Bufor ciepła w instalacji grzewczej – jak działa, jakie korzyści przynosi?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   06.12.2016

Bufory ciepła przynoszą wymierne korzyści właścicielom budynków mieszkalnych, bez względu na sposób ogrzewania pomieszczeń. Magazynowanie ciepła w instalacji pozwala je wykorzystać wtedy, kiedy jest realne zapotrzebowanie i zapewnić efektywną i oszczędną pracę urządzeń grzewczych. Jak działają bufory ciepła, dlaczego warto je zainstalować i jak zarządzać ich pracą – przeczytajcie poniżej.

Czym jest bufor ciepła?

Mówiąc najprościej bufor ciepła to dobrze zaizolowany zbiornik, który zasilany jest wodą płynącą z kotła. Swoim wyglądem łudząco przypomina zasobnik ciepłej wody użytkowej, czyli popularny bojler. Jego najbardziej charakterystycznymi cechami jest prostota, trwałość oraz odporność na korozję.

W wersji podstawowej bufor ciepła występuje z czterema przyłączami: dwoma do podłączenia źródła ciepła, dwoma do odbioru ciepła.

W przypadku gdy kocioł nagrzeje wodę w zbiorniku, cała instalacja grzewcza jest zasilana jeszcze przez kilka do kilkunastu godzin po wyłączeniu kotła (do momentu wystudzenia bufora).

Odpowiednio skonstruowany bufor ciepła można zasilać z kilku źródeł ciepła. O tym jak bardzo skomplikowana będzie instalacja z buforem ciepła decydują rodzaje i liczba źródeł ciepła, sposób ich zasilania oraz liczba odbiorników.

Bufor ciepła w instalacji grzewczej - jak działa - jakie korzyści przynosi

Jedną z najważniejszych zasad, na których opiera się działanie bufora ciepła jest warstwowy układ wody. Gorąca woda jest lżejsza od zimnej i w przypadku gdy obie warstwy stykają się ze sobą, gorąca woda nie ogrzewa zimnej od góry. Dzięki temu bufor może pracować efektywnie. Aby korzystać z ciepłej wody nie trzeba ogrzewać całego zbiornika, ponieważ najcieplejsza woda jest zawsze na samej górze.

Aby móc efektywnie wykorzystać ciepło z bufora, woda zasilająca instalację musi osiągnąć temperaturę, jaka jest wymagana przez odbiornik ciepła, a ta jest odmienna w przypadku grzejników i ogrzewania podłogowego. Dlatego też w instalacji montowany jest trójdrożny zawór mieszający, który umożliwia optymalne dopasowanie temperatury do potrzeb instalacji. Z kolei zamontowane w obiegu pompy zapewnią prawidłowy obieg ciepła w instalacji.

Bufor ciepła może spełniać wiele różnych funkcji:

 • bojlera CWU
 • zbiornika solarnego
 • magazynu ciepła pochodzącego z instalacji elektrycznej
 • sprzęgła hydraulicznego
 • wymiennika ciepła (bufor wyposażony w wężownicę)

Wśród zalet wykorzystania bufora ciepła w instalacji wymieniane są najczęściej:

 • czyste i efektywne spalanie opału,
 • mniejsza częstotliwość rozpalania
 • optymalna temperatura w pomieszczeniach
 • możliwość korzystania z nagromadzonego ciepła przez całą dobę
 • ułatwienie współpracy kotła z ogrzewaniem niskotemperaturowym (podłogówka)
 • mniejsze nakłady finansowe na ogrzanie budynku
 • mniejsza emisja substancji szkodliwych i ograniczenie gromadzenia się sadzy w przewodzie kominowym
 • wykorzystanie ciepła pochodzącego z różnych źródeł do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej

Jak każde rozwiązanie także montaż buforów ciepła ma jednak swoje ograniczenia. Jednym z podstawowych jest powierzchnia kotłowni. Zbiornik na bufor ciepła zajmuje sporo miejsca, które trzeba specjalnie na jego montaż wygospodarować. Inwestorów zniechęca także czasem cena zbiornika, sięgająca rzędu kilku tysięcy złotych.

Pomimo wymienionych kosztów jednak inwestycja ta wciąż pozostaje opłacalna i zwraca się w ciągu kilku lat.

Jak wybrać odpowiedni bufor ciepła?

Dla doboru bufora kluczowe znaczenie ma zapotrzebowanie budynku na ciepło. Przede wszystkim od niego powinna być uzależniona wielkość, a dokładniej pojemność bufora. Zazwyczaj w instalacjach montowane są bufory mogące pomieścić 1000-2000 litrów wody.

Wybierając bufor ciepła warto sprawdzić moc kotła oraz jego pojemność zasypową, a także rodzaj paliwa, ponieważ w przypadku tych mało kalorycznych jak np. odpady drewniane, jeden zasyp może okazać się niewystarczający, aby nagrzać wodę.

bufory_ciapla_wspolpraca

Bufor ciepła może współpracować efektywnie z kotłami, ponieważ umożliwia bezproblemową pracę w warunkach przejściowych temperatur, kiedy zmniejszenie mocy cieplnej powoduje niecałkowite spalanie opału.

Ogrzewaniem podłogowym, ponieważ pozwala na ekonomiczne spalanie opału w kotle w wysokich temperaturach i efektywną pracę podłogówki na dopasowanej niskiej temperaturze zasilania.

Pompami ciepła i kolektorami słonecznymi, ponieważ bufor pozwala pompie, jak i kolektorom uruchamiać się rzadziej, ale na dłużej. Dzięki temu poprawia się efektywność działania urządzeń.

Bufor ciepła – korzystaj z ciepła kiedy chcesz

Instalacja systemu grzewczego ze zbiornikami akumulacyjnymi pozwala na nieograniczone wykorzystanie inwencji instalatora oraz inwestora. To rozwiązanie bardzo korzystne, ponieważ możemy przechowywać ciepło z bardzo małymi stratami i pobierać je dokładnie wtedy, kiedy jest ono potrzebne. Montaż bufora ciepła sprawdza się w zestawieniu z wieloma źródłami zasilania i przynosi inwestorom liczne korzyści. W przypadku kotła zasypowego sterowanego elektronicznie pozwoli obniżyć koszty i zmniejszyć zużycie urządzenia grzewczego. Ma to szczególne znaczenie w okresach przejściowych, ponieważ w warunkach obniżonego zapotrzebowania na ciepło opał zamiast się spalać, lekko tli i powoduje poważne zanieczyszczenie kotła oraz komina.

Sugerowane produkty

ST-401n PWM
Do kolektorów słonecznych
ST-401n PWM
ST-402n PWM
Do kolektorów słonecznych
ST-402n PWM
ST-51
Do pompy ciepła Powietrze – woda
ST-51
ST-520
Do pompy ciepła Powietrze – woda
ST-520
ST-535
Do pompy ciepła - Gruntowej
ST-535
ST-540
Do pompy ciepła - Gruntowej
ST-540

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- maniek
Bardzo dobry artykuł i bardzo przydatny a piszący go wiedział o czym pisze i widać, że lubi robić dobrze to co robi.
Odpowiedz
- Jan
Dobry artykuł.
Odpowiedz
- Hania

Dobrze takie rzeczy wiedzieć i super blog, wszystko napisane w prostym i zrozumiałym języku :)

Odpowiedz
Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Sterowniki instalacyjne – możliwości i przykłady wykorzystania

Sterowniki instalacyjne – możliwości i przykłady wykorzystania

Sterowniki do instalacji powalają na wygodne połączenie pracy kilku urządzeń w systemie grzewczym i ich wygodną obsługę. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze.

Zobacz więcej
10 błędów popełnianych w trakcie doboru systemu grzewczego

10 błędów popełnianych w trakcie doboru systemu grzewczego

Ruszamy z cyklem artykułów na temat błędów związanych z doborem, montażem i obsługą instalacji grzewczej. Artykuły będziemy publikować w ramach cyklu: „Czego żałują inwestorzy”. W pierwszym artykule zajmiemy się błędami popełnianymi w trakcie doboru systemu grzewczego.

Zobacz więcej