7 kluczowych pytań o instalację wodnego ogrzewania podłogowego

Nasze produkty   |   Sterowniki do ogrzewania podłogowego   |   06.06.2017

Ogrzewanie podłogowe to system, który z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę sympatyków. Na forach budowlanych kwestie projektowania, montażu i eksploatacji takiego systemu są jednymi z najgorętszych tematów dyskusji. Jakie pytania padają najczęściej w kontekście montażu wodnego systemu podłogowego? Siedmiu z nich przyjrzymy się bliżej w tym artykule.

1. Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Aby odpowiedzieć to pytanie, trzeba z jednej strony wziąć pod uwagę kwestie inwestycyjne, a z drugiej eksploatację systemu. Całkowity koszt wykonania podłogówki zależy od wielu czynników, m.in. od złożoności projektu, jakości wykorzystanych materiałów oraz powierzchni pomieszczenia. Do tego dochodzą także koszty samego montażu systemu. Orientacyjnie cenę ogrzewania podłogowego wodnego wyraża się, przeliczając ją na 1m² powierzchni pomieszczenia. W przypadku samodzielnego montażu cena instalacji jest niższa, ale trzeba pamiętać o tym, że producenci udzielają gwarancji tylko na montaż wykonany przez uprawnionego instalatora. W porównaniu do tradycyjnej instalacji grzejnikowej wodne ogrzewanie podłogowe jest droższe w montażu, ale późniejsze wydatki ponoszone za ogrzewanie wracają się z nawiązką. Ma to związek z tym, że w ogrzewaniu podłogowym ciepło jest oddawane przy niższej temperaturze, a także niższa jest temperatura wody w instalacji. Z tych m.in. powodów instalacja ogrzewania podłogowego sprawnie współpracuje z nowoczesnymi kotłami kondensacyjnymi oraz pompami ciepła.

2. Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Tyle samo prawd ile kłamstw krąży w sieci na temat ogrzewania podłogowego. Na kwestie zdrowotne trzeba patrzeć przez pryzmat poprawności użytkowania systemu. Dla zdrowia i ogólnego samopoczucia domowników bardzo ważne jest to, by temperatura w pomieszczeniu nie była zbyt wysoka. System, który będzie właściwie wykonany, nie spowoduje przegrzania podłogi i nie wywoła dyskomfortu cieplnego. Do tej pory nie udało się znaleźć dowodów na związek między reumatyzmem a ogrzewaniem podłogowym czy potwierdzić tezę o niekorzystnym wpływie podłogówki na osoby cierpiące na żylaki. Warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje sterowanie ogrzewaniem podłogowym wodnym. Sprawnie działający system pozwala kontrolować temperaturę aż w 8 strefach grzewczych przez całą dobę i dopasować ją do naszych potrzeb.

3. Jaka jest optymalna temperatura podłóg?

Jak wspomnieliśmy wyżej, zachowanie odpowiednich wskazań temperaturowych dla podłogówki pozwala uniknąć wielu różnych problemów, w tym kłopotów z krążeniem. Jak grzać podłogówką? Jeśli budynek jest dobrze zaizolowany, to do utrzymania komfortowej temperatury w pomieszczeniach wystarczy zachowanie temperatury podłogi na poziomie 22-24°C. Warto jednak pamiętać także o pewnych ograniczeniach. Przykładowo w małej łazience na podłodze może nie być odpowiedniej ilości miejsca, by dogrzać pomieszczenie do odpowiedniej temperatury. W takim wypadku sprawdza się wprowadzenie dodatkowych, drabinkowych grzejników łazienkowych.

Jaka jest optymalna temperatura podłóg?

4. Jaka podłoga na ogrzewanie podłogowe będzie najlepsza?

Na początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie każdy materiał nadaje się na wykończenie podłogi, na której zainstalowano wodne ogrzewanie podłogowe. Powierzchnia podłogi powinna zostać pokryta materiałem odpornym na zmiany temperatury, dobrze przewodzącym ciepło i charakteryzującym się dużą bezwładnością. W pierwszej kolejności polecane są takie materiały jak gres, terakota czy płytki kamienne. W przypadku posadzki drewnianej zaleca się wybór drewna twardego, takiego jak dąb, akacja, jesion czy gatunki egzotyczne. Producenci ogrzewania podłogowego umożliwiają także wykończenie podłogi wykładzinami z tworzyw sztucznych oraz panelami podłogowymi. Należy tylko sprawdzić, czy wybrany produkt ma takie zastosowanie w karcie technicznej. Nie zaleca się natomiast stosowania grubych dywanów, ponieważ blokują ciepło, a co za tym idzie sprawiają, że instalacja jest nieskuteczna i droga w eksploatacji. Zmiana posadzki na gorzej przewodzącą może skutkować niedogrzaniem pomieszczenia.

5. Czy sama podłogówka zapewni mi odpowiedni komfort cieplny w mieszkaniu?

Wiele osób zastanawia się nad tym jak długo nagrzewa się podłogówka wodna i czy w związku z tym można dzięki niej zagwarantować w pomieszczeniach optymalną temperaturę. Przykłady budynków mieszkalnych, w których nie zamontowano ani jednego grzejnika pokazują, że takie rozwiązanie jest możliwe, zwłaszcza w domach niskoenergetycznych. Zdania na temat słuszności tego wyboru są jednak podzielone. Łączenie podłogówki z ogrzewaniem grzejnikowym jest dziś dość popularne, ale wymaga uwagi i precyzji, by zachować wysoki komfort cieplny i jednocześnie zapewnić sobie niskie koszty eksploatacyjne. Często można się więc spotkać z sytuacją, w której ogrzewanie podłogowe jest montowane na parterze budynku mieszkalnego, a grzejniki na poddaszu.  

O możliwościach połączenia systemu podłogowego z grzejnikami można przeczytać w artykule: Ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe w jednej instalacji – czy taka współpraca jest możliwa?

6. Jak zapewnić efektywną pracę instalacji podłogowej?

Wydajność pracy instalacji ogrzewania podłogowego będzie większa, jeśli wiemy jak używać ogrzewania podłogowego i nim zarządzać. Systemy ogrzewania podłogowego firmy TECH Sterowniki to 4 serie nowoczesnych urządzeń o praktycznym designie, które sprawnie się ze sobą komunikują, zapewniając ekonomiczne wykorzystanie wyprodukowanej energii cieplnej. Z systemem do zarządzania ogrzewaniem podłogowym ogrzewanie może pracować bezawaryjnie i w dopasowaniu do potrzeb mieszkańców. To gwarantuje jednocześnie pełny komfort oraz oszczędności. Użytkownik, decydując się na zakup systemu podłogowego, może odkryć zupełnie nowe możliwości zarządzania ogrzewaniem, w tym także zdalnego sterowania przez internet instalacjami.

Systemy sterowania ogrzewaniem podłogowym

Systemy ogrzewania podłogowego firmy TECH Sterowniki zostały tak przygotowane, by była możliwość ich łatwej rozbudowy w przyszłości. To bardzo przydatne, gdy chcemy zamontować kolejne termostaty pokojowe w pomieszczeniach czy sterować dodatkowymi urządzeniami. Cały system sterowania ogrzewaniem podłogowym jest bardzo przyjazny dla swoich użytkowników. Proces programowania odbywa się w sposób intuicyjny. Nowoczesne regulatory pokojowe umożliwiają różnicowanie temperatury w poszczególnych pomieszczeniach w wybranych przedziałach czasowych. To pozwala na optymalizację komfortu cieplnego w pomieszczeniach przez cały czas, jednocześnie zmniejszając zużycie energii.  

Więcej informacji na temat możliwości zwiększenia efektywności pracy podłogówki zawarliśmy w artykule: Ogrzewanie podłogowe w całym domu – jak zwiększyć jego efektywność.

7. Montować samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Zarówno wykonanie dobrego projektu, jak i staranne przeprowadzenie prac montażowych instalacji ogrzewania podłogowego ma bardzo istotne znaczenie dla efektywności pracy systemu, ponieważ awaria wiązałaby się z koniecznością burzenia podłóg i izolacji, a to prace bardzo kosztowne. Sam montaż ogrzewania podłogowego nie jest trudny, ale trzeba zwrócić uwagę na takie czynniki jak jakość podłoża nośnego czy zapewnienie specjalnych szczelin tzw. dylatacji.  Jeśli nie mamy doświadczenia w takim montażu, to warto zlecić je doświadczonemu instalatorowi, który odpowie nam przy okazji na wszelkie pytania typu: jak długo nagrzewa się podłogówka czy ile wody w ogrzewaniu podłogowym musi zostać wykorzystane dla jej sprawnego działania.

Ogrzewanie podłogowe – rozwiązanie na miarę potrzeb użytkowników

Wodne ogrzewanie podłogowe ze względu na komfort cieplny i wygodę jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy cenią rozwiązania energooszczędne. Koszty instalacji, sposoby montażu oraz późniejszej eksploatacji to jedne z najważniejszych kwestii, nad którymi trzeba się pochylić na etapie planowania montażu podłogówki. Odpowiednio przygotowany projekt, staranne wykonanie oraz efektywna eksploatacja przy pomocy nowoczesnych sterowników pozwoli cieszyć się z ciepłej podłogi, która będzie działać bezawaryjnie i przynosić znaczne oszczędności.

Krótki przegląd sterowników do ogrzewania podłogowego dostępnych w ofercie firmy TECH Sterowniki znajduje się na stronie: https://www.techsterowniki.pl/blog_old/krotki-przeglad-sterownikow-do-ogrzewania-podlogowego-na-2016-rok.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy