wzbiorczej, przelewowej oraz odpowietrzającej nie można montować armatury, która umożliwia częściowe albo całkowite zamknięcie przepływu, a także urządzeń oraz armatury, która zmniejszy pole przekroju wewnętrznego rur.

Naczynie powinno być zainstalowane powyżej najwyższego punktu obiegu wody w instalacji. W instalacjach grawitacyjnych oraz tych z pompami obiegowymi zamontowanymi na zasilaniu minimalna wysokość to 0,3 m (H>0,3 m), a w instalacjach z pompami zamontowanymi na powrocie minimalna wysokość wynosi 0,7 wysokości podnoszenia pompy (H>0,7 Hp).

Podsumowując, instalacja centralnego ogrzewania opiera się na cyrkulacji ciepłej wody w systemie grzejników oraz pieców. Kiedy woda otrzymuje energię cieplną, istnieje duże ryzyko pęknięcia rur, właśnie dlatego potrzebne jest naczynie wzbiorcze.

Automatyka w systemach grzewczych

Do współpracy z każdym kotłem grzewczym, bez względu na rodzaj opału, niezwykle potrzebne są urządzenia do automatycznej regulacji, by utrzymać odpowiednią temperaturę, oszczędnie gospodarować wytworzonym ciepłem i zyskać pełną kontrolę nad instalacją. Jeśli jesteś ciekawy, jakie urządzenia mamy dostępne w ofercie, to przejrzyj stronę: https://www.techsterowniki.pl/k/sterowniki.

Zachęcamy również do skorzystania z naszego darmowego konfiguratora. Narzędzie pozwala w kilku krokach opracować przykładowy zestaw do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym, podłogowym lub mieszanym.

zalety zbiornik wyrównawczy w co

Sprawdź: https://www.techsterowniki.pl/konfigurator-systemow/pl/typ

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Inteligentny dom – czym jest i jakie korzyści przynosi

Inteligentny dom – czym jest i jakie korzyści przynosi

Z roku na rok wzrasta zainteresowanie inteligentnymi instalacjami. Dlaczego warto w nie inwestować?

Zobacz więcej
Sterowniki instalacyjne – możliwości i przykłady wykorzystania

Sterowniki instalacyjne – możliwości i przykłady wykorzystania

Sterowniki do instalacji powalają na wygodne połączenie pracy kilku urządzeń w systemie grzewczym i ich wygodną obsługę. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zobacz więcej
Zestawy do sterowania ogrzewaniem – różne warianty

Zestawy do sterowania ogrzewaniem – różne warianty

Jak może wyglądać kompletny zestaw do zarządzania ogrzewaniem w zależności od typu ogrzewania oraz liczby pomieszczeń? Sprawdź przykładowe konfiguracje i przygotuj własną wersję, która będzie najlepiej odpowiadała twoim potrzebom.

Zobacz więcej