Co każdy z nas może zrobić, by chronić klimat?

Porady   |   Dom energooszczędny   |   25.05.2022

Ogromna ingerencja człowieka w środowisko naturalne powoduje systematyczne ocieplanie klimatu, które niesie ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Każdy z nas na miarę własnych możliwości może zaangażować się w działania mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Co wszyscy możemy robić, by chronić klimat?

Oszczędzaj energię elektryczną

Mądre gospodarowanie energią elektryczną jest zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne. Wystarczy tylko wypracować odpowiednie nawyki. I dać sobie trochę czasu. Jak zacząć? Sposobów jest naprawdę wiele. Poniższa grafika przedstawia 5 popularnych z nich.

chronic klimat

O innych sposobach na oszczędzanie energii elektrycznej przeczytasz w artykule: Proste sposoby na mniejsze zużycie energii i większe oszczędności

Zmień środek lokomocji

Codziennie miliony ludzi na całym świecie dojeżdżają do pracy samochodami. Ty też do nich należysz? Pamiętaj, że samochody emitują gazy cieplarniane, które negatywnie wpływają na naszą atmosferę. Emisja gazów z samochodów znajduje się na drugim miejscu szkodliwych czynników, gdy chodzi o główne zmiany klimatyczne. Jeżeli do pracy masz niedaleko, warto skorzystać z innych opcji podróżowania, np. z transportu publicznego. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie również jazda na rowerze czy pójście do pracy na piechotę. Spacery oraz jazda na rowerze to także dobra inwestycja we własne zdrowie i samopoczucie.

Przetwarzaj produkty

Każdego roku zakłady produkcyjne emitują ogromną ilość gazów cieplarnianych. To zjawisko jest nieuniknione w trakcie produkcji towarów wykorzystywanych każdego dnia. Alternatywą jest recykling. Opłacalny i przyjazny dla środowiska eliminuje powstawanie dodatkowych odpadów i ogranicza ilość gazów cieplarnianych dostających się do środowiska. Zużyty papier, szkło, plastik oraz elektronikę zawsze powinniśmy segregować i przekazywać do dalszej obróbki.

Możemy też praktykować recykling we własnym zakresie, czyli ponownie wykorzystywać przedmioty z pozoru bezużyteczne czy niechciane, tworząc z nich coś nowego, np. dzieła sztuki, zabawki czy biżuterię. Kreatywne sposoby na obróbkę różnych przedmiotów pozwolą lepiej chronić środowisko, a jednocześnie ciekawie spędzić czas.

Rób zakupy świadomie

By chronić klimat, warto kupować mądrze, tzn. mniej produktów w plastikowych opakowaniach, a zamiast tego sięgać po te ekologiczne w opakowaniach przyjaznych dla środowiska. Dotyczy to żywności, kosmetyków, a także innych produktów do domowego użytku. Na zakupy najlepiej wziąć ze sobą torby wielokrotnego użytku, zamiast za każdym razem kupować jednorazówkę. Warto korzystać z rozwiązań i produktów, które można wykorzystać wielokrotnie i w ten sposób dbać o środowisko. Rozwiązaniem mającym pozytywny wpływ na środowisko jest również ograniczenie liczby kupowanych rzeczy, także jedzenia, by niepotrzebnie ich nie marnować.

Oszczędzaj wodę

Sposobów na oszczędzanie wody jest wiele i są to bardzo proste czynności, które każdy z nas może wykonać na co dzień. Do tych najpopularniejszych należą m.in. zakręcanie wody w trakcie mycia zębów, czy też pod prysznicem podczas nakładania żelu albo szamponu. Istotne jest także włączanie pralki i zmywarki dopiero w momencie kiedy urządzenia będą pełne (co również oszczędza energię elektryczną) oraz sprawdzanie szczelności kranów czy zbieranie deszczówki do podlewania roślin. Każde z wymienionych działań pozwala realnie oszczędzać wodę. Im więcej osób się to zaangażuje, tym lepszy i większy będzie efekt!

Przeczytaj także nasz artykuł na ten temat: Sposoby na oszczędzanie wody, czyli jak być eko we własnym domu

Oszczędzaj na ogrzewaniu

Ogrzewanie budynków również generuje dużą ilość gazów cieplarnianych. Efektywne wykorzystanie energii pozwoli zużyć mniej energii i surowców naturalnych, co również pozwoli chronić klimat. W ostatnich latach wzrasta świadomość na temat wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Rozwiązań jest sporo, warto więc przemyśleć, które będą najlepiej się sprawdzały w naszym otoczeniu. Do najpopularniejszych należą kolektory słoneczne oraz pompy ciepła. W naszej ofercie dostępne są sterowniki zarówno do kolektorów, jak i pomp ciepła. Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii sprawi, że mniej gazów cieplarnianych pochodzących z elektrowni, przemysłu czy środków transportu dostanie się do atmosfery.

ochrona-klimatu

Sprawdź urządzenia do zarządzania energią odnawialną firmy TECH Sterowniki: sterowniki do kolektorów słonecznych i sterowniki do pomp ciepła

Dbaj o swoje otoczenie

Na miarę własnych możliwości warto chronić środowisko naturalne zgodnie z zasadą: przede wszystkim nie szkodzić. Nie wyrzucajmy więc śmieci, a także chrońmy lasy, które są środowiskiem życia dla wielu gatunków zwierząt. Dbajmy o to, by nie zagrażać zwierzętom, nie płoszyć ich, nie zaśmiecać lasów i nie rozpalać ognisk. W trosce o środowisko warto zbierać makulaturę, by w ten sposób ograniczyć wycinkę drzew. W ostatnich latach działalność człowieka negatywnie wpłynęła na całą planetę. Każdy z nas powinien podjąć działania, by zmienić codzienne nawyki. Niezależnie od tego, czy chodzi o gaz, żywność, elektronikę, zabawki czy inne towary, każdy jest konsumentem. Każdy zakup wpływa na ekosystem. Zachęcajmy też innych do pracy na rzecz środowiska. Im więcej osób zaangażuje się w działania, tym lepszy efekt osiągniemy.

Oceń lub podziel się

Zapisz się do newslettera

Więcej tego typu treści możesz otrzymywać jako pierwszy, wystarczy zapisać się do newslettera!

Twój komentarz

- pole wymagane

Komentarze

Brak komentarzy

Co nowego

na blogu TECH Sterowniki

Wszystkie artykuły
Ekoprojekt – co się zmieniło w 2022 roku?

Ekoprojekt – co się zmieniło w 2022 roku?

Od 1 stycznia 2022 obowiązują nowe przepisy dotyczące pieców i wkładów kominkowych. Sprawdź aktualne normy i dowiedz się, co oznaczają.

Zobacz więcej
Proste sposoby na mniejsze zużycie energii i większe oszczędności

Proste sposoby na mniejsze zużycie energii i większe oszczędności

Prąd, woda i ogrzewanie to główne źródła domowych rachunków. W każdym z tych trzech obszarów można podjąć odpowiednie kroki, by zmniejszyć koszty utrzymania domu.

Zobacz więcej
Sposoby na oszczędzanie wody, czyli jak być eko we własnym domu

Sposoby na oszczędzanie wody, czyli jak być eko we własnym domu

Bycie eko to nie moda czy chwilowy trend, ale konieczność. Na szczęście proste zasady można naturalnie wprowadzić do swojej codzienności. Przekonaj się, że oszczędzanie wody może być prostsze niż myślisz.

Zobacz więcej