Termomodernizacja a ogrzewanie strefowe – zwiększ oszczędności!

Porady   |   Dom energooszczędny   |   23.10.2023

Kompleksowa termomodernizacja budynku ma na celu przede wszystkim polepszenie warunków życia. Oprócz większego komfortu cieplnego oraz wygody użytkowania lokum przy okazji pojawia się tutaj również kwestia oszczędności. Po wprowadzeniu w budynku modyfikacji największego kalibru takich jak renowacja ścian czy uszczelnienie dachu to strefowe sterowanie ogrzewaniem w domu w bardzo dużym stopniu pozwoli ci zaoszczędzić na wydatkach na energię. Przeanalizujmy, jak ogrzewanie strefowe może wpłynąć na zawartość twojego portfela i dlaczego warto rozważyć tę możliwość!

W skrócie:

  • Zanim zdecydujesz się na podjęcie działań termomodernizacyjnych, warto przeprowadzić profesjonalny audyt energetyczny, który pozwoli określić energooszczędność budynku i wskazać potencjalne rozwiązania.
  • Źródło ciepła, z jakiego korzystasz, nie ma znaczenia; liczy się pobór paliwa grzewczego, za które płacisz – tutaj instalacja ogrzewania strefowego może znacząco pomóc.
  • System sterowania strefowego pozwoli rozdzielić poszczególne strefy grzewcze w domu lub mieszkaniu oraz doprecyzować ustawienie konkretnej temperatury w każdej z nich z osobna.
  • W przypadku tradycyjnego sterowania ogrzewaniem bardzo często przepłacamy za ciepło, którym nie jesteśmy w stanie efektywnie zarządzać; sterowanie strefowe daje możliwość ograniczenia wydatków przy równoczesnym zwiększeniu komfortu użytkowania.
  • Ceny energii i eksploatowania budynków stale rosną; szybkie podjęcie decyzji w sprawie montażu ogrzewania strefowego to realna szansa na zwiększenie swoich oszczędności w dłuższej perspektywie.

Spis treści:

Termomodernizacja – od czego zacząć?
Jaki sens ma ogrzewanie strefowe?
Ogrzewanie strefowe – jak działa w praktyce?
Strefowe sterowanie ogrzewaniem a oszczędności

Termomodernizacja – od czego zacząć?

Rozpoczynanie termomodernizacji od instalacji ogrzewania strefowego w wielu przypadkach może okazać się błędem. O audycie energetycznym pisaliśmy już przy okazji opisywania poszczególnych etapów termomodernizacji i ich wpływu na oszczędności, jednak warto przypomnieć ten istotny temat. Chcąc poprawić komfort cieplny w swoim domu, a przy okazji zaoszczędzić na wydatkach na energię, działania termomodernizacyjne najlepiej będzie rozpocząć od przeprowadzenia profesjonalnego audytu cieplnego. Cel jest prosty: określenie energooszczędności budynku i wskazanie potencjalnych rozwiązań. Dopiero mając do dyspozycji dokładną analizę zużycia energii w domu, analizę stanu technicznego poszczególnych urządzeń, badanie izolacji termicznej, szacunkową ocenę opłacalności inwestycji czy wreszcie wstępne propozycje działań, wiesz, na czym stoisz i możesz podjąć świadome kroki. Inwestycja dotycząca ogrzewania strefowego od razu, bez wykonania audytu może okazać się nie tyle chybiona, ile po prostu przedwczesna. Bo że inwestycja się zwróci – nie mamy wątpliwości.

Jaki sens ma ogrzewanie strefowe?

Dlaczego wymienione powyżej kwestie są priorytetowe? Jeśli zależy ci na realnych oszczędnościach, szczegóły będą miały duże znaczenie. Trudno będzie ci oszacować zysk w postaci mniejszych wydatków na prąd, jeśli ciepło, którym będziesz starał się efektywnie zarządzać w domu czy mieszkaniu, będzie uchodzić przez nieszczelne okna lub źle zaizolowane ściany, prawda?

termomodernizacja a ogrzewanie strefowe

Oszczędzanie dzięki ogrzewaniu strefowemu

  • osobne strefy grzewcze we wszystkich pomieszczeniach z osobna
  • precyzyjnie zadane temperatury
  • możliwość obniżenia temperatury w najrzadziej używanych pomieszczeniach
  • niewychładzanie i nieprzegrzewanie pomieszczeń
  • opłata wyłącznie za ciepło, z którego realnie korzystasz

Dlatego też dopiero po upewnieniu się, że twój dach, ściany, okna i drzwi czy wreszcie źródło ciepła działają jak należy, czas na ogrzewanie strefowe! W jaki sposób ten system pomoże ci w wygenerowaniu realnych oszczędności? Nie ma znaczenia, jak ogrzewasz dom czy mieszkanie. Liczy się proces pobierania paliwa grzewczego, za które płacisz. System sterowania strefowego pozwoli nie tylko rozdzielić poszczególne strefy grzewcze w twoim lokum, ale także doprecyzować ustawienie konkretnej, stałej temperatury w każdej z nich z osobna. W efekcie uzyskasz dokładnie taką temperaturę, jakiej potrzebujesz w danym pokoju i unikniesz wyziębiania pomieszczeń, czego efektem byłoby dodatkowe zapotrzebowanie na energię. Ponadto zmiany zadanej temperatury, jeśli będą się pojawiać, będą nieznaczne, system grzewczy będzie więc działał stabilnie. Wreszcie wyjeżdżając z domu na parę dni, będziesz mógł w prosty sposób obniżyć temperaturę do tej minimalnej komfortowej i dzięki temu nie płacić za nadmiar energii.

Ogrzewanie strefowe – jak działa w praktyce?

W przypadku typowego sposobu sterowania ogrzewaniem w domu czy mieszkaniu nie można mówić ani o wydajności, ani o wygodzie. Mało precyzyjne tradycyjne głowice grzejnikowe, w niektórych przypadkach regulator temperatury zamontowany w głównym pomieszczeniu – w takich sytuacjach temperatura panująca w domu czy mieszkaniu jest tylko przybliżona, w dodatku podobna we wszystkich pomieszczeniach. Płacisz więc za ciepło, którym nie możesz efektywnie zarządzać. W dodatku bardzo często nie korzystasz z nadmiaru ciepła, za które płacisz. Tymczasem w przypadku omawianej alternatywy ponosisz opłatę tylko za ciepło, którego realnie potrzebujesz – reszta zostaje w twoim portfelu.

termomodernizacja ogrzewanie

Ogrzewanie strefowe daje dużo większe możliwości, w dodatku mechanizm jego działania nie jest skomplikowany. Przede wszystkim regulatory montuje się w każdym pomieszczeniu z osobna, co umożliwia ustawienie nieco wyższej temperatury w łazience czy salonie, z kolei niższej w pomieszczeniach, których używamy sporadycznie. Urządzenie analizuje temperaturę aktualnie panującą w pokoju, zestawia ją z tą zadaną przez użytkownika i modyfikuje działanie grzejnika zgodnie z zaleceniami lokatorów, wysyłając sygnały o otwarciu lub zamknięciu zaworu.

Strefowe sterowanie ogrzewaniem a oszczędności

W ostatnich latach ceny energii stale rosną, wzrastają również koszty eksploatowania budynków. Niestety nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie tendencja ta miała się zmienić. Wynalazek taki jak ogrzewanie strefowe jeszcze jakiś czas temu mógł wydawać się ewenementem i zachcianką, współcześnie staje się w pełni racjonalnym rozwiązaniem. Z jednej strony to oczywiście inwestycja, z drugiej jednak skuteczne sterowanie ogrzewaniem w mieszkaniu czy domu to prosty sposób na skuteczne oszczędzanie we własnym zakresie. Obniżenie temperatury w twoim lokum tylko o 1°C to oszczędność na rachunkach za energię rzędu nawet 5–8%! W przypadku każdego lokum konkretne liczby będą oczywiście nieco inne, z pewnością jednak inwestycja w ogrzewanie strefowe to realny krok w kierunku mniejszych wydatków na energię. Pamiętaj, że zwlekanie nie gra na twoją korzyść: im szybciej się zdecydujesz, tym szybciej zaczniesz oszczędzać. Jeśli masz wątpliwości i potrzebujesz dodatkowych informacji, nie czekaj, skontaktuj się z nami. Specjaliści z firmy TECH Sterowniki pomogą ci w podjęciu właściwej decyzji.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Ulga termomodernizacyjna – kto może skorzystać?

Ulga termomodernizacyjna – kto może skorzystać?

Każdy, kto rozlicza swój podatek dochodowy w Polsce, ma prawo do regularnego korzystania z różnego rodzaju zwolnień podatkowych oraz ulg, czyli odliczeń, których zastosowanie powoduje obniżenie wysokości podatku. Obok ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej, internetowej, odsetkowej i wielu innych, w publicznym spisie widnieje również ulga termomodernizacyjna. W ostatnich latach ta ostatnia zauważalnie zyskuje na znaczeniu – podatnicy coraz częściej decydują się bowiem na przeprowadzenie kompleksowych prac termomodernizacyjnych w swoim domu, polepszając tym samym swój komfort życia oraz wspólne środowisko naturalne. Czym charakteryzuje się ten rodzaj odliczenia, jaka jest jego wysokość i wreszcie kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Zobacz więcej
Etapy termomodernizacji a realne oszczędności na ogrzewaniu i energii

Etapy termomodernizacji a realne oszczędności na ogrzewaniu i energii

Niezależnie od tego, czy budujemy właśnie nowy wymarzony dom, czy też kupiliśmy stary budynek i zainwestowaliśmy w jego renowację – komfort cieplny oraz jak najmniejsze koszty użytkowania obiektu w przyszłości będą zapewne stanowić priorytety. To właśnie prace termomodernizacyjne mają na celu zmniejszenie strat ciepła w domu, poprawienie wydajności instalacji grzewczej, udoskonalenie izolacji budynku, a także ograniczenie kosztów użytkowania. Jakie wyróżniamy etapy termomodernizacji i jak przekładają się one na realne oszczędności na ogrzewaniu oraz energii i wreszcie co daje termomodernizacja w ogóle?

Zobacz więcej
Akcesoria do grzejników – jakie wybrać?

Akcesoria do grzejników – jakie wybrać?

Montaż instalacji grzewczej w nowym budynku mieszkalnym czy też remont tej już istniejącej najczęściej wiąże się z wymianą grzejników na nowe. Oprócz nich do sprawnego działania systemu potrzebne są także dodatkowe akcesoria. Jakie? Przede wszystkim zawory i bezprzewodowe siłowniki elektryczne.

Zobacz więcej