Sterowanie ogrzewaniem podłogowym – porównanie 5 serii sterowników


Ogrzewanie podłogowe zapewnia zarówno wysoki komfort cieplny, jak i dużą oszczędność energii. Aby cała instalacja pracowała jeszcze efektywniej, potrzebuje odpowiednich urządzeń sterowniczych. Dzięki nim system ogrzewania podłogowego staje się jeszcze wydajniejszy i pozwala zachować komfort cieplny idealnie odpowiadający potrzebom domowników. Kompletne zestawy do sterowania ogrzewaniem podłogowym czekają w ofercie firmy TECH Sterowniki. Jakie są ich możliwości, gdzie można je zamontować oraz czym różnią się między sobą – o tym opowiemy w naszym artykule.

5 dostępnych serii sterowników do podłogówki

W ofercie firmy TECH Sterowniki znajduje się 5 kompletnych zestawów, które służą do zarządzania pracą ogrzewania podłogowego.

Podstawowe elementy systemu to:

  • sterownik zaworów termostatycznych (główne urządzenie sterujące);
  • regulatory i czujniki pokojowe (mierzące temperaturę w strefach, w których są umieszczone);
  • siłowniki termoelektryczne – automatycznie zamykają lub otwierają zawory zamontowane na rozdzielaczach grzewczych.

Wśród nich cztery serie są przeznaczone do montażu przewodowego, natomiast jedna bezprzewodowego. Pamiętajmy o tym, że montaż sterowników powinna wykonać wyłącznie osoba z odpowiednimi kwalifikacjami.

Listwa jest przystosowana do instalacji na specjalnej szynie DIN. W systemie bezprzewodowym wymiana danych opiera się na przekazywaniu informacji drogą radiową pomiędzy zamontowanym regulatorem a odbiornikiem znajdującym się przy urządzeniu grzewczym.

Sterowniki do ogrzewania podłogowego

Estetyka urządzeń

Sterowniki do ogrzewania podłogowego to lekkie i subtelne panele, które idealnie wpisują się w aranżację inteligentnego, energooszczędnego domu. Duże, wyraźne wyświetlacze pozwalają na szybkie sprawdzenie poziomu temperatury i komfortowe zarządzanie nim. Urządzenia posiadają duże, czytelne wyświetlacze, które ułatwiają odczyt parametrów.

Sterowanie temperaturą w pomieszczeniu

Praca urządzeń w każdym systemie polega na przekazywaniu sygnału pomiędzy urządzeniami, dzięki czemu temperatura w poszczególnych pomieszczeniach w domu jest utrzymywana na komfortowym, wskazanym poziomie. Dzięki sterownikom ciepło jest maksymalnie wykorzystywane tam, gdzie jest aktualnie najbardziej potrzebne. Na podstawie temperatury przesłanej przez czujnik czy regulator oraz indywidualnego harmonogramu pracy dla każdej ze stref, sterownik wyznacza potrzebę dogrzania strefy.

Serie 5, 7, 8 i 9 są przystosowane do obsługi 8 pomieszczeń z poziomu jednej listwy, natomiast seria 10 do obsługi aż 10 pomieszczeń/stref. Największą zaletą systemu ogrzewania podłogowego serii 9 jest rozbudowa o dedykowane regulatory z wyświetlaczem. Dzięki nim mamy stały podgląd temperatury, jaka panuje w pomieszczeniu i możemy ją kontrolować z poziomu pokoju lub alikacji. W systemie serii 10 mogą natomiast pracować dedykowane regulatory dwustanowe bezbateryjne (3 przewody) lub dwustanowe bateryjne (2 przewody).

Liczba stref obsługiwanych przez poszczególne zestawy do podłogówki

Sterowanie nadrzędne – panele kontrolne

Aby system ogrzewania podłogowego był nie tylko wydajny, ale też wygodny w obsłudze do zestawów przygotowano specjalne moduły kontrolne. Dzięki nim możliwe jest nadrzędne sterowanie strefami z poziomu jednego urządzenia.

Panele kontrolne odpowiadają za podgląd i edycję parametrów pracy całego systemu. Dzięki nadrzędnemu urządzeniu można edytować ustawienia we wszystkich pomieszczeniach i dokonywać podglądu zaworu z poziomu jednego sterownika. W serii 9 jeden panel kontrolny może obsłużyć system, w skład którego wchodzą aż 4 listwy podłogowe, a więc w sumie aż 32 pomieszczenia.

Panele kontrolne

Sterowanie przez Internet

Systemy serii 7,8 i 9 mają możliwość współpracy z modułem internetowym i dzięki temu podgląd oraz zmianę parametrów pracy za pośrednictwem Internetu. Moduł internetowy można podłączyć do sterownika za pomocą kabla RS.

Dzięki modułowi i urządzeniu mobilnemu z dostępem do Internetu można kontrolować temperaturę z każdego miejsca na ziemi i dowolnie ją edytować. Moduł umożliwi zdalną kontrolę pracy regulatorów umieszczonych w pomieszczeniach. Dzięki temu użytkownik na poziomie własnego laptopa, tabletu czy smartfona może na bieżąco kontrolować stan wszystkich zaworów. Specjalnie opracowane aplikacje na smartfony, dające możliwość przesyłki i zapisu danych na urządzeniach mobilnych pozwalają na wygodne sterowanie ogrzewaniem podłogowym.

Połączenie z internetem

Moduł internetowy to urządzenie pozwalające na zdalną kontrolę pracy regulatora przez Internet. Użytkownik kontroluje na ekranie komputera domowego stan wszystkich zaworów.

Harmonogramy pracy

Sterowniki i regulatory są przystosowane do pracy w złożonych systemach grzewczych.

Podstawowe harmonogramy tygodniowe to:

  • harmonogram lokalny – automatycznie przypisany tylko do danej strefy, ale można go dowolnie edytować.
  • harmonogram globalny – te same nastawy dla każdej strefy w systemie. Nie można ich edytować z poziomu listwy, ale za pośrednictwem Internetu przy współpracy z modułem internetowym.

Przewodowy sterownik siłowników termostatycznych L-9 posiada specjalną funkcję - GRZANIE – CHŁODZENIE, która umożliwia pracę w jednym z trzech trybów:

  • grzanie – wszystkie strefy są dogrzewane;
  • chłodzenie – wszystkie strefy są chłodzone;
  • automatyczny – listwa przełącza tryb między grzaniem a chłodzeniem.

Dodatkowe funkcje

Sterowniki oprócz podstawowej funkcji, jaką jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach, pełnią również dodatkowe role. Pozwalają na łatwą konfigurację oraz niezwykle szybkie rozpoznanie nowych komponentów jak np. dodatkowe czujniki temperatury, co zwiększa funkcjonalności systemu.

Jedną z funkcji jest sterowanie pracą pompy. Sterownik główny zarządza pracą pompy, włącza ją po odliczeniu czasu opóźnienia, gdy jedna ze stref jest niedogrzana. Jeśli wszystkie strefy są dogrzane – sterownik wyłącza pompę.

Każdy ze sterowników głównych w seriach posiada także specjalny, dodatkowy styk beznapięciowy do sterowania urządzeniem grzewczym.

Do systemów serii 7, 8, 9 i 10 można także podłączyć moduł zaworu i-1m lub i-1 i dzięki temu rozszerzyć możliwości instalacji. Systemy można aktualizować przez port USB i dzięki temu zyskać dostęp do najnowszych ustawień.

Połączenie podłogówki ze sterowaniem grzejnikowym

Seria 8 sterowników do ogrzewania podłogowego daje możliwość połączenia w jednym systemie ogrzewania podłogowego i grzejnikowego. Listwa L-8 jest bowiem przystosowana zarówno do sterowania siłownikami termoelektrycznymi na zaworach, jak i bezprzewodowymi siłownikami STT-868 lub STT-869 (do 6 sztuk na sekcję). Tym samym seria 8 jest dobrym rozwiązaniem w domach i mieszkaniach, w których pracuje mieszany system ogrzewania. Poniższy schemat przedstawia sposób komunikacji między urządzeniami w takim systemie.

Schemat

Czujnik temperatury zewnętrznej

Do sterowników serii 7,8 i 9 można podłączyć w ramach rozbudowy czujnik temperatury zewnętrznej i dzięki temu regulować temperaturę w pomieszczeniach w zależności od warunków panujących za oknem. Umożliwia on podgląd temperatury zewnętrznej wprost na ekranie głównym sterownika.

Aby funkcja pogodowa była aktywna i działała poprawnie, należy umieścić czujnik zewnętrzny w miejscu nienasłonecznionym i nienarażonym na wpływy atmosferyczne.

Na koniec, w ramach podsumowania przygotowaliśmy krótkie zestawienie najważniejszych cech i funkcji wszystkich dostępnych serii sterowników do podłogówki, które dobrze obrazuje ich podobieństwa i różnice. Aż 5 dostępnych rozwiązań, to gwarancja, że każdy znajdzie odpowiedni system do sterowania podłogówką dla siebie.

Porównanie 5 systemów do ogrzewania podłogowego

Sterowanie na miarę XXI wieku

Sterowniki do systemów podłogowych to wszystko, czego potrzebujemy, by osiągnąć optymalną temperaturę w naszym domu, a co za tym idzie racjonalnie gospodarować energią cieplną. Dzięki wsparciu sterowników czas pracy systemu grzewczego będzie zawsze dopasowany do naszych potrzeb oraz aktywności. System bez naszej ingerencji będzie się sam włączał i wyłączał. Inwestując w dobrej jakości urządzenia, podniesiemy komfort naszego wypoczynku, a także wygenerujemy dodatkowe oszczędności. Praca na dowolnych ustawieniach, duża liczba obsługiwanych funkcji oraz prosty i wygodny montaż sprawiają, że jest to doskonałe rozwiązanie do obsługi podłogówki. Dostępne funkcje z kolei to gwarancja, że każdy wybierze system, który będzie najbardziej odpowiadał jego preferencjom.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- Aneta
Jest to zrozumiałe nawet dla lajka.
Odpowiedz
Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Steruj podłogówką tak, jak chcesz – wybierz system odpowiedni do swoich potrzeb

Steruj podłogówką tak, jak chcesz – wybierz system odpowiedni do swoich potrzeb

Aż 6 różnych serii sterowników do ogrzewania podłogowego firmy TECH Sterowniki daje odmienne możliwości zarządzania temperaturą. Przejrzyj poniższe, przykładowe zestawy i skorzystaj z konfiguratora, by przygotować zestaw dopasowany do swoich potrzeb.

Zobacz więcej
Nowa seria sterowników do zarządzania podłogówką i grzejnikami

Nowa seria sterowników do zarządzania podłogówką i grzejnikami

Przewodowo-bezprzewodowa seria 4 to system umożliwiający równoczesne regulowanie pracy ogrzewania grzejnikowego i podłogowego. Sprawdź, czym wyróżnia się nowa seria sterowników.

Zobacz więcej