Głosowe sterowanie ogrzewaniem grzejnikowym – tak, teraz to możliwe!

Nasze produkty   |   Porady   |   09.12.2019

Czy wiesz, że możesz sterować ogrzewaniem w swoim domu także głosowo? Wszystko dzięki temu, że urządzenia do zarządzania ogrzewaniem TECH Sterowniki można połączyć z dwoma światowymi systemami rozpoznawania mowy, czyli Asystentem Google i Amazon Alexą. To kolejna innowacja, która pozwoli jeszcze wygodniej kontrolować system grzewczy.

Sterowanie głosowe – nowa jakość w inteligentnym domu

Jedną z charakterystycznych cech inteligentnego domu jest to, że większość rzeczy, takich jak zarządzanie pracą regulatorów do grzejników, włączanie i wyłączanie oświetlenia, czy otwieranie i zamykanie bramy odbywa się automatycznie. Są jednak pewne sytuacje, których system nie jest w stanie przewidzieć. Wtedy można zmienić ustawienia manualnie. Szybciej i praktyczniej byłoby jednak, gdyby pewne funkcje można było uruchomić także za pomocą komend głosowych. Sam trend nie jest całkiem nowy, ponieważ od lat sterowanie głosowe jest dostępne chociażby na smartfonach. Jednak dopiero w ostatnich latach zaczął być wykorzystywany także w innych branżach.

Inteligentny dom powinien reagować na komendy głosowe. W przypadku nowoczesnego systemu sterowania ogrzewaniem firmy TECH Sterowniki teraz jest to możliwe. A wszystko dzięki asystentom głosowym. System zarządzania ogrzewaniem może współpracować zarówno z Amazon Alexą, jak i Asystentem Google, a ty możesz się cieszyć z wygodnego zarządzania ogrzewaniem całego domu.

5 różnych działań, które można wykonać, sterując głosem

Jak działa Google Asystent?

Asystent Google umożliwia sterowanie różnymi urządzeniami i podłączonymi obiektami poprzez zadawanie pytań i wypowiadanie komend. Możesz obniżyć lub podwyższyć temperaturę wtedy, kiedy chcesz i wprowadzić zmiany w swoim harmonogramie dnia. Asystent Google jest dostępny bezpłatnie w aplikacji mobilnej na smartfony i tablety (Android i iOS) oraz na następujące urządzenia: Google Home i Google Home mini.

Jeśli korzystasz ze smartfona z oprogramowaniem Android, prawdopodobnie posiadasz już narzędzie, które obsługuje komendy głosowe w aplikacji Asystent Google. Wykorzystując aplikację internetową, możesz sterować domem za pomocą komend głosowych bez potrzeby zakupu głośnika. Każdy, kto ma w swoim domu głośnik – Google Home, nie potrzebuje z kolei mieć nawet przy sobie smartfona, by kontrolować temperaturę w domu. Umieszczony w odpowiednim miejscu głośnik zrozumie polecenie głosowe z dowolnego miejsca.

Co potrzebujemy do sterowania głosowego?

Sterowanie ogrzewaniem z Asystentem Google

Niezależnie od tego, czy chcesz obniżyć, czy podwyższyć temperaturę, teraz możesz to zrobić dzięki sterowaniu za pomocą Asystenta Google. Zdaniem wielu głośnik mobilny Google Home Mini to doskonałe urządzenie do sterowania inteligentnym domem. Asystent Google jest rozwiązaniem wbudowanym w głośniki Google Home i Google Home mini.

Połączenie konta Google z kontem eModul:

 1. Zainstaluj i otwórz Asystenta Google.
  • informacja dla użytkowników systemu Android: Asystent Google może już być zainstalowany w systemie. Jeśli go nie ma, przejdź do sklepu Play i zainstaluj aplikację Asystent Google. Następnie powiedz: „OK, Google”.Zainstaluj i otwórz Asystenta Google.
  • informacja dla użytkowników systemu iOS: zainstaluj aplikację Asystent Google znajdującą się w App Store. Po zainstalowaniu otwórz ją i powiedz: „OK, Google”.
 2. Powiedz: „Porozmawiaj z Moduł Tech”. Asystent poprosi Cię o połączenie konta eModul. Wybierz opcję „Tak” i zaloguj się do aplikacji eModul.
 3. Teraz możesz kontrolować urządzenia zarejestrowane w aplikacji eModul za pomocą aplikacji Asystent Google i Moduł TECH.

Jak wydać polecenie?

Każde polecenie możesz wywołać na dwa sposoby.

 1. Otwórz aplikację Moduł TECH przez powiedzenie: „OK, Google, porozmawiaj z Moduł Tech”, a następnie wywołaj polecenie po formule powitalnej Asystenta Google.
 2. Bezpośrednio wywołać polecenia przez powiedzenie: „OK, Google poproś/powiedz/zapytaj Moduł TECH…” , a następnie wywołaj polecenie. Przykład poniżej.

Głosowe sterowanie z Google Assistant

Czym jest i jak działa Amazon Alexa?

To serwis przetwarzania mowy, który znajduje się w chmurze na serwerach firmy Amazon. Sama nazwa „Alexa” została wybrana jako nawiązanie do starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej. Alexa, dzięki zdolności do interakcji głosowych, odpowiada na pytania, kontroluje i wpływa na pracę różnych urządzeń. Lista poleceń oraz pytań, które można skierować do Alexy, ciągle się wydłuża.

Urządzenia z wbudowaną asystentką głosową

Najpopularniejszymi produktami Amazona z wbudowaną asystentką głosową są: Amazon Echo, Echo Dot oraz Amazon Tap. Zdecydowanie najbardziej zaawansowanym urządzeniem spośród wymienionych trzech modeli głośników jest Amazon Echo. Urządzenie pracuje przewodowo i posiada dedykowany zasilacz. W jego wnętrzu znajdują się aż dwa głośniki audio: niskotonowy oraz wysokotonowy. Dodatkowo można go podłączyć do zewnętrznego zestawu audio. Firma Amazon nie poprzestaje jednak na rozwoju i produkcji własnych urządzeń z systemem Alexa, ale stawia także na implementację Alexy w produktach innych firm.

Jak działa Amazon Alexa?

Głośnik z Alexą łączy się z chmurą Amazona bezprzewodowo za pomocą WiFi. W trybie normalnej pracy głośniki pozostają w uśpieniu. Aby je uaktywnić, wystarczy wypowiedzieć słowo „Alexa” lub nacisnąć specjalny przycisk znajdujący się na obudowie. Po chwili można rozpocząć komunikację głosową z Alexą. Mowa jest przesyłana do serwisów Amazona, a w chmurze Amazona uruchamiany jest mechanizm rozpoznawania mowy. Jeśli wypowiedziane słowa zostaną poprawnie rozpoznane, kolejnym etapem jest wykonanie polecenia. Gdy polecenie jest pytaniem, odpowiedź jest przesyłana do głośnika, który następnie głosem asystentki Alexy informuje o wykonaniu danego polecenia.

Sterowanie ogrzewaniem z Amazon Alexą

Asystentkę Alexę można skonfigurować z aplikacją eModul, by rozumiał polecania sterujące ogrzewaniem. Dzięki termostatom ściennym oraz grzejnikowym po wypowiedzeniu odpowiedniej komendy temperatura zostanie zmieniona zgodnie z życzeniem użytkownika. Można również włączyć lub wyłączyć bezprzewodowy siłownik elektryczny w pomieszczeniu, a także zapytać o aktualną temperaturę w danej strefie. To dodatkowa oszczędność, ponieważ czas przetwarzania informacji jest krótszy.

Jak korzystać z aplikacji?

Jak zainstalować mobilną aplikację i połączyć Amazon Echo ze swoim kontem Amazon?

 1. Zainstaluj aplikację Amazon Alexa na swoim urządzeniu z iOS lub Android (skorzystaj z Apple Store albo Google Play Store).
 2. Zaloguj się, używając swojego konta Amazon.
 3. Otwórz boczne menu, klikając w ikonę w lewym górnym rogu. Wybierz opcję „Add Device”, a następnie „Amazon Echo” (jeśli nie zamierzasz korzystać z głośnika Amazon Echo, możesz od razu przejść do kroku 5).
 4. Postępuj zgodnie z instrukcją, by skonfigurować połączenie.
 5. Ponownie otwórz boczne menu, wybierz opcje Skills & Games, a następnie wyszukaj ikonę „eModul smart”.
 6. Aktywuj eModul Smart, klikając w przycisk „Enable to use”.
 7. Wejdź w ustawienia i zaloguj się na swoje konto eModul.

Poprawnie zakończony proces konfiguracji kończy się komunikatem: „eModul Smart has been successfully linked”. Teraz możesz korzystać z Alexy.

Jak wydać polecenie?

Każde polecenie, by zostało zrozumiane przez system, musi zostać wywołane poprzez odpowiednią komendę. Możesz to zrobić na dwa sposoby.

 1. Otwórz aplikację Smart Plus, wypowiadając słowa: „Alexa, open Smart Plus”, a następnie wywołaj polecenie.
 2. Wypowiedz polecenie bezpośrednio, mówiąc: „Alexa, ask/tell Smart Plus + (polecenie). Przykład poniżej.

Głosowe sterowanie z Alexą

Steruj ogrzewaniem głosowo

Od teraz możesz zarządzać inteligentnym systemem ogrzewania jeszcze wygodniej. Jeśli masz zajęte ręce, możesz sterować ogrzewaniem głosem. To szybsze rozwiązanie, a więc też proces zarządzania ogrzewaniem staje się efektywniejszy.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- Daniel
Polecam, nie wiedziałem, że jest możliwość sterowania głosowego :)
Odpowiedz
- HENRYK
Super system i innowacja cały czas rozbudowywana Bardzo Polecam.
Odpowiedz