Sposoby na oszczędzanie wody, czyli jak być eko we własnym domu

Porady   |   01.06.2018

Czy wiesz o tym, że zaledwie 2,5% światowych zasobów wody to woda słodka, a mniej niż 0,01% stanowi woda pitna odnawialna dzięki odpadom? W związku z wyraźnym deficytem wody na świecie bycie eko to nie moda czy chwilowy trend, ale konieczność. Wbrew pozorom taka postawa wcale nie musi się wiązać z radykalną zmianą swojego stylu życia. Proste zasady można naturalnie wprowadzić do swojej codzienności. Zmniejszenie zużycia wody pozwoli nie tylko zaoszczędzić cenne zasoby, ale też zmniejszyć rachunki za media. Przekonaj się, że oszczędzanie wody może być prostsze niż myślisz.

Fakty na temat zużycia wody

Woda to jeden z najcenniejszych ziemskich zasobów. Niestety dane pokazują, że zużywamy jej znacznie za dużo, nie zwracając uwagi na konsekwencje dla środowiska. A marnowanie wody też sporo kosztuje.

Kilka informacji na temat wody i jej wykorzystywania w gospodarstwie domowym zebraliśmy poniżej.

Kilka faktów na temat wody i jej zużycia

Jak oszczędzać wodę?

Wodę można oszczędzać na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim warto przeanalizować ile wody zużywamy w łazience, kuchni, pralni (lub innym pomieszczeniu, w którym znajduje się pralka) oraz na zewnątrz. Zmiana drobnych nawyków sprawi, że woda dosłownie przestanie przeciekać nam przez palce.

Oszczędzaj wodę w łazience

Zakręć kran w czasie mycia zębów, golenia się czy szorowania rąk.

Zaraz po zmoczeniu szczoteczki zakręć kran i pozostaw do czasu płukania ust. Podobnie postępuj w czasie kiedy myjesz ręce. Nie potrzebujesz, by woda płynęła wtedy, kiedy szorujesz ręce. Odkręć kran w momencie, kiedy będziesz płukać ręce z mydlin. Nie pozwól, by czysta woda w trakcie mycia płynęła do ścieków. Innymi słowy, wyłączaj wodę zawsze, kiedy jej nie używasz.

Oszczędzaj wodę w trakcie kąpieli.

Nie od dziś wiadomo, że kąpiel należy do tych czynności, które wpływają na znaczne zużycie wody. Aby zaoszczędzić, zastosuj kilka prostych rad.

Oszczędzaj wodę w trakcie kąpieli

Jeśli w gospodarstwie domowym zużywana jest duża ilość ciepłej wody to dobrą inwestycją na lata będzie sterownik cyrkulacji ciepłej wody ST-11 Eco Circulation. Urządzenie rozwiązuje kłopoty z cyrkulacją ciepłej wody sprawiając, że jest dostarczana do punktu poboru niemal natychmiast - na życzenie użytkownika.

Więcej na temat sterownika ST-11 Eco Circulation można dowiedzieć się z artykułu: Ciepła woda w kranie taniej i szybciej dzięki sterownikowi Eco Circulation

Zainstaluj perlator.

Jeśli Twój kran nie ma jeszcze perlatora, to koniecznie go zamontuj. Dzięki temu zużyjesz mniej wody, ponieważ zmniejszy się jej przepływ. Na rynku dostępne są także nowocześniejsze sposoby na ograniczenie szybkości wypływu wody z kranu np. ekoblokady. Dzięki nim wstępne ograniczenie siły strumienia odbywa się automatycznie.

Sprawdź, czy nie ma wycieków w rurach, wężach, kranach i złączkach.

Kapiący kran może oznaczać straty na poziomie nawet 15 litrów wody dziennie!

Regularnie sprawdzaj więc krany, toalety i rury pod kątem nieszczelności.

Jeśli twój rachunek na wodę gwałtownie rośnie, to istnieje spora szansa, że powodem jest wyciek. Niektóre wycieki są łatwo zauważalne, inne wymagają trochę więcej wysiłku, by je zlokalizować. Gdy znajdziesz źródło problemu, spróbuj dokonać naprawy samodzielnie lub zadzwoń po hydraulika. Większość części zamiennych potrzebnych do naprawy jest niedroga i łatwa w montażu.

Zmniejsz ilość wody spłukiwanej w toalecie.

Przy wymianie starego wc na nowy, pomyśl o zainstalowaniu spłuczki z przyciskiem regulującym ilość wody. Dodatkowo pamiętaj o tym, by nigdy nie traktować toalety jak kosza na śmieci. Resztki jedzenia, fusy po kawie, włosy, sierść zwierząt – nie wrzucaj ich do toalety nie tylko po to, żeby zapobiec niepotrzebnym stratom wody, ale też żeby uniknąć problemów z hydrauliką.

Oszczędzaj wodę w kuchni

Drugim pomieszczeniem w domu, w którym często korzystamy z wody i możemy jej sporo zaoszczędzić jest oczywiście kuchnia. Pierwszą czynnością, podczas której wykonywania możemy zaoszczędzić sporo wody jest oczywiście zmywanie naczyń.

Oszczędzaj wodę na zmywaniu

Nie spłukuj resztek jedzenia do zlewu.

Potrzeba dużo wody, by spłukać odpady, które osadziły się w zlewie. Znacznie lepszym wyjściem będzie wyrzucenie ich do kosza lub specjalnego pojemnika na kompostownik.

Płucz owoce w zlewie lub w garnku.

Owoce, warzywa lub innego typu żywność zawsze płucz w naczyniu, a nie pod bieżącą wodą. Dzięki temu zaoszczędzisz dużą ilość wody.

Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek.

Choć może to być szybszy sposób na rozmrożenie żywności, to jednak powoduje marnowanie wody. Staraj się planować rozmrażanie żywności z wyprzedzeniem i wstawiać jedzenie, które chcesz rozmrozić do lodówki na noc.

Oszczędzaj wodę w trakcie prania

Pranie to czynność, do której wykorzystywana jest bardzo duża ilość wody.

Wykorzystaj więc kilka sprawdzonych sposobów, by zmniejszyć jej zużycie.

  1. Rób mniej prania. Niektóre elementy garderoby typu swetry, jeansy itd. nie wymagają prania po jednym założeniu. Zastanów się, które ubrania są brudne, a które możesz założyć ponownie. Pamiętaj o tym, że częste pranie ubrań wpływa nie tylko na zużycie wody, ale także szybsze niszczenie ubrań.
  2. Włączaj pralkę z pełnym wkładem. Nie inicjuj cyklu prania mając w bębnie dwie pary skarpet i koszulkę, ale z drugiej strony pamiętaj o tym, by nie przeładowywać pralki. Jeśli włożysz zbyt dużo ubrań, to nadmiernie obciążysz maszynę, a twoje ubrania nie będą idealnie czyste.
  3. Skorzystaj z programu Eco. Dzięki temu zaoszczędzisz wodę, energię i pieniądze.
  4. Susz czyste ubrania na suszarce. Próbuj wysuszyć jak najwięcej części swojej garderoby na zwykłej suszarce. Suszarka bębnowa zużywa zbyt dużo energii, która z kolei zużywa dużo wody, by pomóc w wytworzeniu energii.

Oszczędzaj wodę w ogrodzie

Wiosna i lato to czas, kiedy wykorzystujemy większą ilość wody do prac w ogrodzie. Zadbajmy o to, by korzystać z dostępnych zasobów z głową. Oto proste sposoby na oszczędzanie wody na zewnątrz.

Zainstaluj wodomierz.

Możesz być zaskoczony, kiedy dowiesz się ile wody faktycznie zużywasz. Montując wodomierz zwiększysz świadomość zużycia wody i jednocześnie zmniejszysz jej zużycie. Takie mierniki mogą być także pomocne w wykrywaniu nieszczelności. Odczytaj licznik, a następnie ponownie po godzinie lub dwóch, w czasie których nie będziesz korzystać z wody. Jeśli nastąpiła zmiana to znak, że gdzieś jest przeciek.

Oszczędzaj na podlewaniu.

Rośliny wymagają dużej ilości wody, szczególnie w okresie kwitnienia. Poniżej zebraliśmy sposoby na oszczędzanie w czasie podlewania.

Oszczędzaj w trakcie podlewania roślin

Przykrywaj swój basen ogrodowy.

Basen ogrodowy może tracić całkiem sporą ilość wody przez parowanie. Temperatura, wilgotność, wiatr oraz sposób, w jaki ustawiony jest basen mogą wpływać na szybkość parowania. Jeśli masz w ogrodzie basen, to korzystanie z osłony podczas cieplejszych miesięcy pomoże zapobiec nadmiernemu parowaniu wody.

Nie przycinaj zbyt krótko trawy.

Jeśli chcesz strategicznie oszczędzać wodę, to warto pamiętać o tym, że rosnąca trawa zachowuje więcej wody, co pozwala na jej rzadsze podlewanie. Warto więc w czasie koszenia nieco podnieść ostrze kosiarki.

Nie korzystaj z węża do mycia kostki brukowej w ogrodzie.

Jeśli chcesz ją oczyścić, użyj miotły, grabi lub dmuchawy. Jeśli chodnik wymaga dodatkowego czyszczenia, użyj wiadra z wodą lub pozwól, aby deszcz zmył resztę zabrudzeń. Używanie węża tylko marnuje wodę.

Nie korzystaj z węża ogrodowego do mycia samochodu.

Jeśli musisz umyć samochód, przygotuj wiadro z wodą i ekologiczne środki czyszczące. Węża używaj tylko do płukania. Wprawdzie będzie cię czekać nieco więcej pracy, ale zużycie wody na pewno się zmniejszy. Alternatywne rozwiązanie to skorzystanie z myjni. Wiele komercyjnych myjni ma nawet specjalne systemy do recyklingu zużytej wody.

Gdy tylko możesz, zawsze przetwarzaj wodę.

Pamiętaj o tym, by nigdy nie wylewać niepotrzebnie wody, jeśli można ją użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania.

Dodatkowe sposoby na oszczędzanie wody i energii znajdziesz w artykule: Wiosna w pełni. Zobacz, jak oszczędzić energię i wodę

Oszczędzaj wodę na co dzień

Podczas wielu codziennych czynności możesz znacznie zmniejszyć zużycie wody. Zmywając naczynia, robiąc pranie, myjąc zęby czy podlewając rośliny. Oszczędzanie wody wcale nie wymaga dużych nakładów finansowych. Większość metod można wprowadzić bezkosztowo lub mając niewielki budżet.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

- Anna
Pouczajacy artykuł, więcej takich!!
Odpowiedz
Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Proste sposoby, by zacząć oszczędzać na ogrzewaniu od zaraz

Jak zachować równowagę między komfortem cieplnym a oszczędnościami na ogrzewaniu? Sprawdź proste sposoby, które w tym pomogą.

Zobacz więcej
Pompa ciepła – rodzaje i zastosowanie w budynkach mieszkalnych

Pompa ciepła – rodzaje i zastosowanie w budynkach mieszkalnych

Pompy ciepła to jeden z najoszczędniejszych i najbardziej efektywnych sposobów uzyskania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania domu. Dowiedz się więcej na temat rodzajów pomp, ich zastosowania oraz sposobu montażu.

Zobacz więcej