Wiosna w pełni? Zobacz jak oszczędzić i wyrobić w sobie dobre nawyki!

Porady   |   Dom energooszczędny   |   TECH   |   26.05.2015


Za oknem maj, co oznacza, że wiosna w pełni. Dzień jest dłuższy, a my mamy więcej energii i czasu na planowanie wakacji oraz… rewizję domowych budżetów. Warto w tym czasie zwrócić uwagę na koszty codziennych czynności i wyrobić w sobie pozytywne nawyki, które pozwolą zaoszczędzić w przyszłości. Zwróć uwagę na koszty funkcjonowania kilku urządzeń w Twoim domu. Czasem drobne zmiany mogą wpłynąć na zmniejszenie comiesięcznych rachunków.

 

Po pierwsze lodówka. Mało kto wie, że lodówka odpowiada za 25-35% zużywanej w domu energii elektrycznej. Nic dziwnego – przecież pracuje 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu. Warto trzymać się kilku prostych zasad, aby minimalizować koszty jej funkcjonowania – szczególnie wiosną i latem. Aby skuteczniej oszczędzać, staraj się nie otwierać zbyt często drzwi lodówki, szczególnie w czasie ciepłych dni. Trzymaj produkty zawsze na tych samych półkach, by szybko odnaleźć wszystko czego potrzebujesz. Wyjętą z zamrażarki żywność rozmrażaj w lodówce – dodatkowo ją schłodzi i ograniczy ilość zużywanej energii. Nie wkładaj również do niej ciepłych, bądź gorących potraw. Niepotrzebnie ogrzeją lodówkę, która wykorzysta dodatkową porcję energii, by utrzymać odpowiednią temperaturę. Wystarczy wyrobić w sobie odpowiednie nawyki, by zaoszczędzić nawet 100 zł rocznie.

 

Po drugie wymiana żarówek. To jedna z tych zmian, których dokonać można szybko, a które przyniosą realne oszczędności w domowym budżecie. Jeżeli używasz tradycyjnych żarówek, powinieneś jak najszybciej wymienić je na ledowe lub energooszczędne. Zakładając, że jedna kilowatogodzina to koszt około 50 gr, decydując się na żarówki ledowe, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. Warto zwrócić uwagę, że koszt działania żarówki tradycyjnej to średnio 438 zł rocznie. Żarówka energooszczędna to już koszt rzędu 160 zł rocznie, natomiast ledowa to około 116 zł. Faktem jest, że żarówki ledowe i energooszczędne są droższe, jednak mają o wiele dłuższą żywotność, szybko rekompensującą poniesione koszty.

 

Po trzecie pranie. Na wiosnę i latem jeszcze częściej niż zwykle odświeżamy swoje ubrania, a pralka to jedno z najbardziej zapracowanych urządzeń w naszym domu. Warto zwrócić uwagę na to, by używać jej oszczędnie i ekologicznie z korzyścią dla siebie i środowiska. Jeśli Twoja pralka jest energooszczędna – świetnie. Jedna godzina prania to w tym przypadku zaledwie 0,14 zł zużytej energii. Pamiętaj jednak też o tym, aby oszczędzać wodę i kontrolować ilość używanych detergentów. Jak to zrobić? Po pierwsze pierz tylko wtedy, kiedy pralka jest pełna. Chyba, że posiadasz urządzenie z funkcją „ważenia wsadu”, które optymalnie dobiera ilość zużywanej energii i wody do stopnia zapełnienia bębna. Nie stosuj też prania wstępnego i korzystaj z programu oszczędnościowego. Jeśli to możliwe - skróć standardowy program prania.

 

Oszczędzaj wodę. Ręczne mycie naczyń to czynność, którą część z nas niechętnie powtarza nawet kilka razy dziennie. Pamiętajmy, by nigdy nie myć naczyń pod bieżącą wodą, bo każda minuta to strata około 10 litrów wody. Jeśli myjesz naczynia ręcznie – najlepiej nalej wodę do miski, co pozwoli znacznie ograniczyć jej zużycie. Mamy też dobrą wiadomość dla tych, którzy zmywania szczególnie nie lubią. Warto zainwestować w zmywarkę, która nie tylko zużywa mniej energii na ogrzanie wody niż w przypadku mycia ręcznego, ale również zużyje kilkadziesiąt litrów wody mniej.

 

Codzienne funkcjonowanie urządzeń w Twoim domu wcale nie musi być drogie. Wystarczy, że przy zakupie zwrócisz uwagę na klasę energooszczędności i świadomie podejdziesz do codziennie wykonywanych czynności. Warto o tym pomyśleć, by dbać o środowisko i własny portfel.

PODOBAŁ CI SIĘ TEN ARTYKUŁ?


Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!Twój komentarzKomentarze

Brak komentarzy

Zamów newsletter!

Chcę otrzymywać newsletter (rezygnacja możliwa w każdej chwili)

Email marketing powered by FreshMail

Szanujemy Twoją prywatność. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować z dalszego otrzymywania wiadomości. Zapisując się do newslettera akceptujesz Regulamin

Jeśli chcesz otrzymywać praktyczne porady, najświeższe informacje o naszych produktach oraz ważnych wydarzeniach z życia firmy to zapisz się do newslettera. Nie spamujemy – wysyłamy tylko wartościowe treści.