Jak dobrze dobrać oświetlenie?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   TECH   |   29.09.2015


W przeciętnym domu do oświetlenia zużywa się około 34-36% całej energii elektrycznej, jaka jest w nim wykorzystywana. Jeśli pragniemy, żeby nasz dom był miejscem ekologicznym i ekonomicznym, powinniśmy zastanowić się przede wszystkim nad tym, w jaki sposób możemy zmniejszyć zużycie sztucznego światła. W zminimalizowaniu rachunków za prąd z pewnością pomoże nam odpowiedni projekt oświetlenia, jak również zastosowanie energooszczędnych źródeł światła, takich jak świetlówki, halogeny czy lampy LED, dzięki którym możemy zaoszczędzić nawet do 80-90% energii.

 

Salon

 

Pokój dzienny to pomieszczenie, w którym spędzamy większość wolnego czasu. Służy on między innymi do spotkań z rodziną, przyjaciółmi, czytania książek, oglądania telewizji oraz do odpoczynku. Dlatego też oświetlenie salonu powinno być uniwersalne i dostosowane do pełnionych w danym momencie funkcji. Niezbędne jest zarówno oświetlenie ogólne, jak i miejscowe. Na przykład w miejscu, w którym oddajemy się wieczornej lekturze najlepszym rozwiązaniem będzie lampa z możliwością regulacji. Niezbędne dla naszych oczu jest także podświetlenie przestrzeni za telewizorem.

 

Kuchnia

 

W tym pomieszczeniu należy zainstalować kilka źródeł światła. Oświetlenie sufitowe powinno wypełniać wnętrze ciepłą barwą, która wprowadzi przyjemny klimat. Ważne jest, aby zastosowane rozwiązania nie tylko umilały domownikom wspólnie spędzony czas, ale także ułatwiały wykonywanie codziennych czynności. W tym celu najczęściej stosuje się dodatkowe lampy umieszczone nad stołem oraz kuchennym blatem tak, aby równomiernie rozświetlić powierzchnie i ułatwić przygotowywanie posiłków oraz zmywanie.

 

Sypialnia

 

Głównym zadaniem oświetlenia sypialnianego jest stworzenie przytulnej atmosfery, dlatego pierwszoplanową rolę powinny odgrywać miejscowe i dekoracyjne iluminacje. Możemy zrezygnować z silnego, centralnego źródła światła na rzecz kilku punktów dających rozproszony blask.

 

Źródła światła pomocne w oszczędzaniu

 

Wiedząc już jak oświetlać poszczególne pomieszczenia w domu, powinniśmy przeanalizować, jakie źródła światła pomogą nam zminimalizować rachunki na prąd. W domach nadal najczęściej stosuje się tradycyjne żarówki. W fazie inwestycji są znacznie korzystniejsze finansowo, ponieważ cena zwykłej żarówki może być nawet kilkunastokrotnie niższa niż energooszczędnej. Jednak z punktu widzenia wydajności światła stosowanie żarówek wolframowych jest mało korzystne. Na światło przekształcają one tylko około 5% energii elektrycznej – pozostała jest oddawana jako ciepło, w efekcie pobierają dużo prądu. Używając nowoczesnych świetlówek, halogenów czy lamp LED, możemy zaoszczędzić nawet do 80-90% energii. Żarówki wolframowe nie są też trwałe – świecą mniej więcej 1000 godzin, podczas gdy trwałość energooszczędnej świetlówki kompaktowej szacowana jest na 10 000 godzin. Z tradycyjnych źródeł światła opłaca się korzystać jedynie w miejscach, gdzie jest ono włączane rzadko.

 

Siła nawyków

 

Planując oświetlenie domu, pamiętajmy, by jak najdłużej korzystać z darmowego światła słonecznego. Tym samym będziemy minimalizować zużycie coraz droższego światła sztucznego. Możliwie najdłuższe i najefektywniejsze wykorzystywanie światła dziennego do oświetlenia pomieszczeń powoduje naturalną oszczędność energii elektrycznej. Równie cenne będzie dopasowanie swojego rytmu dnia do wschodu i zachodu słońca – taki powrót do naturalnych odruchów to nie tylko korzyść dla kieszeni, ale także dla naszego zdrowia. Jeśli jednak pracujemy przy świetle sztucznym wieczorami lub nocą, warto zmienić taryfę prądu. Można wybrać taką, która oferuje tańszą energię po godzinie 22. W tych taryfach za energię zużywaną późnym wieczorem zapłacimy nawet o 40% mniej. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że również utrzymanie czystości w domu przyczynia się do oszczędzania światła. Brudne szyby mogą pochłonąć aż 30% światła, a zakurzone żarówki i klosze nawet 60%. Zmiana codziennych przyzwyczajeń pozwoli zmniejszyć opłaty za energię od 5% do 15%.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy

Zamów newsletter!

Chcę otrzymywać newsletter (rezygnacja możliwa w każdej chwili)

Email marketing powered by FreshMail

Szanujemy Twoją prywatność. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z dalszego otrzymywania wiadomości. Zapisując się do newslettera akceptujesz Regulamin

Jeśli chcesz otrzymywać praktyczne porady, najświeższe informacje o naszych produktach oraz ważnych wydarzeniach z życia firmy to zapisz się do newslettera. Nie spamujemy – wysyłamy tylko wartościowe treści.