Najczęstsze problemy związane z ogrzewaniem strefowym i ich rozwiązania

Porady   |   Dom energooszczędny   |   28.08.2023

Montaż ogrzewania strefowego w domu lub mieszkaniu to z pewnością jedno z najlepszych rozwiązań pod względem efektywności i komfortu zarządzania ciepłem. Choć bardzo dobra – opcja ta nie jest wolna od kilku często powtarzających się problemów. Poznając najczęstsze kłopoty związane z ogrzewaniem strefowym, a także rozważając proponowane przez nas rozwiązania, zwiększasz swoje szanse na ich uniknięcie w przyszłości. Z kolei bez tych problemów ogrzewanie strefowe może stać się rozwiązaniem bliskim ideałowi! O jakich więc kłopotach warto wiedzieć przed zamontowaniem tego rodzaju ogrzewania w swoim lokum?

W skrócie:

 • Instalacja ogrzewania strefowego to rozwiązanie bardzo dobre, jednak niewolne od kłopotów natury technicznej lub związanych z podejściem użytkowników do tego tematu.
 • Poznanie najczęstszych problemów dotyczących ogrzewania strefowego pozwoli uniknąć tych kłopotów w przyszłości.
 • Do powstania awarii systemu, wycieków lub błędów sterowania ogrzewaniem może prowadzić niedbałe wykonanie instalacji grzewczej.
 • Montaż ogrzewania strefowego powinno poprzedzać przeprowadzenie profesjonalnego audytu energetycznego, co pozwoli na wykrycie nieszczelności budynku.
 • Zarządzanie ciepłem przy użyciu sterowania strefowego ma swój specyficzny charakter, którego poznanie pozwoli skutecznie go obsługiwać i nie popełniać najczęstszych błędów.
 • Swoje oczekiwania finansowe względem nowego ogrzewania strefowego warto opierać na rzetelnej analizie danych liczbowych.
 • Współpraca z najlepszymi firmami z zakresu projektowania, dystrybucji i montażu ogrzewania strefowego pozwoli nie tylko nabyć usługę wysokiej jakości, ale także zyskać wiedzę w danej dziedzinie i uniknąć błędów w przyszłości.

Spis treści:

Ogrzewanie strefowe – rozwiązanie idealne?
Jakie są najczęstsze problemy związane z ogrzewaniem strefowym?
Słaba jakość wykonania instalacji grzewczej
Nieszczelność budynku
Nieumiejętne zarządzanie ciepłem w domu
Ogrzewanie zagraconych pomieszczeń
Zbyt wygórowane wymagania finansowe
Współpracuj z najlepszymi!

Ogrzewanie strefowe – rozwiązanie idealne?

Instalacja ogrzewania strefowego to bez wątpienia rozwiązanie niemal doskonałe: nie tylko efektywne, ale i wygodne. Czy jednak można traktować je w kategoriach ideału? Kłamstwem byłoby twierdzenie, że jest ono wolne od jakichkolwiek wad. Jak każde rozwiązanie posiada zarówno zalety, jak i wady. Te ostatnie jednak łączy wspólny mianownik: czynnik ludzki. Co to oznacza w praktyce? Najczęstsze problemy związane z ogrzewaniem strefowym dają się łatwo pogrupować, jednak właściwie wszystkie wynikają z nie dość starannego zaplanowania lub sprawdzenia instalacji przed uruchomieniem, a także niedostatecznej wiedzy na temat zarządzania ciepłem przy użyciu ogrzewania strefowego. Dobra wiadomość jest taka, że na każdy problem znajdzie się rozwiązanie!

problemy_z_ogrzewaniem_strefowym

Jakie są najczęstsze problemy związane z ogrzewaniem strefowym?

Z oczywistych przyczyn do kłopotów związanych z ogrzewaniem strefowym nie zaliczymy kosztu instalacji takiego ogrzewania, ponieważ ten jest względny. Z pewnością jednak warto skupić się na problemach natury technicznej, a także na oczekiwaniach względem systemu sterowników w swoim domu lub mieszkaniu. Takie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością, dlatego też warto wypunktować najczęściej pojawiające się nieścisłości. Jakich więc problemów związanych z ogrzewaniem strefowym należy się wystrzegać, a także jakie ich rozwiązania brać pod uwagę?

 • Słaba jakość wykonania instalacji grzewczej

  Spora część kłopotów związanych z użytkowaniem ogrzewania strefowego może wynikać ze słabej jakość wykonania takowej instalacji. Nieprawidłowo przygotowane podłoże, nie dość staranne mocowanie rur grzewczych, zbyt cienka lub zbyt gruba wylewka, brak koniecznej dyletacji, niewykonanie próby szczelności, niewłaściwa kolejność prac instalacyjnych – te i wiele innych przypadków – mogą prowadzić do powstania awarii systemu, wycieków lub błędów sterowania ogrzewaniem. Takie pomyłki lub zwykła niedbałość wykryte jeszcze na etapie montażu mogą uchronić nas przed stratami finansowymi, dostrzeżone jednak po zakończeniu wszystkich prac, okażą się najpewniej źródłem frustracji i dodatkowych wydatków.

  Potencjalne rozwiązania: By ustrzec się tego problemu, najważniejsze będzie, by starannie dobrać firmę wykonującą instalację grzewczą, sprawdzić opinie poprzednich klientów, a po dokonaniu wyboru wspólnie przeanalizować plan montażu jeszcze przed rozpoczęciem prac.

  problemy_ogrzewanie_strefowe
 • Nieszczelność budynku

  Najlepiej zamontowana podłogówka w zespole ze świetnym systemem sterowania strefowego zda się na nic, jeśli budynek okaże się nieszczelny. Ciepło może uciekać przez nieszczelne ściany, podłogi, stropy oraz dach budynku, stare okna i drzwi czy system wentylacji. W efekcie nie może być mowy o komforcie cieplnym oraz realnych oszczędnościach w dłuższej perspektywie.

  Potencjalne rozwiązania: Koniecznym etapem poprzedzającym rozpoczęcie montażu ogrzewania strefowego powinien być profesjonalny audyt energetyczny, czyli kompleksowa analiza zużycia energii w domu. W ten sposób ustalimy, czy nie jest konieczne wyregulowanie lub uszczelnienie okien i drzwi czy też docieplenie ścian, co zapewni optymalne warunki do zarządzania ciepłem.

 • Nieumiejętne zarządzanie ciepłem w domu

  Nie każdy, kto decyduje się na montaż podłogowego ogrzewania strefowego wie, że system ten charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną. W efekcie, sterując temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, oczekuje natychmiastowych zmian temperatury, a jeśli musi na nie czekać zbyt długo, niecierpliwi się i kontynuuje zwiększanie lub zmniejszanie temperatury, co prowadzi do rozregulowania systemu. Tymczasem strefowa regulacja podłogówki przebiega dość powoli i na osiągnięcie zadanej temperatury nie wystarczy kilka minut – czasem potrzebne są godziny.

  Potencjalne rozwiązania: Tutaj zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie poproszenie ekipy montującej system sterowników o instruktaż. Fachowcy najlepiej wytłumaczą nam w szczegółach, jak działa ogrzewanie strefowe oraz jak skutecznie zarządzać ciepłem w swoim domu lub mieszkaniu. Poza tym pozostaje samodzielna edukacja w tym zakresie – im lepiej wiemy, jak działa ogrzewanie strefowe, tym efektywniej jesteśmy w stanie nim zarządzać.

  ogrzewanie_strefowe_rozwiazania

 • Ogrzewanie zagraconych pomieszczeń

  Częstym problemem jest również nieumiejętne zarządzanie ciepłem w pomieszczeniach, które przesadnie zastawione są meblami i kartonami pełnymi nieużywanych rzeczy. Należy pamiętać, że takie meble i przedmioty także stanowią formę izolacji. Ciepło w takich pomieszczeniach będzie więc rozchodzić się znacznie wolniej.

  Potencjalne rozwiązania: Jednym z rozwiązań jest wyposażenie mebli w kilku- lub kilkunastocentymetrowe nóżki, w celu polepszenia cyrkulacji ogrzewanego powietrza. Ponadto pomieszczenia pełniące funkcje „przechowalni” najczęściej nie są używane na co dzień, dlatego też nie ma sensu ogrzewanie ich w takim stopniu jak pomieszczeń użytkowych.

 • Zbyt wygórowane wymagania finansowe

  Oszczędność to jeden z powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrzewania strefowego. I faktycznie – obniżenie temperatury we wszystkich pomieszczeniach tylko o 1°C to oszczędność opłat nawet o 6%. Jednak nie ma co oczekiwać cudownego wyzerowania opłat. Ogrzewanie strefowe z pewnością pomoże nam obniżyć koszty zużytej energii w dłuższej perspektywie, nie sprawi jednak, że te zostaną zredukowane do minimum w ciągu kilku tygodni.

  Potencjalne rozwiązania: W tej sytuacji pomoże rzetelna analiza danych liczbowych jeszcze przed zainstalowaniem ogrzewania strefowego. W ten sposób rozwiejemy swoje domysły dotyczące potencjalnych oszczędności i stworzymy realny plan zarządzania ciepłem oraz wydatkami.


ogrzewanie_strefowe_w_mieszkaniu

Współpracuj z najlepszymi!

Oczywiście ilu użytkowników, tyle opinii – problemy dotyczące montowania i użytkowania ogrzewania strefowego można by zapewne mnożyć. Te wymienione w tekście pokazują jednak, w jakich obszarach występują one najczęściej. Poza tym wszystkie prowadzą do konkluzji: warto współpracować z najlepszymi przedsiębiorstwami w branży sterowników do zarządzania ogrzewaniem i w branżach pokrewnych. Doświadczenie, kompleksowy zakres usług oraz profesjonalne doradztwo to nie tylko gwarancja optymalnego doboru i instalacji systemu, ale także jego świadome użytkowanie. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami. Czekamy na twoje zapytania.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy