Wiosna w pełni? Zobacz jak oszczędzić energię i wodę

Porady   |   Dom energooszczędny   |   TECH   |   09.04.2018


Wraz z nastaniem kalendarzowej wiosny najczęściej odrywamy myśli od kosztów ogrzewania swojego domu. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na oszczędzanie na wiosnę bez znacznego zaangażowania czasu oraz pieniędzy. Warto zwrócić uwagę na koszty codziennych czynności i wyrobić w sobie dobre nawyki, które pozwolą zaoszczędzić energię w przyszłości. Czasem nawet drobne zmiany mogą wpłynąć na zmniejszenie comiesięcznych rachunków. Poniżej odpowiedź na pytanie, co można zrobić, aby poprawić energooszczędność w swoim domu, kiedy nadchodzą wyższe temperatury.

Zwróć uwagę na swoją lodówkę

Lodówka to urządzenie, które pochłania mnóstwo energii. Nic dziwnego – przecież pracuje 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Aby zminimalizować koszty jej funkcjonowania – szczególnie wiosną i latem warto trzymać się kilku prostych zasad, których lista znajduje się poniżej.

 Jak oszczędzić energię podczas korzystania z lodówki 

Oszczędzaj na oświetleniu

Oszczędzanie na wiosnę możesz także rozpocząć od wymiany oświetlenia. To jedna z tych zmian, które można dokonać szybko, a które przyniosą realne oszczędności w domowym budżecie. Jeżeli używasz tradycyjnych żarówek, powinieneś jak najszybciej wymienić je na ledowe lub energooszczędne. Faktem jest, że żarówki ledowe i energooszczędne są droższe, jednak mają o wiele dłuższą żywotność i szybko rekompensują poniesione koszty.
Przy okazji, ze względu na ochronę środowiska warto pamiętać o tym, by zużyte żarówki zawsze wrzucać do pojemnika specjalnie przygotowanego w tym celu.

Jak zaoszczędzić na praniu

Wiosną i latem jeszcze częściej niż zwykle odświeżamy swoje ubrania, a pralka to jedno z najbardziej zapracowanych urządzeń w naszym domu. Warto zwrócić uwagę na to, by używać jej oszczędnie i ekologicznie z korzyścią dla siebie i środowiska. Jeśli Twoja pralka jest energooszczędna – świetnie. Pamiętaj jednak też o tym, aby oszczędzać wodę i kontrolować ilość używanych detergentów. Jak oszczędzać energię i wodę w trakcie prania? Lista sposobów znajduje się poniżej.

Jak oszczędzić energię w czasie prania

Oszczędzaj wodę – zmniejsz rachunki

Oszczędzać możemy i powinniśmy także wodę w czasie zmywania naczyń. Ręczne mycie naczyń to czynność, którą część z nas niechętnie powtarza nawet kilka razy dziennie. Unikaj mycia naczyń pod bieżącą wodą, bo każda minuta to strata około 10 litrów wody. Skorzystaj także z rozwiązania systemowego, jakim jest sterownik ST-11 Eco Circulation, by płacić niższe rachunki za ciepłą wodę.

 

Przeczytaj także: Ciepła woda w kranie taniej i szybciej dzięki sterownikowi Eco Circulation

Jak oszczędzić energię podczas zmywania naczyń

Rozważnie korzystaj ze sprzętu RTV

Pozostawienie włączonych urządzeń generujących ciepło, takich jak komputery, telewizory itd. może znacząco podnieść koszty energii. Staraj się więc je odłączyć, kiedy z nich nie korzystasz. Wyłącz przykładowo modem i router. W końcu nie korzystasz z Internetu wtedy, kiedy śpisz, prawda? Nie zostawiaj też włączonego komputera ani telewizora. Pamiętaj o tym, że korzystanie z urządzeń elektronicznych może rozgrzać dom zupełnie niepotrzebnie, zamieniając procent energii elektrycznej w ciepło.

Oszczędne wykorzystanie kuchenki elektrycznej i piekarnika

Duże oszczędności możesz sobie także zapewnić, rozważnie korzystając z urządzeń do pieczenia i gotowania. Warto pamiętać o tym, że kuchenki elektryczne charakteryzują się różną sprawnością. Żeliwna to ok 55%, ceramiczna ok. 60%, indukcyjna ok. 90%, co ma bezpośrednie przełożenie na zużycie energii.

Jak oszczędzić energię podczas korzystania z kuchenki i piekarnika 

Dodatkowo warto także przygotowywać posiłki na świeżym powietrzu. Zamiast korzystać z piekarnika czy kuchenki można rozpalić grilla. Czas poświęcony na rozrywkę warto także spędzać nie przed telewizorem czy komputerem, ale na świeżym powietrzu. Dzięki temu ograniczysz korzystanie z wykorzystujących energię elektryczną urządzeń elektronicznych.

Konserwacja systemu grzewczego i chłodzącego

System chłodzący, podobnie jak grzewczy musi być sprawny, aby pracować wydajnie. Zaplanuj regularną konserwację systemu grzewczego i chłodzącego. W przypadku klimatyzatora ważna jest rutynowa wymiana lub czyszczenie filtrów powietrza. Sprawdź poziom czynnika chłodniczego i oczyścić cewki parownika. Rutynowa kontrola może zmniejszyć wydatki nawet o kilkadziesiąt procent. Dobrą opcją jest sprawdzanie i konserwowanie oraz czyszczenie raz w roku (najlepiej na wiosnę), aby być pewnym, że system będzie gotowy do chłodzenia domu w ciągu tych kilku miesięcy, kiedy potrzebujesz tego najbardziej. Biorąc pod uwagę, że duża część miesięcznych rachunków za energię jest przeznaczona na grzanie oraz chłodzenie domu warto upewnić się, że wentylacja i klimatyzacja w domu działają na optymalnym poziomie. Korzystając z pomocy fachowców, dowiedz się, jakie czynności warto wykonać, by skutecznie walczyć z wilgocią.

 

Przeczytaj także: Konserwacja kotła po sezonie, czyli co i jak czyścić

Odpowiednio ustaw termostat

Programowalne termostaty pokojowe to świetny sposób na dostosowanie ustawień temperatury przez cały rok. Kiedy ostatnio sprawdzałeś, czy twój system jest odpowiednio zaprogramowany? Pamiętaj, że to najlepszy sposób na oszczędzanie na ogrzewaniu na wiosnę. Umożliwia precyzyjną regulację temperatury w określonych porach dnia. Możesz ustawić temperaturę osobno na dni powszechne i weekendy, a termostaty pokojowe same będą pracować na wskazanych parametrach bez konieczności naszej ingerencji. Postaraj się ustawić termostat tak komfortowo, jak to tylko jest możliwe latem. Nawet w ciepłe, wiosenne dni warto ustawić programowalny termostat na wyższym poziomie i móc na bieżąco kontrolować temperaturę, gdy jesteś poza domem.

Jak oszczędzić energię dzięki termostatowi pokojowemu

Zleć audyt energetyczny

Wzrost rachunków za energię jest widocznym znakiem tego, że dom jest energetycznie niewydajny. Audyt energetyczny pozwoli znaleźć słabe punkty konstrukcyjne. Źle izolowane warstwy dachu czy inne szczeliny oraz pęknięcia w całym domu powodują straty energii. Wiosna to idealny czas na zaplanowanie audytu energetycznego. Robiąc go teraz, będziesz gotowy na upały, a także na następną zimę. Przykładowo może być konieczna wymiana drzwi prowadzących na zewnątrz oraz okien. Wymiana okien na energooszczędne może pomóc zmniejszyć straty ciepła nawet o 50%! Można także dodatkowo uszczelnić drzwi oraz okna i utrzymać chłodne powietrze w pomieszczeniach w ciepłych miesiącach, jak również to ogrzane w czasie chłodnych miesięcy. Przemyślane działania pomogą zaoszczędzić na przyszłych rachunkach.

 

Przeczytaj także: Termomodernizacja – czym jest i jakie przynosi korzyści

Oszczędzamy energię w ciepłe dni

Wzrost temperatury za oknem to znak, że czas zacząć oszczędzanie na ogrzewaniu na wiosnę. Początek nowego sezonu to okazja, by znaleźć sposoby na mniejsze zużycie energii oraz wody. Proste i niedrogie działania mogą pomóc oszczędzać energię oraz pieniądze w czasie ciepłych, wiosennych miesięcy. Codzienne funkcjonowanie urządzeń w Twoim domu wcale nie musi być drogie. Wystarczy, że przy zakupie zwrócisz uwagę na klasę energooszczędności i świadomie podejdziesz decyzję dotyczącą codziennie wykonywanych czynności. Warto o tym pomyśleć, by dbać o środowisko i własny portfel. Czasem zmiana nawet tych drobnych nawyków może przynieść naprawdę zadowalające efekty.

Jesteście przygotowani na nadejście ciepłych dni? Dajcie znać o innych sposobach na oszczędzanie energii na wiosnę.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy