Akcesoria do grzejników – jakie wybrać?

Dom energooszczędny   |   TECH   |   07.10.2021


Montaż instalacji grzewczej w nowym budynku mieszkalnym czy też remont tej już istniejącej najczęściej wiąże się z wymianą grzejników na nowe. Oprócz nich do sprawnego działania systemu potrzebne są także dodatkowe akcesoria. Jakie? Przede wszystkim zawory i głowice grzejnikowe. O tym piszemy poniżej.

Zawory termostatyczne na grzejnikach

To kluczowy element instalacji, by móc skutecznie zarządzać energią grzewczą. Zawory termostatyczne pozwalają na swobodnie regulowanie ilości ciepła oddawanego przez kaloryfery do pomieszczeń. Dzięki temu można zredukować rachunki za ogrzewanie i cieszyć się wysokim komfortem cieplnym w czasie panowania niskich temperatur na zewnątrz.

Jak działają termostaty?

Przede wszystkim termostaty dają możliwość ustawienia optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Do wyboru mamy różne rodzaje głowic o odmiennym działaniu.

W przypadku ręcznych głowic żądaną temperaturę można ustawić dzięki jej obracaniu. Konkretnym nastawom odpowiadają określone temperatury, które mieszczą się w zakresie od 5 do przykładowo 30 stopni Celsjusza. Ułatwienie w obsłudze głowicy stanowi prosta skala, zazwyczaj 5 lub 6-stopniowa.

Jak dobrać zawór grzejnikowy?

Wybór w sklepach jest ogromny i tylko od naszych preferencji zależy, które rozwiązanie wybierzemy. Bardzo ważne jest to, by zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zawór łączy się z grzejnikiem. Są bowiem dostępne na rynku zarówno zestawy do grzejników zasilane od dołu, jak i z boku. Jeśli grzejnik ma wbudowany zawór termostatyczny, wtedy trzeba osobno dokupić do niego głowicę.

Jak dopasować zawory do swoich grzejników?

Przede wszystkim zawór musi być odpowiednio dopasowany do przepływu obliczeniowego na danym odcinku instalacji. Wśród dostępnych zaworów są zarówno takie o obniżonym przepływie, które są dedykowane np. grzejnikom łazienkowym, a także takie, które mają zwiększony przepływ.

Kolejna ważna kwestia to ilość dostępnych pozycji nastawy wstępnej. Dodatkowo urządzenie musi również spełniać pewne warunki projektowe. Zakres regulacji musi być zrównoważony względem wymaganego przepływu. Warto przy wyborze zachować rozsądek i nie sięgać po najtańsze rozwiązania, ponieważ te zawory, w których zakres pracy nie pokrywa się z przepływem obliczeniowym wynikającym z projektu, nie będzie dobrze spełniał swojego zadania.

Akcesoria do grzejników

Na co zwrócić uwagę przy doborze głowicy do zaworu termostatycznego?

Przede wszystkim trzeba sprawdzić wymiary gwintu, ponieważ powinien on być taki sam jak wewnętrzny gwint głowicy. Inna, również ważna kwestia, to estetyka. Musimy zorientować się, jak głowica będzie się prezentować i czy będzie pasować do wystroju wnętrza, w którym został zamontowany grzejnik.

glowice termostatyczne

Do sterowania automatycznymi głowicami potrzebne jest także urządzenie nadrzędne, czyli sterownik główny. W naszej ofercie dostępne są wszystkie potrzebne elementy grzejnikowe jak regulatory pokojowe, czujniki czy dodatkowe jak czujniki otwarcia okna, które umożliwiają oszczędzanie energii w czasie wietrzenia pomieszczeń.

Warto wiedzieć, że system można dodatkowo udoskonalić, wprowadzając nowoczesne rozwiązania, jak chociażby sterowanie grzejnikami online. O tych i innych nowoczesnych rozwiązaniach w sterowaniu grzejnikami można przeczytać w naszym artykule: Najnowocześniejsze rozwiązania w sterowaniu grzejnikami

Inne, praktyczne akcesoria do grzejników

Nasze grzejniki mogą być również wyposażone w funkcjonalne dodatki takie jak chociażby uchwyty czy wieszaki, a nawet lustra!

Jednym z dostępnych na rynku, ciekawych rozwiązań są specjalne grzałki do grzejników łazienkowych. Są one przeznaczone do podgrzewania wody znajdującej się w nich, bez konieczności uruchamiania instalacji. To bardzo dobre rozwiązanie przykładowo, kiedy kończy się sezon grzewczy, a my chcielibyśmy podnieść temperaturę w pomieszczeniu czy np. wysuszyć odzież. Warto jednak przed zakupem takich akcesoriów upewnić się, czy rzeczywiście będzie możliwość ich montażu w przypadku naszych modeli grzejników.

Do grzejnika drabinkowego bardzo praktyczne są takie dodatki jak wieszaki, haczyki, uchwyty, relingi czy półki, gdyż stanowią dodatkową powierzchnię do wykorzystania. Wieszaki w formie guzika czy haczyka w odpowiednio dopasowanym kolorze pozwolą uniknąć konieczności montażu haczyków np. na drzwiach. Dodatkowe uchwyty znów sprawdzą się na ręcznik czy na szlafrok. Jeśli zależy nam na rozwiązaniach bardziej okazałych, to można także pomyśleć o gustownych relingach. Praktycznym rozwiązaniem są także specjalne półki, które będą nawiązywać stylistyką do wyglądu grzejnika.

Efektywne działanie grzejników przez cały rok

Pamiętajmy o tym, że oprócz odpowiedniego doboru grzejników do pomieszczeń ważne jest także dopasowanie akcesoriów do niego. Rozważny dobór zaworów oraz głowic grzejnikowych zapewni efektywne działanie i łatwą obsługę, a dodatkowych akcesoriów, jak np. wieszaki, pozwoli lepiej zagospodarować przestrzeń.

Więcej informacji na temat naszych głowic grzejnikowych można znaleźć na stronie: https://www.techsterowniki.pl/glowica-termostatyczna-STT-869

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Przeczytaj równieżTwój komentarzKomentarze

Brak komentarzy