Koszty instalacji i eksploatacji ogrzewania strefowego w domu

Porady   |   Dom energooszczędny   |   06.02.2024

Ogrzewanie strefowe to wyjątkowo wygodny, a także wydajny sposób zarządzania ciepłem w domu lub mieszkaniu. Przy okazji zachwalania zalet nowoczesnych rozwiązaniach smart home często pojawiają się również pytania o koszty. Jak wygląda ta kwestia w przypadku instalacji czy eksploatacji ogrzewania strefowego? Czy to rozwiązanie dostępne tylko dla nielicznych? Od czego może zależeć koszt całego systemu? Przeanalizujmy wybrane rozwiązania i zastanówmy się, na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzeń do twojego lokum.

W skrócie:

 • Ogrzewanie strefowe, choć wiąże się z inwestycją, umożliwia wygenerowanie znaczących oszczędności w dłuższej perspektywie; jest to możliwe dzięki takim cechom systemu jak precyzja sterowania, automatyzacja jego działania, reaktywność na bieżące zmiany temperatury czy wreszcie kompatybilność z innymi systemami smart home.
 • Koszty zakupu kompletnego systemu ogrzewania strefowego wiążą się głównie z doborem konkretnych komponentów systemu oraz jego funkcji, takich jak m.in. liczba rozdzielaczy oraz liczba pomieszczeń, liczba grzejników w każdym pomieszczeniu, rodzaj montażu czy dostęp do internetu.
 • Główny koszt, jaki trzeba ponieść, decydując się na ogrzewanie strefowe, to ten związany z zakupem i ewentualnie montażem systemu; inwestycję rzędu kilku tysięcy złotych warto zestawić z oszczędnościami, które system wygeneruje w ciągu kilku kolejnych lat.
 • Inwestując w ogrzewanie strefowe, skorzystaj z naszego konfiguratora ogrzewania online lub skonsultuj swój wybór sprzętu i funkcji z fachowcami TECH.

Spis treści:

Ogrzewanie strefowe – na czym polega oszczędność?
Koszt ogrzewania strefowego – od czego może zależeć?
Koszty użytkowania czy zysk?
Zaplanuj swoją inwestycję w ogrzewanie strefowe!

Ogrzewanie strefowe – na czym polega oszczędność?

Ogrzewanie strefowe pozwala w prosty sposób zarządzać temperaturą w różnych częściach domu, modyfikując ją według indywidualnych potrzeb lokatorów, jak również specyfiki danego pomieszczenia. Takie rozwiązanie faktycznie brzmi sensownie! Co jednak ma to wspólnego z oszczędzaniem?

 • Precyzja
  System ogrzewania strefowego umożliwia bardzo precyzyjne ustawienie temperatury w wybranych pomieszczeniach (strefach grzewczych). W ten sposób skutecznie ogrzejesz przestrzenie, w których przebywasz najczęściej (salon, łazienka lub sypialnia) i unikniesz marnowania energii na dogrzewanie pomieszczeń, których używasz rzadko.
 • Automatyzacja
  System jest połączony ze źródłem ciepła: umożliwia to zaprogramowanie konkretnych ustawień – system automatycznie dopasuje do nich temperaturę – i eliminuje ręczne sterowanie ogrzewaniem. Przy użyciu centrali lub aplikacji mobilnej programujesz więc system tak, by zużywać tylko tyle energii, ile potrzebujesz, a reszta dzieje się automatycznie.
 • Reaktywność

  Czujniki temperatury na bieżąco komunikują się z centralą, dlatego jeśli w danym pomieszczeniu temperatura spada poniżej zadanej, ta błyskawicznie reaguje, otwierając głowicę na grzejnikach lub uruchamiając sekcję ogrzewania podłogowego. Czujniki otwarcia okien informują z kolei centralę, by ta wyłączyła ogrzewanie w momencie otwarcia okna w danym pokoju, co eliminuje marnowanie energii.
 • Kompatybilność

  System zarządzania ciepłem w domu jest kompatybilny z różnymi typami ogrzewania, dzięki czemu nie musisz martwić się o dodatkowe koszty związane z wymianą instalacji czy źródła ciepła. Poza tym system ogrzewania strefowego może być również kompatybilny z innymi systemami smart home – zyskujesz więc uniwersalne narzędzie sterowania twoim domem.

Koszt ogrzewania strefowego – od czego może zależeć?

Koszty zakupu i montażu systemu ogrzewania strefowego za każdym razem będą zależeć od cen producenta czy dystrybutora – te mogą zmieniać się z miesiąca na miesiąc. Przede wszystkim jednak będą zależne od rodzaju i liczby wybranych komponentów oraz funkcji systemu. Te będą się różnić w przypadku ogrzewania grzejnikowego w niewielkim mieszkaniu od chociażby systemu ogrzewania podłogowego w domu jednorodzinnym. W takim razie jakie parametry będą miały wpływ na całościowy koszt systemu ogrzewania strefowego w twoim domu?

koszt_ogrzewania_strefowego

Koszty ogrzewania strefowego - czynniki

 • Typ ogrzewania
  Podczas dopasowywania systemu ogrzewania strefowego do swojego lokum typ ogrzewania stanowi punkt wyjścia: ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe lub mieszane.
 • Liczba rozdzielaczy / liczba pomieszczeń
  Poszczególne obwody rozgałęzia się przy użyciu rozdzielaczy – odpowiadają za skuteczne i wydajne rozprowadzanie ciepła do wszystkich pomieszczeń.
 • Liczba pętli obsługiwanych przez rozdzielacz
  Ogrzewanie podłogowe instalowane jest w pętlach; przyjmuje się, że jedna wystarcza na pomieszczenie wielkości ok. 20 m2.
 • Liczba grzejników w każdym pomieszczeniu
  W przypadku ogrzewania grzejnikowego i mieszanego znaczenie będzie miała liczba grzejników znajdujących się w każdym z pomieszczeń – każdy musi zostać wyposażony w siłownik.
 • Rodzaj montażu
  Przewodowy montaż sterowników jest niezawodny, jednak wymaga więcej pracy, z kolei montaż bezprzewodowy to szybka instalacja i możliwość zdalnego sterowania systemem.
 • Dostęp do internetu
  Dla finalnego kosztu znaczenie będzie miał również wybór opcji sterowania ogrzewaniem strefowym przez internet, przy użyciu dedykowanej aplikacji mobilnej.

Koszty użytkowania czy zysk?

Jeśli przeanalizować koszty związane z posiadaniem ogrzewania strefowego w swoim domu lub mieszkaniu, szybko okaże się, że właściwie jedyne koszty, jakie trzeba ponieść, to te związane z zakupem i ewentualnie montażem systemu. Na ogrzewanie strefowe składa się w końcu zakup centrali, siłowników na grzejniki, czujników temperatury oraz listwy do podłączenia ogrzewania podłogowego, jeśli jest taka potrzeba. Na tym etapie, w zależności od powyższych parametrów, musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Samo użytkowanie systemu jednak nie będzie wymagać od ciebie dodatkowej inwestycji, wręcz przeciwnie! Wystarczy, że policzysz, ile wydajesz na ogrzewanie w ciągu całego roku, przyjmiesz oszczędność na poziomie 30, 40 lub nawet 50% i porównasz otrzymaną kwotę z kosztem zakupu całego systemu.

Zaplanuj swoją inwestycję w ogrzewanie strefowe!

Inwestycja w ogrzewanie strefowe w twoim domu to wydatek na długie lata, dlatego też dobrze, by sprzęt został odpowiednio dopasowany do miejsca i twoich oczekiwań. Dobierając komponenty inteligentnego systemu zarządzania ciepłem, możesz skorzystać z darmowego konfiguratora ogrzewania strefowego dostępnego na naszej stronie internetowej. Ponadto doradcy TECH pozostają do twojej dyspozycji. Masz pytania dotyczące doboru, montażu lub konfiguracji sprzętu? Skontaktuj się z nami!

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Sterowanie strefowe w ogrzewaniu podłogowym – co warto wiedzieć?

Sterowanie strefowe w ogrzewaniu podłogowym – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe to bardzo wygodny i przy okazji skuteczny system ogrzewania domu lub mieszkania. Przyjemne ciepło rozchodzące się po lokalu przez posadzki, brak kaloryferów i innych widocznych elementów instalacji grzewczej czy wreszcie mniejsze zużycie energii – kto nie chciałby spróbować? By uzyskać taki pakiet korzyści, konieczne będzie zaplanowanie systemu zarządzania ogrzewaniem. Sterowanie strefowe ogrzewaniem podłogowym to zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań. Co warto o nim wiedzieć?

Zobacz więcej
Jak poprawić komfort cieplny i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Jak poprawić komfort cieplny i zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Zdecydowana większość z nas ma świadomość tego, że aby zmniejszyć rachunki, trzeba oszczędzać. Nie wszyscy jednak wiedzą jak to robić. Warto pamiętać o tym, że optymalna temperatura w pomieszczeniach nie jest wartością stałą, ale jest różna w zależności od wielu różnych czynników, w tym od przeznaczenia pomieszczeń. Przykładowo dla kuchni optymalna temperatura komfortu cieplnego to ta utrzymująca się na poziomie 20°C, łazienki 23°C, a sypialni 19°C. Decydując się na montaż siłowników elektrycznych na grzejnikach, możemy precyzyjnie zarządzać temperaturą w pomieszczeniach w zależności od ich przeznaczenia, ale nie tylko. Co więcej, dzięki zaawansowanym technologicznie narzędziom dziś siłownikami możemy sterować bezprzewodowo.

Zobacz więcej
Termomodernizacja a ogrzewanie strefowe – zwiększ oszczędności!

Termomodernizacja a ogrzewanie strefowe – zwiększ oszczędności!

Kompleksowa termomodernizacja budynku ma na celu przede wszystkim polepszenie warunków życia. Oprócz większego komfortu cieplnego oraz wygody użytkowania lokum przy okazji pojawia się tutaj również kwestia oszczędności. Po wprowadzeniu w budynku modyfikacji największego kalibru takich jak renowacja ścian czy uszczelnienie dachu to strefowe sterowanie ogrzewaniem w domu w bardzo dużym stopniu pozwoli ci zaoszczędzić na wydatkach na energię. Przeanalizujmy, jak ogrzewanie strefowe może wpłynąć na zawartość twojego portfela i dlaczego warto rozważyć tę możliwość!

Zobacz więcej