Gdzie sprawdzi się ogrzewanie strefowe?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   04.01.2024

Ogrzewanie strefowe to rozwiązanie skuteczne, wydajne i, co z perspektywy użytkownika najważniejsze – proste w obsłudze. Nic więc dziwnego, że zastosowanie systemu nie ogranicza się do domów i mieszkań prywatnych. Spójrzmy na budynki użyteczności publicznej oraz wszelakie obiekty komercyjne: czy tam wspomniane zalety nie okażą się równie przydatne, co w lokalach prywatnych? Zobaczmy, gdzie sprawdzi się ogrzewanie strefowe!

W skrócie:

 • Ogrzewanie strefowe to nie tylko wygodny system zarządzania ciepłem w lokalu; to także możliwość spersonalizowania działania systemu, ograniczenie zużycia energii, a więc oszczędności, kompatybilność z każdym typem ogrzewania i wreszcie wszechstronność zastosowania.
 • Najczęściej ogrzewanie strefowe stosuje się w domach i mieszkaniach prywatnych; dom to przestrzeń bezpieczeństwa i komfortu, coraz więcej lokatorów stawia więc na wygodne, ale i wydajne zarządzanie ciepłem w swoim lokum.
 • W przypadku instalacji ogrzewania strefowego w obiektach takich jak szkoły, przedszkola, uczelnie, szpitale, budynki administracyjne, domy opieki społecznej, biura czy kościoły warto zwrócić szczególną uwagę na potencjalne oszczędności w dłuższej perspektywie.
 • W przypadku instalacji ogrzewania strefowego w lokalach komercyjnych kluczowym argumentem będzie komfort, jaki otrzymują klienci hoteli, restauracji, schronisk itd.; nawet w tych największych obiektach montaż systemu nie wymaga dodatkowych przeróbek instalacji, ponieważ ogrzewanie strefowe działa bezprzewodowo.

Spis treści:

Dlaczego ogrzewanie strefowe?
Strefowe zarządzanie ciepłem w lokalach prywatnych
Ogrzewanie strefowe w budynkach użytku publicznego
Komfort cieplny w obiektach komercyjnych
Ogrzewanie strefowe – realizacje TECH Sterowniki

Dlaczego ogrzewanie strefowe?

O plusach tego systemu grzewczego pisaliśmy nieco szerzej w naszym artykule o zaletach i wadach ogrzewania strefowego w domu, dlatego też tutaj ograniczymy się do krótkiego podsumowania. Według wielu ekspertów ogrzewanie strefowe to współcześnie jeden z najlepszych dostępnych na rynku systemów ogrzewania. Dlaczego? Oto najważniejsze argumenty:

 • personalizacja komfortu cieplnego
 • ograniczenie zużycia energii
 • komfort i prostota użytkowania
 • kompatybilność z każdym typem ogrzewania.

Uniwersalność wymienionych zalet świadczy o tym, że system świetnie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie istnieje zapotrzebowanie na dokładniejsze dopasowanie do potrzeb użytkowników, redukcję zużycia energii czy wreszcie większy komfort codziennej obsługi sprzętu. Dlaczego więc zakładać, że ogrzewanie strefowe to system stosowany tylko w domach mieszkalnych i prywatnych mieszkaniach?

Strefowe zarządzanie ciepłem w lokalach prywatnych

Domy prywatne i mieszkania to faktycznie najczęstsze obiekty, w których stosuje się ogrzewanie strefowe. Dom to przestrzeń bezpieczeństwa i komfortu, nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na instalację ogrzewania strefowego w swoim prywatnym domu wolnostojącym, mieszkaniu w bloku czy też domu szeregowym. W każdym z tych typów lokali mieszkaniowych ogrzewanie strefowe to rozwiązanie świetne pod względem skuteczności, wygody obsługi i wreszcie wydajności. Zarządzanie ogrzewaniem podłogowym? A może inteligentne termostaty do grzejników ściennych? Te rozwiązania sprawdzą się zarówno w świeżo wybudowanych domach i mieszkaniach deweloperskich, jak również obiektach po generalnym remoncie.

Ogrzewanie strefowe w budynkach użytku publicznego

Ze względu na ogrom możliwości, jaki daje ten system oraz kompatybilność ze wszystkimi typami ogrzewania, strefowe zarządzanie ciepłem doskonale sprawdzi się także we wszystkich budynkach użyteczności publicznej. Szkoły, przedszkola, uczelnie, szpitale, budynki administracyjne, domy opieki społecznej, biura, kościoły i wiele innych – tutaj komfort użytkowników ma ogromne znaczenie, jednak ogrzewanie strefowe ma sens przede wszystkim ze względu na długofalowe oszczędności związane z instalacją systemu. Dlaczego?

ogrzewanie_strefowe_w_obiektach

Ogrzewanie strefowe w obiektach komercyjnych i lokalach użytku publicznego

 • Szkoły, przedszkola i uczelnie
 • Budynki administracyjne
 • Szpitale
 • Domy opieki społecznej
 • Kościoły
 • Hotele
 • Restauracje
 • Schroniska

Przy tradycyjnych metodach ogrzewania w takich miejscach bardzo często część wygenerowanego idzie na marne: oprócz tych najczęściej użytkowanych pomieszczeń ogrzewane są również te, z których korzysta się rzadko. System ogrzewania strefowego to m.in. możliwość precyzyjnego podwyższenia temperatury w wybranych pokojach i obniżenia jej w tych najrzadziej odwiedzanych, a także sposobność do zdefiniowania i ustawienia pór największego i najmniejszego zapotrzebowania na ciepło.

Komfort cieplny w obiektach komercyjnych

Kolejnym typem lokali, w których świetnie sprawdzi się ogrzewanie strefowe są obiekty komercyjne takie jak chociażby hotele, schroniska czy restauracje. To z reguły ogromna liczba pomieszczeń, w których swój wolny czas spędzają ludzie o przeróżnych zwyczajach cieplnych. System sterowania strefowego to dla klientów takich obiektów komfort nie do przecenienia: możliwość łatwego i precyzyjnego zarządzania ciepłem w swoim pokoju. Cały układ to nie tylko głowice elektroniczne, ale także regulatory pokojowe czy czujniki otwarcia okna, dzięki czemu w pokojach czy salach restauracyjnych ciepłem zarządza się wydajnie i skutecznie. Ponadto system może działać przewodowo lub bezprzewodowo, więc instalacja nawet w tych największych obiektach nie wymaga dodatkowych przeróbek instalacji.

Ogrzewanie strefowe – realizacje TECH Sterowniki

Jak widać, do najważniejszych zalet systemu ogrzewania strefowego warto dodać ogólną wszechstronność zastosowania. Lokale prywatne to jedno, natomiast system z powodzeniem sprawdza się również w obiektach użytku publicznego i lokalach komercyjnych. Za przykłady mogą posłużyć m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku, Hotel Żywiecki, Hotel Rysy w Bukowinie Tatrzańskiej czy też Stacja Ratunkowa GOPR na Klimczoku – we wszystkich obiektach z powodzeniem zainstalowaliśmy rozbudowany bezprzewodowy system ogrzewania strefowego wyposażony w sterowniki firmy TECH. Jeśli wyobrażasz sobie takie rozwiązanie w twoim lokalu, skontaktuj się z nami.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Najczęstsze problemy związane z ogrzewaniem strefowym i ich rozwiązania

Najczęstsze problemy związane z ogrzewaniem strefowym i ich rozwiązania

Montaż ogrzewania strefowego w domu lub mieszkaniu to z pewnością jedno z najlepszych rozwiązań pod względem efektywności i komfortu zarządzania ciepłem. Choć bardzo dobra – opcja ta nie jest wolna od kilku często powtarzających się problemów. Poznając najczęstsze kłopoty związane z ogrzewaniem strefowym, a także rozważając proponowane przez nas rozwiązania, zwiększasz swoje szanse na ich uniknięcie w przyszłości. Z kolei bez tych problemów ogrzewanie strefowe może stać się rozwiązaniem bliskim ideałowi! O jakich więc kłopotach warto wiedzieć przed zamontowaniem tego rodzaju ogrzewania w swoim lokum?

Zobacz więcej
Termomodernizacja a ogrzewanie strefowe – zwiększ oszczędności!

Termomodernizacja a ogrzewanie strefowe – zwiększ oszczędności!

Kompleksowa termomodernizacja budynku ma na celu przede wszystkim polepszenie warunków życia. Oprócz większego komfortu cieplnego oraz wygody użytkowania lokum przy okazji pojawia się tutaj również kwestia oszczędności. Po wprowadzeniu w budynku modyfikacji największego kalibru takich jak renowacja ścian czy uszczelnienie dachu to strefowe sterowanie ogrzewaniem w domu w bardzo dużym stopniu pozwoli ci zaoszczędzić na wydatkach na energię. Przeanalizujmy, jak ogrzewanie strefowe może wpłynąć na zawartość twojego portfela i dlaczego warto rozważyć tę możliwość!

Zobacz więcej
Sterowanie ogrzewaniem a ekologia, czyli jak być bardziej eko w swoim domu

Sterowanie ogrzewaniem a ekologia, czyli jak być bardziej eko w swoim domu

W jak sposób oszczędzać i jednocześnie dbać o środowisko naturalne? Poznaj sprawdzone sposoby.

Zobacz więcej