Sterowniki instalacyjne – możliwości i przykłady wykorzystania

Sterowniki do instalacji   |   Nasze produkty   |   Sterowniki do instalacji   |   01.10.2020

Sterowniki instalacyjne to bardzo zaawansowane urządzenia dedykowane do zarządzania całym procesem ogrzewania. Do nadzorowania pracy instalacji dostępne są trzy modele sterowników: i-2, i-3, i-3 PLUS. Sprawdźcie, jakie możliwości sterowania można zyskać, montując jeden z trzech wymienionych modeli, a także jakie inne urządzenia wspomagają pracę instalacji grzewczej.

Sterowniki do instalacji w ofercie naszej firmy

Rodzina sterowników do instalacji jest duża i składa się z wielu specjalistycznych urządzeń. Wśród nich można wyróżnić trzy główne grupy: sterowniki do instalacji, sterowniki do pompy CO oraz sterowniki do zaworów mieszających. Wśród nich są dostępne takie modele jak: ST-11 (regulator cyrkulacji CWU), ST-517 (integrator obiegów grzewczych), STZ-120 T (siłownik zaworu mieszającego), i-1 (sterownik zaworu mieszającego), i-1m (moduł zaworu mieszającego), i-1 CWU (sterownik zaworu mieszającego), ST-2801, ST-2801 WiFi (sterowniki z komunikacją OpenTherm).

Sterowniki do zarządzania instalacją

ST-11 Eco Circulation

Regulator cyrkulacji CWU, który pozwala na dopasowanie pracy pompy do indywidualnych potrzeb użytkownika. Znacznie skraca czas oczekiwania na ciepłą wodę w kranie, jednocześnie gwarantując pełny komfort użytkowania.

ST-517

Integrator obiegów grzewczych, którego zadanie polega na sterowaniu pracą dwóch pomp zgodnie ze wskazaniami regulatorów pokojowych. Urządzenie ma także styk beznapięciowy służący do uruchomienia urządzenia grzewczego.

STZ-120 T

To siłownik zaworu mieszającego, który współpracuje z zaworami 3 i 4-drogowymi. Specjalne pokrętło umożliwia manualną pracę a specjalne adaptery do zaworów łatwą instalację urządzenia.

i-1

Sterownik zaworu mieszającego, który zapewnia płynne zarządzanie zaworem trój lub czterodrogowym, sterowanie pracą pompy oraz możliwość sterowania dwoma innymi zaworami, jeśli dodatkowo zostanie do zestawu dołączony moduł i-1 m. Umożliwia zabezpieczenie temperatury powrotu, sterowanie pogodowe i tygodniowe. Współpracuje z regulatorem pokojowym z komunikacją RS lub dwustanową.

i-1m

Moduł zaworu mieszającego, który zapewnia sprawne sterowanie zaworem 3 lub 4-drogowym, zarządzanie pracą pompy zaworu i współpracę ze sterownikami głównymi przy pomocy komunikacji RS ze sterownikiem głównym lub nadrzędnym.

i-1 CWU

Sterownik zaworu mieszającego, którego zadaniem jest płynne zarządzanie zaworem 3 lub 4-drogowym, sterowanie pracą pomp zaworu oraz CWU. Urządzenie posiada styk beznapięciowy do uruchamiania kotła.

ST-2801 i ST-2801 WiFi

Dedykowane urządzenia przeznaczone do współpracy z kotłem gazowym z komunikacją OpenTherm. Urządzenia te dbają o inteligentne utrzymywanie zadanej temperatury pokojowej i sterowanie zadaną temperaturą kotła CO czy sterowanie na podstawie temperatury zewnętrznej.

Sterowniki główne i-2, i-3, i-3 PLUS

Wymienione w tytule modele sterowników to główne urządzenia służące do zarządzania pracą instalacji. Cechuje je nowoczesny wygląd oraz funkcjonalność. Poniżej ich krótka charakterystyka.

Sterowniki i-2 oraz i-3 oraz i-3 PLUS – cechy:

 • kolorowy ekran dotykowy,
 • możliwość zarządzania 2 lub 3 obiegami z zaworami mieszającymi,
 • 1 obieg ciepłej wody użytkowej,
 • 2 dodatkowe styki napięciowe,
 • 2 dodatkowe styki beznapięciowe,
 • łatwa możliwość rozbudowy o kolejne zawory,
 • możliwość zarządzania pogodowego,
 • opcja sterowania przez aplikację eModul,
 • duży wybór kombinacji ustawień.

Przykładowy schemat instalacji z dwoma źródłami ciepła i obsługą systemu solarnego (z wykorzystaniem sterownika i-3 PLUS).
Przykładowy schemat instalacji z dwoma źródłami ciepła i obsługą systemu solarnego (z wykorzystaniem sterownika i-3 PLUS).

Przykładowy schemat instalacji z kotłem gazowym oraz obsługą bufora CWU
Przykładowy schemat instalacji z kotłem gazowym oraz obsługą bufora CWU

Przykładowy schemat instalacji, w którym pracę kotła gazowego wspomaga kominek grzewczy
Przykładowy schemat instalacji, w którym pracę kotła gazowego wspomaga kominek grzewczy

Dostępnych jest aż 14 algorytmów styków dodatkowych o zaawansowanych możliwościach takich jak:

 • obsługa dodatkowych pomp – obiegi bez zaworów mieszających,
 • obsługa bufora – sterowanie urządzeniem lub pompą bufora,
 • obsługa bufora CWU (sterowanie urządzeniem),
 • sterowanie tygodniowe,
 • dodatkowe pompy CWU (dodatkowe zbiorniki CWU),
 • obsługa pompy cyrkulacyjnej CWU,
 • uruchamianie urządzeń grzewczych w różnych konfiguracjach,
 • obsługa systemu solarnego.

Co daje 0-10 V i Opentherm?

0-10 V umożliwia sterowanie urządzeniem grzewczym. Poprzez zmianę napięcia w zakresie 0-10 V można edytować zadaną temperaturę kotła. Temperatura zadana może być wyliczana z obiegów grzewczych.

Opentherm podobnie jak 0-10 V daje możliwość sterowania urządzeniem, jednak kontaktuje się z urządzeniem grzewczym poprzez protokół cyfrowy. Pozwala dokonywać zmian zadanej temperatury kotła i CWU. Parametry te można również edytować za pomocą aplikacji eModul. OT poprzez komunikację pozwala dodatkowo odczytywać pojawiające się błędy bezpośrednio na kotle.

Zdalne sterowanie ogrzewaniem

Zarządzanie instalacją może się odbywać także poza budynkiem, w którym pracują urządzenia. Jedynym warunkiem jest nabycie niezbędnych urządzeń dodatkowych oraz ich poprawna konfiguracja. Modułami internetowymi, które zapewnią nadzór przez dedykowaną aplikację eModul są ST-505 oraz WiFi RS. Pierwszy z nich jest przeznaczony do komunikacji kablem LAN, a drugi służy do komunikacji WiFi.

W zależności od wykorzystanego do pracy modelu sterownika do instalacji użytkownik może na bieżąco doglądać różnych parametrów pracy.

Zdalne sterowanie instalacją

Moc możliwości dzięki sterownikom instalacyjnym

Sterowniki do instalacji dają wiele możliwości konfiguracji urządzeń w systemie grzewczym. Doskonale współpracują w układach, w których podstawowe źródło ciepła jest zasilane także innym jak np. piec gazowy, kominek czy instalacja solarna. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie urządzenia sprawnie ze sobą współpracują i pozwalają inwestorowi zaoszczędzić czas i pieniądze.

Więcej informacji o sterownikach do instalacji można znaleźć na stronie: https://www.techsterowniki.pl/k/sterowniki-do-instalacji-1

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Jak zachować równowagę między komfortem cieplnym a oszczędnościami na ogrzewaniu? Sprawdź proste sposoby, które w tym pomogą.

Zobacz więcej
Nowa seria sterowników do zarządzania podłogówką i grzejnikami

Nowa seria sterowników do zarządzania podłogówką i grzejnikami

Przewodowo-bezprzewodowa seria 4 to system umożliwiający równoczesne regulowanie pracy ogrzewania grzejnikowego i podłogowego. Sprawdź, czym wyróżnia się nowa seria sterowników.

Zobacz więcej
Steruj podłogówką tak, jak chcesz – wybierz system odpowiedni do swoich potrzeb

Steruj podłogówką tak, jak chcesz – wybierz system odpowiedni do swoich potrzeb

Aż 6 różnych serii sterowników do ogrzewania podłogowego firmy TECH Sterowniki daje odmienne możliwości zarządzania temperaturą. Przejrzyj poniższe, przykładowe zestawy i skorzystaj z konfiguratora, by przygotować zestaw dopasowany do swoich potrzeb.

Zobacz więcej