10 błędów popełnianych w trakcie doboru systemu grzewczego


Ruszamy z cyklem artykułów, w których będziemy wskazywać najpowszechniejsze błędy związane z doborem, montażem i obsługą instalacji grzewczej. Wypunktujemy te najpowszechniejsze, których zgubne skutki na własnej skórze doświadczyli inwestorzy. Artykuły będziemy publikować co miesiąc w ramach cyklu: „Czego żałują inwestorzy”. W pierwszym artykule zajmiemy się najpowszechniejszymi błędami popełnianymi w trakcie doboru systemu grzewczego. Zaczynamy.

1. Zbyt mała i nieprzystosowana kotłownia

Decyzję o doborze systemu ogrzewania domu należy podjąć jak najwcześniej.

A to dlatego, że inne wymogi powinno spełniać pomieszczenie, w którym przykładowo ma stanąć kocioł gazowy, a inne, gdy ma się w nim znaleźć kocioł węglowy z podajnikiem i zasobnikiem ciepłej wody użytkowej. W przypadku tego drugiego potrzebna jest znacznie większa powierzchnia. Decyzję o doborze systemu trzeba więc podjąć jak najwcześniej, by móc skorygować ewentualne błędy. Optymalny dobór warunkuje koszty inwestycji oraz eksploatacji systemu, a także gwarantuje wygodę obsługi.

System ogrzewania ma służyć na lata, dlatego przed podjęciem decyzji najlepiej na spokojnie rozważyć wszystkie wady i zalety poszczególnych instalacji. W przypadku tej opartej na paliwach stałych jak gaz płynny, węgiel, drewno lub pellet trzeba zaplanować, jak duża ma być kotłownia zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi oraz kwestiami bezpieczeństwa, by na późniejszym etapie uniknąć kosztownych zmian.

2. Nieuwzględnienie aspektów technicznych

Wybór źródła energii powinien uwzględniać dostępność paliwa. Ograniczeniem mogą być niekorzystne uwarunkowania gruntowe na działce, brak dostępu lub zbyt kosztowny przyłącz do sieci gazowej.

W przypadku wyboru kotła węglowego ograniczeniem może być brak dostępu do dobrego opału czy brak miejsca na jego przechowywanie. Podobnie w przypadku kotła na drewno – brak miejsca na jego sezonowanie.

3. Niedowymiarowanie lub przewymiarowanie źródła ciepła

Skutki zakupu kotła o zbyt niskiej mocy są oczywiste: zbyt niska temperatura ogrzewanych pomieszczeń w mroźne dni. Znacznie trudniej jest zdać sobie sprawę z tego, że zbyt duży kocioł w odniesieniu do rzeczywistego zapotrzebowania będzie tracił ciepło, a w przypadku kotłów stałopalnych niemal zawsze będzie pracował w warunkach zdławienia.

Jeśli kocioł ma zbyt dużą moc, to pracuje mniej efektywnie i spala więcej paliwa, a więc jest też droższy w eksploatacji. W przypadku urządzenia pomocniczego niedowymiarowanie może być celowe, by w czasie umiarkowanego zapotrzebowania na ciepło osiągnąć maksymalną sprawność.

Z tych powodów wykonanie instalacji powinno zostać poprzedzone prawdziwymi danymi o obiekcie.

Kluczowe jest właściwe obliczenie strat ciepła, które służą do ustalenia mocy źródła ciepła. Poprośmy fachowca o obliczenie strat ciepła. Warto pamiętać o tym, że nowe domy są zazwyczaj lepiej ocieplone, zbudowane z lepszych materiałów, o niższym współczynniku przenikania ciepła i dlatego montaż kotła o dużej mocy jest niepotrzebny. Aby w przyszłości mniej płacić za paliwo, warto skupić się na rozwiązaniach, które zminimalizują koszty użytkowania instalacji.

Kocioł powinien być optymalnie dobrany do zapotrzebowania na ciepło. Nie warto kupować kotła o większej mocy, niż to wynika z projektu.

Konsekwencje zakupu i montażu przewymiarowanego kotła 

4. Niedopasowanie grzejników do zapotrzebowania pomieszczenia

To kolejny z efektów błędnego obliczenia strat ciepła.

Źle dobrane grzejniki utrudnią lub wręcz uniemożliwią poprawną regulację instalacji. Zbyt mały grzejnik nie będzie dostarczać optymalnego ciepła. Jeśli wszystkie grzejniki będą miały zbyt dużą moc, rozwiązaniem będzie dopasowanie parametrów zasilania instalacji, by pracowała ona wydajniej. Gorzej, gdy źle dobrane będą tylko niektóre grzejniki, ponieważ wtedy nie będziemy mogli prawidłowo wyregulować instalacji i będzie ona pracowała nieefektywnie.

5. Nieprzystosowanie komina do potrzeb instalacji

Zdarza się tak, że podczas przygotowywania kotłowni kwestie prawidłowej budowy komina są spychane na dalszy plan. To duży błąd.

Prawidłowe działanie instalacji odprowadzającej spaliny jest warunkiem właściwego działania centralnego ogrzewania. Właśnie od jego wysokości i przekroju zależy, czy ciąg kominowy będzie odpowiedni, a kocioł będzie pracował prawidłowo. W niskim kominie ciąg okaże się niewystarczający. Warto pamiętać o tym, że komin w trakcie eksploatacji może stracić swoje właściwości, dlatego konieczne są regularne wizyty kominiarza, który sprawdzi i wyczyści przewody kominowe.

6. Samodzielne zmiany w projekcie

Częstym grzechem inwestorów jest dokonywanie zmian w projekcie instalacji c.o. bez konsultacji z projektantem. Niekiedy nawet te niewielkie mogą negatywnie wpłynąć na pracę całej instalacji. Lepiej więc zrezygnować ze zmian, jeśli nie umiemy przewidzieć ich skutków. Naprawa popełnionych błędów bywa bardzo kosztowna i czasochłonna. Zdarza się nawet, że jest całkiem niemożliwa do przeprowadzenia na późniejszym etapie.

Warto pamiętać o tym, że niektóre systemy wymagają użycia określonych materiałów i narzędzi, a ich zmiana może prowadzić do zmniejszenia efektywności pracy instalacji lub jej szybszego zużycia.

7. Pominięcie kosztów eksploatacji systemu

Koszty eksploatacji tak naprawdę determinują opłacalność inwestycji. Najtańsze rozwiązania montażowe nie są niestety tożsame z najtańszymi sposobami eksploatacji.

Kluczowym czynnikiem powinny być więc przewidywane nakłady na paliwo, przeglądy gwarancyjne czy ewentualne usuwanie usterek. Niezwykle ważna jest też żywotność instalacji, czyli czas pracy danego urządzenia do momentu konieczności wymiany na nową. Optymalnym sposobem na zadbanie o to, by instalacja pracowała efektywnie jest montaż sterowników do zarządzania ogrzewaniem.

Dlaczego montować sterowniki

8. Przeoczenie w planach sposobu uzyskania cieplej wody użytkowej

Zanim dobierzemy instalację grzewczą, powinniśmy wpierw zdefiniować sposób podgrzewania wody poza sezonem grzewczym. Szczególnie gdy głównym źródłem ogrzewania ma być kocioł na paliwo stałe. Zainwestować w kolektory słoneczne, czy może bufor ciepła? Nieprzemyślenie tego problemu może spowodować, że jedynym wyjściem montażowym będzie ogrzewanie wody kosztowną energią elektryczną.

9. Brak możliwości lub kłopotliwa rozbudowa systemu

Ze względu na różne gabaryty urządzeń grzewczych potrzebna jest odpowiednia powierzchnia, by mogły sprawnie ze sobą współpracować. Przykładowo kocioł gazowy zajmuje mniejszą powierzchnię, ale gdybyśmy w przyszłości chcieli do niego podłączyć zbiornik wody do instalacji solarnej, to problem może okazać się nie do przeskoczenia. Jeśli więc decydujemy się zrezygnować z większej powierzchni kotłowni, zastanówmy się, czy rzeczywiście nie mamy zamiaru jej rozbudowywać w przyszłości. Ta sama kwestia dotyczy zarządzania instalacją za pomocą nowoczesnych sterowników. Jeśli nie zaplanujemy montażu urządzeń przewodowych wcześniej, to późniejsza instalacja okaże się bardziej kłopotliwa.

10. Pominiecie kwestii komfortu użytkowania systemu

Często pomijanym czynnikiem w procesie doboru optymalnego rozwiązania grzewczego jest właśnie sposób jego obsługi. Ważne jest to, jak bardzo angażująca jest jego obsługa.

Ogrzewanie komfortowe to także takie, które nie wymaga od nas ciągłej ingerencji. Komfort użytkowania jest często pomijanym aspektem. W efekcie możemy stracić sporo czasu na obsługę kotłowni.

Jak sterowniki zapewniają komfort

Przeczytaj także: Jak sterowniki do zarządzania ogrzewaniem poprawią komfort w Twoim domu

Optymalny dobór gwarancją efektywnej pracy i wygodnej obsługi

System ogrzewania jest jedną z najważniejszych domowych instalacji, dlatego też tak istotny jest dobór rozwiązania odpowiadającego na potrzeby i oczekiwania swoich użytkowników. Łącznie decydują one o kosztach poniesionych przez lata eksploatacji. Błędy mogą się zdarzyć na każdym etapie prac, więc warto zwrócić na nie uwagę, by nie generować dodatkowych problemów. Kompleksowe podejście do tematu, uwzględniające optymalny dobór urządzenia, które zagwarantuje oszczędność czasu i pieniędzy pozwoli zaoszczędzić na kosztach eksploatacji i zapewnić upragniony komfort cieplny.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy