Etapy termomodernizacji a realne oszczędności na ogrzewaniu i energii

Porady   |   Dom energooszczędny   |   22.03.2023

Niezależnie od tego, czy budujemy właśnie nowy wymarzony dom, czy też kupiliśmy stary budynek i zainwestowaliśmy w jego renowację – komfort cieplny oraz jak najmniejsze koszty użytkowania obiektu w przyszłości będą zapewne stanowić priorytety. To właśnie prace termomodernizacyjne mają na celu zmniejszenie strat ciepła w domu, poprawienie wydajności instalacji grzewczej, udoskonalenie izolacji budynku, a także ograniczenie kosztów użytkowania. Jakie wyróżniamy etapy termomodernizacji i jak przekładają się one na realne oszczędności na ogrzewaniu oraz energii i wreszcie co daje termomodernizacja w ogóle?

W skrócie:

  • Prace termomodernizacyjne mają na celu poprawę komfortu cieplnego w domu, co z pewnością wpłynie na realne oszczędności.
  • Termomodernizacja budynku to całość przedsięwzięć, które mają na celu poprawę cech technicznych budynku, co na wiele sposobów przełoży się na jakość życia w nim.
  • Proces termomodernizacji powinno rozpocząć się od przeprowadzenia audytu energetycznego.
  • Prace termomodernizacyjne obejmują m.in. remont ścian, podłóg, stropów i dachu, uszczelnienie lub wymianę okien i drzwi, docieplenie elewacji budynku, naprawę wentylacji, wymianę źródła ciepła czy instalację ogrzewania strefowego.
  • Montaż ogrzewania strefowego jako jeden z etapów prac termomodernizacyjnych to rozwiązanie doskonałe nie tylko pod względem realnych oszczędności, ale także komfortu życia.
  • Korzyści płynące z przeprowadzenia termomodernizacji wiążą się nie tylko z zyskiem finansowym, ale także kwestią estetyki, akustyki, trwałości domu czy też proekologicznych rozwiązań grzewczych.

Spis treści:

Termomodernizacja budynku – co to jest?
Co obejmuje termomodernizacja budynku?
Renowacja ścian, podłóg, stropów i dachu
Uszczelnienie lub wymiana okien i drzwi
Ocieplenie budynku
Naprawa wentylacji
Wymiana źródła ciepła
Instalacja ogrzewania strefowego
Korzyści płynące z termomodernizacji

Termomodernizacja budynku – co to jest?

Wszyscy życzylibyśmy sobie, by nasze domy były ciepłe zimą, chłodne latem i byśmy w dodatku jako właściciele byli na tym jak najmniej stratni finansowo. Jeśli stawiamy nowy budynek, możemy w tym celu zastosować aktualnie najnowsze, a więc najczęściej i najkorzystniejsze rozwiązania technologiczne. Jeśli natomiast przygotowujemy się do generalnego remontu domu lub jesteśmy w sytuacji, w której wzrastające jesienią i zimą rachunki za prąd lub ogrzewanie nie dają nam zasnąć, zalety termomodernizacji to temat, z którym powinniśmy się dogłębnie zapoznać.

termomodernizacja_budynku

Termomodernizacja to w dużym uproszczeniu całość przedsięwzięć, które mają na celu poprawę cech technicznych budynku. Dzięki temu możemy długofalowo zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzewania czy wentylowania budynku, a także podgrzewania wody, czyli w skrócie zwiększyć komfort życia. Takie działania z kolei w oczywisty sposób przełożą się na realne oszczędności już w perspektywie kilku miesięcy.

Co obejmuje termomodernizacja budynku?

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie może być krótka i uniwersalna. Same budynki oraz wymagania ich użytkowników różnią się bowiem od siebie, różnić się będą także straty ciepła. Dlatego też najlepszym wstępem do podjęcia planów termomodernizacyjnych będzie przeprowadzenie profesjonalnego audytu energetycznego, czyli kompleksowej analizy zużycia energii w domu. Na tej podstawie będzie można określić zakres możliwych rozwiązań technicznych, które w danym przypadku pomogą osiągnąć lepszą efektywność energetyczną budynku. Co mogą obejmować prace termomodernizacyjne?

Renowacja ścian, podłóg, stropów i dachu

Przyjmuje się, że zarówno przez podłogi, nieszczelne ściany, stropy, jak i dach budynku możemy tracić nawet 30% wyprodukowanego ciepła. Termomodernizacja w tym zakresie będzie głównie polegać na dodaniu warstwy materiału o wysokich właściwościach izolacyjnych wewnątrz budynku i usunięcie tzw. mostków termicznych, czyli luk, przez które ciepło uchodzi z budynku.

Uszczelnienie lub wymiana okien i drzwi

Zalety termomodernizacji w tym zakresie wiążą się z oszczędnością od 10 do 25% wyprodukowanej energii. Tutaj straty ciepła powodowane są głównie przez chłód przedostający się do środka niewielkimi szparami powstałymi wokół drzwi i okien. Najprościej będzie usunąć wszystkie nieszczelności, na dalszym etapie z kolei warto rozważyć zamontowanie nowych energooszczędnych drzwi i okien.

Ocieplenie budynku

Stare i podniszczone ocieplenie zewnętrzne budynku lub jego całkowity brak to zasadnicza przyczyna utraty nawet 35% wytworzonej w nim energii cieplnej. Podobnie jak w przypadku ścian wewnętrznych potrzebne będzie pokrycie zewnętrznych ścian domu odpowiednim materiałem izolującym – tutaj najczęściej stawia się na styropian lub wełnę mineralną, choć niektórzy wybierają również wełnę drzewną czy piankę poliuretanową.

Naprawa wentylacji

Docieplanie budynku musi iść w parze ze sprawnie działającym systemem wentylacji. W przeciwnym wypadku będzie dochodzić z jednej strony do utraty ciepła, z drugiej zaś do przegrzewania się budynku i skraplania się pary wodnej, co w prostej linii prowadzi do powstania zbyt dużej wilgoci i niekorzystnego mikroklimatu w domu. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna działa dzięki różnicy temperatur między powietrzem na zewnątrz a w środku domu. Jeśli ten układ nie będzie działał prawidłowo, musimy liczyć się z utratą nawet 35% wyprodukowanego ciepła.

etapy_termomodernizacji

Oszczędności na poszczególnych etapach termomodernizacji

Etap termomodernizacji

Budżet, który możemy odzyskać

Renowacja ścian, podłóg, stropów i dachu 2030%
Uszczelnienie lub wymiana okien i drzwi 1025%
Ocieplenie budynku do 35%
Naprawa wentylacji 1535%
Wymiana źródła ciepła 1040%
Instalacja ogrzewania strefowego 25%

Wymiana źródła ciepła

Prace termomodernizacyjne w domu to idealny moment, by wymienić źródło ciepła na bardziej ekonomiczne. Nad tą kwestią powinniśmy jednak pochylić się w odpowiednim momencie: dopiero po dociepleniu wszystkich poszczególnych elementów budynku i naprawie lub wymianie uszkodzonych systemów. W przeciwnym razie narazimy się na jeszcze większe straty ciepła lub też przepłacimy, kupując kocioł o zbyt dużej mocy. Warto też rozważyć zastosowanie dodatkowych, odnawialnych źródeł energii takich jak chociażby panele fotowoltaiczne czy pompa ciepła.

Instalacja ogrzewania strefowego

Po starannym dociepleniu budynku i wymianie źródła ciepła, jeśli to w danym wypadku konieczne, świetnym rozwiązaniem będzie instalacja ogrzewania strefowego. System ten umożliwia bieżącą regulację temperatury w każdym pomieszczeniu z osobna, dzięki czemu możemy zdalnie włączyć ogrzewanie tylko w wybranych pokojach, co okazuje się wyjątkowo skuteczną metodą oszczędzania. Tutaj konieczny będzie wybór konkretnego systemu sterowników dopasowanych do kotła grzewczego, czyli inteligentnego systemu sterowania ogrzewaniem, pozwalającego na oszczędność czasu i finansów. W tym celu zapraszamy do zapoznania się się z ofertą firmy Tech Sterowniki.

Korzyści płynące z termomodernizacji

Kompleksowe prace termomodernizacyjne przeprowadzone starannie i w odpowiedniej kolejności to gwarancja poprawy komfortu życiu w domu. Przede wszystkim przedsięwzięcie wiąże się z realnymi oszczędnościami w dłuższej perspektywie – liczby procentowe związane ze stratami energii łatwo przełożyć tutaj na kwoty pieniężne wydawane co miesiąc na ogrzewanie. To, co daje termomodernizacja oprócz poprawy komfortu cieplnego, który przełoży się na finanse, to także większa trwałość mechaniczna budynku, lepsza akustyka oraz estetyka domu, korzystniejszy mikroklimat panujący w domu czy wreszcie mniejsza emisja smogu do atmosfery. By zaopatrzyć swój dom w praktyczny system ogrzewania strefowego, skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy, co sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy