Jak wybrać odpowiednie urządzenia do zarządzania ogrzewaniem strefowym?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   21.12.2023

Ogrzewanie strefowe to idealne połączenie komfortu i ekonomii zarządzania energią w domu lub mieszkaniu. Sam układ przewodzący ciepło to jednak nie wszystko, do kompletu niezbędne są także odpowiednie urządzenia sterujące. Ze względu na spory wybór na tym etapie sprawa z reguły komplikuje się właściwie jeszcze bardziej! Dlatego też najlepiej jeśli dobór urządzeń do zarządzania ogrzewaniem odbędzie się za poradą specjalistów w tej dziedzinie. Być może jednak chciałbyś wstępnie rozeznać się w temacie i samodzielnie wytypować urządzenia najbardziej dopasowane do twoich potrzeb? Oto krótki przewodnik dla ciebie!

W skrócie:

  • Jeśli twoje lokum jest wyposażone w typowe grzejnik, wybierz sterowniki do ogrzewania grzejnikowego; elektroniczne głowice, regulatory lub czujniki i główny sterownik – to wszystko czego potrzebujesz.
  • W przypadku domu lub mieszkania z ogrzewaniem podłogowym, postaw na sterowniki podłogowe – dzięki nim w prosty sposób wydzielisz w swoim lokum nawet kilkanaście niezależnych stref grzewczych.
  • Jeśli w budynku korzystasz z kilku źródeł ciepła, potrzebujesz bardziej zaawansowanych sterowników do instalacji, które pozwolą ci zarządzać rozbudowanym systemem.
  • By sterowniki wraz ze źródłem ciepła działały poprawnie, potrzebujesz regulatorów pokojowych; urządzenia te gwarantują precyzyjny pomiar temperatury w każdym pomieszczeniu z osobna.
  • Jeśli chciałbyś usprawnić zarządzanie ciepłem w przypadku kominka, paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła, pieca z podajnikiem czy sauny, koniecznie sprawdź dodatkowe sterowniki firmy TECH.

Spis treści:

Sterowniki do grzejników
Sterowniki do ogrzewania podłogowego
Sterowniki do rozbudowanych instalacji
Regulatory pokojowe
Czas na szczegóły

Sterowniki do grzejników

Twoje lokum jest wyposażone w standardowe grzejniki? Idealnym wyborem w takiej sytuacji będą sterowniki do ogrzewania grzejnikowego. To zestaw innowacyjnych i bezprzewodowych urządzeń, które umożliwiają wygodne skomunikowanie twojej instalacji grzewczej z grzejnikami we wszystkich pomieszczeniach z osobna. Przy ich użyciu możesz zaprogramować inny tryb pracy dla każdej strefy i cieszyć się komfortem cieplnym skrojonym na miarę twoich potrzeb. W tym układzie każdy grzejnik z osobna musi zostać wyposażony w elektroniczną głowicę – do sterowania całym systemem niezbędne będą regulatory lub czujniki pokojowe i wreszcie sterownik główny.

urządzenia_do_zarzadzania_ogrzewaniem_strefowym

Czego potrzebuję?

Ogrzewanie grzejnikowe? → Sterowniki do grzejników
Podłogówka? → Sterowniki do ogrzewania podłogowego
Więcej niż jedno źródło ciepła? → Sterowniki do instalacji

Instalacja poszczególnych elementów tej instalacji nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej: wystarczy przykręcić głowicę do zaworu grzejnika, włożyć do niej baterie i zarejestrować urządzenie w nadrzędnym sterowniku, który łączy się z domową siecią WiFi. Ze sterownikiem głównym należy również skomunikować regulatory pokojowe lub czujniki temperatury. Zastanawiasz się, czy system będzie współpracował z twoim modelem grzejnika? Nie martw się – wraz z zestawem sterowników otrzymasz specjalne adaptery.

Sterowniki do ogrzewania podłogowego

Jeśli wyposażyłeś swój dom lub mieszkanie w system ogrzewania podłogowego, czas na dobór odpowiednich urządzeń do zarządzania całym układem. Sterowniki podłogowe to urządzenia, które pozwolą ci sprawnie wydzielić kilka, a nawet kilkanaście niezależnych stref grzewczych w twoim lokum i wykorzystać tym samym pełnię potencjału ogrzewania podłogowego! Tutaj oprócz sterownika głównego oraz czujników i regulatorów pokojowych niezbędne będą siłowniki termoelektryczne do zainstalowania w rozdzielaczu. W tym przypadku instalację najlepiej będzie powierzyć uprawnionemu monterowi.

Sterowniki do rozbudowanych instalacji

Do ogrzewania pomieszczeń w całym budynku wykorzystujesz więcej niż jedno źródło ciepła, potrzebujesz sterować zaworami trój- lub czterodrogowymi lub masz instalację solarną? W twoim przypadku najlepiej sprawdzą się bardziej zaawansowane sterowniki do instalacji. Zarządzanie rozbudowaną instalacją grzewczą z poziomu jednego urządzenia, a do tego w aplikacji mobilnej (wybrane modele) to komfort nie do przecenienia. Tutaj możesz wybrać pomiędzy kilkoma rodzajami sterowników:

  • sterowniki do instalacji,
  • sterowniki do pompy CO ,
  • sterowniki zaworów mieszających.

Tutaj również konieczne będzie zlecenie montażu takich sterowników fachowcom. Zarządzanie ciepłem w budynku to dość zawiły temat. By maksymalnie uprościć obsługę takiego systemu, należy mieć pewność, że komplet sterowników został zainstalowany poprawnie.

Regulatory pokojowe

W przypadku każdego systemu zarządzania ogrzewaniem strefowym niezbędne będą pokojowe regulatory temperatury. To inteligentne urządzenia, które w każdym układzie warunkują jego poprawne działanie. Regulatory na bieżąco precyzyjnie sprawdzają temperaturę w każdym pomieszczeniu, a system zestawia ją z tą zadaną przez użytkownika, gwarantując optymalne działanie całego systemu grzewczego.

urzadzenia_do_ogrzewania_strefowego

Czas na szczegóły!

Warto pamiętać, że każdy układ sterowników dopasowany do konkretnego systemu grzewczego to propozycja, która sprawdzi się zarówno w przypadku osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw, a także placówek użytku publicznego. Urządzenia służące do zarządzania ogrzewaniem strefowym to również świetne rozwiązanie dla hoteli, szkół, przedszkoli i wielu innych obiektów, a także rozmaitych budynków komercyjnych.

Mamy nadzieję, że wstępnie wiesz już, czego potrzebujesz, by cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z użytkowania ogrzewania strefowego w twoim lokum. Skontaktuj się z nami – chętnie wyjaśnimy ci bardziej skomplikowane tematy, wytłumaczymy działanie konkretnych urządzeń, doradzimy w wyborze konkretnych podzespołów i poinstruujemy w zakresie ich obsługi. Doradcy firmy TECH czekają na twoje zgłoszenia.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Sterowanie strefowe w ogrzewaniu podłogowym – co warto wiedzieć?

Sterowanie strefowe w ogrzewaniu podłogowym – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie podłogowe to bardzo wygodny i przy okazji skuteczny system ogrzewania domu lub mieszkania. Przyjemne ciepło rozchodzące się po lokalu przez posadzki, brak kaloryferów i innych widocznych elementów instalacji grzewczej czy wreszcie mniejsze zużycie energii – kto nie chciałby spróbować? By uzyskać taki pakiet korzyści, konieczne będzie zaplanowanie systemu zarządzania ogrzewaniem. Sterowanie strefowe ogrzewaniem podłogowym to zdecydowanie jedno z najlepszych rozwiązań. Co warto o nim wiedzieć?

Zobacz więcej
Etapy termomodernizacji a realne oszczędności na ogrzewaniu i energii

Etapy termomodernizacji a realne oszczędności na ogrzewaniu i energii

Niezależnie od tego, czy budujemy właśnie nowy wymarzony dom, czy też kupiliśmy stary budynek i zainwestowaliśmy w jego renowację – komfort cieplny oraz jak najmniejsze koszty użytkowania obiektu w przyszłości będą zapewne stanowić priorytety. To właśnie prace termomodernizacyjne mają na celu zmniejszenie strat ciepła w domu, poprawienie wydajności instalacji grzewczej, udoskonalenie izolacji budynku, a także ograniczenie kosztów użytkowania. Jakie wyróżniamy etapy termomodernizacji i jak przekładają się one na realne oszczędności na ogrzewaniu oraz energii i wreszcie co daje termomodernizacja w ogóle?

Zobacz więcej
Proste sposoby na mniejsze zużycie energii i większe oszczędności

Proste sposoby na mniejsze zużycie energii i większe oszczędności

Prąd, woda i ogrzewanie to główne źródła domowych rachunków. W każdym z tych trzech obszarów można podjąć odpowiednie kroki, by zmniejszyć koszty utrzymania domu.

Zobacz więcej