Ciepła woda w kranie taniej i szybciej dzięki sterownikowi Eco Circulation

Nasze produkty   |   Sterowniki do instalacji   |   13.03.2018

Ciepła woda w kranie niemal natychmiast i to o każdej porze – tak chcielibyśmy, aby było każdego dnia. Niestety za wygodę trzeba płacić. Jak wykonać cyrkulację ciepłej wody mniejszym nakładem finansowym? Jest na rynku urządzenie, dzięki któremu pozyskanie ciepłej wody użytkowej jest nie tylko szybkie, ale też oszczędne. Mowa o sterowniku ST-11 Eco Circulation, urządzeniu, które zostało nagrodzone złotym medalem targów Instalacje 2020. Urządzenie przeznaczone jest do sterowania pracą pompy cyrkulacyjnej. Sekret oszczędności tkwi w tym, że pompa cyrkulacyjna nie pracuje 24 godziny na dobę czy nawet kilka wybranych godzin, lecz dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Czym jest cyrkulacja ciepłej wody użytkowej?

Mówiąc najprościej, cyrkulacja wody jest to po prostu instalacja, dzięki której można zapewnić ciągły obieg od miejsca, w którym następuje centralne podgrzewanie do miejsc poboru wody, które znajdują się najdalej od kotłowni, takich jak bateria umywalkowa, bateria prysznicowa czy bateria kuchenna. Cyrkulacja ciepłej wody to dodatkowa rurka, która prowadzi do najdalej położonych punktów poboru C.W.U. wyposażona w pompę cyrkulacyjną.

Dlaczego warto zdecydować się na cyrkulację ciepłej wody użytkowej

Cyrkulacja ciepłej wody (CWU) to bardzo praktyczny system wykorzystywany w budynkach mieszkalnych. Dzięki niemu w rurach cały czas krąży ciepła woda, a my możemy z niej korzystać niemal natychmiast. W takich instalacjach, w których odległość od ujęcia wody do zasobnika wynosi nawet 15 m i w których nie ma cyrkulacji, po odkręceniu kranu trzeba czekać kilkadziesiąt sekund, a nawet kilka minut na pojawienie się ciepłej wody w kranie. W tym czasie woda się marnuje, co dodatkowo zwiększa ilość ścieków i przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie.

Cyrkulacja ciepłej wody nie jest jednak rozwiązaniem bez wad. Chodzi przede wszystkim o koszty. Nawet gdy nie korzystamy z ciepłej wody, jej temperatura w zasobniku CWU spada. Trzeba więc ją podgrzewać, by można z niej było korzystać. A ciągle pracująca pompa cyrkulacyjna to straty energii cieplnej, elektrycznej i wodnej.

Jak wykonać cyrkulację ciepłej wody w sposób oszczędny?

Aby usprawnić cyrkulację ciepłej wody użytkowej, warto wykorzystać urządzenie, które zoptymalizuje pracę pompy. Dzięki sterownikowi ST-11 Eco Circulation można korzystać z zalet cyrkulacji, ponosząc jedynie minimum kosztów.

Budowa i wygląd sterownika cyrkulacji CWU

Cyrkulacja CWU ze sterownikiem ST-11 Eco Circulation to rozwiązanie, które łączy w sobie prostotę obsługi z praktycznym zakresem funkcji. Sterownik posiada wielojęzyczne menu i jest na tyle uniwersalny, że można go zastosować w każdej instalacji CWU z zasobnikiem, wymiennikiem ciepła lub przepływowym podgrzewaczem wody z zastosowaniem pompy cyrkulacyjnej. Urządzenie składa się ze sterownika elektronicznego, czujnika przepływu wody oraz dwóch czujników temperatury wody. Urządzenie może pracować w dowolnym ustawieniu: pionowym, poziomym lub pośrednim.

Budowa i wygląd sterownika cyrkulacji CWU 

Sterownik jest przy tym bardzo prosty w obsłudze. Do podglądu i edycji parametrów pracy służą zaledwie cztery przyciski nawigacyjne.

Na wyświetlaczu podane są najważniejsze z punktu widzenia użytkownika informacje:

 • w lewym górnym rogu – informacja na temat aktualnej temperatury w zasobniku
 • w prawym górnym rogu – informacja na temat aktualnej temperatury cyrkulacyjnej oraz poniżej status pracy pompy – „II” nieaktywna, „>” – aktywna. Alternatywą do wyświetlanych symboli jest zegar, który będzie odliczał czas pracy.

Dzięki sterownikowi ST-11 Eco Circulation cyrkulacja CWU jest sprawniejsza, bardziej dopasowana do naszych potrzeb oraz tańsza. Zgodnie z własnymi preferencjami samodzielnie można określić, jaką temperaturę będzie miała woda w układzie cyrkulacji.

Działanie sterownika – oszczędna i ekonomiczna cyrkulacja wody

Urządzenie ST-11 Eco Circulation to dedykowane rozwiązanie do sterowania pracą pompy cyrkulacyjnej. Włączenie pompy następuje tylko wtedy, kiedy korzystamy z ciepłej wody i ma ona za niską temperaturę, dzięki czemu dostarczona jest ona od razu do punktu poboru. Regulowany, optymalny czas pracy pompy pozwala obniżyć koszty.

Obejrzyj poniższy filmik, by przekonać się, jak działa sterownik.

1. Dostarczenie ciepłej wody w instalacji na życzenie

Sterownik ST-11 Eco Circulation kontroluje temperaturę zadaną przez użytkownika w gałęzi cyrkulacji.

Układ cyrkulacji pracuje dopiero w sytuacji gdy następuje żądanie ciepłej wody przy jednoczesnym spadku żądanej temperatury w gałęzi cyrkulacji. Jeśli temperatura będzie niższa niż zadana, pompa się uruchomi.

Dzięki sterownikowi użytkownik może wygodnie określić zadaną temperaturę cyrkulacji wody oraz histerezę.

Przykładowe ustawienie:

 • Temperatura zadana cyrkulacyjna: 38°C
 • histereza: 1°C
 • Działanie: Pompa jest uruchamiana, gdy temperatura spadnie poniżej 37°C. Gdy temperatura wzrośnie powyżej 38°C, pompa się nie włączy. Sterownik będzie podtrzymywał jej działanie, cyklicznie ją załączając i wyłączając w zależności od odczytywanej temperatury.

2. Ochrona urządzenia przed przegrzaniem

Regulator ST-11 Eco Circulation dba także o to, by urządzenie podgrzewające ciepłą wodę użytkową nie uległo przegrzaniu. W tym celu uruchamia pompę cyrkulacyjną. Zasadę działania można zobrazować prostym przykładem.

Przykład:

 • Temperatura zadana graniczna: 85°C
 • Histereza: 10°C
 • Działanie: Pompa uruchomi się po przekroczeniu temperatury 85°C. Gdy temperatura spadnie do 75°C (t. zadana gran. – histereza), pompa wyłączy się.

Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w dwie, bardzo przydatne funkcje:

 • funkcja antystop pompy zabezpiecza przed zablokowaniem się wirnika pompy. Wymuszenie pracy pompy zapobiega osadzaniu się kamienia w czasie dłuższego braku aktywności.
 • funkcja antylegionelli pozwala uruchomić pompę w celu wygrzania układu. Dogrzanie wody do wyższych temperatur pozwoli pozbyć się z niej bakterii legionella.

Bakterie legionella są bardzo powszechne w wodzie. W temperaturze 32-42°C rozpoczynają intensywne namnażanie, co stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi, szczególnie tych z obniżoną odpornością, starszych lub chorych. Dzięki sterownikowi ST-11 Eco Circulation, który pozwala na czasowe podgrzanie wody do wyższych temperatur, bakterie są natychmiast zabijane.

Sterownik ST-11 Eco Circulation – schematy instalacyjne

Sterownik ciepłej wody użytkowej może pracować w różnych konfiguracjach sprawnie wspierając system grzewczy. Poniżej kilka schematów obrazujących sposób montażu urządzenia oraz jego działanie.

Schemat nr 1: Podłączenie i współpraca sterownika ST-11 Eco Circulation z kotłem dwufunkcyjnym
Schemat nr 1: Podłączenie i współpraca sterownika ST-11 Eco Circulation z kotłem dwufunkcyjnym

Schemat nr 2: Podłączenie i współpraca sterownika ST-11 Eco Circulation z kotłem jednofunkcyjnym
Schemat nr 2: Podłączenie i współpraca sterownika ST-11 Eco Circulation z kotłem jednofunkcyjnym

Schemat nr 3: Podłączenie i współpraca sterownika ST-11 Eco Circulation z mieszkaniowymi węzłami cieplnymi, tzw. logotermami
Schemat nr 3: Podłączenie i współpraca sterownika ST-11 Eco Circulation z mieszkaniowymi węzłami cieplnymi, tzw. logotermami

Schemat nr 4: Podłączenie i współpraca sterownika ST-11 Eco Circulation z kotłem z jednofunkcyjnym z zasobnikiem
Schemat nr 4: Podłączenie i współpraca sterownika ST-11 Eco Circulation z kotłem jednofunkcyjnym z zasobnikiem

Co można zyskać, montując sterownik cyrkulacji ciepłej wody?

Regulator cyrkulacji CWU przeznaczony jest do zarządzania układem cyrkulacji CWU tak, by każdy użytkownik mógł cieszyć się komfortem ciepłej wody w swoim domu jak najniższym kosztem i to bez względu na to, ilu jest jego mieszkańców i czy jest to dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku, czy w kamienicy.

Do tego sterownik jest na tyle uniwersalny, że może się dopasować do każdego rodzaju układu cyrkulacji ciepłej wody lub innych, które pełnią podobne funkcje.

Najważniejsze korzyści, które można osiągnąć dzięki pracy sterownika, przedstawia poniższa grafika.

Najważniejsze zalety ST-11 Eco Circulation

Sekret oszczędności

Sterownik ST-11 Eco Circulation to urządzenie, które pozwala skutecznie optymalizować koszty ponoszone za uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Dobre efekty można uzyskać z dwóch powodów:

 1. Cyrkulacja pracuje cyklicznie. Sterownik działa intuicyjnie, w zależności od sygnału, jaki otrzyma od czujnika przepływu wody. Pozwala to zaoszczędzić zarówno energię, jak i urządzenie, które pracuje w układzie.
 2. Gdy woda nie jest wykorzystywana, urządzenie nie pracuje. Kiedy jesteśmy w pracy, śpimy, czy na wyjeździe nie musimy martwić się o pracę pompy, ponieważ układ cyrkulacji wody nie pracuje. Nie trzeba przy tym tracić czasu na ustawienia programatora czasowego, ponieważ sterownik będzie działał inteligentnie.

Co ważne, jest to rozwiązanie na tyle proste w montażu, że można je wykorzystać nie tylko w domu rodzinnym, ale także w kamienicy czy bloku mieszkalnym, zarówno w nowych budynkach mieszkalnych, jak i już w tych zamieszkanych. Rozwiązanie daje doskonałe efekty praktyczne, które były testowane w różnych instalacjach. Jak to wygląda w praktyce, można sprawdzić oglądając poniższy filmik.

Ciepła woda na życzenie

Ciepłą wodę w domu wykorzystujemy w różnych celach. Chcemy więc by była w kranie niemal od razu. Dzięki sterownikowi można korzystać z zalet cyrkulacji ciepłej wody, ponosząc jedynie minimum kosztów pracy. To pomysł, aby zaoszczędzić i jednocześnie cieszyć się przez cały czas komfortem ciepłej wody w kranie. Urządzenie nie pracuje cały czas, ale cyklicznie, czyli wtedy, kiedy rzeczywiście jest na nią zapotrzebowanie, dlatego jest oszczędne. W dodatku sterownik jest prosty w obsłudze i jednocześnie niezawodny, więc warto go wypróbować. Przy okazji oszczędzania warto przyjrzeć się także innym nawykom naszych domowników i ich przyzwyczajeniom. Takie proste codzienne działania jak zakręcanie wody w trakcie mycia zębów czy golenia lub zmniejszenie strumienia wody w trakcie brania prysznica również pozwolą na realne oszczędności.

Sprawdź także inne: Sposoby na oszczędzanie wody, czyli jak być eko we własnym domu

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy