Ciepła woda w kranie taniej i szybciej dzięki sterownikowi Eco Circulation

Sterowniki do instalacji   |   TECH   |   13.03.2018


Ciepła woda w kranie niemal natychmiast i to o każdej porze – tak chcielibyśmy, aby było każdego dnia. Niestety za wygodę trzeba płacić. Jest jednak na rynku urządzenie, dzięki któremu pozyskanie ciepłej wody użytkowej jest nie tylko szybkie, ale też oszczędne. Mowa o sterowniku ST-11 Eco Circulation. Urządzenie przeznaczone jest do sterowania pracą pompy cyrkulacyjnej. Sekret oszczędności tkwi w tym, że pompa cyrkulacyjna nie pracuje 24 godziny na dobę, czy nawet kilka wybranych godzin, lecz dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej

Cyrkulacja ciepłej wody (CWU) to bardzo praktyczny system wykorzystywany w budynkach mieszkalnych. Dzięki niemu w rurach cały czas krąży ciepła woda, a my możemy z niej korzystać niemal natychmiast. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad. Chodzi przede wszystkim o koszty. Nawet gdy nie korzystamy z ciepłej wody, jej temperatura w zasobniku CWU spada. Trzeba więc ją podgrzewać. A ciągle pracująca pompa cyrkulacyjna to straty energii cieplnej, elektrycznej i wodnej, co generuje niemałe koszty. To zwyczajne marnotrawstwo. Aby usprawnić cyrkulację ciepłej wody użytkowej, warto wykorzystać urządzenie, które zoptymalizuje pracę pompy. Dzięki sterownikowi ST-11 Eco Circulation można korzystać z zalet cyrkulacji, ponosząc jedynie minimum kosztów.

Budowa i wygląd sterownika cyrkulacji CWU

Sterownik ST-11 Eco Circulation to rozwiązanie, które łączy w sobie prostotę obsługi z praktycznym zakresem funkcjonalności. Sterownik posiada wielojęzyczne menu i jest na tyle uniwersalny, że można go zastosować w każdej instalacji CWU z zasobnikiem, wymiennikiem ciepła lub przepływowym podgrzewaczem wody z zastosowaniem pompy cyrkulacyjnej. Urządzenie składa się ze sterownika elektronicznego, czujnika przepływu wody oraz dwóch czujników temperatury wody. Urządzenie może pracować w dowolnym ustawieniu: pionowym, poziomym lub pośrednim.

Budowa i wygląd sterownika cyrkulacji CWU 

Sterownik jest przy tym bardzo prosty w obsłudze. Do podglądu i edycji parametrów pracy służą zaledwie cztery przyciski nawigacyjne. Na wyświetlaczu podane są najważniejsze z punktu widzenia użytkownika informacje:

  • w lewym, górnym rogu – informacja na temat aktualnej temperatury w zasobniku
  • w prawym górnym rogu – informacja na temat aktualnej temperatury cyrkulacyjnej oraz poniżej status pracy pompy – „II” nieaktywna, „>” – aktywna. Alternatywą do wyświetlanych symboli jest zegar, który będzie odliczał czas pracy.

Dzięki sterownikowi ST-11 Eco Circulation cyrkulacja CWU jest sprawniejsza, bardziej dopasowana do naszych potrzeb oraz tańsza. Zgodnie z własnymi preferencjami samodzielnie można określić jaką temperaturę będzie miała woda w układzie cyrkulacji.

Działanie sterownika – oszczędne i ekonomiczne

Urządzenie ST-11 Eco Circulation to dedykowane rozwiązanie do sterowania pracą pompy cyrkulacyjnej. Włączenie pompy następuje tylko wtedy, kiedy korzystamy z ciepłej wody i ma ona za niską temperaturę, dzięki czemu dostarczona jest ona od razu do punktu poboru. Regulowany, optymalny czas pracy pompy pozwala obniżyć koszty.

1. Dostarczenie ciepłej wody w instalacji na życzenie
Sterownik ST-11 Eco Circulation kontroluje temperaturę zadaną przez użytkownika w gałęzi cyrkulacji. Układ cyrkulacji pracuje dopiero w sytuacji gdy następuje żądanie ciepłej wody przy jednoczesnym spadku żądanej temperatury w gałęzi cyrkulacji. Jeśli temperatura będzie niższa niż zadana, pompa się uruchomi. Dzięki sterownikowi użytkownik może wygodnie określić zadaną temperaturę cyrkulacji oraz histerezę.

Przykładowe ustawienie:
Temperatura zadana cyrkulacyjna: 38°C
histereza: 1°C
Działanie: Pompa jest uruchamiana, gdy temperatura spadnie poniżej 37°C. Gdy temperatura wzrośnie powyżej 38°C, pompa nie włączy się. Sterownik będzie podtrzymywał jej działanie, cyklicznie ją załączając i wyłączając w zależności od odczytywanej temperatury.

2. Ochrona urządzenia przed przegrzaniem
Regulator ST-11 Eco Circulation dba także o to, by urządzenie podgrzewające ciepłą wodę użytkową nie uległo przegrzaniu. W tym celu uruchamia pompę cyrkulacyjną. Zasadę działania można zobrazować prostym przykładem.

Przykład:
Aktualna temperatura w zasobniku: wartość graniczna + 1°C
Działanie: Pompa włączy się i będzie pracować aż do momentu, w którym temperatura wody w zasobniku spadnie o 10°C. Pompa zostanie uruchomiona nawet wtedy gdy czujnik temperatury wody w przyłączu cyrkulacyjnym zostanie wyłączony. To bardzo przydatna funkcja w układach solarnych.

 

Dodatkowo urządzenie jest wyposażone w dwie, bardzo przydatne funkcje:

  • funkcja antystop pompy zabezpiecza przed zablokowaniem się wirnika pompy. Wymuszenie pracy pompy zapobiega osadzaniu się kamienia w czasie dłuższego czasu braku aktywności.
  • funkcja antylegionelli pozwala uruchomić pompę w celu wygrzania układu. Dogrzanie wody do wyższych temperatur pozwoli pozbyć się z niej bakterii lagionella.

Co można zyskać montując sterownik?

Regulator cyrkulacji CWU przeznaczony jest do zarządzania układem cyrkulacji CWU tak, by każdy użytkownik mógł cieszyć się komfortem ciepłej wody w swoim domu jak najniższym kosztem i to bez względu na to, ilu jest jego mieszkańców i czy jest to dom jednorodzinny, mieszkanie w bloku, czy w kamienicy. Do tego sterownik jest na tyle uniwersalny, że może się dopasować do każdego rodzaju układu cyrkulacji ciepłej wody lub innych, które pełnią podobne funkcje. Najważniejsze korzyści, które można osiągnąć dzięki pracy sterownika, przedstawia poniższa grafika.

Najważniejsze zalety ST-11 Eco Circulation

Sekret oszczędności

Sterownik ST-11 Eco Circulation to urządzenie, które pozwala skutecznie optymalizować koszty ponoszone za uzyskanie ciepłej wody użytkowej. Dobre efekty można uzyskać z dwóch powodów:

  1. Cyrkulacja pracuje cyklicznie. Sterownik działa intuicyjnie, w zależności od sygnału, jaki otrzyma od czujnika przepływu wody. Pozwala to zaoszczędzić zarówno energię, jak i urządzenie, które pracuje w układzie.

  2. Gdy woda nie jest wykorzystywana, urządzenie nie pracuje. Kiedy jesteśmy w pracy, śpimy, czy na wyjeździe nie musimy martwić się o pracę pompy, ponieważ układ cyrkulacji nie pracuje. Nie trzeba przy tym tracić czasu na ustawienia programatora czasowego, ponieważ sterownik będzie działał inteligentnie.

Co ważne, jest to rozwiązanie na tyle proste w montażu, że można je wykorzystać nie tylko w domu rodzinnym, ale także w kamienicy, czy bloku mieszkalnym, zarówno w nowych budynkach mieszkalnych, jak i już w tych zamieszkanych. Rozwiązanie daje doskonałe efekty praktyczne, które były testowane w różnych instalacjach. Jak to wygląda w praktyce, można sprawdzić oglądając poniższy filmik.

Ciepła woda na życzenie

Ciepłą wodę w domu wykorzystujemy w różnych celach. Chcemy więc by była w kranie niemal od razu. Dzięki sterownikowi można korzystać z zalet cyrkulacji, ponosząc jedynie minimum kosztów pracy. To pomysł, aby zaoszczędzić i jednocześnie cieszyć się przez cały czas komfortem ciepłej wody w kranie. Urządzenie nie pracuje cały czas, ale cyklicznie, czyli wtedy, kiedy rzeczywiście jest na nią zapotrzebowanie, dlatego jest oszczędne. W dodatku sterownik jest prosty w obsłudze i jednocześnie niezawodny, więc warto go wypróbować.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy