Ogrzewanie wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe – charakterystyka i różnice

Porady   |   15.11.2021

Instalacje niskotemperaturowe – co to znaczy?

Przyjmuje się, że instalacja niskotemperaturowa to taka, w której nominalna temperatura wody zasilającej wynosi mniej niż 50°C.

Najczęściej mówi się o dwóch rozwiązaniach, a dokładniej: instalacji z kotłem kondensacyjnym oraz instalacji z pompą ciepła, gdyż są one odpowiednio przystosowane do tego, by zyskiwać dużą efektywność podczas pracy w niskich temperaturach. Mówiąc prościej, niższa temperatura wody zasilającej w praktyce oznacza, że do uzyskania odpowiedniego komfortu cieplnego konieczne jest zwiększenie powierzchni grzejników albo instalacji ogrzewania podłogowego.

A jakimi cechami wyróżnia się ogrzewanie wysokotemperaturowe?Jest to ogrzewanie o temperaturze zasilania powyżej 50°C. W takim wypadku, przy ogrzewaniu kotłem, temperatura wody zasilającej nie powinna przekroczyć 70°C. Zarówno kotły gazowe, jak i olejowe mogą pracować w szerokim zakresie temperatur, a instalacje, które z nimi współpracują, są projektowane zazwyczaj na parametry 70/50°C.

Ogrzewanie wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe

Charakterystyka ogrzewania niskotemperaturowego

Bardzo często w instalacjach niskotemperaturowych, czyli tych z pompą ciepła, zaleca się współpracę z ogrzewaniem płaszczyznowym. Zazwyczaj jest to temperatura wody w przedziale 30-55°C. Takie ogrzewanie będzie dobrym rozwiązaniem w budynkach mieszkalnych o zapotrzebowaniu na ciepło wynoszącym poniżej 40 W/m2.

W tym układzie źródłem niskotemperaturowej wody grzewczej jest nowoczesne źródło ciepła. Bardzo często jest nim pompa ciepła, choć pod uwagę można wziąć także gazowy kocioł kondensacyjny czy kocioł na biomasę. Niskotemperaturowe pompy ciepła pracują z systemami o niskich temperaturach zasilania, czyli z ogrzewaniem podłogowym, ogrzewaniem ściennym czy ogrzewaniem sufitowym. Najbardziej optymalna temperatura w instalacji mieści się w granicach 30-40°C.

Pompy ciepła mogą pracować albo z ogrzewaniem płaszczyznowym (najczęstsza sytuacja) albo z instalacją grzejnikową.

Ogrzewanie niskotemperaturowe + grzejniki

To rozwiązanie droższe niż połączenie z podłogówką. Wymaga odpowiedniego doboru grzejników. Na rynku dostępne są zarówno nowoczesne, uniwersalne grzejniki płytowe, jak i te specjalnie przystosowane do pracy w instalacji niskotemperaturowej. Tendencja prowadząca do zmniejszania obciążania cieplnego budynków ma także swoje przełożenie na wygląd grzejników. Dziś mogą być one mniejsze, a jednocześnie wydajniejsze. Najważniejszą cechą grzejników przeznaczonych do pracy w systemie niskotemperaturowym powinna być wysoka efektywność powierzchni wymiany ciepła. Efektywność może się zwiększyć poprzez właściwe fałdowanie płyty grzejnika.

Ogrzewanie wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe

Jest to jednak gorsza proporcja niż w przypadku ogrzewania podłogowego. Podłogówka gwarantuje bowiem korzystny rozkład temperatury w pomieszczeniach oraz duży komfort cieplny. W przypadku grzejnika rozkład temperatury nie jest równomierny ze względu na znaczenie konwekcji. To właśnie ona wpływa na szybkie wyrównanie temperatury powietrza w czasie zmiennych warunków. Sam układ grzewczy, który jest wyposażony w grzejniki niskotemperaturowe, z zasady powinien mieć niewielką masę, która będzie miała przełożenie na niską bezwładność cieplną.

Niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe – podłogówka

W ogrzewaniu płaszczyznowym ciepło jest oddawane przez promieniowanie. Komfort cieplny pozostaje w pełni zachowany mimo zapewnienia niższej temperatury. Dzięki temu można osiągnąć najlepsze możliwe parametry pracy przy niskim zużyciu energii.

Ogrzewanie wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe

Charakterystyka ogrzewania wysokotemperaturowego

Gdy mowa o ogrzewaniu kotłem na paliwo stałe, to trzeba przyjąć, że temperatura wody zasilającej nie może spaść poniżej 70°C. Dzięki utrzymaniu odpowiednio wysokiej temperatury nie dochodzi do odkładania się sadzy na wymienniku ciepła, które prowadzi do obniżenia sprawności. Instalacje takie pracują na wysokich parametrach pracy: 90/70°C.

Do współpracy z kotłami olejowymi czy też węglowymi sprawdzą się wysokotemperaturowe pompy ciepła. Zapewniają one wyższą temperaturę zasilania. Podobnie jak pompy niskotemperaturowe czerpią one energię ze źródeł odnawialnych. Są w stanie wytworzyć wodę o temperaturze nawet do 80°C. Wysokotemperaturowe pompy ciepła dobrze współpracują z tradycyjnymi grzejnikami, ponieważ są w stanie zasilić je temperaturą o wartości 50-55°C. Wysokotemperaturowa pompa ciepła może działać efektywnie w starszych obiektach, w których nie można przeprowadzić modernizacji, w budynkach, w których nie opłaca się montować podłogówki, budynkach użyteczności publicznej.

Sterowanie w systemach grzewczych

Bez względu na to, jaka instalacja grzewcza jest preferowana w naszym budynku mieszkalnym, warto zainwestować w nowoczesny system sterowania firmy TECH Sterowniki. Dzięki niemu można z łatwością sterować procesem grzewczym praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze dnia, dzięki mobilnej aplikacji. To pozwala obniżyć rachunki, zyskać komfort cieplny i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi zestawami do sterowania ogrzewaniem grzejnikowym oraz ogrzewaniem podłogowym.

Ogrzewanie wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe

Sprawdź pełną ofertę systemów grzejnikowych oraz systemów podłogowych TECH Sterowniki

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy